News

#326 Newsy z dnia 10.06.2018

Z niedzielnych wydarzeń: Kanada publikuje projekt regulacji krypto giełd; Pierwsze lokalne głosowanie w Szwajcarii na Blockchainie; Blockchainowy Kościół katolicki; Tydzień zakończony widocznymi spadkami.

Kanada publikuje projekt regulacji krypto giełd:

Rząd Kanady opublikował oficjalny projekt nowych przepisów dotyczących giełd kryptowalut i firm przetwarzających płatności, donosi Canada Gazette.

Według projektu nowe przepisy mają na celu odniesienie się do „pewnej liczby niedociągnięć”, które Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (Financial Action Task Force lub FATF) wskazała po ewaluacji w latach 2015-2016. Innymi słowy celem jest wzmocnienie kanadyjskiego programu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML/ATF).

Nowe regulacje będą traktować giełdy kryptowalut i podmioty przetwarzające płatności jako firmy świadczące usługi pieniężne, co wymaga od nich aby zgłaszały duże transakcje – te o wartości przekraczającej 10.000 dolarów kanadyjskich (7700 dolarów). Oprócz tego będzie je obowiązywał nowy próg Know Your Customer (KYC) – przy transakcjach o wartości 770 dolarów. Projekt zawiera również analizę kosztów i korzyści, która ujawnia, że w ciągu najbliższych 10 lat koszty regulacji wyniosłyby około 47 mln dolarów.

Francis Pouliot, współzałożyciel firmy konsultingowej Blockchain – Catallaxy z siedzibą w Montrealu, wyraził na Twitterze swoją opinię na temat projektu:

Nowy wymóg: „Zapis dużych transakcji walut wirtualnych” oznacza, że od firm wymagane jest wysyłanie zapytań o szczegóły każdej transakcji o wartości przekraczającej 10.000 dolarów i zachowywanie ich […]. To będzie niezwykle trudne i inwazyjne do wdrożenia. Sprzeciwiam się temu.

– czytamy we wpisie.

FATF jest organizacją międzyrządową, która opracowuje strategie walki z praniem brudnych pieniędzy. Zasady te nie są prawnie wiążące, ale zgodnie z projektem Kanada uważa, że wdrożenie tych regulacji będzie miało pozytywny wpływ na międzynarodową renomę kraju.

Pierwsze lokalne głosowanie w Szwajcarii na Blockchainie:

Szwajcarskie miasto Zug przeprowadzi latem próbne głosowanie miejskie zasilane technologią Blockchain, jak donosi lokalny dziennik „Swissinfo.ch”. Wydarzenie, które ma się odbyć między 25. czerwca a 1. lipca, będzie podobno pierwszym miejskim głosowaniem Szwajcarii wykorzystującym technologię Blockchain.

Według raportu, nadchodzące próbne głosowanie wdroży system cyfrowej identyfikacji miasta (eID), który został uruchomiony w listopadzie 2017 r. System ten umożliwi obywatelom głosowanie za pośrednictwem urządzeń komórkowych.

Oprócz głosowania na drobniejsze sprawy miejskie, obywatele będą również pytani, czy system eID oparty na technologii Blockchain powinien być wykorzystywany w przyszłości do głosowania w referendach. Ponieważ zbliżające się głosowanie jest próbnym, jego wyniki nie będą prawnie wiążące dla władz miasta, podaje Swissinfo.ch.

Po założeniu „Crypto Valley”, światowego centrum rozwoju kryptografii i Blockchain, Zug stał się jednym z centrów „wiodących światowych ekosystemów do kryptowalut, Blockchain i technologii rozproszonego rejestru” W 2016 roku Zug rozpoczął inicjatywę, polegającą na akceptowaniu Bitcoina jako zapłaty za niektóre usługi miejskie.

Dzięki obecności „Crypto Valley” i krajowej polityki braku podatku dla inwestorów kryptograficznych, Szwajcaria jest podobno najbardziej przyjaznym dla Blockchainu krajem w Europie. Dodatkowo 6. czerwca prywatny bank Hypothekarbank Lenzburg stał się pierwszym bankiem w Szwajcarii, który zapewnił konta biznesowe firmom Blockchainowym i kryptowalutowym.

Blockchainowy Kościół katolicki:

Kościół katolicki prawdopodobnie nie jest pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy kiedy myślimy o Blockchainie. Jednak, według portalu uCatholic, jest to miejsce, do którego technologia DLT może zawitać. Jeśli starania organizacji „Catholic Blockchain” odniosą sukces Kościół katolicki mógłby mocno skorzystać z zalet tej technologii.

Głównym celem platformy jest zachęcanie i pomoc w integracji technologii Blockchain z procesami Kościoła katolickiego.

Wierzę, że technologia Blockchain jest jedną z najważniejszych innowacji ostatnich dziesięciu lat, a Kościół katolicki, jako największa na świecie organizacja globalna, ma wyjątkową możliwość skorzystania z niej.

– wyjaśnia Brantly Millegan, jeden ze współzałożycieli organizacji.

Platforma nakreśliła także praktyczne zastosowania technologii Blockchain w samym Kościele – jeden z nich zapewnia inkluzywność finansową dla populacji nie mającej dostępu do usług bankowych. Idea ta została już szeroko rozpowszechniona, a niektóre platformy ciężko pracują nad wypełnieniem tej luki.

Technologia Blockchain nie jest jedyną rzeczą, która może zmienić działanie Kościoła. Wirtualne waluty mogą być również wykorzystywane przez Kościół do ułatwiania szybszych płatności międzynarodowych. W zależności od wyznania, przynależność do kościoła wiąże się z niektórymi dokumentami administracyjnymi, takimi jak chrzty i świadectwa ślubu, narodziny, zgony i inne sprawy parafialne. Wiemy, że Blockchain zapewnia wydajny i bezpieczny sposób przechowywania danych, co może uczynić go idealnym do śledzenia zapisów kościelnych.

Kościołowi katolickiemu nie są obce skandale i podobnie jak Bitcoin został w przeszłości oskarżony o pranie brudnych pieniędzy. Dzięki nieodłącznej przejrzystości Blockchainu, kradnący kapłani nie będą mogli zatrzeć śladów.

Znaczna część Kościoła nadal stara się nadrabiać zaległości w zakresie najnowszych technologii, takich jak strony internetowe, smartfony i media społecznościowe. Musimy bardziej się postarać, przyjmując nowe, obiecujące technologie, jeszcze zanim będziemy w tyle. Wierzymy też, że technologia Blockchain powinna znajdować się na samym szczycie listy.

– konkluduje Millegan.

Chociaż jest prawdą, że Blockchain znajduje swoje miejsce w branżach takich jak finanse i zarządzanie łańcuchem dostaw, może być też realną perspektywą dla wielu innych organizacji, jeśli zostanie zastosowany due diligence. Jeśli organizacja odniesie sukces, może być to doskonałe połączenie tradycji i technologii.

Tydzień zakończony widocznymi spadkami:

Po upływie doby na giełdach obserwujemy mocne spadki cen. Najostrzejszy spadek notuje IOTA, o 11,2%. Wartość pozostałych walut z czołówki również zmalała – Bitcoina o 4,9%, Ethereum o 5,8%, Ripple o 7,4%, Bitcoina Cash o 8,2% oraz EOS o 9,3%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 21 mld dolarów i wynosi obecnie 319 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 14,9 mld dolarów.

 

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, bitcoinist.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button