News

#341 Newsy z dnia 25.06.2018

Z poniedziałkowych wydarzeń: Chiński ranking kryptowalut stawia Bitcoina na 17. miejscu; Bitmain zbliża się do kontrolowania 51% miningu Bitcoina; Wiodący chiński producent sprzętu miningowego wnioskuje o IPO w Hongkongu; Odbicie cen na giełdach.

Chiński ranking kryptowalut stawia Bitcoina na 17. miejscu:

Opublikowano drugą rundę wspieranej przez Chiny miesięcznej klasyfikacji kryptowalut i projektów Blockchain informuje Price News.

Najnowsza runda „Global Public Chain Technology Evaluation Index”, została przedstawiona w Szanghajskiej Sali Naukowej. Pierwsze miejsce w rankingu zajął EOS, drugie miejsce Ethereum a Bitcoin został postawiony na miejscu 17., z łącznie 30 analizowanych kryptowalut. Ranking został opublikowany przez China Centre for Information Industry Development lub CCID, i mówi się, że jest opracowywany przez pierwszorzędnych krajowych naukowców i ekspertów.

Pierwsze miejsce EOS zostało przypisane za „wybitne zalety techniczne w zakresie efektywności potwierdzania transakcji, przepustowości sieci i kosztów transakcji” protokołu.

Mimo tego, że ostatnie potknięcia Mainnetu EOS – od momentu uruchomienia 15. czerwca sieć natknęła się na problemy techniczne i krytykę za zamrożenie niektórych kont – zostały wzięte pod uwagę, ewaluacja stwierdza, że projekt jest „wysoce aktywny w innowacjach technologicznych”, oraz że jest „nową generacją publicznego Blockchainu” który obecnie jest najbardziej branym pod uwagę przez przemysł.

Ranking został przedstawiony jako comiesięczna niezależna analiza, która ocenia globalne projekty Blockchain na podstawie ich możliwości technologicznych, przydatności i innowacyjności. Po raz pierwszy zapowiedziano go w maju w odpowiedzi na wskazanie przez chiński rząd braku całkowicie niezależnego systemu oceniania projektów kryptograficznych i Blockchainowych.

Chiny przykładają dużą wagę do technologii Blockchain, nawet jeśli zajmują bardzo stanowcze stanowisko wobec kryptowalut i ICO. CCID stwierdził, że nowy miesięczny indeks pokazuje zaufanie chińskiego rządu dla technologii Blockchain, oraz że będzie on służyć jako przewodnik dla „technologicznej awangardy kraju”.

Bitmain zbliża się do kontrolowania 51% miningu Bitcoina:

Producent ASIC i gigant miningu kryptowalut Bitmain – w zeszłym tygodniu wydobył 42% wszystkich bloków znalezionych w sieci Bitcoina. BTC.com i AntPool, które są własnością Bitmain, stanowią obecnie odpowiednio 26,6% i 15,3% hashrate-u sieci.

Bitmain ma dużą przewagę nad konkurencją, dlatego że produkuje i wykorzystuje własne produkty w procesie wydobywczym. Firma wytwarza specjalizowane układy scalone (ASIC), które są w stanie wydobywać Bitcoiny w szybszym tempie niż wysokiej klasy procesory graficzne (GPU).

Prowadzi również kopalnie, w których górnicy mogą połączyć swoje wysiłki i ostatecznie obniżyć koszty wydobycia, a także oferuje usługi miningu w chmurze, które umożliwiają górnikom zdalne wynajmowanie mocy wydobywczej z farm górniczych.

Za pomocą swoich koparek ASIC, Bitmain wydobywa również Bitcoina Cash, ponieważ Bitcoin i Bitcoin Cash działają na tym samym algorytmie. Gdyby Bitmain wstrzymywał wydobycie Bitcoina Cash i zamiast tego używał 100% swoich zasobów do kopania Bitcoina, teoretycznie mógłby osiągnąć około 45% całkowitego hashrate-u Bitcoina.

Jest to bardzo blisko 51%. Teoretycznie dałoby to Bitmainowi możliwość wykonania 51% ataku na sieć Bitcoin w celu cenzurowania transakcji lub wykonywania podwójnych wydatków. Sprawia to, że wiele osób w przestrzeni kryptowalut jest dość nerwowych – jest to liczba często związana z utratą decentralizacji i niezmienności.

Koniec końców – nie wydaje się, że istnieją powody do obaw o to, że Bitmain wykona atak nawet jeśli przekroczą próg 51%, ponieważ firma mogłaby potencjalnie więcej stracić niż zyskać.

Wiodący chiński producent sprzętu miningowego wnioskuje o IPO w Hongkongu.

Ebang Communication, jeden z największych producentów sprzętu górniczego Bitcoina w Chinach, złożył dziś wniosek o pierwszą ofertę publiczną (IPO) na Giełdzie Papierów Wartościowych w Hongkongu. Wniosek nie zawiera szczegółowych informacji na temat tego ile firma Ebang stara się pozyskać dzięki IPO, ani nie podaje dokładnej wyceny dla firmy.

W zgłoszeniu znajduje się jednak sprawozdanie finansowe, w którym stwierdza się, że Ebang zarobił w roku 2017 141 mln dolarów – prawie osiemnastokrotny wzrost od 2016 r. Czytamy w nim również, że udział przychodów Ebanga generowanych wyłącznie ze sprzedaży górników Bitcoina z roku na rok znacznie wzrastał – z 31% w 2015 r. do 42% w 2015 r., aż do 94,6% w 2017 r.

Firma jest obecnie w trakcie prac nad wydaniem koparek Bitcoina wyposażonych w 7 nm układy półprzewodnikowe nowej generacji, które były opracowywane przez japoński konglomerat technologii GMO od 2017 r. i które oficjalnie wydano wiosną tego roku.

Ebang rywalizuje z Bitmainem i Canaan Creative o dominację w lukratywnym chińskim przemyśle produkcji sprzętu do kopania kryptowalut. Canaan Creative opublikował własne wyniki w styczniu, które wykazały 600-krotny wzrost rocznego dochodu netto w wysokości 62 mln dolarów w 2017 r. – niemniej jednak jest on znacznie mniejszy niż w przypadku Bitmain, który zarobił od 3 do 4 mld dolarów zysku operacyjnego w tym samym roku.

Odbicie cen na giełdach:

Na giełdach po upływie doby obserwujemy widoczne odbicie w cenach prawie wszystkich walut. Każda z 10 największych walut notuje zyski – Bitcoin o 4,3%, Ethereum o 4%, Ripple o 3,5% i Bitcoin Cash o 4,8%. Największym zyskiem może się pochwalić EOS – o 9%.

Kapitalizacja całego rynku wzrosła o 20 mld dolarów i wynosi obecnie 257 mld dolarów. Całkowity obrót na giełach wyniósł 217,7 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bitcoinist.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

 

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button