News

#108 Aktualności z dn. 4.11.2017

Z sobotnich wydarzeń: Iran planuje płacić przez internet w Bitcoinie; Giełdy z Chin zaczynają działać poza giełdami; Coinbase odnotowuje rekordowe zainteresowanie kryptowalutami; Spekulacji w okół Amazona ciąg dalszy; Różnorodność na giełdach.

 Iran planuje płacić przez internet w Bitcoinie: 

Wraz z rosnącym napięciem między Iranem, a Stanami Zjednoczonymi, ten pierwszy planuje włączyć Bitcoina do swojego systemu. Po wypowiedzi Donalda Trumpa, który nazwał umowę z Iranem najgorszą transakcją w historii, Iran i Stany Zjednoczone nie mają najlepszych stosunków. Republika Islamska nadal cierpi z powodu międzynarodowych sankcji, które dotykają kilka sektorów jej gospodarki, w tym finansów, energii i przemysłu morskiego. Blokady te utrudniają również obywatelom Iranu korzystanie z internetowych platform płatniczych, takich jak PayPal, Venmo i Braintree.

Irański rząd wymyślił sposób na obejście powyższych środków represyjnych poprzez wdrożenie Bitcoina jako głównej formy płatności online. Jedną z głównych zalet takiego rozwiązania jest fakt, że waluta ta jest zdecentralizowana i nie można jej kontrolować za pomocą centralnej instytucji, takiej jak korporacja czy rząd, w związku z czym nie daje możliwości blokowania płatności pochodzących z Iranu. Dzięki Bitcoinowi obywatele Iranu mogliby łatwo ominąć sankcje ekonomiczne i być w stanie prowadzić międzynarodowe transakcje. Uznanie Bitcoina przez gospodarkę Iranu jest kamieniem milowym dla kryptowalut. Oznacza to, że rząd może zacząć otwierać się na postęp w zakresie płatności i waluty.

Według doniesień irański rząd zbadał już Bitcoina i ewentualne korzyści dla gospodarki płynące z jego wdrożenia. Amir Hossein Davaee, wiceminister ds. Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych Iranu powiedział:

Ministerstwo Komunikacji i Technologii Informacyjnych przeprowadziło już szereg badań w ramach działań mających na celu przygotowanie infrastruktury do korzystania z Bitcoina na terenie kraju.

W dalszej części wypowiedzi Davaee dodał, że działalność Bitcoina obejmuje tworzenie pieniędzy, więc Centralny Bank Iranu musi ustanowić podstawowe zasady i nadzorować działania z nim powiązane. W przeciwnym razie decyzja o wprowadzeniu tej waluty cyfrowej mogłaby zakłócić cykl gospodarczy. Iran kończy teraz tworzenie właściwej infrastruktury nie tylko dla Bitcoina, ale także dla innych kryptowalut. Po zakończeniu projektu waluty cyfrowe zostaną odpowiednio zintegrowane i uregulowane.

Po tym, jak gospodarka Iranu znacznie ucierpiała z powodu sankcji, eksperci uważają, że niniejsze rozwiązanie pomoże irańskiej gospodarce wrócić na właściwe tory.

 Giełdy z Chin zaczynają działać poza giełdami:

Niektóre z największych chińskich giełd Bitcoina przechodzą obecnie na rynek pozagiełdowy, w następstwie represji ze strony krajowych regulacji. W zapowiedziach z 31. października zarówno OKEx, jak i Huobi Pro poinformowały, że jako alternatywę dla krajowych inwestorów kryptowalutowych mają zamiar wprowadzić platformy transakcyjne typu peer-to-peer, które obsługiwać będą transakcje walutowe, w tym chińskiego juana. Wcześniej obie te giełdy zajmowały się wyłącznie handlem krypto-krypto. Teraz planują połączenie istniejącej struktury i bezpośredniego modelu peer-to-peer, umożliwiając tym samym handel walutami fiat. Według OKEx, juan jest obecnie jedyną walutą, która jest dostępna na ich platformie P2P, zauważając, że od czasu ataków na giełdę zaobserwowano rosnący popyt ze strony chińskich inwestorów.

Lennix Lai, dyrektor ds. rynków finansowych w OKEx, powiedział, że od czasu premiery nowej usługi, która miała miejsce 1. listopada, na platformie zarejestrowało się już 8.000 użytkowników. Lin Li, dyrektor generalny Huobi, powiedział w swoim najnowszym komunikacie, że poza platformą P2P firma przymierza się również do ekspansji na rynki zamorskie. Firma jest obecnie w trakcie tworzenia giełdy w Korei Południowej, aby móc konkurować z lokalnymi rynkami, takimi jak Bithub.

Działania te są następstwem rosnącej kontroli ze strony chińskich organów nadzoru, które doprowadziły wszystkie główne giełdy Bitcoina w kraju, w tym OKCoin, Huobi, BTC China i ViaBTC, do zawieszenia działalności.

 Coinbase odnotowuje rekordowe zainteresowanie kryptowalutami:

Ogłoszenie przez CME planów związanych z wprowadzenie Bitcoina do swojej oferty spowodowało wzrost zainteresowania tematem kryptowalut na całym świecie. Coinbase, największa na świecie giełda w kryptospace, w przeciągu 24. godzin od niniejszego ogłoszenia dodała ok. 100.000. nowych użytkowników.

Oczekuje się, że wprowadzenie Bitcoina przez CME przyniesie napływ instytucjonalnych pieniędzy na giełdy kryptowalut. Klienci indywidualni chcą więc zaopatrzyć się w Bitcoina zanim do tego dojdzie i póki ceny są w ich zasięgu. Rosnąca cena Bitcoina spowodowała gwałtowny wzrost liczby użytkowników Coinbase, która w 2017 r. podwoiła się, osiągając 11,9. mln osób obsługiwanych w 32. krajach. Z setkami tysięcy nowych użytkowników oczekuje się, że popyt i cena Bitcoina w końcu eksploduje. Co ciekawe szacuje się, że obecnie mniej niż 0,5% światowej populacji inwestuje w kryptowaluty.

Podczas gdy Coinbase ma ochronę ubezpieczeniową na waluty cyfrowe zapisane na ich serwerach, padają pytania o solidność ich platformy transakcyjnej. Można tu przypomnieć katastrofę flash spowodowaną dużym zleceniem na giełdzie GDAX, która na krótki czas wywołała spadek ceny Ethereum do 10. centów, co przyczyniło się do zrealizowania zleceń stop loss i skutkowało dużymi stratami wśród użytkowników tej giełdy. Takie sytuacje nie mogą mieć miejsca, a wraz ze wzrostem liczby użytkowników, nie tylko Bitcoin zaczyna działać na pełnych blokach i mieć problem ze skalowalnością.

 Spekulacji w okół Amazona ciąg dalszy:

31. października Amazon zarejestrował trzy domeny związane z kruptowalutami, wywołując spekulacje dotyczące możliwości zaakceptowania przez niego walut cyfrowych. Te domeny to amazonethereum.com, amazoncryptocurrency.com i amazoncryptocurrencies.com. Warto wspomnieć, że Amazon jest już właścicielem domeny amazonbitcoin.com. To nie pierwsza plotka o tym, że Amazon chce zaakceptować waluty cyfrowe. Kilka tygodni temu, na podstawie źródeł z Doliny Krzemowej pojawiły się informacje, według których Amazon miał wkrótce wprowadzić Bitcoina jako metodę płatności.

Podczas wywiadu wiceprezes Amazon, Pay Patrick Gauthier stwierdził, że firma ta nie planuje akceptacji kryptowalut, ponieważ nie ma na nie dużego popytu. Biorąc pod uwagę fakt, że większość płatności online odbywa się za pomocą kart debetowych i kredytowych, oświadczenie Gauthiera brzmi rozsądnie i przekonująco. Możliwe, że Amazon wykupił domeny wyłącznie w celu ochrony ich przed zarejestrowaniem przez osoby trzecie i nie planuje wprowadzenia nowych metod płatności.

Każde posunięcie firmy Amazon, jednej z najbardziej innowacyjnych i wpływowych firm technologicznych na świecie, miałoby olbrzymie konsekwencje. Rozsądnie jest założyć, że jeśli Amazon ostatecznie zaakceptuje kryptowaluty, cały rynek walut cyfrowych zostanie zwiększy swoją wartość.

 Różnorodność na giełdach:

W ciągu ostatniej doby, zaobserwowaliśmy spore zróżnicowanie w zakresie zmiany cen danych kryptowalut. Rynek zdecydowanie ożył, a sam Bitcoin nie zwalnia tempa i zanotował wzrost na poziomie 2,3%. Inne największe kryptowaluty, jak Ethereum i Litecoin, nieco spadły na wartości – kolejno o 2% i 1,2%. Vertcoin, o którym kilkakrotnie wspominaliśmy, wyróżnił się 13,1%-owym wzrostem, natomiast jedną z większych strat odnotował ZenCash – 10,5%. Kapitalizacja całego rynku od wczoraj praktycznie nie uległa zmianie i wynosi 198,6 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, worldcoinindex.com


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

One Comment

  1. Co ciekawe szacuje się, że obecnie mniej niż 0,5% światowej populacji inwestuje w kryptowaluty.” Nie jest to poprawne. 0.5 % to szacowana adopcja technologii i kryptowalut czyli jednocześnie miara zainteresowania i świadomości a nie fakt, że 0,5 % populacji ma swój kapitał w kryptowalutach ( jakichkolwiek )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button