News

#328 Newsy z dnia 12.06.2018

Z wtorkowych wydarzeń: Założyciel TRON przejął BitTorrent; Powstał oddział w szpitalu dla uzależnionych graczy krypto; Nie ma powodów do paniki; Duże firmy rosyjskie tworzą joint venture; Niewielkie ruchy na giełdach.

• Założyciel TRON przejął BitTorrent:

Po plotkach z końca zeszłego miesiąca, już oficjalnie gigant P2P BitTorrent ma nowego właściciela – założyciela platformy TRON, Justina Sun’a.

Sun rozpoczął negocjacje w sprawie BitTorrent już we wrześniu ubiegłego roku – z zamiarem zakupu w styczniu – ale później utknął w martwym punkcie po tym, jak BitTorrent rozpoczął negocjacje z innymi potencjalnymi partnerami. Teraz Sun – poprzez swoją firmę Rainberry Acquisition – wygląda na gotowy do pokonania konkurencji.

BitTorrent stanął w obliczu ciągłych wyzwań w ostatnich latach, a założyciel Bram Cohen odszedł z funkcji dyrektora generalnego, by w kwietniu 2017 roku stworzyć własny projekt kryptowalutowy, Chia.

Pomimo tej ogromnej bazy użytkowników (100 mln – przyp. red.) firma nigdy nie przekształciła się w kolejnego giganta technologicznego wartego miliard dolarów, jak niektórzy wcześni inwestorzy tego oczekiwali.

– podsumował raport medialny TorrentFreak.

W tym samym czasie, firma TRON kontynuuje sukces, jakim jest zdecentralizowany token. Chociaż nie jest jasne, jaki rodzaj relacji będzie miał TRON i poprzedni projekt Cohena, Sun Rainhorse Acquisition wskazuje na długoterminowy plan sieci BitTorrent.

Strona internetowa zmieniła nazwę swojej korporacji na Rainberry na początku roku, a kierownictwo mówi do TorrentFreak, że jest to „czysto korporacyjna decyzja”. Tymczasem TRON jeszcze nie skorzystał z plotek – cena za tokena wzrosła o mniej niż 1 procent po tegorocznym spadku. Co ciekawsze, długo oczekiwane uruchomienie platformy mainstream na początku czerwca, również nie wywołało podekscytowania wśród inwestorów na rynku.

• Powstał oddział w szpitalu dla uzależnionych graczy krypto:

Szpital Castle Craig Hospital, specjalizujący się w leczeniu uzależnień, w szczególności od alkoholu i narkotyków, zdecydował się otworzyć nowy oddział dla osób, które są uzależnione od handlu walutami cyfrowymi.

Lekarze w istniejącej od 1988 roku w szkockiej klinice – największej takiej w Wielkiej Brytanii – będą zajmować się graczami, którzy nałogowo na co dzień nałogowo inwestują środki w Bitcoina czy Ethereum.

Jak twierdzą lekarze z Castle Craig Hospital, uzależnienie od handlu kryptowalutami to klasyczny przykład uzależnienia od hazardu lub nałogowego codziennego tradingu na giełdzie. Najbardziej wciągająca i zarazem uzależniająca jest wysoka zmienność występująca na rynku krytpowalut. Przykładowo, kupowanie waluty na górce może wywołać efekt tzw. „haju”. Uzależnienie od handlu kryptowalutami może być więc tak samo negatywne w skutkach jak uzależnienie od hazardu czy narkotyków.

Specjaliści szkockiego szpitalu twierdzą, że „shortowi” gracze wybierają tę metodę inwestowania jako ucieczkę od nudy lub stresu, od smutku czy samotności.

Wysokie ryzyko i zmienność występujące na rynku kryptowalut są także charakterystyczne dla hazardu. To wszystko wiąże się z podekscytowaniem i ucieczką od rzeczywistości.

– mówi Chris Burn, terapeuta zatrudniony w Castle Craig Hospital.

Program dla uzależnionych jest podzielony na 12 etapów, w tym na zajęcia indywidualne i grupowe z psychologami. Dokładnych kosztów leczenia nie znamy, ale z pewnością nie są niskie – jest to klinika prywatna o wysokim standardzie.

• Nie ma powodów do paniki:

Changpeng Zhao, dyrektor generalny Binance, największej na świecie giełdy kryptowalut, opierając się o wolumen obrotu i historyczne wykresy, powiedział, że spadek ceny Bitcoina jest normalny.

Bitcoin, największa na świecie kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej, osiągnęła ostatnio swój najniższy poziom od trzech miesięcy. Pomimo spadku cen, CEO największej giełdy kryptowalut zachowuje spokój, zauważając, że nie ma nic nienormalnego w obecnej korekcie cen.

W swoim tweecie Zhao podzielił się kilkoma wykresami, które wykazują znaczące podobieństwa w zachowaniu największej kryptowaluty na świecie. Jednakże zauważa on również, że pomimo tych znacznych korekt cen, kluczowym czynnikiem, który należy uwzględnić, jest znaczny postęp cen Bitcoina na przestrzeni lat.

W tweecie Zhao pokazuje, że od 2010 r. Bitcoin regularnie przechodził korekty jeszcze większe niż obecny spadek. W 2010 roku BTC stracił 94% swojej wartości (z 14 września do 8 listopada). W 2011 roku cena Bitcoina spadła z 32 dolarów 8. sierpnia do 2 dolarów 17. listopada, co oznacza kolejny 94% cios. W dniu 30. listopada 2013 r. wyniósł 1.166 dolarów i spadł do 170 dolarów.

To, czy Bitcoin będzie dalej spadać, czy już osiągnął dno, dopiero się okaże. Znany analityk Tone Vays powiedział, że 4.975 dolarów jest optymistycznym scenariuszem dla niedźwiedzich cen rynkowych. Jeśli jednak sugerować się historią, zauważamy, że cena Bitcoina wzrasta po każdej dużej korekcie, osiągając swoje nowe szczyty.

• Duże firmy rosyjskie tworzą joint venture:

Wielu rosyjskich gigantów korporacyjnych, w tym państwowy Gazprombank, stworzyło joint venture, które planuje rozwijać projekty oparte na Blockchainie i gospodarce cyfrowej, poinformował lokalny serwis informacyjny TASS.

Rosyjska firma telekomunikacyjna MegaFon, Gazprombank, korporacja rządowa Rostec i USM Group stworzyły joint venture – zwane MF Technologies (MFT) – o wartości 450 milionów dolarów i posiadające 59 procent udziałów w rosyjskim gigancie internetowym mail.ru.

Inicjatywa planuje skoncentrować się na rozwoju cyfrowych rozwiązań finansowych za pośrednictwem zasobów Gazprombank. MegaFon mówi o MFT:

Chcemy umożliwić partnerom skuteczne wdrażanie kompleksowych, innowacyjnych projektów w różnych branżach oraz rozwiązań opartych na technologii Blockchain i Internet of Things.

Sergey Soldatenkov, CEO firmy MegaFon, dodał, że utworzenie oddzielnego joint venture jest naturalnym krokiem w realizacji naszej korporacyjnej strategii, aby osiągnąć ambitny cel, jakim jest cyfrowe przywództwo. TASS poinformował, że Rostec planuje wykorzystać wiedzę specjalistyczną organizacji do rozwoju technologii cyfrowych.

To nie pierwsza wyprawa Gazprombanku w przestrzeń Blockchain i krypto: pod koniec marca Gazprombank poinformował, że rozpocznie testowanie pilotażowych transakcji kryptowalutowych w Szwajcarii.

• Niewielkie ruchy na giełdach:

W przeciągu ostatnich 24. godzin rynek kryptowalut wzrósł na wartości o 6 mld dolarów. Wzrost nie jest specjal nie zauważalny na poszczególnych walutach, ponieważ w godzinach popołudniowych nastąpił bardzo szybki spadek cen, począwszy od Bitcoina. Bitcoin spadł z ceny 6.900 dolarów do 6.740 dolarów, co oznacza spadek o 2,4%. Pozostałe, duże projekty zachowują wartość na podobnym poziomie cenowym do wczorajszych. Wyjątkiem jest Ethereum Classic, który wzrost na poziomie 21,5%.

Całkowity obrót na giełdach wyniósł dzisiaj 14,3 mld dolarów.

źródło: bitcoinist.com, cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button