News

#264 Newsy z dnia 09.04.2018

Z poniedziałkowych wydarzeń: Nadzór finansowy Wielkiej Brytanii opublikuje przegląd kryptowalut; 3 organizacje dołączają się do pozwu przeciwko gigantom internetowym; Szwajcarski bankier krytykuje państwowe kryptowaluty; 1.6 mld dolarów na rozwój Blockchain w Chinach; Nieduże spadki na giełdach.

Nadzór finansowy Wielkiej Brytanii opublikuje przegląd kryptowalut:

Urząd nadzoru finansowego Wielkiej Brytanii (FCA) w połączeniu ze Skarbem Państwa Wielkiej Brytanii i Bankiem Anglii (BoE) opublikuje w tym roku przegląd kryptowalut.

Pod koniec marca Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii ogłosiło utworzenie grupy zadaniowej ds. kryptowalut, w ramach której BoE i FCA zajmowały się metodami regulowania i wspierania technologii kryptograficznych. FCA poinformowało również o wydaniu globalnej fintechowej piaskownicy regulacyjnej do testowania innowacyjnych technologii fintech bez konieczności czekania na zatwierdzenie regulacyjne.

W części zatytułowanej „Priorytety międzysektorowe” FCA wyszczególnia w swoim planie biznesowym, w jaki sposób planują zbliżyć się do tempa, w jakim innowacje fintech napędzają zmiany na rynkach:

Nasze podejście polega na utrzymaniu środowiska regulacyjnego, w którym konsumenci i firmy mogą maksymalnie wykorzystać możliwości konkurencyjności, innowacji i big data, jednocześnie ograniczając lub łagodząc związane z nimi szkody.

Kryptowaluty są wymieniane wśród „kluczowych działań” programu FCA Innovate, czyli sposobu FCA na  wspieranie firm w wytycznych regulacyjnych w zamian za dotrzymywanie kroku nowym trendom rynkowym, takim jak ICO lub DLT.

FCA będzie nadal monitorować „liczbę nowych podmiotów wchodzących na rynek i pojawianie się nowych innowacyjnych produktów w celu zaspokojenia potrzeb konsumentów” jako sposób sprawdzenia, czy fintech pomaga poprawiać „konkurencję w interesie klientów”.

Pytanie, w jaki sposób regulować kryptowaluty w całej Unii Europejskiej, zawiera różne proponowane warianty. Gubernator BoE zasugerował w marcu, że ekosystem kryptograficzny powinien być zgodny z tymi samymi standardami, co tradycyjny system finansowy. Przewodniczący Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego powiedział, że zabronienie bankom i instytucjom finansowym posiadania i sprzedaży krypto może być łatwiejsze niż bezpośrednie regulowanie kryptowalut, podczas gdy projekt dokumentów G20 wskazuje, że grupa może uznać krypto jako składnik aktywów, a nie walutę.

3 organizacje dołączają się do pozwu przeciwko gigantom internetowym:

Organizacje kryptowalutowe i Blockchainowe w Szwajcarii, Kazachstanie i Armenii dołączyły do tych z Rosji, Chin i Korei Południowej w składaniu wspólnego pozwu przeciwko głównym firmom internetowym za zakaz reklam kryptograficznych, podaje lokalny rosyjski serwis informacyjny RNS.

Plany dotyczące złożenia wspólnego pozwu przeciwko gigantom technologicznym – Google, Twitterowi i Facebookowi, zostały ujawnione 27. marca. Organizacje, które pierwotnie złożyły skargę to Rosyjskie Stowarzyszenie Kryptowalut i Blockchain (RACIB), Korea Venture Business Associations i LCBT, chińskie stowarzyszenie inwestorów kryptograficznych.

Według Jurija Pripaczkina, prezesa RACIB, nowymi członkami wspólnego pozwu są takie stowarzyszenia jak szwajcarska firma fintechowa InnMind, Armenian Blockchain Association oraz Kazakhstan Blockchain and Cryptocurrency Association. Wspólny pozew sądowy ma zostać złożony w maju 2018 r. w Nowym Jorku. Fundusze dla prawników będą gromadzone na cyfrowym portfelu zarejestrowanym w Estonii, zauważył Pripachkin.

30. stycznia Facebook zablokował reklamy związane z kryptowalutami i ICO, powołując się na „wprowadzające w błąd lub zwodnicze praktyki promocyjne”. W marcu Google podążył za Facebookiem, ogłaszając, że od czerwca będzie blokować reklamy każdego rodzaju, które będą powiązane z kryptowalutami. Pod koniec marca Twitter również potwierdził, że będzie blokować reklamy związane z kryptografią, takie jak ICO, giełdy kryptowalut oraz usługi portfela, za wyjątkiem reklam firm publicznych.

Szwajcarski bankier krytykuje państwowe kryptowaluty:

Zdaniem członkini zarządu Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB), Andréi Maechler, prywatne kryptowaluty mają przewagę nad cyfrowymi walutami banku centralnego (CBDC).

Maechler powiedziała słuchaczom w Zurychu, że cyfrowe waluty sektora prywatnego są lepsze i mniej ryzykowne niż wersje krajowe. Ponadto dodała, że kryptowaluta emitowana przez rząd może zwiększyć ryzyko zaistnienia sytuacji, w których duża liczba klientów wycofa środki z banku w oparciu o obawy związane z wypłacalnością banku. Mówiąc o potencjalnych zagrożeniach, jakie CBDC może mieć dla stabilności finansowej, argumentowała:

Pieniądze cyfrowe banku centralnego dla ogółu społeczeństwa nie są konieczne do zapewnienia sprawnego systemu detalicznych płatności bezgotówkowych. Nie przyniosłoby to praktycznie żadnych korzyści, a spowodowałoby nieobliczalne ryzyko związane ze stabilnością finansową.

Członkini zarządu widzi również problemy ze zdecentralizowanymi kryptowalutami, a mianowicie to, że nie mogą skutecznie konkurować z tradycyjnymi wymogami walutowymi. Stwierdziła również, że kryptowaluty nie spełniają wymagań dotyczących pieniędzy, odnosząc się do ich aplikacji jako środka wymiany, długoterminowego zachowania wartości i stabilności jako jednostki rozliczeniowej.

Maechler przyznała, że technologia DLT, której Blockchain jest typem, może obniżyć koszty i zwiększyć przejrzystość w zakresie międzynarodowych transferów pieniężnych. Jednak pod względem bezpieczeństwa i niezawodności danych zauważyła, że DLT nie spełnia wymagań systemów płatności RTGS (system rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym).

Jej negatywny stosunek do koncepcji narodowej waluty cyfrowej kontrastuje z pozycjami innych narodów na całym świecie, których banki centralne aktywnie badają ten temat.

1.6 mld dolarów na rozwój Blockchain w Chinach:

Fundusz innowacji Blockchain o wartości około 1.6 mld dolarów został dziś ogłoszony podczas otwarcia Hangzhou Blockchain Industrial Park w Chinach, informuje lokalny magazyn prasowy Lie Yunwang.

Xiongan Global Blockchain Innovation Fund jest finansowany przez rząd dystryktu Yuhang, Miejski Komitet Administracyjny Technologii i Nauki Przyszłości, oraz Hangzhou Haoyu Investment Management Co, które będzie zarządzać funduszem. Artykuł informuje, że dwóch partnerów w INBlockchain, znany Bitcoinowy inwestor, Li Xiaolai, i „celebrytka” Blockchainowa, Lao Mao, będą dwoma menedżerami funduszu.

Podczas ceremonii otwarcia Hangzhou Blockchain Industrial Park dziesięć projektów Blockchainowych z całego świata zostało „pomyślnie zakontraktowanych”, a także został założony Instytut Badań Strategicznych Rozwoju Blockchain Zhejiang Shimang. Trzy podmioty – park przemysłowy, fundusz i instytut badawczy – zapewnią wsparcie akademickie i finansowe dla rozwoju technologii Blockchain w Hangzhou.

Otwarcie Parku Przemysłowego Blockchain przypada trochę dłużej niż tydzień po tym, jak plany międzynarodowego chińskiego Centrum Blockchain zostały odwołane w związku z technicznymi sprawami prawnymi.

Nieduże spadki na giełdach:

Ostatnia doba na giełdach wykazała tendencję spadkową prawie wszystkich topowych walut. Bitcoin spadł o 3,9%, Ethereum o 0,2%, Ripple o 2%, Bitcoin Cash o 2,2%, i Litecoin o 1,9%. Na tle wyróżnia się NEO, którego wartość wzrosła o 7,5%.

Kapitalizacja całego ryku spadła o 7 mld dolarów i wynosi obecnie 258 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 11,6 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


 

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button