News

#327 Newsy z dnia 11.06.2018

Z poniedziałkowych wydarzeń: Litwa tworzy przejrzyste środowisko regulacyjne dla ICO; Mainstreamowe media mają odpowiedź na przyczynę załamania rynku; Nadzór finansowy Wielkiej Brytanii ostrzega banki przed kryptowalutami; 2 razy więcej kobiet zainteresowanych inwestowaniem w krypto; Kapitalizacja rynku spada poniżej 300 mld dolarów.

Litwa tworzy przejrzyste środowisko regulacyjne dla ICO:

Litewskie Ministerstwo Finansów wydało wytyczne dotyczące wstępnych ofert monetarnych (ICO) określające kiedy tokeny kryptograficzne będą postrzegane jako papiery wartościowe i jak każdy aspekt sprzedaży tokena powinien być regulowany przez różne przepisy w kraju. Zgodnie z opublikowanym dokumentem, cechą definiującą token w zalecanych ramach jest to, czy „zapewnia zyski lub prawa do zarządzania” inwestorom, którzy otrzymują go za pośrednictwem ICO.

Podczas gdy istniejący kodeks cywilny powinien mieć zastosowanie do wszystkich projektów z tokenami, które mogą być wykorzystywane jedynie jako narzędzie płatnicze lub prawo dostępu do niektórych produktów, poszczególne przepisy finansowe powinno stosować się, jeśli token zapewnia zyski lub prawa do zarządzania.

Ministerstwo Finansów dalej dzieli ICO na kilka kategorii, w tym na tokeny które są emitowane, pod względem podmiotu organizującego sprzedaż, tego czy uczestniczy w giełdach wtórnych i tego czy ICO jest działalnością crowdfundingową.

Dalej stwierdza, że aspekty te powinny być regulowane odpowiednimi przepisami już obowiązującymi na Litwie,  dotyczącymi np. rynków papierów wartościowych, finansowania społecznościowego i rynków instrumentów finansowych.

Ministerstwo podaje, że ramy nie stanowią formalnego aktu prawnego, a działanie to ma na celu zapewnienie przejrzystości branży, aby umożliwić ICO wzrost w regulowanym środowisku.

Rynek ICO nie został jeszcze uregulowany. Ma ogromny potencjał, ale istnieją ryzyka, którym musimy sprostać. Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby Litwa stała się główną siedzibą dla tych promotorów projektów ICO, którzy chcą działać w przejrzystym i uporządkowanym środowisku.

– powiedział w oświadczeniu minister finansów Vilius Šapoka.

Oprócz regulacji finansowych, wytyczne zawierają także opinie krajowych urzędów zajmujących się audytem, podatkami i dochodzeniami w sprawie przestępstw finansowych. Dotyczą one stosowania przepisów podatkowych i przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy.

Mainstreamowe media mają odpowiedź na przyczynę załamania rynku:

Użytkownicy kryptowalut wyładowują swoją frustrację, po tym, jak mainstreamowe media przekazują informację, że rynek kryptowalut załamał się z powodu zhakowania małej, południowokoreańskiej giełdy Coinrail.

Kiedy 10. czerwca zarówno Bitcoin, jak i altcoiny odnotowały spadek, źródła takie jak Bloomberg, Wall Street Journal, Reuters czy The Guardian twierdziły, że włamanie na giełdę Coinrail – które wg. lokalnych mediów spowodowało 37 mln dolarów strat – było bezpośrednią przyczyną załamania rynków. Giełda potwierdziła włamanie w niedzielę na Twitterze oraz w poście na swojej stronie, ale jeszcze nie określiła dokładnych strat.

„Entuzjazm dla wirtualnych walut zmniejszył się częściowo ze względu na ciąg cyber napadów” – napisał Bloomberg, powołując się na singapurskiego inwestora na rynku forex, który powiedział, że Coinrail doprowadziła do  odruchowego sprzedawania, powodując spadek cen. Wall Street Journal dołożył swoją cegiełkę do zamieszania wyłaniającego się z ostatnich wydarzeń twierdząc, że altcoiny skradzione z Coinrail były „alternatywnymi wersjami Bitcoina”.

Oba raporty potwierdziły nieznaczną skalę operacji Coinrail. Giełda jest tylko 99. pod względem wolumenu obrotu, wynoszącym 2.65 mln dolarów w dniu poprzedzającym włamanie.

WSJ uważa, że cena Bitcoina spadła o 11%, ponieważ niewielka giełda kryptowalut w Korei Południowej, z której korzysta bardzo niewielka część lokalnych użytkowników, została zhakowana. Bitcoin spadł, ponieważ ludzie sprzedawali, a zbyt mało ludzi było chętnych do kupowania, nie z powodu małego hacku.

– podsumował zdarzenie dziennikarz i komentator branży, Joseph Young w mediach społecznościowych.

Jedna z teorii na temat niedzielnego spadku cen mówi, że przyczyną mogło być prześwietlanie czterech  amerykańskich giełd przez regulatorów, podczas gdy traderzy wskazują na długoterminowe podstawy do wyjaśnienia zachowania Bitcoina.

Nadzór finansowy Wielkiej Brytanii ostrzega banki przed kryptowalutami:

Urząd Nadzoru Finansowego w Wielkiej Brytanii (Financial Conduct Authority lub FCA) napisał do prezesów banków o potencjalnych ryzykach, z jakimi mają do czynienia w przypadku kryptowalut. Apeluje o większy nadzór nad działaniami klientów, jeśli uważa się, że zajmują się tym, co agencja nazywa „krypto aktywami”.

Dla klientów banków, którzy oferują usługi dla konsumentów w kryptowalutach, odpowiednie kroki mające na celu zmniejszenie ryzyka przestępstw finansowych obejmują „przeprowadzanie due diligence wobec kluczowych osób w biznesie klienta” oraz „zapewnienie, że istniejące ramy dot. przestępczości finansowej odpowiednio odzwierciedlają działania związane z kryptografią, w które firma jest zaangażowana.”

Podczas gdy FCA przyznał, że nie wszystkie firmy i osoby fizyczne handlujące lub posiadające kryptowaluty będą będą ryzykowne w tym samym stopniu, urząd wymienił kilka wskaźników „wysokiego stopnia ryzyka”. Są to sytuacje kiedy m.in. klient korzysta z państwowej kryptowaluty, „która zaprojektowana jest tak aby uniknąć międzynarodowych sankcji finansowych” – przypuszczalnie wskazówka, że handel tokenem Wenezuelskiego petro spowoduje zamknięcie konta. Inna sytuacja obejmuje klientów detalicznych wysyłających duże sumy do sprzedaży tokenów lub wstępnych ofert monetarnych. Zgodnie z listem FCA, ci klienci stwarzają podwyższone ryzyko oszustw inwestycyjnych.

FCA mówi dalej, że nie wszystkie motywy używania kryptowalut są z natury przestępcze, ale biorąc pod uwagę potencjalną anonimowość i możliwość przenoszenia pieniędzy między krajami, urząd oczekuje, że firmy finansowe będą zachowywać szczególną ostrożność w przypadku spraw związanych z kryptowalutami.

2 razy więcej kobiet zainteresowanych inwestowaniem w krypto:

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy liczba kobiet rozważających inwestycję w kryptowaluty wzrosła z 6% do 13%, podaje City A.M.

Raport został oparty na badaniu rynku przeprowadzonym przez brytyjską giełdę kryptowalutową London Block Exchange, który pokazuje, że kryptowaluta jest najbardziej popularna wśród kobiet z pokolenia milenijnego – jedna na pięć kobiet wyraża chęć inwestowania.

Badanie wskazuje również na różnicę w sposobie inwestowania mężczyzn i kobiet. Kobiety przyjmują bardziej strategiczne podejście, ponieważ są o 50% mniej podatne niż mężczyźni na „fear of missing out” (FOMO). Ponadto badania pokazują, że kobiety bardziej opierają się na współpracy niż mężczyźni, ponieważ są dwa razy bardziej skłonne do zasięgania opinii rodziny i znajomych na temat swoich potencjalnych inwestycji w porównaniu z mężczyznami, którzy statystycznie częściej działają w pojedynkę.

Wcześniejsze badania krypto giełdy eToro sugerują, że do niedawna przemysł był zdominowany przez mężczyzn – mężczyźni stanowili 91,5% wszystkich inwestorów, a kobiety tylko 8,5%. Analityk biznesowy London Block Exchange, Agnes de Roeyer, uważa jednak, że ten trend może ulec zmianie.

Wciąż istnieje powszechne błędne przekonanie, że kryptowaluty to gra dla mężczyzn, jednak w ciągu ostatnich miesięcy zarejestrowaliśmy setki kobiet na naszej giełdzie, a niektóre z najbardziej inspirujących i obeznanych inwestorów przodujących w branży to kobiety.

– mówi Roeyer.

Kapitalizacja rynku spada poniżej 300 mld dolarów:

Zła passa na giełdzie dalej się utrzymuje. Po upływie doby obserwujemy, że prawie wszystkie ze 100 największych walut wg. Coinmarketcap notuje spadki. Wartość Bitcoina zmniejszyła się o 5,4%, Ethereum o 6,6%, Ripple o 5,6% i Bitcoina Cash o 7,7%. EOS notuje największy spadek z czołówki – na poziomie 14%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 25 mld dolarów i wynosi obecnie 294 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 20,1 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com., coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button