Kryptowaluty

#21 Aktualności z dn. 09.08.2017

Z środowych wydarzeń: Zamrożenie depozytów przez banki – kryptowaluty na ratunek; Usprawnienie Bitcoina za ok. 2 tygodnie; Rosja chce być gigantem w świecie kryptowalut; Drobne korekty na giełdach.

• Zamrożenie depozytów przez banki – kryptowaluty na ratunek:

Unia Europejska ma zezwolić bankom na legalne zamrożenie naszych środków. Mówi się o wprowadzeniu takiej możliwości na okres 5. dni roboczych w sytuacji kryzysu banku. W przypadkach wyjątkowych, nie będziemy mogli korzystać ze swoich depozytów nawet 20 dni roboczych, a do dyspozycji będą jedynie limitowane fundusze. Do tej pory, bank mógł zamrozić nasze środki na okres dwóch dni, natomiast nie dotyczyło to naszych depozytów. Dokument mówiący o tym powstał prawdopodobnie 10. lipca w Estonii. Niemcy poparli pomysł, argumentując, że dzięki temu bank, będący w krytycznej sytuacji, nie będzie dodatkowo spychany w przepaść przez klientów. Tak widzą też to banki, natomiast zupełnie inaczej już klienci, mogący nie mieć dostępu w pilnej sytuacji do swojej gotówki.

Mamy sytuację, w której Komisja Europejska postanowiła opowiedzieć się przeciwko interesom zwykłych obywateli, a chronić interesy sektora bankowego. Inaczej niż zrobił na przykład niedawno rząd Szwecji, który ustanowił, że w przypadku kryzysu w bankach kosztami zostaną obciążone zarządy i właściciele banków, a nie ich klienci.

– zwrócił uwagę prezes Centrum Adama Smitha, Andrzej Sadowski.

O tej sytuacji wypowiedział się też dyrektor Związku Banków Polskich – Mariusz Zygierewicz – który nie popiera unijnej inicjatywy:

To nie jest dobry pomysł. Nie ma takiej potrzeby, by blokować środki. To powoduje tylko niepokój klientów, a zablokowanie środków na pięć dni i tak nie zmieni sytuacji. Podobny pomysł był przedstawiany już po problemach na Cyprze, ale nie znalazł poparcia. Depozyty do 100 tys. euro muszą być po prostu bezpieczne dla klientów.

Co w takiej sytuacji robić? Jest kilka rozwiązań. Jednym z nich jest trzymanie środków w domu, ale również pojawia się ryzyko kradzieży. Można bardziej zabezpieczyć swój majątek, kupując np. sejf lub skrytkę bankową czy też skorzystać z innych narzędzi jak fundusze czy zakup nieruchomości. Nie wiadomo też jak długo znany nam pieniądz papierowy będzie aktualnym w obiegu. Zwłaszcza, że świat zmierza w kierunku cyfryzacji i być może to właśnie kryptowaluty będą najlepszym kołem ratunkowym na najbliższy czas.

Sadowski dodaje, sugerując, że warto zwrócić uwagę na to, gdzie przechowujemy swoje środki:

Przykład Cypru, gdzie Komisja Europejska ćwiczyła konfiskatę pieniędzy, pokazuje, że niczyje depozyty i rachunki w Unii nie są bezpieczne.

• Usprawnienie Bitcoina za ok. 2 tygodnie:

SegWit dla Bitcoina jest już w fazie lock-in, co oznacza, że za ok. 2 tygodnie zmieni się funkcjonalność Bitcoina na lepsze. Poniżej przedstawiamy elementy, które zostaną niebawem wprowadzone:

  • Usunięcie problemu z modyfikacją podpisanej transakcji (Transaction Malleability) – skorzystają na tym autorzy portfeli śledzący transakcje, każdy kto wydaje potwierdzone wyjścia, sieć Lighting i każdy kto używa łańcucha bloków. Dzięki temu m.in. będzie prostsze poszukiwanie transakcji i możliwy szybszy rozwój smart kontraktów.
  • Liniowe skalowanie operacji haszowania podpisów (sighash) – skorzystają na tym wszyscy użytkownicy sieci. Dzięki temu zwiększy się ilość bloków bez znacznego zwiększania czasu na weryfikację kolejnych. To dobra wiadomość głównie dla wysyłających skomplikowane transakcje croudfundingowe i mikropłatności.
  • Podpisywanie wartości wejścia transakcji – skorzystają na tym twórcy i użytkownicy portfeli sprzętowych. Dzięki temu zredukowana zostanie moc obliczeniowa do obsługi transakcji.
  • Zwiększenie bezpieczeństwa transakcji multisig P2SH (pay-to-scritpt-hash) – skorzystają na tym wszyscy użytkownicy multisig.
  • Wersje języka skryptowego – skorzystają na tym osoby zajmujące się zaawansowanym programowaniem działania transakcji. Dzięki temu bez większych komplikacji będzie możliwe wprowadzenie podpisów Schnorra, odzyskiwanie klucza publicznego, włączanie łańcuchów bocznych czy smart kontrakty na bazie drzewa składniowego.
  • Zmniejszenie przyrostu bazy niewydanych wyjść (UTXO) – skorzystają na tym użytkownicy węzła Core. Dzięki temu przyrost bazy UXTO, może zmniejszyć się nawet o 75%.
  • Kompaktowe potwierdzenia transakcji (Compact fraud proofs) – skorzystają na tym wszyscy klienci SPV. Dzięki temu umożliwione zostanie dla nich przekazywanie i weryfikowanie transakcji pomiędzy węzłami i innymi klientami SPV. Więcej maszyn będzie tym się zajmowało, zatem sieć będzie bezpieczniejsza.
  • Zwiększona efektywność przez brak weryfikacji podpisów – skorzystają na tym wszyscy użytkownicy lekkich portfeli. Dzięki temu zmniejsz się zapotrzebowanie na przesyłane dane i miejsce konieczne do składowania transakcji.
  • Otrzymanie jednolitego limitu wielkości bloku – skorzystają na tym górnicy, Dzięki temu ułatwi się im możliwość wyboru transakcji, które mają znaleźć się na kolejnych blokach.

Zgodnie z założeniem, do pół roku wprowadzony zostanie hardfork, który zwiększy blok do 2MB. Jak można się domyślić, pomysł ten będzie krytykowany przez deweloperów Core.

• Rosja chce być gigantem w świecie kryptowalut:

100 mln dolarów – tyle pozyskał asystent Władimira Putina na start górniczej działalności Bitcoina. Rosja koncentruje się na stworzeniu tzw. Rosyjskiej Minerki, dzięki czemu ma stać się poważnym konkurentem Chin. ICO przekaże RMC jednoski, w zamian za Bitcoiny i Ethereum.

Rosja ma potencjał, aby w przyszłości osiągnąć 30 proc. udziałów w globalnym wydobywaniu kryptowalut.

– stwierdził Dmitrij Marinichev, rzecznik rosyjskiego internetu.

Na dzień dzisiejszy, w kraju nie ma wielu zwolenników walut cyfrowych. Projekt, który niebawem ma wejść w życie, ma pomóc w wykorzystaniu blockchainu w biznesie. Rosyjskie ceny energii są znacznie niższe niż w Chinach i dzięki temu naszemu wschodniemu sąsiadowi, droga do „pokonania” Azjatów wydaje się być realna.

Drobne korekty na giełdach:

Dziś zaobserwowaliśmy pierwsze spadki na giełdach po wprowadzeniu SegWit. Korekty są jednak niewielkie i oscylują w granicach kilku procent. Cena Bitcoina w stosunku do poprzedniego dnia, zmalała o 3,3%. Dla porównania – Ethereum zmalał o 2,8%, a Bitcoin Cash o 5,2%. Kapitalizacja całego rynku praktycznie nie uległa zmianie i wynosi 119,5 mld dolarów.

źródło: money.pl, bloomberg.com, cryptonews.pl, worldcoinindex.com


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button