News

#111 Aktualności z dn. 7.11.2017

Z wtorkowych wydarzeń: Pozytywne regulacje w Nowej Zelandii; Kryptowalutowe karty debetowe Visa; Malezja pracuje nad nowymi przepisami; Bitcoin jako nowa klasa aktywów; Duże zróżnicowanie na giełdzie.

 Pozytywne regulacje w Nowej Zelandii:

Według opinii urzędu ds. Rynków Finansowych w Nowej Zelandii kryptowaluty i projekty ICO są bezpieczne. Decyzja została szczegółowo omówiona w nowych wytycznych dotyczących ICO i walut wirtualnych wydanych przez niniejszą agencję. W swoim oświadczeniu opublikowanym pod koniec października 2017 r. urzęd ds. Rynków Finansowych utrzymywał, że każda waluta cyfrowa i token ICO będzie traktowany jako papiery wartościowe. Regulacje finansowe wyjaśniają również, sprzedaż których tokenów zostanie objęta prawem.

Wszystkie tokeny i kryptowaluty są papierami wartościowymi zgodnymi z Ustawą o Zachowaniach Rynków Finansowych z 2013 r. – nawet te, które nie są produktami finansowymi. Papierem wartościowym jest każde porozumienie lub otrzymana zgoda, które ma lub może mieć wpływ na osobę dokonującą inwestycji lub zarządzanie ryzykiem finansowym.

Zgodnie z wydanymi poradami nowozelandzki urząd stwierdził, że tokeny ICO można uznać za jedną z czterech kategorii produktów finansowych, a mianowicie dłużnych papierów wartościowych, zarządzających funduszy inwestycyjnych, kapitałowych papierów wartościowych i instrumentów pochodnych. Agencja wyjaśniła ponadto, że tokeny będą klasyfikowane na podstawie ich cech.

W razie potrzeby możemy określić każdy papier wartościowy jako konkretny produkt finansowy na podstawie jego treści ekonomicznej, np. token projektu dający inwestorom prawo głosu i udział w spółce może zostać uznany za kapitałowe papiery wartościowe.

Wytyczne agencji zawierały szczegóły dotyczące traktowania przedsiębiorstw związanych z nową technologią. Stwierdziła ona, że wszystkie główne firmy oferujące kluczowe usługi dotyczące wirtualnej waluty, takie jak portfele, brokerzy i giełdy, powinny być odpowiednio zarejestrowane w agencjach rządowych. W regulacjach zawierają się też treści mówiące, że urząd ds. Rynków Finansowych w Nowej Zelandii może zwolnić firmy z istniejących ustaw w celu wspierania innowacji i elastyczności.

 Kryptowalutowe karty debetowe Visa:

Jak podaje Bloomberg, Visa zaczyna rozumieć, że siedzi na żyle złota. W tym roku kryptowalutowe karty debetowe stały się stosunkowo popularne. Karty takie wydawane są przez firmy zewnętrzne, które przechowują Bitcoiny lub inne waluty użytkowników. Kiedy konsument dokonuje zakupu, firma wystawiająca kartę sprzedaje pewną ilość kryptowaluty konsumenta, pokrywając opłatę. Kiedy jedna z takich firm zaczęła ostatnio wydawać karty oparte o waluty cyfrowe, została zasypana zgłoszeniami, mimo tego, że w żaden sposób nie reklamowała swojej usługi. Otrzymała ona 17.000 rezerwacji w bardzo krótkim czasie.

Podczas gdy kryptowaluty w przeciągu ostatniego roku zyskują na popularności, nadal pojawiają się pewne trudności związane z ich używaniem. Duże opóźnień utrudniają korzystanie z nich w celu dokonywania zakupów. Visa postanowiła wypełnić tę niszę zaczynając od Singapuru. Ten maleńki naród jest narodem chętnie akceptującym i adoptującym kryptowaluty, więc wydaje się to logicznym krokiem. Taka karta pozwala klientom używać ich coinów w ponad 44 milionach lokalizacji na całym świecie.

Visa miała kilka wypadków w kryptospace. Trzeba jeszcze wiele pracy, zanim cyfrowa waluta naprawdę wejdzie do codziennego użytku, ale fakt, że duże firmy podejmują działania związane z implementacją tej nowej technologii, dobrze wróży długoterminowej adaptacji.

 Malezja pracuje nad nowymi przepisami:

Przemawiając wczoraj na konferencji SCxSC Digital Finance Conference w Kuala Lumpur, przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych w Malezji, Tan Sri Ranjit Ajit Singh wyjaśniał, że jego agencja pracuje nad odpowiednimi przepisami i wytycznymi dotyczącymi funkcjonalnych przypadków wykorzystania zasobów cyfrowych. Według raportu Edge Markets, Ranjit wskazał, że komisja ściśle współpracuje z Bankiem Centralnym kraju, aby opracować regulacje obejmujące kryptowaluty. Mają one być skończone w nadchodzących miesiącach. Dalej powiedział podobno:

Wraz z Bankiem Centralnym Malezji będziemy uważnie przyglądać się temu obszarowi, a ponieważ Komisja Papierów Wartościowych jest odpowiedzialna za rynek wtórny, opracowujemy przepisy zapewniające, że wartości handlowe stawiają odpowiednie warunki dla integralności rynku i celi inwestorów.

Według raportu Ranjit stwierdził ponadto, że nadchodzą również regulacje dotyczące giełd kryptowalut.

Przewodniczący komisji ujawnił również, że jego agencja pracuje nad projektem pilotażowym, którego celem jest badanie technologii rozproszonej księgi rachunkowej – DLT – na rynkach nienotowanych i niepublicznych. Zdecydowany na rozszerzanie cyfrowych innowacji na rynkach kapitałowych w Malezji, Ranjit powiedział, że ustalenia z pilotażu zostaną opublikowane jako plan przemysłowy.

Wiadomości te mogą oznaczać złagodzenie wcześniejszego stanowiska kraju w sprawie handlu kryptowalutami. Zaledwie miesiąc temu Bank Centralny wskazał, że podejmuje decyzję o zakazie handlu kryptowalutami przed końcem roku.

 Bitcoin jako nowa klasa aktywów:

Max Keizer zgodził się z przewodniczącym CME Group, Emeritusem Leo Melamedem, że Bitcoin jest pierwszą nową klasą aktywów od setek lat. Jego zwyżkowa inwestycja w wirtualną walutę zyskała na znaczeniu, ponieważ CME przygotowuje się do wprowadzenia Bitcoina, co ma nastąpić już w tym miesiącu. Melamed w wywiadzie dla Reuter powiedział, że jego otwarte stanowisko wobec technologii jest obowiązkowe, a Bitcoin reprezentuje potrzebę zmian.

Decyzja CME o wprowadzeniu Bitcoina przyniosła znaczące następstwa. Ceny gwałtownie wzrosły i wiele rzeczy zaczęło zwiastować przełomowy moment dla reputacji kryptowalut. Melamed opisał ten moment jako bardzo ważny krok w historii Bitcoina. Dalej swierdził, że Bitcoin zostanie uregulowanym instrument handlu podobnym do innych.

Jego komentarz pochodzi z tego samego tygodnia, w którym to Goldman Sachs zapowiadał dalszy wzrost cenowy do prawie 8.000 dolarów za Bitcoina, biorąc pod uwagę niestabilność cen i zakłócenia w funkcjonowaniu sieci po hard forku SegWit2x.

 Duże zróżnicowanie na giełdzie:

Przez ostatnie 24 godziny na giełdach można zaobserwować zarówno spadki, jak i wzrosty. Bitcoin kończy ten dzień z lekki wzrostem równym 0,5%. Z innych największych kryptowalut – Ethereum traci 2,5%, a Litecoin zyskuje aż 9,2%. Dziś również kończy się zielone światło dla EthereumClasic, które spada o 3,8% wartości. Kolejny dzień możemy zaobserwować odpływ kapitału z rynku o 3,3 mld dolarów, co oznacza, że kapitalizacja wynosi aktualnie 194,1 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, worldcoinindex.com


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button