#2 Aktualności z dn. 21.07.2017

fot. cryptomudra.com

Z piątkowych wydarzeń: Zmiany w Bitcoinie; Banki centralne o kryptowalutach i technologii blockchain; Prognozy ceny Bitcoina; Utrzymanie tendencji wzrostowej na giełdach kryptowalut.

Zmiany w Bitcoinie:

Wczoraj w nocy – z 20. na 21. lipca – została wprowadzona istotna zmiana dotycząca Bitcoina. Mowa o przepustowości Bitcoina, czyli o ilości transakcji w bloku. Do tej pory blok Bitcoina obsługiwał średnio 7 transakcji na sekundę. Docelowo wielkość bloku ma zostać zwiększona dwukrotnie. Jest to początkowa faza wprowadzania zmian, dlatego trudno przewidzieć jaki będzie ostateczny efekt. O tym przekonamy się dopiero w październiku, ponieważ cała operacja wymaga poparcia ze strony kopalń Bitcoina. Wahania kursu w ostatnich dniach są wynikiem emocji towarzyszących całemu przedsięwzięciu. Czekają nas zatem ciekawe zmiany, które mogą okazać się bardzo korzystne pod względem efektywności sieci Bitcoina, jak i pod względem inwestycyjnym.

• Banki centralne o kryptowalutach i technologii blockchain:

17. lipca austriacka poczta dzięki współpracy z giełdą Bitpanda rozpoczęła oferować wymianę Bitcoina, Ethereum, Dasha i Litcoina łącznie w 1800. placówkach. Celem takiego działania jest zwiększenie wartości transakcji.

Odpowiedzią na ten ruch jest dzisiejszy komentarz prezesa Banku Centralnego Austrii – Edwarda Nowotnego – który nie widzi Bitcoina jako waluty ze względu na brak stabilności kursu. Bitcoin aktualnie przechodzi bardzo ważną fazę rozwoju i dynamicznych zmian – mowa o aktualizacji zwanej SegWit2x, która jest popierana przez 87% mocy sieci i dużą część firm branży, także jest wynikiem wspólnie podjętej decyzji przez zdecydowaną większość użytkowników i inwestorów.

Nowotny zaznacza, że bank centralny nie może zakazywać postępu, ale podkreśla również, że korzystanie z tego typu technologii może wiązać się z kradzieżą lub oszustwami przez osoby trzecie:

W przeszłości zawsze były przypadki, w których takie rzeczy kończyły się negatywnie przez co dużo ludzi potraciło majątki. To niebezpieczeństwo, które widzimy w kryptowalutach.

– stwierdził Nowotny.

Nasuwa się podobna sytuacja z naszego kraju, kiedy to 7. lipca Narodowy Bank Polski ogłosił na swojej stronie internetowej ostrzeżenie przed kryptowalutami. W komunikacie mowa jest o tym, że „waluty” wirtualne nie są emitowane, ani gwarantowane przez bank centralny państwa, więc nie są pełnoprawnym środkiem płatniczym oraz nie spełniają kryterium powszechnej akceptowalności w punktach handlowo-usługowych. Dodatkowo kryptowaluty nie są pieniądzem elektronicznym. Według prawa i definicji wszystko się zgadza, tak samo jak twierdzenie, że obrót „walutami” wirtualnymi w Polsce nie narusza prawa krajowego, ani unijnego, co oznacza, że możemy w pełni legalnie się nimi posługiwać.

Natomiast wczoraj, tj 20. lipca największy polski bank PKO BP – jako pierwszy – ogłasza, że chce wdrożyć technologię Blockchain (technologię, na której opiera się Bitcoin i pozostałe kryptowaluty) w kontekście płatności, ale pod kątem przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy oraz weryfikacji danych.

Technologia blockchain ma potencjał na to, by zrewolucjonizować szereg obszarów sektora finansowego, dlatego poświęcamy dużo uwagi, aby dobrze ją rozumieć i testować możliwe zastosowania tej technologii w naszym banku.

– mówi Szymon Wałach, dyrektor pionu klienta detalicznego w PKO Banku Polskim.

• Prognozy ceny Bitcoina:

John McAfee, który w 1987 roku założył system antywirusowy McAfee, opublikował 17. lipca na Twitterze komunikat o swoim stanowisku do ceny Bitcoina w najbliższych 3 latach.

Twierdzi, że cena Bitcoina w tym czasie osiągnie 500.000$. McAfee nie jest pierwszą osobą, która prognozuje tak wysoką cenę, natomiast inni mówią, że podobny wynik może mieć miejsce w okolicach 2030 roku. To tylko prognozy znanych osobistości w świecie biznesu. W związku z ryzykiem związanym z inwestowaniem w instrumenty finansowe i ich pochodne zaleca się zachowanie ostrożności i zachowanie „zimnej głowy”.

• Utrzymanie tendencji wzrostowej na giełdach kryptowalut:

Kapitalizacja całego rynku kryptowalut wyniosła dzisiaj 93,5 mld dolarów. Bitcoin stanowi 48% całego rynku i względem ceny z dnia wczorajszego zmalał na wartości o 4,6%.

Dzisiaj ceny kryptowalut na giełdach w dużej części utrzymują tendencję wzrostową. Są waluty, na których można było zrealizować zysk na poziomie nawet 25% względem dnia wczorajszego. Mamy również waluty, których cena znacznie zmalała, co stanowi okazję do tanich zakupów dla inwestorów.

źródł0: bitcoin.pl, cryptonews.pl, businessinsider.com, bithub.pl, worldcoinindex.com


BTC POLSKA

Chcesz być informowany o wszystkich wydarzeniach w BTC Polska? Nie masz czasu, żeby śledzić naszą stronę? Zapisz się na newsletter! Nie przegap tego, co może Cię zainteresować.

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz