News

#136 Aktualności z dn. 2.12.2017

Z sobotnich wydarzeń: Gubernator Banku Centralnego Francji uważa, że Bitcoin nie jest kryptowalutą; W Indiach trwają prace nad regulacjami; Amazon Web Services nie będzie oferował Blockchain; Ciąg dalszy różnicy zdań w JP Morgan; Na giełdach lekkie uspokojenie.

•  Gubernator Banku Centralnego Francji uważa, że Bitcoin nie jest kryptowalutą: 

Gubernator Banku Centralnego Francji, Francois Villeroy de Galhau uważa, że Bitcoin nie jest walutą, a nawet kryptowalutą. W uwagach na konferencji w Pekinie, Villeroy podkreślił potrzebę jasnego określenia statusu Bitcoina, wprowadzając nietypowy pogląd, który jak dotąd nie pojawił się w ramach głównego nurtu narracji:

Musimy mieć jasność: Bitcoin nie jest w żaden sposób walutą, ani nawet kryptowalutą. To spekulacyjne aktywa. Jego wartość i skrajna niestabilność nie mają żadnej podstawy ekonomicznej i nie należą do nikogo.

Villeroy dodał, że Bank Francji przypomina inwestującym w Bitcoina, że robią to całkowicie na własne ryzyko.

Koncepcja, że Bitcoin nie jest kryptowalutą, wyróżnia się w popularnych źródeł ekonomicznych jako najbardziej nieoczekiwana wypowiedzi. Co więcej mówiąc dla Bloomberg, dyrektor generalny pomylił Bitcoina i technologię Blockchaina tworząc terminem Bitchain. Na szczęście Villeroya, prezes Goldman Sachs, Lloyd Blankfein, również uczestniczył w tym wywiadzie i szybko go poprawił.

• W Indiach trwają prace nad regulacjami:

Indyjski minister finansów, Arun Jaitley, podkreślił, że rząd Indii nie uznał jeszcze Bitcoina za prawny środek płatniczy. Zwrócił uwagę, że trwają prace nad zaleceniami dotyczącymi ewentualnej legalizacji Bitcoina i innych walut wirtualnych. W wywiadzie dla Economic Times Jaitley powiedział, że poinformował już parlament indyjski o tym, że Bank Centralny kraju, Reserve Bank of India (RBI), nie wydał jeszcze żadnych licencji na operowanie walutami cyfrowym. Dalej stwierdził, że rząd wciąż dokonuje oceny zaleceń dotyczących regulacji walut wirtualnych:

Rekomendacje są opracowywane na miejscu. Stanowisko rządu jest jasne – na ten moment nie uznajemy Bitcoina za legalną walutę.

Od kilku miesięcy rząd Indii pracuje nad regulacjami dotyczącymi wykorzystania walut wirtualnych. W kwietniu 2017 r. rząd powołał komisję interdyscyplinarną, której celem było sprawdzanie, czy potrzebne jest opracowanie przepisów dotyczących walut cyfrowych. Komitet składał się z kilku agencji rządowych, w tym RBI, Departamentu Usług Finansowych i Ministerstwa Skarbu. W październiku 2017 r. Sąd Najwyższy Indii zwrócił się do RBI i innych powiązanych agencji z prośbą o udzielenie odpowiedzi na petycję złożoną w sprawie regulacji kryptowalut. Pierwotna petycja wyrażała obawy dotyczące możliwego wykorzystania Bitcoina i innych wirtualnych walut w transakcjach transgranicznych, których nie można monitorować, czyniąc je atrakcyjnymi narzędziami dla cyberprzestępców i oszustów podatkowych:

Brak jakiegokolwiek konkretnego mechanizmu kontrolującego, w oczekiwaniu na ramy regulacyjne w tym zakresie, pozostawia dużą lukę, która spowodowała całkowity brak możliwości rozliczania oraz nieuregulowany handel i transakcje przy użyciu Bitcoina.

Pomimo rosnącej popularności kryptowalut w Indiach, organy regulujące nie zdecydowały jeszcze jak je uregulować. Do tego czasu Bitcoin nie jest uważany za prawny środek płatniczy w Indiach. W poprzednim raporcie główny ekonomista przewiduje, że Bitcoin w Indiach nie stanie się legalny bez możliwości monitorowania ze strony rządu.

• Amazon Web Services nie będzie oferował Blockchain:

Pomimo poprzednich plotek, w najbliższym czasie usługi oparte na Blockchain nie będą oferowane przez Amazon Web Services (AWS). Dyrektor generalny, Andy Jassy, na dorocznej konferencji AWS, która odbyła się w Los Angeles pod koniec Listopada, wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że Amazon nie będzie używał technologii Blockchain tylko i wyłącznie dlatego, że uważa się, że jest fajna. Według Jassy’ego istnieje wiele innych możliwości, które rozwiązują te same problemy co Blockchain. Podkreślił, że większość aktualnie dostępnych ksiąg rozproszonych ma bardzo ograniczone możliwości.

Jednak Jassy nie zamknął całkowicie możliwości dalszej pracy nad produktem opartym na Blockchain. Stwierdził, że Amazon jest zainteresowany korzyściami, które Blockchain może przynieść ich klientom.

W przeciwieństwie do AWS, konkurenci tacy jak Microsoft i International Business Machines (IBM) agresywnie rozwijają projekty związane z usługami Blockchain i księgami rozproszonymi. W ciągu ostatnich kilku miesięcy firmy te uruchomiły kilka usług opartych o Blockchain oraz projekty pilotażowe.

• Ciąg dalszy różnicy zdań w JP Morgan:

Decyzja amerykańskich organów regulacyjnych zezwalająca na transakcje futures na Bitcoina giełdzie Chicago Mercantile Exchange (CME) pchnęła tą najbardziej popularną kryptowalutę do głównego nurtu finansów. CME uzyskała zgodę regulatorów po samo-certyfikacji, zapewniając Commodity Futures Trading Commission (CFTC) w USA, że jej produkty będą zgodne z obowiązującym prawem.

Strateg odpowiedzialny za rynki globalne w JP Morgan, Nikolaos Panigirtzoglou, również uważa, że ten krok sprzyja Bitcoinowi. Jako poradę dla inwestorów, powiedział:

Ewentualne rozpoczęcie kontraktów terminowych na Bitcoina, w szczególności na giełdach, może go uwiarygodnić, a tym samym zwiększyć atrakcyjność rynku kryptowalut zarówno dla inwestorów detalicznych, jak i instytucjonalnych.

Jak już wiele razy wspominaliśmy, dyrektor generalny JP Morgan, Jamie Dimon, ma twarde poglądy na temat Bitcoina. Uważa on, że waluta ta jest oszustwem, a nawet grozi, że wyrzuci każdego, kto jest na tyle głupi, aby go kupić. Twierdził, że rządy zakażą Bitcoina i że waluta jest w bańką finansową, która niszczy inwestorów. Dimon nie jest osamotniony w swoich poglądach – inni potentaci branży, tacy jak Warren Buffett, twierdzą, że najlepiej unikać Bitcoina. Jednak nie powstrzymało to tej waluty przed osiąganiem nowych poziomów cenowych.

Panigirtzoglou ma pogląd diametralnie przeciwny do swojego szefa. Mimo ostrej krytyki ze strony prezesa cały czas szuka on możliwości wprowadzenia do JP Morgan ofert powiązanych z Bitcoinem, który jest uważany przez niego za nową klasą aktywów:

Wartość tej nowej klasy aktywów jest zależna od jej akceptacji jako produktu inwestycyjnego i jako środka płatniczego, a biorąc pod uwagę inne produkty inwestycyjne, takie jak złoto, kryptowaluty mają potencjał, by dalej rosnąć.

• Na giełdach lekkie uspokojenie:

Podczas, gdy ostatnie dni dostarczyły inwestorom dużo emocji, ostatnie 24 godziny pozwoliły im trochę odetchnąć. Cena Bitcoina Wzrosła o 3,1%, Ethereum o 1%, natomiast Litecoin kończy ten dzień ze znacznym wzrostem równym 6,7%. Dash i Bitcoin Cash dostały lekką korektę, która wyniosła kolejno 0,9% oraz 0,1%. Kapitalizacja wzrosła o kolejne 7,3 mld dolarów, i wynosi aktualnie 326,9 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button