News

#266 Newsy z dnia 11.04.2018

Z środowych wydarzeń: KE powołała Europejskie Partnerstwo Blockchain; Tajwan będzie regulować kryptowaluty używając przepisów AML; Filipiński regulator chce uznania kontraktów Cloud Mining za papiery wartościowe; Austriacki regulator zachęca giełdy do zdobycia licencji; Nieduże wzrosty na giełdach.

KE powołała Europejskie Partnerstwo Blockchain:

Podczas Digital Day 2018 podpisano deklarację utworzenia Europejskiego Partnerstwa Blockchain złożonego z 22 krajów, jak wynika z komunikatu prasowego Komisji Europejskiej.

W trakcie wczorajszego wystąpienia wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej wezwał Europę do zostania liderem w dziedzinie technologii cyfrowych, poprzez pracę nad innowacjami Blockchain i sztuczną inteligencją.

[partnerstwo będzie] narzędziem współpracy między państwami członkowskimi w celu wymiany doświadczeń i wiedzy fachowej w dziedzinach technicznych i regulacyjnych oraz przygotowania do uruchomienia ogólnounijnych zastosowań [Blockchain] na jednolitym rynku cyfrowym z korzyścią dla sektora publicznego i prywatnego.

– czytamy w komunikacie prasowym.

W przyszłości wszystkie usługi publiczne będą korzystać z tej technologii. Blockchain to wspaniała okazja dla Europy i państw członkowskich do przemyślenia systemów informatycznych, promowania zaufania użytkowników i ochrony danych osobowych, tworzenia nowych możliwości biznesowych i ustanawiania nowych obszarów przywództwa, z korzyścią dla obywateli, usług publicznych i firm.

– mówi Mariya Gabriel, komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa.

Temat regulacji technologii Blockchain został również poruszony w komunikacie prasowym, w którym napisano, że partnerstwo przyczyni się do stworzenia sprzyjającego środowiska, w pełni zgodnego z prawem UE i jasnymi modelami zarządzania, które pomogą rozkwitać w całej Europie usługom wykorzystującym Blockchain. KE już na początku marca poinformowała, że zamierza wprowadzić ogólnounijne ramy dot. fintech i Blockchain.

Kraje, które podpisały deklarację w sprawie partnerstwa Blockchain to: Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Irlandia, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania. Komunikat prasowy dodaje, że pozostali członkowie UE i Europejski Obszar Gospodarczy również są zaproszeni do przyłączenia się.

Na początku lutego KE uruchomiła unijne obserwatorium i forum Blockchain, które Gabriel nazwała jednym z najbardziej wszechstronnych repozytoriów doświadczeń i wiedzy o Blockchain. W komunikacie prasowym zauważa się, że KE zainwestowała ponad 80 mln euro w projekty związane z Blockchain, a do roku 2020 przeznaczy około 300 mln euro na rozwój Blockchain.

Tajwan będzie regulować kryptowaluty używając przepisów AML:

Rząd Tajwanu potwierdził, że stworzy regulację kryptowalut opartą na istniejących praktykach przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).

W oświadczeniu krajowe ministerstwo finansów zdecydowało przyjąć reguły AML stosowane już w tradycyjnych instrumentach finansowych jako podstawę do kontroli nad rozwijającą się gospodarką kryptowalut.

Z uwagi na zgłoszone przez rządową grupę zadaniową ds. działań finansowych zwiększone ryzyko prania pieniędzy wśród inwestorów kryptowalutowych, ministerstwo spotkało się z dwiema tajwańskimi giełdami – BitoEX i MaiCoin – w celu zrozumienia perspektywy branży. Wiadomość ta pojawiła się tydzień po rekomendacji banku centralnego Tajwanu, rozszerzenia przepisów AML na kryptowaluty.

Zbliżenie do pełnej regulacji Bitcoina i altcoinów powoduje, że Tajwan coraz bardziej oddala się od Chin kontynentalnych, gdzie wymiana kryptowalutowa i branie udziału w ICO pozostają zakazane.

Filipiński regulator chce uznania kontraktów Cloud Mining za papiery wartościowe:

Filipińska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) wydała opinię na temat kontraktów Cloud Mining, która w oparciu o Test Howeya klasyfikuje je jako papiery wartościowe.

Kontrakty Cloud Mining wchodzą w zakres prawa papierów wartościowych, ponieważ są to „kontrakty inwestycyjne”, w ramach których inwestorzy stawiają na zdolność wydobywczą odległego centrum danych poprzez kontrakt, który następnie może być przedmiotem handlu.

Stosując 71-letni Test Howeya, kwalifikują się one jako „inwestycja we wspólne przedsiębiorstwo”, w której inwestorzy oczekują zysków „generowanych przez wysiłek innych”.

Filipińska komisja wymaga rejestracji lub uzyskania odpowiedniej licencji od wszystkich brokerów, sprzedawców, dealerów i rekruterów zaangażowanych w „zachęcanie społeczeństwa” do inwestowania w te kontrakty. Niedopełnienie tego obowiązku będzie uznawane za „niezarejestrowaną emisję papierów wartościowych” podlegającą ściganiu karnemu, z karą do 21 lat pozbawienia wolności.

Bank centralny Filipin, Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP), w tym roku uznał Bitcoina za legalną metodę płatności i rozpoczął rozpatrywanie wniosków o udzielenie licencji dla krajowych giełd kryptograficznych. Zastępca dyrektora BSP, Melchor Plabasan, wyjaśnił dwojakie podejście jakie krajowe organy nadzoru finansowego podejmują w kierunku kryptowalut i powiązanych aktywów, postrzegając je zarówno jako instrumenty pieniężne jak i inwestycyjne.

W marcu 2018 r. Filipiński senator złożył projekt ustawy nakładającej surowsze kary za przestępstwa związane z kryptowalutami, powołując się na korupcję, pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu jako jej główne obawy.

Austriacki regulator zachęca giełdy do zdobycia licencji:

Australia udzieliła licencji już trzem giełdom kryptowalutowym, od 3. kwietnia, kiedy to nowe przepisy weszły w życie. Pozostałe giełdy mają czas do 14. maja aby rozpocząć nowo sankcjonowany proces rejestracji, informuje w komunikacie prasowym australijskie centrum raportów i analiz transakcyjnych (AUSTRAC).

Uznaje się, że ta reforma pomoże chronić ich działalność gospodarczą przed praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, a regulacje przyczynią się również do wzmocnienia zaufania społeczeństwa oraz konsumentów do sektora. 

– skomentowała prezes AUSTRAC, Nicole Rose.

Po kilku latach walki z mylącym, a czasem konfliktowym środowiskiem regulacyjnym, giełdy prowadzące działalność w Australii mogą teraz skorzystać z oficjalnego programu, który jest na równi z przyjętymi przez przez Japonię i Koreę Południową.

Przemysł kryptowalut tradycyjnie z zadowoleniem przyjmuje takie działania, które zdaniem analityków stwarzają lepsze wrażenie operatorów i ułatwiają przyswojenie oraz zaufanie do zasobów kryptograficznych.

Dla AUSTRAC, dodaje Rose, regulacja będzie oznaczać również większe możliwości udostępniania danych:

Obecnie AUSTRAC ma większe możliwości ułatwiania dzielenia się wywiadem finansowym i informacjami dotyczącymi korzystania z cyfrowych walut, takich jak Bitcoin i innych kryptowalut, z partnerami z branży i rządu.

Nieduże wzrosty na giełdach:

Ostatnie 24h na giełdach wykazały spokojny wzrost wszystkich 10 najważniejszych walut wg. coinmarketcap.com Wartość Bitcoina wzrosła o 1,2%, Ethereum o 3,2%, Ripple o 1,3%, Bitcoin Cash o 0,7%, i Litecoin o 0,3%. Największy wzrost w tym gronie spotkał EOS – o 19,7%.

Kapitalizacja rynku wzrosła o 6 mld dolarów i wynosi obecnie 269,9 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 12,1 mld dolarów.

źródła: źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button