News

#121 Aktualności z dn. 17.11.2017

Z piątkowych wydarzeń: Coinbase otwiera się na inwestorów instytucjonalnych; Europa zastanawia się nad wprowadzeniem regulacji; ING utworzyła procedurę dowodu z wiedzą zerową; Ponad 20 podmiotów dołączyła do sieci handlowej Singapur-Hongkong; Na giełdach różnie.

• Coinbase otwiera się na inwestorów instytucjonalnych:

Coinbase planuje wprowadzić nową usługę Coinbase Custody, która została zaprojektowana specjalnie dla inwestorów instytucjonalnych. Aby skorzystać z usługi, klient musi zapłacić początkową opłatę konfiguracyjną w wysokości 100.000. dolarów wraz z miesięczną opłatą w wysokości 10. punktów bazowych z coinów przechowywanych w systemie.

W połowie listopada 2017 r. na swoim blogu dyrektor generalny Coinbase, Brian Armstrong, opublikował wiadomość, że usługa ma na celu zaspokojenie potrzeb inwestorów, którzy oczekują powstania zaufanej instytucji zajmującej się zasobami cyfrowymi, gwarantującej bezpieczeństwo przechowywanych funduszy. Stwierdził on także, że wejście inwestorów instytucjonalnych na rynek kryptowalut ułatwi ich ogólną akceptację.

Kiedy rozmawiamy z różnymi instytucjami, mówią nam, że głównym powodem, który uniemożliwia im rozpoczęcie inwestowania w kryptowaluty jest brak istnienia podmiotu, któremu mogą zaufać i bezpiecznie powierzyć środki klientów. Dlatego jestem podekscytowany informując, że Coinbase Custody jest następnym krokiem do przyspieszenia przyjęcia walut cyfrowych na świecie przez umożliwienie napływu pieniędzy z instytucji przygotowujących się do inwestycji w ten obszar.

Według Coinbase, nowa usługa przechowywania środków nie będzie dostępna od zaraz. Ogłosiła ona, że możliwość korzystania z niej będzie stopniowo oferowana w 2018 r. Firma wezwała także potencjalnych zainteresowanych, aby skontaktowali się z nią w celu poznania najnowszych szczegółów oferty.

Tymczasem w branży usług finansowych zainteresowanie walutami cyfrowymi ciągle rośnie. W oparciu o nowe dane z działu badań technologii finansowej Autonomous NEXT istnieje już ponad 100 funduszy hedgingowych, które zajmują się handlem kryptowalutami. Ponad 75% tych funduszy zostało uruchomionych w 2017 roku.

• Europa zastanawia się nad wprowadzeniem regulacji:

Członek Rady Europejskiej Europejskiego Banku Centralnego (EBC) powiedział, że prawodawcy i Banki Centralne badają, czy powinni regulować kryptowaluty. Według raportu Reutersa, Ewald Nowotny, który jest także prezesem Narodowego Banku Austrii, powiedział:

Zadajemy sobie pytanie, czy ustawodawcy lub Banki Centralne powinni interweniować.

Członek rady zajął neutralne stanowisko w sprawie potencjalnego ryzyka związanego z  kryptowalutami takimi jak Bitcoin, dodając:

To jest jak kupowanie akcji na giełdzie, (…) ludzie inwestujący w ten produkt mogą ponieść straty.

Przemawiając wczoraj na konferencji we Florencji, Nowotny powiedział, że temat ten zapoczątkowało ogłoszenie wydane przez chiński rząd, w którym to Chiny zakazały handlu walutami cyfrowymi oraz uczestnictwa w projektach ICO.

• ING utworzyło procedurę dowodu z zerową wiedzą:

ING, holenderska grupa finansowa, ogłosiła utworzenie anonimowego, przyjaznego dla finansistów protokołu zwanego dowódem z wiedzą zerową (ZKRP). Ryzyko związane z bezpieczeństwem i prywatnością w instytucjach finansowych powoduje, że wiele osób nie uczestniczy w rynku technologii Blockchain. Rozwiązanie ING to zmieni.

Nowy dowód ma na celu zachowanie anonimowości przy jednoczesnym potwierdzeniu poprawności transakcji. Lider technnologi Blockchain banku ING, Lead Mariana Gomez de la Villa twierdzi:

Rozwiązanie ZKRP firmy ING w sieci testowej Ethereum okazało się 10. krotnie bardziej wydajne niż rozwiązania konkurencyjne, przy jednoczesnym zachowaniu podstawowych zasad: kompletności, poprawności i wiedzy zerowej.

Proces weryfikacji transakcji w tradycyjnych systemach finansowych wymaga szczegółowych informacji dotyczących kontrahentów. Jednak w przypadku systemów z zerową wiedzą poza prostą weryfikacją dodatkowe informacje nie są wymagane. Sprawia to, że transakcja jest w pełni anonimowa, a mimo to potwierdzona, co jest bardzo istotne dla każdego głównego nurtu w finansach.

Duże instytucje finansowe coraz częściej rozważają użycie technologii Blockchain do realizowania wewnętrznych transferów, co w połączeniu z faktem, że firmy takie jak Mastercard, American Express, Bank of America i Nasdaq coraz częściej interesują się tą technologią, wróży jej świetlaną przyszłość.

• Ponad 20 podmiotów dołączyła do sieci handlowej Singapur-Hongkong:

Członkowie Banków Centralnych Singapuru i Hongkongu ujawnili, że wiele banków dołączyło do niedawno ogłoszonej sieci handlowej opartej na technologii Blockchain. Oczekuje się, że sieć ta będzie miała swą premierę na początku 2019 r.  Według  raportu Business Times będzie w niej uczestniczyć ponad 20 globalnych banków i instytucji finansowych. Ogłoszenie nowych członków projektu miało miejsce podczas czwartkowego festiwalu Singapore Fintech.

Proof-of-concept, zwany Platformą Finansowania Handlu w Hongkongu (HKTFP), to współpraca między Urzędem Walutowym Hongkongu (HKMA) a Urzędem Walutowym Singapuru (MAS), której celem jest cyfryzacja finansowania handlu przy użyciu technologii rozproszonej księgi rachunkowej (DLT). Według urzędników obu władz monetarnych, pilotaż DLT, określany jako globalna sieć połączeń handlowych, ustanowi nowe światowe standardy dla branży fintech.

Li Shu-Pui, dyrektor wykonawczy HKMA, powiedział, że wśród bankierów pojawiły się obawy dotyczące prywatności danych i transakcji, dlatego organy regulujące w swoich postanowieniach powinny uwzględnić regulacje dotyczące DLT, ponieważ jest to bardzo istotne w procesie innowacji przestrzeni finansowania handlu. Li oczekuje, że europejskie instytucje finansowe zaangażują się w projekt w miarę jego rozwoju.

• Na giełdach różnie:

Przez ostatnią dobę na giełdach można obserwować zarówno wzrosty, jak i spadki. Cena Bitcoina nieprzerwanie rośnie, dziś o kolejne 3,2%. Z pozostałych największych kryptowalut: Ethereum traci 0,4%, natomiast Litecoin odnotowuje wzrost o 5,2%. Wyraźny wzrost wartości wykazały Gas i NEO, kolejno o 13% i 11,4%.

W przeciągu ostatnich 24 godzin odnotowany został również znaczny napływ kapitału, o kolejne 6,9 mld dolarów, a łączna kapitalizacja wyniosła 228,7 mld.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, coinmarketcap.com.


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button