News

#240 Newsy z dnia 16.03.2018

Z piątkowych wydarzeń: Francuski regulator wyłączył 15 stron krypto; Bank Centralny Singapuru będzie korzystać z Blockchain; AirAsia buduje własną platformę płatniczą; Bank Litwy poszukuje developerów Blockchain; Koniec spadków na giełdzie.

Francuski regulator wyłączył 15 stron krypto:

Francuski regulator giełdowy, The Autorite des Marches Financiers (AMF), ogłosił w komunikacie prasowym, że 15. marca wprowadził na czarną listę 15 stron internetowych poświęconych kryptowalutom i inwestycjom w aktywa kryptowalutowe.

Wnioski inwestycyjne podkreślające możliwość zwrotu finansowego lub podobne skutki ekonomiczne obejmują pośrednictwo w aktywach różnych i podlegają obecnie kontroli ex ante przez AMF. W związku z tym żadna oferta nie może być bezpośrednio wprowadzana do obrotu we Francji bez wcześniejszego przydziału przez AMF numeru rejestracyjnego.

– podaje komunikat.

W informacji prasowej wymienia się 15 firm popełniających przestępstwa, które mimo nowych przepisów nadal reklamowały obywatelom Francji swoje usługi jako okazje inwestycyjne. Czarna lista zawiera także firmy, które bezprawnie oferowały inwestycje w towary takie jak rzadkie metale, wino i diamenty. Oświadczenie przypomina konsumentom, że żadne materiały reklamowe nie powinny pomijać faktu, że wysokie zwroty zawsze wiążą się z wysokim ryzykiem. Ponadto doradza konsumentom, aby przed podjęciem inwestycji dokładali wszelkich starań, aby dowiedzieć się jak najwięcej o firmie lub pośredniku i inwestować tylko w produkt który się rozumie.

To posunięcie francuskich organów nadzoru wynika z podejrzliwości francuskiego rządu wobec kryptowalut. W grudniu ubiegłego roku gubernator Banku Francji, Francois Villeroy de Galhau, wydał ostrzeżenie na temat wysokiego ryzyka związanego z inwestowaniem w Bitcoina, twierdząc, że jest to spekulacyjny składnik aktywów, i nie jest ani walutą ani cyfrową walutą. W styczniu minister gospodarki Francji Bruno Le Maire wyznaczył Jean-Pierre’a Landau, otwartego krytyka Bitcoina, do kierowania grupą roboczą mającą na celu zbadanie regulacji kryptowalut. Landau nazwał Bitcoina „tulipanami czasów współczesnych” w odniesieniu do Tulip Manii, która przetoczyła się przez Europę na początku XVII wieku.

Bank Centralny Singapuru będzie korzystać z Blockchain:

Bank Centralny Singapuru potwierdził wykorzystanie Blockchaina do płatności międzynarodowych. Przemawiając podczas konferencji Money20/20 Asia, dyrektor zarządzający Władzami Monetarnymi Singapuru (MAS), Ravi Menon, powiedział publiczności, że plany Blockchaina, nazwane „Project Ubin”, podołają wyzwaniu zwiększenia efektywności. 

Jednym z potencjalnie najlepszych przypadków używania tokenów kryptowalutowych jest ułatwienie płatności transgranicznych w tradycyjnych walutach. Oto wyzwanie, które Project Ubin postawił sobie za cel:

  • korzystanie z technologii Blockchain w celu umożliwienia podmiotom z różnych jurysdykcji dokonywania płatności między sobą:
  • bez pośredników;
  • z większą szybkością oraz wydajnością przy niższym ryzyku i kosztach.

– powiedział.

Zarówno rząd Singapuru, jak i MAS od dawna wierzą w potencjał Blockchaina, jednocześnie tworząc podobne sprzyjające środowiska dla firm kryptowalutowych. W lutym MAS powiedział prasie głównego nurtu, że uważa aspekty rozwojowe Projektu Ubin jako przykład wspaniałej technologii Blockchain. Menon potwierdził w przemówieniu, że MAS nawiązała współpracę z Bankiem Kanady w celu przetestowania i rozwinięcia transgranicznego rozwiązania wykorzystującego tokeny kryptograficzne wydane przez dwa banki centralne. Transfery za pomocą Blockchain są również obszarem o dużym zainteresowaniu dla sąsiadów Singapuru.

AirAsia buduje własną platformę płatniczą:

Pionierskie tanie linie lotnicze Azji południowo-wschodniej, AirAsia, chcą uruchomić własne ICO, aby zmniejszyć koszty swojego modelu biznesowego. Przemawiając do TechCrunch na konferencji Money20/20 Asia, dyrektor generalny Tony Fernandes, potwierdził, że operator tworzy platformę płatniczą, aby „ożenić” swój system nagród – Big Loyalty, z potencjałem tokenów ICO.

Mamy dwie interesujące rzeczy, które będą miały znaczenie dla ICO, jedna to nasza karta lojalnościowa, w której mamy „BIG Points” i myślę, że te BIG Points można z łatwością przenieść na Blockchain. […] Mamy produkt, który może być walutą w Big Loyalty, […] budujemy platformę płatniczą, żeby mogły dobrze współpracować. Mamy ekosystem umożliwiający korzystanie z tej waluty, nie ma sensu posiadania waluty, której nie można wykorzystać.

powiedział w publikacji.

Ogłoszenie to jest drugim najważniejszym dotyczącym planów ICO w ciągu ostatnich czterech miesięcy, zaraz po komunikatorze Telegram, który obecnie rozpoczyna wielomiliardową wyprzedaż. Mimo, że regulacje ICO podlegają coraz ściślejszej kontroli ze strony rządów na całym świecie, Fernandes jest przekonany, że potrafi nawigować w obecnych i przyszłych warunkach.

Jesteśmy w najbardziej regulowanym przemyśle na świecie, więc wiemy, jak radzić sobie z regulatorami i przepisami.

– kontynuował.

W Malezji, gdzie siedzibę ma AirAsia, w lutym tego roku wprowadzono nowe regulacje kryptowalut, jednocześnie uważnie przyglądając się programom ICO podlegającym jego jurysdykcji. Fernandes nie wspomniał o tym ile będzie zamierzał pozyskać, jeśli ICO AirAsia odniesie sukces.

Bank Litwy poszukuje developerów Blockchain:

Bank Litwy – centralny bank w tym kraju, ogłosił, że poszukuje firm deweloperskich do rozpoczęcia inicjatywy LBChain – opartej na usługach platformy Blockchain, mającej służyć jako piaskownica regulacyjna dla startupów pracujących z technologią Blockchain. Wprowadzony w styczniu LBChain ma pomóc zarówno litewskim, jak i międzynarodowym firmom w zdobyciu wiedzy o Blockchain i prowadzeniu ukierunkowanych na niego badań.

Bank oświadczył wówczas, że projekt zapewni platformę techniczną i konsultacje dotyczące obowiązujących przepisów wybranym firmom. Instytucja wskazała również, że projekt będzie finansowany ze środków UE.

Developerzy wykazali już znaczne zainteresowanie LBChain. […] Stworzona przez regulatora finansowego, jest to jedna z pierwszych tego typu platform, oferująca przedsiębiorstwom niepowtarzalną okazję do wypróbowania i wdrożenia ich najnowocześniejszych innowacji fintech, które przynoszą korzyści zarówno klientom, jak i systemowi finansowemu.

– oznajmił Marius Jurgilas, członek zarządu Banku Litewskiego.

Według ogłoszenia projekt jest częścią szerszej próby stworzenia ekosystemu regulacyjno-nadzorczego sprzyjającego fintech, a także innowacji wspierających sektor finansowy, Chociaż bank centralny powiedział w styczniu, że szacuje uruchomienie platformy na 2019 r., teraz wskazuje, że etap wdrażania projektu będzie miał miejsce w to lato.

Bank centralny Litwy jest zaangażowany w przestrzeń Blockchain od jesieni 2017 r., kiedy to po raz pierwszy wydał wstępne wskazówki dotyczące ICO. Następnie w lutym ujawnił, że prowadził badania nad krajowym ICO, który zebrał 100 mln euro po oznajmieniu, że tokeny spółki zakwalifikowano jako papiery wartościowe.

 

Koniec spadków na giełdzie:

Na giełdzie zielono, prawie wszystkie ze 100. najważniejszych walut wg. Conmarketcap wykazały wzrost w ciągu ostatniej doby. Z tych topowych Bitcoin o 4,8%, Ethereum o 3,4%, Ripple o 4,1% i Bitcoin Cash aż o 14,5%. Sporym wzrostem może pochwalić się Lisk – o 18,8%.

Kapitalizacja całego rynku wzrosła o 15 mld dolarów i wynosi obecnie 340 mld dolarów.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom
Source
coindesk.comcointelegraph.comcoinmarketcap.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button