News

#209 Aktualności z dn. 13.02.2018

Z wtorkowych wydarzeń: Regulacje zamiast zakazów giełd w Korei Południowej; Banki w Tajlandii nie będą uczestniczyć w świecie kryptowalut; W Rosji ICO spełniające podstawowe wymogi będą legalne; Zostanie złożony pozew przeciwko giełdzie Coincheck; Wzrost Bitcoina – do trzech razy sztuka?

• Regulacje zamiast zakazów giełd w Korei Południowej:

Korea Południowa rozważa obecnie system licencjonowania giełd kryptowalut, co wygląda na duży zwrot akcji po poprzednich informacjach, mających świadczyć o zakazie giełd.

Jak donosi lokalna agencja prasowa Business Korea, prawodawcy z dedykowanej Grupy Roboczej ds. Kryptowalut, badają możliwość podążania śladem Nowego Jorku i Japonii w sprawdzaniu operatorów giełdowych przed zezwoleniem im wejścia na rynek.

Program nowojorski ma kilka lat i napotyka wiele problemów, w tym zaległości i wygórowane koszty, podczas gdy ruch w 2017 r. w Japonii spotkał się z dużym popytem i uznaniem.

Pozytywnie rozważamy przyjęcie systemu zatwierdzania giełd jako dodatkowych regulacji dotyczącej kryptowalut. Korea Południowa doświadczyła kilkunastomiesięcznych wstrząsów po mieszanych wiadomościach przekazanych przez Seul dotyczących legalności kryptowalut i ich handlu.

– mówi powołany do tej sprawy urzędnik państwowy.

Perspektywa zmieniła się szybko po tym, jak komentarze ministra sprawiedliwości, Parka Sung-ki, wywołały reakcję opinii publicznej oraz petycję o zwolnienie zarówno jego, jak i ministra finansów Kim Dong-Yeona za manipulacje na rynku. Park Sung-ki zasugerował powszechny zakaz giełd, proces, z czego później zrezygnowano.

• Banki w Tajlandii nie będą uczestniczyć w świecie kryptowalut:

Veerathai Santiprabhob, gubernator Banku Centralnego Tajlandii, poprosił wszystkie banki w tym kraju, aby trzymały się z daleka od kryptowalut.

Według agencji Reuters, Bank Centralny opublikował zakaz dla banków w Tajlandii dot. inwestowania i handlu w kryptografii, a także uczestnictwo w giełdach i innych platformach opartych o kryptowaluty oraz tworzenie takich giełd i platform. Kwestia dotyczy banków, a nie samych giełd. Te mogą nadal swobodnie funkcjonować w kraju.

Banki zostały również poproszone o niedoradzanie klientom w zakresie inwestycji lub handlu walutami cyfrowymi oraz o zakazanie klientom korzystania z kart kredytowych do zakupów kryptograficznych. Kilka dużych banków na całym świecie wprowadziło już podobny zakaz zakupu karty kredytowej z kryptografią w zeszłym tygodniu.

Wyjaśniając swoje rozumowanie dotyczące zakazu banków zajmujących się kryptografią, Bank Tajlandii powoływał się na obawy, że waluty cyfrowe są wykorzystywane do nielegalnych działań, takich jak pranie pieniędzy lub działalność terrorystyczna i zauważył, że kryptowaluty nie są prawnym środkiem płatniczym w tym kraju.

Tajski minister finansów – Apisak Tantivorawong – oświadczył w zeszłym tygodniu, że rząd Tajlandii nie będzie zakazał handlu kryptowalutami, ale będzie pracował nad stworzeniem ram prawnych dla nich.

We wrześniu 2017 r. Tajlandzka Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC Tajlandia), ogłosiła również gotowość do wsparcia dla ICO poprzez wdrożenie przepisów, które chroniłyby inwestorów przed oszustwami. Wczoraj, sekretarz generalny SEC, Rapee Sucharitakul, powiedział, że SEC nie ma możliwości blokowania transakcji kryptograficznych, ponieważ są one przedmiotem obrotu za pośrednictwem platform internetowych, ale spróbuje edukować inwestorów, aby chronić ich przed oszustwami ICO.

Tajlandzkie Ministerstwo Finansów poinformowało 2. lutego, że Bank Tajlandii i SEC Tajlandia powinny ostrzegać klientów o inwestowaniu na tych rynkach, natomiast technologia Blockchain może być bardzo przydatna dla sektora finansowego w Tajlandii.

Centralny Bank Tajlandii odbył w sierpniu 2017 spotkanie ze współzałożycielem Ethereum, Vitalikiem Buterinem. Rozmawiano wtedy na temat przyszłej możliwości włączenia Ethereum do tajskiego sektora finansowego w celu poprawy wydajności już istniejącej infrastruktury.

• W Rosji ICO spełniające podstawowe wymogi będą legalne:

Rosyjskie Ministerstwo Komunikacji i Mass Media – Minkomsvyaz – opublikowało dokument ustanawiający zasady licencjonowania dla projektów ICO.

Niektóre kluczowe wymagania przedstawione emitentom tokena cyfrowego, wymagają nominalnego kapitału w wysokości około 100 mln rubli – około 1,7 mln dolarów oraz licencji na rozwój, produkcję i emisję tokenów. Ponadto wydawcy tokena są zobowiązani do posiadania specjalnie licencjonowanego konta bankowego. Zgodnie z dokumentem licencja ICO zostanie przyznana przez Minkomsvyaz na okres 5 lat.

Minkomsvyaz wymaga również od emitentów przedstawienia skontrolowanych przepisów ICO, w tym obowiązków emitenta w celu zagwarantowania umorzenia monet cyfrowych na podstawie nieodwołalnej oferty publicznej.

Wydawanie tokenów cyfrowych musi być zakończone w rublach rosyjskich poprzez rozliczenie bezgotówkowe. Ponadto, firma, która wystawia tokeny, może kierować swoje zyski tylko po to, aby utrzymać zobowiązania do odkupienia tych żetonów po cenie nominalnej.

Wcześniej, 25. stycznia, rosyjskie Ministerstwo Finansów wprowadziło projekt ustawy o rozporządzeniu w sprawie aktywów cyfrowych, który określa i ustanawia system regulacyjny dla kryptowalut, ICO, a także działalności wydobywczej i handlowej.

• Zostanie złożony pozew przeciwko giełdzie Coincheck:

Dziesięciu użytkowników złoży pozew w Sądzie Okręgowym w Tokio w najbliższy czwartek, przeciwko kryptowalutowej giełdzie Coincheck, w sprawie zamrożenia przez spółkę wypłat.

Giełda w Japonii zamroziła wszystkie wypłaty po tym, jak w zeszłym miesiącu stracili 531 mln dolarów w NEM po ataku hakerskim. Prawnik skarżącego, Hiromu Mochizuki, powiedział, że poprosi Coincheck, aby umożliwił handlowcom na wycofanie walut do portfela poza giełdą i zaznacza, że może się pojawić drugi pozew o odszkodowanie z powodu włamania.

Coincheck ogłosił 27. stycznia, dzień po ataku, że planuje zwrócić pieniądze swoim klientom, których dotknęła utrata NEM. Japońska Agencja Usług Finansowych (FSA) przeprowadziła inspekcję Coinchecka 2. lutego w celu przedłożenia raportu na temat włamań i sposobu, w jaki zmienią oni swoje zabezpieczenia, aby zapobiec podobnemu zdarzeniu w przyszłości. Wszystkie giełdy kryptograficzne w Japonii muszą również przesłać raport zarządzania ryzykiem do FSA.

Japonia znajduje się w czołówce rządów, które akceptują kryptowaluty. Kraj uznał Bitcoina za legalną metodę płatności w kwietniu 2017 r. i aktywnie reguluje rynek, kontrolując wydawanie licencji dla giełd kryptowalut od września 2017 r.

• Wzrost Bitcoina – do trzech razy sztuka?:

Sztywny punkt oporu, jakim jest 9000 dolarów na Bitcoinie, wciąż pozostaje nieosiągnięty. Niepokojący może wydawać się fakt, że już dwukrotnie podejmowana próba nie zdołała przekroczyć kwoty 8900 dolarów. Rynek głównie teraz koncentruje się na Bitcoinie, bo ten rozdaje karty. Będziemy prawdopodobnie obserwować już trzecie podejście przebicia psychologicznej bariery. Udana próba, oznaczałaby zmianę trendu na zwyżkowy. Jeśli z kolei, Bitcoina spotka głębsza korekta z zamknięciem przy 7800 dolarów, będziemy mogli spodziewać się wycieczki  w kierunku nawet 5000 dolarów.

Cały rynek doświadcza aktualnie drobnych spadków. Przy największych kryptowalutach – wspomnianym Bitcoinie, a także Ethereum i Ripple, zakreślamy korekty na poziomie kolejno 1%, 1,7% i 3,8%. Odwrotnie w stosunku do swoich „rywali” podąża Ethereum Classic, który notuje 15,2%-owy wzrost. Kapitalizacja całego rynku zmalała o 10 mld dolarów i wynosi na ten moment 416 mld dolarów.

źródło: bitcoinist.com, cointelegraph.com, coindesk.com, coinmarketcap.com.


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button