News

#343 Newsy z dnia 27.06.2018

Z środowych wydarzeń: Facebook wycofuje zakaz reklam; Polska drugim krajem świata znającym kryptowaluty; Hongkong będzie brał pod lupę kryptowaluty i ICO; Bitcoin stał się ruchem społecznym; Drobny odpływ gotówki z giełd.

• Facebook wycofuje zakaz reklam:

Facebook wycofuje swój zakaz reklam związanych z kryptowalutami, chociaż reklamodawcy będą musieli zostać najpierw zatwierdzeni, natomiast zablokowane zostaną ICO. Zainteresowani reklamodawcy muszą wypełnić wniosek zawierający informacje o licencjach i informację, czy ich kryptowaluta znajduje się w publicznym obrocie.

Pierwotny zakaz Facebooka pojawił się w momencie, gdy kryptowaluty, takie jak Bitcoin, przeżywały rozkwit, a w dużej mierze nieuregulowana przestrzeń rodziła głośne oszustwa i z pomocą wpływowych osób ze świata finansów oraz banków, szkalowano kryptowaluty, wykorzystując również media. Następnie podobny zakaz wprowadzały też Google, Twitter i Snapchat, a cena Bitcoina spadła z 20.000 dolarów na 6.000 dolarów w przeciągu pięciu miesięcy. Zastanawiający zbieg okoliczności?

Pierwsza polityka Facebooka skierowana do wszystkich „produktów finansowych i usług często związanych z wprowadzającymi w błąd lub oszukańczymi praktykami promocyjnymi”, powstrzymała nawet legalne firmy od kupowania reklam. Teraz jednak zainteresowani reklamodawcy mogą wypełnić wniosek zawierający informacje na temat licencjonowania i tego, czy ich waluta jest publicznie dostępna, aby pomóc firmie Facebook w określeniu ich kwalifikowalności.

Biorąc pod uwagę te ograniczenia, nie każdy, kto chce się zareklamować, będzie mógł to zrobić.

– pisze Robert Leathern w menedżerze produktu na Facebooku i dodaje:

Ale wysłuchamy opinii zwrotnych, sprawdzimy, jak działa ta polityka i kontynuujemy badanie tej technologii, aby w razie potrzeby móc ją z czasem zrewidować.

W maju, Facebook utworzył nową eksperymentalną grupę Blockchain, kierowaną przez byłego kierownika programu Messenger, Davida Marcusa, aby skupić się na technologii, która jest podstawą kryptowalut.

• Polska drugim krajem świata znającym kryptowaluty:

Firma badawcza Ipsos, w imieniu ING Bank B.V., przeprowadziła badanie na temat postrzegania kryptowalut w Europie, Australii i Stanach Zjednoczonych, które ujawnia, że ​​zainteresowanie technologią prawdopodobnie podwoi się w przyszłości. Jak się okazuje, Polska jest wiceliderem jeśli chodzi o odsetek ludzi, którzy mają wiedzę o istnieniu kryptowalut.

Podczas gdy tylko 9 procent respondentów posiada kryptowaluty, 25 procent stwierdziło, że będzie właścicielem niektórych w przyszłości. Największy procent własności kryptowalut odnotowano w Turcji (18%), a najniższy w Luksemburgu (4%).

Badanie jest przeprowadzane kilka razy w roku i uwzględnia płeć, wiek i populację w każdym kraju. Ostatnie dotyczyło czasu od 26. marca do 6. kwietnia 2018 r. i porównywano 15 krajów, w których badano około 1000 respondentów.

Według badań, 66% Europejczyków słyszało o kryptowalutach, z czego 77% to mężczyźni, a 55% to kobiety; 35% zgodziło się, że krypto jest „przyszłością wydatków online” i tyle samo stwierdziło, że zwiększy swoją wartość w ciągu kolejnych 12. miesięcy.

Udział świadomości krypto jest równy lub przewyższa 50 procent w każdym badanym kraju, przy czym najwyższy wskaźnik jest w Austrii (79%) i Polsce (77%). W USA 57% respondentów słyszało o kryptowalutach. Mniej niż jeden na dziesięciu w Europie posiadał cyfrowe waluty w Stanach Zjednoczonych i Australii. Badanie ujawniło, że ludzie w Europie będący bankierami mają znacznie większe prawdopodobieństwo posiadania krypto (12%) niż ci, którzy nimi nie są (4%).

Badanie wykazało, że większość respondentów uznaje krypto jako bardziej ryzykowne inwestycje niż gotówka, nieruchomości, obligacje rządowe lub giełda. Wśród preferowanych źródeł informacji o potencjalnych inwestycjach Bitcoina, w 11. z 15. krajów, ludzie wskazali specjalistyczne strony internetowe. Respondenci z Hiszpanii, Francji i Luksemburga woleli polegać na doradcach finansowych lub bankowych, podczas gdy Włosi powiedzieli, że korzystają ze wszystkich tych źródeł.

Wcześniej, w tym miesiącu, firma konsultingowa Capgemini, odnotowała w swoim World Wealth Report 2018, że zainteresowanie kryptowalutami wzrosło w szczególności wśród osób o wysokich zarobkach. Według raportu, blisko jedna trzecia badanych osób wyraziła duże zainteresowanie kryptowalutami. Zainteresowanie kryptografią było znacznie wyższe wśród młodszych inwestorów, przy czym 70% respondentów poniżej 40. roku życia przywiązywało dużą wagę do tego, by ich menedżerowie ds. majątku, dostarczali informacje o kryptowalutach, w porównaniu do zaledwie 13% respondentów w wieku 60 lat i więcej.

• Hongkong będzie brał pod lupę kryptowaluty i ICO:

Hong Kong’s Securities and Futures Commission (SFC) wydał dziś raport na lata 2017-2018, w którym informuje, że ​​ponieważ nowe technologie wiążą się z dużym ryzykiem, będzie uważnie przyglądać się kryptowalutom oraz projektom ICO i „interweniować w razie potrzeby”.

Raport stwierdza, że ​​SFC podjęła w tym roku działania regulacyjne przeciwko giełdom kryptowalut i emitentom ICO w Hongkongu, a także wydano dwa publiczne ostrzeżenia dla inwestorów o ryzyku inwestycji w narzędzia kryptograficzne.

Raport SFC zawiera również działania wspierające w sferze kryptograficznej, podkreślając uruchomienie regulacyjnej piaskownicy SFC, która pozwala wykwalifikowanym firmom prowadzić regulowane działania wykorzystujące technologie finansowe. SFC informuje również, że współpracuje z Centrum Edukacji Inwestora, aby wydać materiały edukacyjne dotyczące kryptografii, a także kampanie publiczne na temat zagrożeń związanych z ICO i kryptowalutami.

Pierwsze oświadczenie SFC i okólnik dotyczący ICO, ukazały się we wrześniu 2017 r., a drugi okólnik opublikowano w grudniu 2017 r. w sprawie wymogów regulacyjnych dla operatorów walut cyfrowych. SFC wydała kolejne oświadczenie w lutym po podjęciu działań przeciwko firmom kryptologicznym.

W marcu z kolei, SFC wstrzymała ICO technologii Black Cell na podstawie tego, że stanowiła ona niezarejestrowane zabezpieczenie, a firma odpowiedzialna była za zwrot środków dla inwestorów w swoim tokenie. Na początku maja zaś, rządowy raport Hongkongu stwierdził, że wirtualne waluty, takie jak Bitcoin, nie są szczególnie wykorzystywane w pranie pieniędzy ani finansowanie terroryzmu.

• Bitcoin stał się ruchem społecznym:

Robert Shiller, laureat nagrody Nobla, będący aktualnie profesorem ekonomii w Yale, określił w wywiadzie dla Bloomberga, że Bitcoin nie jest tylko kryptowalutą, środkiem płatności i inwestycją, ale wręcz stał się ruchem społecznym:

To ruch społeczny. To epidemia entuzjazmu. To bańka spekulacyjna. Co nie oznacza, że spadnie do zera.

Shiller, uznając, że istnieje jakaś „imponująca teoria kryptograficzna”, pochodząca od informatyków z powstającego przemysłu krypto, argumentował, że innowacje te przyciągają nieproporcjonalną uwagę, głównie ze względu na podekscytowanie inwestorów przy szybkim wzbogacaniu się:

Status „bańki” kryptowalut, według Shillera, nie zagraża ich zdolności do wielokrotnego odzyskiwania, nawet gdy bańka chwilowo pęknie, odnosząc się do 87% spadku Bitcoina w listopadzie 2013 r. oraz już jego wielu niesławnych wzlotów i upadków.

W związku z tym, zasugerował, że Bitcoin, jako niezwykłe zjawisko społeczne, pozostaje z „dużą odpornością”, niezależnie od tego, co może wskazać porównywanie z „klasycznymi” bańkami spekulacyjnymi. Bitcoin w istocie nadal cieszy się swoim „życiem pozagrobowym”, mimo, że wielu jego przeciwników, wielokrotnie głosiło już  „śmierć” kryptowalut.

• Drobny odpływ gotówki z giełd:

W ciągu minionej doby, rynkowa kapitalizacja kryptowalut, uszczupliła się o 3 mld dolarów i aktualnie wynosi 246 mld dolarów. Wykresy giełdowe szczególnie nie zmieniły się od wczoraj. Środa mija spokojnie, a czołowe waluty zaliczają niewielkie korekty – Bitcoin na poziomie 0,5%, Ethereum 2,2%, Ripple 1,4%, a Bitcoin Cash 2,9%. Na tle pozostałych walut, wyróżnił się 5-ty w rankingu Coinmarketcap – EOS – którego cena wzrosła o 2,4%.

źródło: cnbc.com, cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button