News

#347 Newsy z dn. 01.07.2018

Z niedzielnych wydarzeń: Ponad 1000 projektów już jest martwych; Luka w zabezpieczeniach nie jest winą Tether, ale platform wymiany walut; W Hiszpanii rząd wspiera firmy oparte na Blockchain; Powódź w Chinach spowodowała olbrzymie straty w przemyśle wydobywczym; Wyznaczanie nowej linii trendu trwa.

• Ponad 1000 projektów już jest martwych:

Według najnowszego raportu TechCrunch ponad tysiąc projektów kryptograficznych „już nie żyje”, na dzień 30. czerwca 2018 roku. Serwis informacyjny opierał swoje roszczenia na danych z dwóch stron internetowych: Coinopsy i DeadCoins.

Coinopsy zapewnia codzienne przeglądy różnych kryptowalut, w tym tych, które już są „martwe”. Martwy token to taki, w którym występuje co najmniej jedno z poniższych zdarzeń: porzucony, oszukany, martwy serwis, brak węzłów, problemy z portfelem, brak aktualizacji społecznościowych, niewielki wolumen lub deweloperzy odeszli od projektu. Według listy Coinopsya, jest 247 martwych monet. Należy do nich słynny Bitconnect, który został zamknięty w styczniu 2018 roku i jest opisywany przez stronę jako „najbardziej udany schemat ponzi w kryptografii”.

DeadCoins ma listę 830. martwych kryptowalut. Wśród nich jest ostatnie ICO, Titan Blockchain Infrastructure Services, które zostało zamknięte przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) za nieuczciwe praktyki. Według informacji prasowej SEC, Titanium zebrał 21 milionów dolarów od inwestorów ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów. W swoim oświadczeniu SEC ostrzegała inwestorów przed ICO jako niezwykle ryzykownym rodzajem inwestycji:

Po złożeniu wielu spraw dotyczących rzekomo oszukańczych ICO, ponownie zachęcamy inwestorów do zachowania szczególnej ostrożności przy rozważaniu ich jako inwestycji.

Jak podał Cointelegraph, wielkość projektów ICO osiągnęła 13,7 miliarda dolarów w 2018 roku, co stanowi już dwukrotnie więcej niż rynek w całym 2017 roku. Według TechCrunch, oszustwa i martwe ICO w 2017 roku osiągnęły wartość 1 miliard dolarów.

21. czerwca prezes Nasdaq, Adena Friedman, ostrzegł, że ICO stanowią poważne ryzyko dla inwestorów detalicznych, twierdząc, że projekty, które zbierają pieniądze w ten sposób, prawie nie mają nadzoru.

Wcześniej w czerwcu, krypto ewangelista John McAfee powiedział, że przestanie promować ICO ze względu na domniemane „wyciągnięcie konsekwencji” z tych działań ze strony SEC.

• Luka w zabezpieczeniach nie jest winą Tether, ale platform wymiany walut:

Chińska firma SlowMist, zajmująca się cyberbezpieczeństwem, potwierdziła, że ​​niedawna luka w zabezpieczeniach polegająca na podwójnym wydatkowaniu, którą wykryła w Tether (USDT), nie jest związana z samą kryptowalutą.

Dzieje się tak dlatego, że niektóre bazy wymiany kryptograficznej, nie weryfikują ściśle statusu prawidłowego parametru przychodzących transakcji USDT. SlowMist wyjaśnił to w komentarzu do własnego tweeta 28. czerwca.

28. czerwca SlowMist wykrył lukę, która umożliwiła wysyłanie USDT na giełdę kryptograficzną bez poprawnych wartości pól transakcji. Następnie firma zajmująca się bezpieczeństwem cybernetycznym wyjaśniła, że ​​nowo odkryta luka w zabezpieczeniach nie jest problemem sieci Tether, ale jest raczej wynikiem słabej implementacji niektórych systemów danych giełdowych. Zgodnie z oświadczeniem SlowMist, problem polega na tym, że bazy danych giełdowych nie weryfikują ściśle statusu ważnego parametru.

Ta luka nie jest podatnością na awarie USDT, ale niektóre bazy danych platform wymiany nie weryfikują ściśle statusu prawidłowego parametru. Prosimy nie panikować.

– pisze OKEx, natychmiast reagując na raport SlowMista, stwierdzając, że problem ten nie dotyczy ich platformy.

SlowMist przekazał dalej post przez opiekuna Omni Core, który dostarczył dalszych informacji o luce. Omni Core stwierdziło, że luka nie pochodzi ani z części Tethera, ani z protokołu Omni Layer, ale ze złej obsługi transakcji przychodzących.

Utworzony w 2012 roku Omni Layer, wcześniej znany jako Mastercoin, to cyfrowy protokół walutowy i komunikacyjny oparty na Blockchainie Bitcoina (BTC). Tether, pierwotnie znany jako „Realcoin”, jest „stablecoinem” powiązanym z wartością dolara amerykańskiego, który został ogłoszony w lipcu 2014 r., a następnie wydany na Blockchainie Bitcoina przez protokół Omni Layer.

25. czerwca tego roku Tether wydał 250 milionów nowych tokenów, co spotkało się z ostrą reakcją krytyków na Twitterze, którzy wyrazili wątpliwości co do tego, że wszystkie tokeny USDT są wspierane przez taką samą kwotę dolarów amerykańskich.

• W Hiszpanii rząd wspiera firmy oparte na Blockchain:

133 zastępców hiszpańskiej partii rządzącej, Partido Popular, zaproponowało projekt ustawy o użyciu technologii Blockchain w administracji publicznej Hiszpanii, informuje CriptoNoticias.

Ustawa została przedstawiona na Kongresie hiszpańskim 22. czerwca i opublikowana na oficjalnej stronie internetowej oddziału ustawodawczego 26. czerwca. Nie została jeszcze rozpatrzona przez innych posłów. Na stronie Kongresu nie podano żadnych dalszych informacji na temat szczegółów.

Jak pisał Cointelegraph w lutym, Partido Popular rozważa wprowadzenie ulg podatkowych dla firm korzystających z technologii Blockchain. Odpowiednie ustawodawstwo miało zostać zakończone do końca roku.
W marcu inna hiszpańska partia, Ciudadanos, zaproponowała ustanowienie jasnych reguł dla agentów, którzy pracują z kryptowalutami i aby dostarczyli im niezbędnych informacji do hiszpańskiego urzędu skarbowego.
Później w marcu inna duża partia, PSOE, zaproponowała wniosek o zbadanie, w jaki sposób kryptowaluty są regulowane w innych krajach.

• Powódź w Chinach spowodowała olbrzymie straty w przemyśle wydobywczym:

Niedawne powodzie w chińskiej prowincji Syczuan spowodowały poważne uszkodzenia w operacji wydobywania kryptowalut na tym obszarze. Ecns, oficjalny angielski serwis China News Service (CNS), poinformował, że Syczuan i cztery inne prowincje w Chinach doznały ulewnych deszczów 27. i 28. czerwca, co doprowadziło do powodzi.

Golden Finance twierdzi, że wydobycie kryptowalut w Syczuanie zostało poważnie dotknięte. Utracono dziesiątki tysięcy urządzeń górniczych. Wygląda na to, że kopalnie są prawie niemożliwe do napraw, jak wynika z informacji na stronie. Pozostaje dalej niejasne, jakie kryptowaluty wydobywało się na urządzeniach i ile dokładnie stracono na skutek powodzi.

fot. cointelegraph.com

Jedna z kopalni kryptowalut po powodzi w Syczuanie.

Mining to intensywnie obliczeniowa praktyka wykorzystywania dedykowanych urządzeń do przetwarzania transakcji i wystawiania nowych monet w sieci kryptowalut. Sama sieć Bitcoina będzie zużywać 0,5% światowej energii tylko do końca 2018 r., jak twierdzą niektóre raporty.

Według raportu Cointelegraph, znaczna część wydobycia Bitcoina odbywa się w Chinach – aż 70%. W szczególności, prowincja Syczuan została nazwana „kapitałem wydobywczym Bitcoinów” ze względu na dużą koncentrację w niej operacji wydobywczych, wynikających z chłodniejszego klimatu i taniej energii elektrycznej.

Kilka serwisów informacyjnych, w tym Golden Finance, powiązało powodzie w Syczuanie ze spadkiem liczby potwierdzeń w sieci Bitcoina (całkowitej mocy obliczeniowej). Jednak dane z witryny Blockchain.com pokazują, że liczba haszów wzrosła w rzeczywistości z 27. czerwca do 28., wskazując, że efekt powodzi nie był wystarczająco duży, aby wpłynąć na całą sieć.

• Wyznaczanie nowej linii trendu trwa:

Po wczorajszych dużych wzrostach rynek stabilizuje się, jednak w przeciągu ostatnich 24. godzin zaczął nieznacznie zmniejszać znowu wartość o 12,6 mld dolarów. Cena Bitcoina wzrosła wczoraj z 5.840 dolarów do 6.460 dolarów, dzisiaj notuje spadek o 0.8%. Jeżeli chodzi o pierwszą dziesiątkę projektów pod względem kapitalizacji, IOTA i Cardano utrzymuje podobny wynik – wzrost o 3%, a największy spadek notuje Litecoin -2,3%.  Całkowity obrót na giełdach w przeciągu ostatnich 24. godzin wyniósł 13,5 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button