News

#329 Newsy z dnia 13.06.2018

Ze środowych wydarzeń: Apple zamyka drzwi koparkom; Tether znowu pod ostrzałem; FATF opracuje nowe zasady dla giełd; Kryptowalutowe centrum handlowe w fazie testów; Bessa na giełdach trwa.

Apple zamyka drzwi koparkom:

Apple podjął decyzję zaprzestaniu obsługiwania wszelkich aplikacji do krypto-górnictwa, które mogą być używane na jego produktach mobilnych.

W najnowszej aktualizacji amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej rozszerzyła swoje wytyczne dotyczące kryptowalut. Wcześniej określały one, że aplikacje ułatwiające wymianę kryptowalut i / lub ICO muszą być zgodne ze wszystkimi obowiązującymi przepisami stanowymi i federalnymi.

Po aktualizacji, wytyczne są bardziej obszerne. W pięciu punktach określają zasady Apple dotyczące portfeli, miningu, giełd, ICO i nagród, które mają postać kryptowalut. Najbardziej godną uwagi spośród nich to: zaktualizowane zasady blokują wszystkie aplikacje do miningu kryptowalut używane na produktach firmy Apple o ile nie działają „poza urządzeniem”.

Wydaje się, że uzasadnienie tej zmiany jest powiązane z zasadami firmy Apple dotyczącymi kompatybilności sprzętu, gdzie czytamy:

Zaprojektuj swoją aplikację tak, by wydajnie wykorzystywała energię. Aplikacje nie powinny szybko zużywać baterii, generować nadmiernego ciepła ani niepotrzebnie obciążać zasobów urządzenia. Aplikacje, w tym wszelkie reklamy innych firm, które są w nich wyświetlane, nie mogą uruchamiać niepowiązanych procesów w tle, takich jak wydobywanie kryptowalut.

Aktualizacje oficjalnej polityki firmy Apple w zakresie kryptowalut uwzględniają również środki podjęte przez firmę w poprzednich latach mające na celu ograniczenie rozwoju aplikacji ułatwiających handel kryptowalutami.

W 2014 roku Apple wyłączyła aplikację Blockchainową, która umożliwiała handel i przechowywanie Bitcoinów na urządzeniach Apple. W ubiegłym roku usunięto również inną aplikację portfela Bitcoinowego stworzoną przez giełdę kryptowalut, znaną jako Coinbase. Od tego czasu aplikacje tych startupów powróciły do sklepu internetowego Apple.

Tether znowu pod ostrzałem:

Na Tether (USDT) po raz kolejny spływa fala krytyki po tym, jak nowe badanie obarczyło go winą za manipulację cenami Bitcoinów w 2017 r., podaje New York Times. 

Artykuł opublikowany 13. czerwca przez Johna M. Griffina i Amina Shamsa z University of Texas sugeruje, że wzory transakcyjne pokazują, iż Tether był „używany do zapewniania wsparcia cenowego i manipulowania cenami kryptowalut”. Naukowcy twierdzą, że połowa wzrostu cen Bitcoinów w grudniu 2017 r., kiedy kryptowaluta osiągnęła rekordowe maksima w wysokości około 20.000 dolarów, była wyraźnie spowodowana przez Tether i emitenta Bitfinex.

Korzystając z algorytmów do analizy danych Blockchain, stwierdzamy, że zakupy za pomocą Tether są występują po spadkach na rynku i skutkują znacznym wzrostem cen Bitcoina. Mniej niż 1% godzin tak intensywnych transakcji związanymi z Tetherem wiąże się z 50% błyskawicznym wzrostem Bitcoina i 64% innych najważniejszych kryptowalut.

– podsumowuje streszczenie artykułu.

Tether rutynowo padał ofiarą podejrzeń od zeszłego roku, kiedy to wielokrotne wypuszczanie monet na rynek miało natychmiastowy wpływ na cenę Bitcoina.

Hipoteza Griffina i Shamsa stała się tym razem również pożywką dla mediów głównego nurtu. Publikacje wykorzystują te informacje, aby wykazać rzekomo nieprzejrzysty charakter rynków Bitcoinowych. Według New York Times, badanie „może wywołać debatę na temat tego, jak duża część wzrostu wartości Bitcoina w zeszłym roku była spowodowana tajnymi działaniami kilku dużych graczy, a nie rzeczywistym popytem ze strony inwestorów.”

FATF opracuje nowe zasady dla giełd:

Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (Financial Action Task Force – FATF) – międzynarodowa grupa zwalczająca pranie brudnych pieniędzy i finansowanie terroryzmu, w czerwcu zacznie opracowywanie wiążących zasad dotyczących giełd kryptograficznych, powiedział japoński urzędnik w wywiadzie dla Reuters.

Nowe zasady byłyby ulepszeniem niewiążących uchwał, które zostały przyjęte przez FATF w czerwcu 2015 r. FAFT rozważy, czy istniejące wytyczne dotyczące środków przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i zgłaszania podejrzanych transakcji handlowych są nadal odpowiednie i czy można je zastosować do nowych giełd. Organizacja międzyrządowa podejmie również próbę pracy z krajami, które wprowadziły zakaz kryptowalut.

Urzędnik stwierdził, że władze japońskie dążą do tego, aby stać się liderem w tej dziedzinie i promować przyjęcie nowych wiążących zasad do 2019 r. Dodał również, że rząd Japonii ma nadzieję na współpracę z USA i krajami europejskimi w tej sprawie.

FATF ma siedzibę w Paryżu i składa się z 37 różnych państw członkowskich. Organizacja międzyrządowa została założona w 1989 r. na polecenie G7.

Niedawne posunięcie FATF jest następstwem opublikowania przez rząd kanadyjski projektu nowych przepisów dotyczących giełd kryptowalutowych oraz usług płatniczych. Nowe przepisy mają na celu zaradzenie „liczbie niedociągnięć”, które FATF nakreślił w 2015 r., w szczególności ulepszenie środków AML i finansowania przestępczości.

Kryptowalutowe centrum handlowe w fazie testów:

Jedno z największych centrów handlowych w Europie uruchamia pilotaż płatności kryptowalutowych. BTC City Ljubljana, znajdujące się w stolicy Słowenii, Lublanie, pozwoli grupie 150 osób korzystać z kryptowalut w 24 firmach zlokalizowanych w rozległym kompleksie, który według materiałów internetowych ma ponad 500 witryn sklepowych. Są to m.in. sklepy z ubraniami i elektroniką, a także restauracje, podaje słoweński kanał telewizyjny 24 Ur.

Pomimo pozornie powiązanej nazwy, nie ma żadnego związku między Bitcoinem a popularnym kompleksem handlowym. Został on otwarty w 1950 r., jeszcze zanim jego nazwa została zmieniona na Blagovno Transportni Center – lub BTC – Ljubljana.

Na początku tego roku centrum handlowe współtworzyło projekt ze startupem Eligma, który oferuje system płatności nazwany Elipay umożliwiający łatwe transakcje w kryptowalutach za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Liczące więcej niż 500 witryn sklepowych na swoim terenie kompleks ma ambicje zostania pierwszym centrum handlowym na świecie, które akceptuje kryptowaluty.

Założenie „Bitcoin City” w Słowenii, zgodnie z lokalnymi wiadomościami, zostało poparte przez władze kraju, kiedy premier Miro Cerar i sekretarz stanu Tadej Slapnik odwiedzili centrum na początku tego miesiąca, podczas którego Cerar delektował się filiżanką kawy zakupioną kryptowalutą.

W zeszłym roku Cerar mówił również o technologii Blockchain podczas konferencji. Premier zwrócił uwagę na wykorzystanie Blockchainu w usługach publicznych.

Już teraz kładziemy fundamenty pod początkowe pilotażowe testowanie technologii w administracji państwowej. 

– powiedział podczas uruchomienia nowego think-tanku poświęconego tej technologii.

Bessa na giełdach trwa:

Minione 24h na giełdach wykazują znaczny spadek wartości zarówno Bitcoina jak i altcoinów. Bitcoin odnotował najmniej dotkliwy spadek z czołówki kryptowalut, mieszczący się na poziomie 6,3%. Spadki pozostałych walut z top 10 przekraczają 10% – wartość Ethereum zmniejszyła się o 12%, Ripple o 10,6%, Bitcoin Cash o 10,5%, EOS o 12,7% oraz Litecoin o 13,2%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 34 mld dolarów i wynosi obecnie 266 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 15.7 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com., coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button