News

#154 Aktualności z dn. 20.12.2017

Ze środowych wydarzeń: Singapur ostrzega przed kryptowalutami; Korea Południowa nie planuje dalszych regulacji kryptowalut; Falstart Bitcoin Casha na Coinbase GDAX; Twórca Litecoina sprzedał wszystkie swoje zapasy; Duże korekty na giełdach.

• Singapur ostrzega przed kryptowalutami:

Władze monetarne Singapuru (MAS), czyli de facto Bank Centralny kraju, stał się najnowszym nadzorcą finansowym, który ostrzega przed ryzykiem związanym z kryptowalutami. Powołując się na niedawny, zdaniem banku spekulacyjny wzrost cen, MAS opublikował oświadczenie, w którym zaleca społeczeństwu zachowanie wyjątkowej ostrożności w przypadku inwestowania w cyfrowe waluty, takie jak Bitcoin. Organ podkreślił również, że nie reguluje kryptowalut i że inwestorzy muszą być przygotowani na ryzyko utraty zainwestowanych środków. Wyjaśniając, że kryptowaluty nie są prawnym środkiem płatniczym w kraju, MAS oświadczył:

Władze monetarne Singapuru radzą społeczeństwu działać z najwyższą ostrożnością i zrozumieć istotne ryzyko, które jest podejmowane w momencie inwestycji w kryptowaluty.

MAS zauważył ponadto, że w Singapurze nie ma organu regulacyjnego, który mógłby zabezpieczyć inwestycje w kryptowaluty lub zapewnić solidność pośredników kryptowalut. Bank wyjaśnij również, że jeśli pośrednik wykorzysta kryptowaluty do celów niezgodnych z prawem, jego działania mogą zostać wstrzymane przez organy ścigania.

Oświadczenie jest zgodne z wcześniejszym ostrzeżeniem inwestorów ze strony MAS o ryzyku związanym z projktami ICO opublikowanym w sierpniu.

• Korea Południowa nie planuje dalszych regulacji kryptowalut:

Południowokoreański organ nadzoru finansowego Financial Service (FSS) stwierdził, że obecnie nie ma planów regulowania handlu walutami cyfrowymi, takimi jak Bitcoin, poza wprowadzeniem zasad ogłoszonych w zeszłym tygodniu. Organ nadzoru opiera swoją decyzję na fakcie, że nie uważa walut cyfrowych za substytut pieniądza, ponieważ nie są one prawnym środkiem płatniczym w kraju. Podczas konferencji prasowej w tej sprawie gubernator FSS, Choe Heung-sik stwierdził, że jedyną rolą, jaką organ nadzoru powinien odgrywać w przestrzeni walut cyfrowych, jest ostrzeganie społeczeństwa przed potencjalnymi zagrożeniami:

Wszystko, co możemy zrobić, to ostrzec ludzi, że nie postrzegamy walut wirtualnych jako rzeczywistego rodzaju walut, co oznacza, że nie możemy na razie przyspieszyć regulacji.

Dodał również, że wprowadzenie jakiejkolwiek regulacji dotyczących kryptowalut będzie promowało handel nimi, ponieważ inwestorzy będą myśleć, że organ nadzoru uznaje kryptowalutę za rzeczywistą walutę. Uwagi gubernatora są podobne do jego poprzednich wypowiedzi. W listopadzie 2017 r. ogłosił on, że FSS nie będzie bezpośrednio nadzorować działań giełd walut cyfrowych, ponieważ przedmiot handelu nie jest prawnym środkiem płatniczym w tym kraju.

Oprócz szeregu już wydanych przepisów, Krajowa Służba Podatkowa (NTS) opracowuje obecnie ramy wytyczające w jaki sposób skutecznie pobierać podatki od transakcji na giełdach kryptowalut. Najprawdopodobniej NTS wprowadzi podatki od zysków kapitałowych dla firm i osób handlujących walutami cyfrowymi.

• Falstart Bitcoin Casha na Coinbase GDAX:

Giełda Coinbase GDAX wstrzymała handel Bitcoin Cashem (BCH) kilka godzin po jego otwarciu. Coinbase dodał BCH do swojej platformy, ale obecnie umożliwia klientom jedynie wysyłanie i otrzymywanie tej kryptowaluty. Platforma planuje wkrótce wznowić handel tym zasobem, w zależności od jego wydajności na GDAX.

Wczoraj na Twitterze giełda wydała oświadczeni, wyjaśniając, że o 17:22 czasu pacyficznego wstrzymała ona transakcje BCH-USD z powodu znacznej zmienności kursu. Giełda stwierdziła, że decyzja o wstrzymaniu handlu została podjęta w celu zapewnienia sprawiedliwego i uporządkowanego rynku. Na podstawie danych z CoinMarketCap ostatnia cena transakcji kupna Bitcoin Casha wynosiła prawie 9.000 dolarów. W nocy Coinbase poinformował użytkowników, że włączy funkcję handlu BCH na swojej platformie, gdy tylko na GDAX będzie dostępna wystarczająca płynność, szacując, że nastąpi to dzisiaj.

Oprócz oficjalnego wyjaśnienia GDAX dotyczącego zatrzymania handlu, jedną z możliwych przyczyn nagłej przerwy mogła być wysoka aktywność użytkowników, co prawdopodobnie stanowiło znaczne obciążenie dla platformy. Mogło to być spowodowane faktem, że Bitcoin Cash jest hard forkiem Bitcoina, a użytkownicy Coinbase, którzy byli w posiadaniu Bitcoina podczas wprowadzenia podziału otrzymali ekwiwalent w postaci Bitcoin Casha. Gdy tylko Coinbase dodał BCH, chętni użytkownicy z nowym kapitałem weszli na platformę handlową giełdy, powodując potencjalne obciążenie, które zmusiło giełdę do zaprzestania handlu.

Decyzja o zezwoleniu na handel Bitcoin Cashem na platformie Coinbase została podjęta po miesiącach badań i monitorowaniu wyników rynkowych kryptowaluty oraz innych wydarzeń. W tej chwili BTC jest trzecią największą cyfrową walutą pod względem kapitalizacji rynkowej.

• Twórca Litecoina sprzedał wszystkie swoje zapasy:

Twórca Litecoina sprzedał wszystkie swoje zasoby w tej kryptowalucie, powołując się na brak zrozumienia wśród społeczności. W redditowym poście programista Charlie Lee wyjaśnił, że nie chce dłużej odpierać zarzutów, że jego spostrzeżenia na temat Litecoina są wykorzystywane dla jego osobistych celów i że uważa sprzedaż swoich coinów jako najlepszy sposób na zapewnienie przejrzystości swoich działań. W poście czytamy:

Niektórzy ludzie myślą nawet, że shortuje LTC! Więc nie mogę jednocześnie być w posiadaniu LTC i tweetować o tym, ponieważ mam za duży wpływ.

Lee stwierdził również, że zawsze powstrzymywał się od kupowania i sprzedawania Litecoinów w pobliżu dużych tweetów oraz że jego działania mogłyby być postrzegane jako mające na celu zwiększenie jego osobistego bogactwa ponad sukcesami Litecoina i kryptowaluty w ogóle. W rezultacie Lee ogłosił, że w ostatnich dniach sprzedał lub rozdał wszystkie swoje Litecoiny, nie licząc kilku, które trzyma w celach kolekcjonerskich. Lee dodał, że ilość Litecoina, którą sprzedał, była małym procentem globalnego wolumenu transakcji tej kryptowaluty.

Obecnie piąta największa waluta względem wyceny rynkowej, Litecoin, powstał w 2011 roku jako hard fork Bitcoina. Pracujący wówczas w Google Lee wyobrażał sobie Litecoin jako kryptowalutę, która oferowałaby szybsze transakcje. Litecoin doświadczył ostatnio odrodzenia, ponieważ Lee zaproponował ambitny plan techniczny, w tym przyjęcie skalowalnego rozwiązania Segregated Witness, pierwotnie planowanego na Bitcoina.

 Duże korekty na giełdach:

Ostanie 24 godziny to czas dużych korekt w świecie kryptowalut. Bitcoin jest bardzo niestabilny i obecnie traci 7,9%. Ethereum i Litecoin również nie utrzymały swoich cen z wczoraj, które aktualnie są niższe o kolejno 2,9% i 9,8%. Korektom oparły się za to Bitcoin Cash i Dash, które zaliczają duże wzrosty, kolejno o 68,3% i 30,4%. Kapitalizacja rynku wynosi dziś 623,7 mld dolarów, co oznacza spadek o 3,5 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, coinmarketcap.com.


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button