News

#170 Aktualności z dn. 05.01.2018

Z piątkowych wydarzeń: Mark Zuckerberg zainteresowany kryptowalutami; Bank Anglii porzuca pomysł narodowej kryptowaluty; Kolejne restrykcje w Chinach; Handel Bitcoinem niedozwolony w Egipcie; Bitcoin rośnie w siłę.

• Mark Zuckerberg zainteresowany kryptowalutami:

W czwartek, Dyrektor Generalny portalu Facebook – Mark Zuckerberg wydał ważne oświadczenie. Stwierdził, że planuje studiować tematykę kryptowalut oraz inne technologie decentralizacyjne. Jego plany wynikają z chęci poprawy funkcjonowania portalu.

W swoim oświadczeniu wydanym na Facebook’u Zuckerberg przedstawił plan na najbliższy rok. Mianowicie, ma zamiar skupić się na kwestiach technologicznych oraz medialnych. Jednym z jego celów jest zbadanie pozytywnych i negatywnych aspektów kryptowalut.

Według założyciela portalu, kryptowaluty są obecnie najbardziej interesującą niewiadomą w świecie technologii. Jego zdaniem wiele osób straciło wiarę w to, że technologia mogłaby zostać zdecentralizowana. Na zakończenie, Mark Zuckenberg dodał:

Mamy do czynienia z dwoma istotnymi trendami takimi jak ktyptowaluty i szyfrowanie. Stanowią one przeciwwagę dla systemów zcentralizowanych i oddają z powrotem władze w ręce ludzi. Interesuje mnie głębsze studiowanie tych technologii oraz możliwość wykorzystania ich w naszych usługach.

• Bank Anglii porzuca pomysł narodowej kryptowaluty:

Bank Anglii zrezygnował z planów wprowadzenia własnej waluty cyfrowej. Powodem jest obawa o negatywne skutki tej decyzji, mogące wpłynąć na system finansowy.

Bank Centralny Wielkiej Brytanii ogłosił, że nie ma obecnie planów, które zakładałyby uruchomienie własnej kryptowaluty. Komunikat został wydany kilka dni po informacji, że jedna z podległych bankowi jednostek badawczych analizuje możliwość wprowadzenia kryptowaluty powiązanej z funtem szterlingiem. Zespół badający tę możliwość złoży raport w ciągu 12. miesięcy.

Bank Anglii oznajmił, że powodem porzucenia wcześniejszych planów były pojawiające się wątpliwości. Najistotniejszą z nich jest obawa, że społeczeństwo może przestać korzystać z usług banków komercyjnych i przejść całkowicie do systemu płatności cyfrowej. Bank twierdzi, że masowy przepływ społeczeństwa w kierunku kryptowalut spowoduje, że w bankach komercyjnych zabraknie gotówki na pożyczki, co poskutkuje turbulencjami gospodarczymi.

Według Banku Anglii pieniądz papierowy jest elastyczny i można go kontrolować, np. poprzez zmianę stóp procentowych. W wypadku kryptowalut, stanowiłoby to utrudnienia wpływające na stabilność finansową.

• Kolejne restrykcje w Chinach:

Chińscy górnicy mogą spodziewać się kolejnych kłopotów. Tym razem chodzi o dostawy energii. Chiny od dawna są potęgą górniczą w świecie kryptowalut. Jest to związane z nadwyżką energii w Państwie Środka. Największe na świecie grupy górnicze jak Bitmain, Antpool, BTCC, BW oraz BTC.com, wydobywają kryptowaluty w Chinach.

Górnictwo stanowi fundament w świece kryptowalut. Wraz z rozwojem internetowego wydobycia wzrosło zapotrzebowanie na dostęp do sieci. Oznacza to, że kraje w których energia jest tania są najbardziej atrakcyjne dla górników. Chiny postanowiły zmniejszyć swoją produkcję energii z powodu zeszłorocznej nadwyżki. Ta doprowadziła do tańszych kosztów energii konsumenckiej w kraju, co jednocześnie było dobrodziejstwem dla chińskich górników.

Według agencji prasowej Bloomberg, Ludowy Bank Chin, zamierza egzekwować od swoich lokalnych regulatorów monitorowanie a nawet ograniczenie zużycia energii przez górników kryptowalut. Chiny zamierzają przekazać swoje nadwyżki energii regionom o wyższym zapotrzebowaniu.

W zeszłym roku władze Kraju Środka zakazały ICO oraz ograniczyły funkcjonowanie giełd. Minione decyzje poważnie naruszały sytuację kryptowalut w tym kraju. Niemniej jednak operacje wydobywcze są kontynuowane, ale jeśli nowe przepisy zostaną wprowadzone, kopiący mogą napotkać na surowe kontrole w zakresie zużycia energii.

• Handel Bitcoinem niedozwolony w Egipcie:

Najwyższy przywódca religijny Egiptu, Wielki Mufti Shawki Allam uznał handel największą kryptowalutą świata za zakazany. Opierając swoją rację na prawie szariatu, przywódca duchowy wydał fatwę czyli opinię teologiczno-prawną, której opisał transfer oraz sprzedaż kryptowalut za niewłaściwy oraz niezgodny z prawem handlowym. Jego zdaniem Bitcoin używany jest do prania brudnych pieniędzy, a także nie podlega kontroli rządu, co może potencjalnie osłabić egipską gospodarkę.

Zgodnie z prawem szariatu Bitcoin jest zabroniony, ponieważ wyrządza krzywdę zarówno indywidualnym osobom jak i grupom oraz instytucjom. Podczas wywiadu dla stacji BBC, doradca Wielkiego Muftiego oznajmił:

Rząd Egiptu również nie jest zwolennikiem kryptowalut. Ten tzw. Bitcoin stanowi formę oszustwa, która podlega karnej odpowiedzialności.

• Bitcoin rośnie w siłę:

W ciągu ostatniej doby, największa kryptowaluta świata zanotowała wzrost o 12,7%. Zwiększenie swojej wartości zanotowały również Bitcoin Cash oraz Litecoin uzyskując kolejno 4,7% oraz 5,5%. Spadki na giełdzie możemy obserwować w przypadku Ethereum 3,5% oraz Dash 2,8%. W ciągu ostatnich 24. godzin kapitalizacja rynku zmalała o 4 mld dolarów i obecnie wynosi 759,1 mld dolarów.

źródło: bitcoinist.com, cointelegraph.com, coindesk.com, coinmarketcap.com.


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button