News

#338 Newsy z dnia 22.06.2018

Z piątkowych wydarzeń: Czterech oszustów aresztowanych na Ukrainie; Japoński regulator stawia kolejne wymagania; Bezpieczniejszy Blockchain w Chinach za sprawą rządu; 150 MW energii skradzionej dla koparek; Ceny walut topnieją w oczach.

Czterech oszustów aresztowanych na Ukrainie:

Ukraińska policja aresztowała grupę czterech mężczyzn podejrzanych o prowadzenie sześciu fałszywych giełd kryptowalut, donosi Bleeping Computer. 

Czterech mężczyzn w wieku od 20 do 26 lat rzekomo uruchomiło co najmniej sześć giełd cyfrowych walut, na których oszukiwali użytkowników w rezultacie kradnąc od nich pieniądze. Domniemani winowajcy przyciągali swoje ofiary, promując giełdy fałszywymi pozytywnymi ocenami i recenzjami. Policja przekazała, że podejrzani posiadali specjalną wiedzę i umiejętności w dziedzinie programowania oraz że stworzyli własny system CMS do zarządzania treścią stron giełdy.

Podczas najazdu domów podejrzanych policja zajęła komputery, pamięci flash, smartfony i inne urządzenia. Według rzecznika ukraińskiej policji narodowej lista stron jest jeszcze niekompletna. Teraz władze proszą użytkowników o dostarczenie informacji o tym, czy zostali wcześniej oszukani przez fałszywe giełdy.

Wczoraj amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd otrzymała dodatkowe orzeczenie sądu o pilnym zamrożeniu aktywów Dominika Lacroix, właściciela PlexCorps. Lacroix i jego partnerka, Sabrina Paradis-Royer, zostali oskarżeni o naruszenie przepisów dotyczących papierów wartościowych w odniesieniu do wstępnej oferty monetarnej PlexCoin przeprowadzonej przez PlexCorps w sierpniu zeszłego roku. ICO podobno zebrało 15 mln dolarów od tysięcy inwestorów.

Na początku tego miesiąca trader Bitcoinów w Los Angeles w Kalifornii stanął w obliczu oskarżenia o rzekome prowadzenie niezarejestrowanego, wartego miliardy dolarów przedsiębiorstwa zajmującego się wymianą Bitcoin-fiat. Oskarżona Theresa Tetley, lat 50, podobno zarabiała co najmniej 300.000 dolarów rocznie na swojej działalności na czarnym rynku, która trwała od 2014 do 2017 r.

Japoński regulator stawia kolejne wymagania:

Japoński organ nadzoru finansowego Financial Services Agency (FSA) wysłał zlecenia udoskonalenia biznesu do sześciu głównych giełd kryptowalut w tym kraju.

Zgodnie z informacjami prasowymi zamieszczonymi na stronie internetowej FSA, regulator zażądał przeprowadzenia przeglądu praktyk zarządzania ryzykiem – skoncentrowanego na przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (AML) i procedury KYC – od BitFlyer, Quoine, BTC Box, Bit Bank, Tech Bureau i Bit Point.

BitFlyer, obecnie 23. giełda na świecie według wolumenu obrotu, już rozpoczęła działania zaradcze, wstrzymując rejestrację nowych kont i przeglądając dokumentację identyfikacji użytkowników. FSA doszło do wniosku, że w przypadku BitFlyer:

Nie ustanowiono skutecznego systemu zarządzania w celu zapewnienia właściwego i niezawodnego działania przedsiębiorstwa, a także środków zaradczych przeciwko praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. 

W odpowiedzi na ustalenia, giełda przepraszała swoich użytkowników, mówiąc, że wykona 11-punktowy nakaz, który również wymaga przedłożenia sprawozdania z postępów do 23. lipca.

Przepraszamy wszystkich zaniepokojonych klientów, którzy doświadczyli wielu zmartwień i niedogodności z powodu tego zlecenia udoskonalenia biznesu.

– oświadczyła giełda.

Ostatnia runda „administracyjnych kar” nałożonych na japońskie giełdy kontynuuje strategię FSA, która rozpoczęła się w styczniu po niesławnym włamaniu na giełdę Coincheck, w którym skradziono 530 mln dolarów.

W międzyczasie wielu innych operatorów otrzymało kary lub całkowicie zamknęło działalność, np. Bit Station i FSHO. Sam Coincheck otrzymał surowe środki nadzorcze przed tym jak w kwietniu został sprzedany brokerowi internetowemu Monex za nominalną sumę 33 mln dolarów.

Bezpieczniejszy Blockchain w Chinach za sprawą rządu:

Chińscy urzędnicy rozpoczynają współpracę z gigantem technologicznym Tencent, w celu utworzenia nowego sojuszu China Blockchain Security Alliance, zgodnie z raportem z ChinaNews.

Mający na celu promowanie bezpieczeństwa w branży Blockchain, nowy sojusz ogłoszono na wczorajszym China Blockchain Security Forum w Pekinie, którego gospodarzem jest wspierane przez rząd China Technology Market Association (CTMA).

Według ChinaNews, sojusz będzie składał się z działu bezpieczeństwa Tencenta, CTMA, China Blockchain Application Research Centre oraz 20 innych publicznych i prywatnych instytucji, w tym rządowych agencji doradczych, firm zajmujących się bezpieczeństwem sieci i organizacji związanych z technologią Blockchain.

Rozumie się, że sojusz będzie działać na rzecz ustanowienia długoterminowych mechanizmów bezpiecznego rozwoju ekosystemu Blockchainu w kraju, a także będzie pracował nad zwalczeniem nielegalnej działalności w przestrzeni Blockchain, w tym piramid finansowych i oszustw.

Jak zauważa ChinaNews, konferencja w Pekinie odbyła się w kontekście rosnącej liczby przestępstw związanych z Blockchainem i kryptografią w tym kraju. W szczególności chodzi o niedawny system krypto-piramidy, który rzekomo oszukał ponad 13.000 inwestorów łącznie na 13 mln dolarów, co doprowadziło w kwietniu do czterech aresztowań w północno-zachodnim mieście Xi’an. Mimo tego Chiny nadal stawiają Blockchain na czele swojej polityki innowacji technologicznej, nawet jeśli jest ona bardzo surowa.

Niedawno prezydent Chin Xi Jinping użył Blockchainu jako przykładu „nowej generacji” technologii, które przyspieszają przełom w rekonstrukcji „globalnej mapy innowacji i przekształcaniu globalnej struktury gospodarczej”.

150 MW energii skradzionej dla koparek:

Według dzisiejszych doniesień lokalnego magazynu medialnego Xinhua, obywatel Chin znalazł się w areszcie policyjnym po kradzieży energii elektrycznej, której używał do sfinansowania swojej nierentownej operacji wydobywania Bitcoinów.

Podejrzany, którego znane jest tylko nazwisko – Ma, rzekomo wydobywał Bitcoiny i Ethereum na dwustu komputerach w prowincji Anhui. Wszystkie zostały skonfiskowane przez policję po aresztowaniu górnika. W sumie Ma ukradł 150 megawatów energii elektrycznej, podaje Xinhua.

Według źródeł, Ma, kiedy zakupił sprzęt w kwietniu nie miał pojęcia o kosztach energii wynikających z prowadzenia znacznej operacji wydobywczej – które okazały się wynosić ponad 930 dolarów dziennie. Policja została ostrzeżona o jego działaniach, kiedy lokalna sieć zgłosiła nadmierne zużycie energii elektrycznej.

[…] policja ustaliła, że licznik energii elektrycznej dla podejrzewanej operacji miningowej kryptowalut został zwarty, co prawdopodobnie było próbą uniknięcia rachunku za energię.

– dodaje Xinhua.

W ostatnich miesiącach Chiny usiłowały zahamować przemysł górniczy, który wcześniej skutkował namnażaniem się przedsiębiorców w obszarach, w których występowała nadwyżka energii elektrycznej. Szacuje się, że wraz z końcem tego roku wydobywanie Bitcoinów będzie zużywać 0,5% całej dostępnej energii elektrycznej.

Ceny walut topnieją w oczach:

Na giełdach obserwujemy znaczne spadki prawie każdej ze 100 największych walut wg. Coinmarketcap. Patrząc na top 10 – Ripple odnotował najmniejszy spadek, na poziomie 6,5%. Bitcoin zmniejszył wartość o 8,3%, Ethereum o 10,1%, Bitcoin Cash o 12,3%, EOS o 15,6% i Litecoin o 11,4%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 27 mld dolarów i wynosi obecnie 259 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 15,2 mld dolarów.

źródło:  cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button