#18 Aktualności z dn. 06.08.2017

fot. bravenewcoin.com

Z niedzielnych wydarzeń: Kiedy Ethereum osiągnie 2000 dolarów; Anonimowy trader manipuluje ceną Bitcoina; NEM zrewolucjonizuje rynek papierów wartościowych; Rynek kryptowalut rozpędza się.

• Kiedy Ethereum osiągnie 2000 dolarów:

Aby Ethereum osiągnęło wartość 2000 dolarów, kapitalizacja rynkowa tej kryptowaluty musiałaby osiągnąć około 188 mld dolarów. Jest to znacznie więcej niż dzisiaj, bo około 8 razy, ale wciąż stosunkowo niewiele, jeśli porównamy ją do kapitalizacji rynkowej takiej firmy jak Facebook, która osiągnęła wartość 492 mld dolarów.

Zastanówmy się, jakie zdarzenia muszą wystąpić, aby Ethereum złamało tę barierę.

Obecnie sieć Ethereum jest ograniczona do około 20 transakcji na sekundę. Jest to dwukrotnie więcej niż w Bitcoinie. Jeśli jednak przyjrzymy się przyszłości, w której Ethereum używane jest do codziennych płatności, to nie wystarczy. Rozwiązaniem może być sieć Raiden – niedroga zmiana dla płatności wprowadzana przez deweloperów Ethereum, która będzie skalować liniowo wraz z liczbą uczestników. W przyszłości sieć mogłaby obsługiwać ponad 100 000 transakcji na sekundę. Dodatkowo, pozwoliłoby to zmniejszyć koszty transakcji siedmiokrotnie, dzięki czemu mikro płatności na Ethereum staną się rzeczywistością. Ethereum stanie się łatwiejsze do wydobycia i wydawania. Do tej pory jest około 60 aktywnie działających giełd kryptowalut. Ta liczba każdego miesiąca rośnie, ponieważ cyfrowe aktywa stają się coraz bardziej atrakcyjne. Dlatego muszą pojawić się jeszcze inne rozwiązania, które pomogą większej ilości ludzi zdobyć Ethereum. Takie firmy jak Dether pracują na platformach umożliwiających zainteresowanym stronom zakupienie Ethereum bezpośrednio za pomocą gotówki. W tej chwili kapitalizacja całego rynku kryptowalut wynosi 112 mld dolarów. Większość posiadaczy takich walut jak Bitcoin czy Ethereum nie wydaje aktywnie swoich monet, traktuje je raczej jako inwestycję. Dlatego jeśli cena Ethereum miałaby osiągnąć wartość 2000 dolarów, więcej osób musiałoby zacząć używać tej waluty jako formy płatności, a dostawcy powinni zacząć ją akceptować.

Członkowie zespołu ds. Badań i Rozwoju Ethereum i Zcash współpracują nad projektem badawczym dotyczącym prywatności w blockchain. Integracja technologii Zcash i Ethereum to kluczowy krok milowy. Umożliwi to wprowadzenie całkowicie anonimowych transakcji i pewnych elementów inteligentnych umów. To sprawi, że Ethereum będzie gotowy do użycia w scenariuszach, których jeszcze sobie nie wyobrażamy. Możliwe zastosowanie takiego protokołu może mieć miejsce w wyborach prezydenckich lub aukcjach. Wyniki takich wyborów lub aukcji mogą być zweryfikowane przez każdego obserwatora blockchain, przy czym poszczególne głosy lub oferty nie są ujawnione.

ICO staje się coraz bardziej preferowaną formą finansowania. Do tej pory ponad 1 mld dolarów zainwestowano w ICO przez twórców z całego świata. To bardzo imponujący wynik, tym bardziej, że ta metoda finansowania praktycznie nie istniała przed uruchomieniem Ethereum w 2015 roku. Większość firm, które mają ICO, publikuje swoje tokeny na bazie Ethereum. Dlatego było to też jednym z największych katalizatorów wzrostu dla sieci na początku 2017 roku. ICO okazały się niezwykle wydajną metodą finansowania, umożliwiając setkom firm pozyskanie wystarczającej ilości pieniędzy na rozpoczęcie działalności. SEC i władze monetarne Singapuru wyjaśniają w wielu przypadkach, że niektóre tokeny sprzedawane w taki sposób, są papierami wartościowymi, więc muszą pojawić się odpowiednie przepisy. Pomimo tego, większość ICO nadal wydaje tokeny, które uznane są za niezgodne z prawem przez większość z organów. Gdy ten obszar zostanie rozwiązany, Ethereum zobaczy prawdopodobnie mnóstwo nowych pieniędzy. Enterprise Ethereum Alliance (EEA) łączy firmy z ekspertami Ethereum. Niektórymi członkami sojuszu są Microsoft, JP Morgan, Credit Suisse i Intel. Ich wspólnym celem jest rozwiązywanie problemów dużych korporacji przy użyciu blockchain Ethereum.

• Anonimowy trader manipuluje ceną Bitcoina:

Krążą plotki wokół przedsiębiorcy zwanego „Spoofy”, który posiada niemal nieograniczone fundusze, którymi manipuluje rynkiem Bitcoina, głównie na Bitfinex. Zgodnie z aktem Dodd-Frank, fałszowanie jest praktyką, która polega na wystawianiu oferty z zamiarem jej anulowania.

Innymi słowy, spooferzy umieszczają duże zamówienia tuż poniżej innych zamówień kupna lub duże zlecenie sprzedaży powyżej innych zamówień. Chodzi o to, aby podmioty gospodarcze uważały, że ktoś z dużym zasobem finansowym przygotowuje się do zakupu lub sprzedaży. Haczyk jest taki, że jeśli cena zbliża się do oferty spoofera, on natychmiast ją anuluje. Takie działanie z reguły jest nielegalne, ale ponieważ rynek kryptowalut jest pod tym względem jeszcze nieregulowany, to zjawisko jest dość powszechne. Niezwykłe w tym przypadku jest to, że Spoofy regularnie nakłada zamówienia na 60 milionów dolarów i występuje głównie na jednej giełdzie: Bitfinex. Na blogu BitCrypto opisano również jego transakcje, kiedy handluje sam ze sobą, sprzedając własne zamówienia kupna lub odwrotnie. Obroty w dużych ilościach mogą wywołać szał kupowania lub sprzedaży, kiedy handlowcy zaczynają reagować na wysoki poziom obrotów. Gdy Bitfinex ogłosił plan dystrybucji Bitcoin Cash, początkowo planował dystrybucję Bitcoin Cash na rzecz posiadaczy krótkich pozycji. Zaraz po tym ogłoszeniu pojedynczy handlowiec sprzedał dziesiątki tysięcy Bitcoinów naraz. Prawdopodobnie był nim Spoofy, planując pozyskanie jak największej ilości gotówki z Bitcoin Cash. Jego tożsamość pozostaje tajemnicą. Może on być pojedynczym przedsiębiorcą, grupą kupców, a nawet kierownictwem firmy Bitfinex. Kimkolwiek on jest, jego działalność wpływa na cenę również na innych giełdach, ponieważ odbywa się arbitraż. A ponieważ Bitcoin jest w tej chwili rzadko sprzedawany, duża ryba może potencjalnie przenieść cały rynek. Chociaż Spoofy z pewnością korzysta z nadmiernej kontroli nad ceną Bitcoina, nie wiadomo jak duży wpływ ma na ten rynek. Obecnie cena Bitcoina wzrasta, pokonując barierę 3000 dolarów. Pojawia się pytanie: Na ile wzrost ten jest organiczny i trwały, a na ile jest to spowodowane manipulacją na rynku.

• NEM zrewolucjonizuje rynek papierów wartościowych:

Handel akcjami w zasadzie nie zmienił się od XVII wieku. Chociaż większość giełd przeniosła się na model elektroniczny, a transakcje przeprowadzane szybciej niż kiedykolwiek, prawda jest taka, że nadal istnieje centralny pośrednik w obrocie giełdowym i jest to chyba największa słabość systemu. Wprowadzenie technologii blockchain do systemu spowoduje zdecentralizowanie wymiany w przyszłości. Szerszy ekosystem DIM obejmuje DIMCOIN i DIMCOIN Foundation. Technologia ta oparta jest na technologii NEM Blockchain i zmierza do zrewolucjonizowania sposobu obrotu papierami wartościowymi. W chwili obecnej rozpoczyna się aukcja DIMCOIN Initial Coin Offering (ICO) i zakończy się 27 sierpnia 2017 roku. Ekosystem DIM składa się z DIMCOIN, który jest kryptowalutą i który może być przedmiotem obrotu na giełdach obok innych kryptowalut, jak również z walutami DIM, które są równoważne walutom fiat. Ponadto ekosystem DIM może również pomóc w transakcjach handlowych i w handlu towarami.

Firma DIMCOIN uruchomiła swoje ICO 16. lipca 2017 roku i ustaliła maksymalną kwotę 10 mln DEM TOKEN. Jeden dolar jest równy jednemu DIM TOKEN + 100 DIMCOIN.

Bonus DIMCOIN jest dostępny dla wczesnych inwestorów: do 19 sierpnia istnieje 10. procentowy bonus, a od 20. do 20. sierpnia – pięć procent premii. DIM wydało białą księgę, która przedstawia szczegóły swoich planów ICO.

Aktualne praktyki handlowe mają kilka utrudnień. Chodzi głównie o liczbę pośredników wymaganych do wykonywania transakcji, takich jak agenci transferów akcji, depozytariusze, rejestrator itd. Natomiast produkty na giełdzie, jak fundusze inwestycyjne (ETF), mają kłopot z śledzeniem błędów, które mogą powodować straty dla inwestorów. Gracze w tradycyjnych platformach obrotu nie są dostatecznie przejrzyści, co utrudnia eliminowanie lub ograniczenie takiego ryzyka. Dlatego rozwiązaniem jest przejrzysty blockchain, w którym użytkownicy mogą śledzić transakcje i monitorować swoje inwestycje bez osób trzecich.

• Rynek kryptowalut rozpędza się:

Kapitalizacja rynkowa wszystkich kryptowalut rośnie i wynosi dzisiaj 113,7 mld dolarów. Cena Bitcoina osiąga dzisiaj 3270 dolarów. Sam Bitcoin stanowi 47,7% całego rynku. Widzimy również wzrost ceny Ethereum na poziomie 8,5%. Pozostałe kryptowaluty zachowują się w miarę stabilnie, notując kilkuprocentowe wahania. Z listy pierwszej 20. największych walut, największy spadek notuje Bitcoin Cash: -10% względem wczorajszej ceny.

źródło: cointelegraph.com, worldcoinindex.com


BTC POLSKA

Chcesz być informowany o wszystkich wydarzeniach w BTC Polska? Nie masz czasu, żeby śledzić naszą stronę? Zapisz się na newsletter! Nie przegap tego, co może Cię zainteresować.

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz