News

#126 Aktualności z dn. 22.11.2017

Z środowych wydarzeń: J.P. Morgan zastanawia się nad Bitcoin CME; TOBAM wprowadził fundusz inwestycyjny oparty na Bitcoinie; Uber ujawnił, że padł ofiarą ataku hakerskiego; Filipiny chcą zaakceptować projekty ICO; Zimbabwe zakazuje Bitcoina; Duże zróżnicowanie na giełdach.

• J.P. Morgan zastanawia się nad Bitcoin CME:

Według doniesień z Wall Street Journal, JP Morgan Chase rozważa wprowadzenie za pośrednictwem swojej platformy kontraktów terminowych Chicago Mercantile Exchange (CME) na Bitcoiny. Oświadczenie to zostało wydane w zeszłym tygodniu i wyniosło cenę Bitcoina do rekordowej wartości przekraczającej 8.300 dolarów. Według raportu:

J.P. Morgan zastanawia się, czy poprzez swoją jednostkę maklerską typu futures zapewnić swoim klientom dostęp do nowego produktu Bitcoin CME.

Ironią tego oświadczenia jest oczywiście to, że Jamie Dimon był najbardziej zagorzałym krytykiem Bitcoina na Wall Street, nazywając go oszustwem i mówiąc, że każdy kto w niego inwestuje jest głupi. Dimon powiedział także, że zwolni każdego, kto kupi Bitcoina. Silnie negatywne skłonności niektórych specjalistów z Wall Street były najczęściej powodowane pozytywnymi poglądami innych.

Jednak niezależnie od tego, czy Jamie faktycznie rozszeży swoje usługi, czy też nie, kontrakty terminowe oparte o Bitcoina prawdopodobnie staną się rzeczywistością na początku grudnia, co oznacza znaczne przyspieszenie ich adaptacji.

• TOBAM wprowadził fundusz inwestycyjny oparty na Bitcoinie:

Francuska firma zarządzająca aktywami TOBAM, obracająca 9. miliardami dolarów, oficjalnie ogłosiła utworzenie pierwszego funduszu inwestycyjnego opartego na Bitcoinie. Celem jest umożliwienie inwestorom instytucjonalnym dostępu do kryptowaluty.

Firma utworzyła fundusz jako nieuregulowaną, alternatywną inwestycję, umożliwiającą inwestorom na poziomie instytucjonalnym kupowanie Bitcoinów bez obaw dotyczących regulacji kryptowalut. Według szefa ds. Rozwoju firmy TOBAM, Christophe’a Roehri:

Bezpośrednie inwestycje w Bitcoina mogą być wyzwaniem operacyjnym: od wyboru platformy, do utrzymania właściwych środków bezpieczeństwa w zakresie opieki i zarządzania zmianami wprowadzanymi do protokołu.

• Uber ujawnił, że padł ofiarą ataku hakerskiego. 

Uber ogłosił, że dane osobowe jego kierowców i wielu użytkowników zostały wykradzione. Hakerzy zdobyli prywatne informacje takie jak nazwa użytkownika, nazwisko, numer prawo jazdy oraz numer telefonu ponad 57. milionów osób. Co ciekawe, atak hakerski miał miejsce w 2016 roku, a firma do teraz to ukrywała. Zamiast zgłosić incydent, firma zdecydowała się zapłacić hakerom 100.000 dolarów okupu w zamian za usunięcie wykradzionych danych i nie publikowanie informacji całym zdarzeniu. Zgodnie z oświadczeniem firmy:

W momencie tego wypadku podjęliśmy natychmiastowe kroki, aby zabezpieczyć dane i wyłączyć nieautoryzowany dostęp osób fizycznych, a następnie zidentyfikowaliśmy napastników i uzyskaliśmy gwarancje, że pobrane dane zostały zniszczone. Dodatkowo wdrożyliśmy również nowe środki bezpieczeństwa.

Głównym zagrożeniem dla użytkowników kryptowalut są aplikacje mobilne. Dzięki dostępowi do nazw użytkowników i numerów telefonów, hakerzy mogą potencjalnie przechwycić dane telefonu lub nawet ustawić inny telefon jako punkt dostępu do portfela mobilnego. Ostatnie ofiary tego typu działań to Chris Burniske i inni, których straty szacuje się nawet na 150.000 dolarów.

Chociaż nie ma bezpośredniego zagrożenia, sugeruje się, aby posiadacze Bitcoinów zwracali szczególną uwagę na salda dostępne na portfelach mobilnych i często sprawdzali, czy nie odbywają się na nich jakieś podejrzane aktywności. Ponadto użytkownicy są zachęcani do przechowywania większości zasobów kryptowalutowych w portfelach offline.

• Filipiny chcą zaakceptować projekty ICO:

Jak podaje raport Manila Times, filipiński komisarz Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Emilio Aquino, powiedział, że jego agencja rozważa ujęcie projektów ICO jako możliwych papierów wartościowych zgodnych z kodeksem dotyczącym przepisów o papierach wartościowych. Według Aquino ruch ten jest zgodny z regulacjami przyjętymi przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd oraz inne organy regulacyjne w Malezji, Hong Kongu i Tajlandii. Zdając sobie sprawę z rosnącej popularności funduszy typu Blockchain, komisarz dodał, że organy nadzoru zwracają uwagę na zasady ochrony konsumentów.

Komisarz ujawnił również, że SEC prowadzi obecnie rozmowy z Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP) – krajowym Bankiem Centralnym – w zakresie udzielania licencji na giełdy kryptowalut. Niektóre firmy zostały już zarejestrowane i zatwierdzone przez BSP, jednak są one ograniczone do firm świadczących usługi pieniężne. BSP zarejestrował dotychczas dwie giełdy, a kolejne są w trakcie oceny.

Prezes Banku Centralnego, Espenilla Jr. wskazała ponadto, że BSP jest otwarty na rozwój fintech, co oznacza, że bierze on aktywny udział w zapewnianiu polityki umożliwiającej innowację. Na początku tego roku bank opublikował nowe wytyczne dotyczące giełd kryptowalut działających na terenie kraju, sugerując, że muszą one zarejestrować się w BSP i krajowym Sekretariacie Rady ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy oraz że będą one podlegać usługom rejestracji i opłat rocznych.

• Zimbabwe zakazuje Bitcoina:

Reserve Bank of Zimbabwe (RBZ) ostrzegł, że Bitcoin na terenie całego kraju jest obecnie nielegalny. Według raportu lokalnego źródła informacji, Chronicle, Norman Mataruka, dyrektor i rejestrator Banku Centralnego, powiedział, że organy regulacyjne Południowej Afryki zakazaują używania Bitcoina nie tylko w Zimbabwe, ale w całej Południowej Afryce.

Mataruka dodał, że aktualnie prowadzone są badania mające na celu określenie ryzyka związanego z kryptowalutami, podkreślając, że Bitcoin nie zostanie dopuszczony, dopóki Bank Centralny nie opracuje odpowiednich ram prawnych. Według Chronicle, RBZ przed wydaniem oświadczenia uprzedził, że osoby zaangażowane w inwestycje kryptowalutowe mogą bezpowrotnie stracić fundusze.

Mając na uwadze fakt, że cena Bitcoina w Zimbabwe jest wywindowana do 13.000 dolarów można domniemywać, że nowy rząd, który powstaje po obaleniu poprzedniego prezydenta, o czym pisaliśmy wcześniej, próbuje zapanować nad sytuacją w kraju.

• Duże zróżnicowanie na giełdach:

Ostatnie 24 godziny na giełdach to zarówno wzrosty jak i spadki. Bitcoin traci dziś 1,1%. Pozostałe z najwiekszych walut, takich jak Ethereum i Litecoin tracą po 0,6%. Fork Dasha i zwiększenie bloku do 2 MB zwiększyło jego wartość o 12,6%. Bitcoin Cash zyskuje dziś 7,4%, a Monero 11,2%. Co ciekawe, Power Ledger, po chwili spokoju, znowu zaczął piąć się w górę o kolejne 42,8%.

Kapitalizacja zwiększyła się o 0,5 mld dolarów i wynosi na aktualnie 245,5 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, pb.pl, bitmarket.pl, coinmarketcap.com.


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button