News

#538 Newsy z dnia 08.01.2019

Z wtorkowych wydarzeń: 70 procent banków centralnych jest zaangażowanych w badania nad CBDC; Ethereum Foundation ogłasza przekazanie 5 milionowego grantu; Lider opozycji Malty skrytykował postawę pro-krypto wyspy; Japoński organ regulacyjny wykonuje kolejny ruch; Giełdy bez znacznych zmian.

70 procent banków centralnych jest zaangażowanych w badania nad CBDC:

Nowy raport opublikowany 8 stycznia przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) wykazał, że siedemdziesiąt procent banków centralnych na całym świecie prowadzi badania nad emisją cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Jednak konkretne plany dotyczące wdrożenia i motywacji różnią się znacznie w zależności od kontekstu.

BIS jest organizacją z siedzibą w Szwajcarii, składającą się z 60 banków centralnych świata i do tej pory poświęciła wiele ważnych raportów zarówno zdecentralizowanym kryptowalutom, jak i CBDC. Te ostatnie różnią się od tych pierwszych tym, że są walutami cyfrowymi emitowanymi przez bank centralny, których status prawnego środka płatniczego zależy od regulacji rządowej lub prawa.

Jak podkreśla BIS, CBDC są klasyfikowane jako „hurtowe” – tj. tokeny cyfrowe do rozliczeń hurtowych o ograniczonym dostępie, takich jak płatności międzybankowe i rozliczenia papierów wartościowych – lub „handel detaliczny”.

Ta ostatnia kategoria jest dalej dzielona przez BIS na „ogólnego przeznaczenia  „oparte na rachunkach” – szeroko dostępne i ukierunkowane na transakcje detaliczne – lub „ogólnego przeznaczenia i oparte na tokenach lub wartości”. Jest to forma cyfrowej gotówki emitowanej przez bank centralny dostępnej dla ogółu społeczeństwa, która ma podobną dostępność do detalicznego CBDC, ale jest dystrybuowana i przekazywana w inny sposób.

W badaniu przeprowadzonym przez BIS przeanalizowano 63 banki centralne na całym świecie, z których 41 ma siedzibę w gospodarkach wschodzących, a 22 z nich jest częścią zaawansowanych gospodarek – łącznie reprezentują prawie 80% światowej populacji i ponad 90% jej produkcji gospodarczej. Spośród nich 70 procent zostało już zaangażowanych w teoretyczne badania nad CBDC.

Wśród banków zaangażowanych w badania CBDC około połowa z nich przeszła do w eksperymentów i Proof of Concept, jednak wiele z tych PoC ma charakter analityczny i nie wskazuje konkretnych planów emisji CBDC. Zaledwie pięć banków centralnych przeszło do rzeczywistej realizacji projektów pilotażowych CBDC.

Ethereum Foundation ogłasza przekazanie 5 milionowego grantu:

W oficjalnym wpisie na blogu Ethereum, fundacja Ethereum Foundation ogłosiła dotację w wysokości 5 milionów dolarów dla firmy Parity Technologies z siedzibą w Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z postem, dotacja jest przeznaczona dla skalowalności, użyteczności i bezpieczeństwa. Mianowicie, pieniądze te „sfinansują prace Parity nad Casperem, shardingiem, lekkimi klientami, narzędziami programistycznymi, kontrolą jakości, audytami i ulepszeniami infrastruktury.”

Ponadto post wyjaśnia, że finansowanie będzie realizowane w „kilku transzach, z których pierwsza wspiera rozwój, który Parity już ukończył.” Pozostałe części finansowania zostaną przekazane po ukończeniu standardowej pracy w zakresie kompatybilności eWasm, lekkiego portfela dla sieci mainnet i udanego zakończenia Fazy 0 i Fazy 1 shardingu.

Firma Parity znana jest z tego, że opracowała jednego z najbardziej znanych klientów Ethereum.

Jak informował Cointelegraph w listopadzie 2017 r., użytkownik portfela Ethereum Parity rzekomo przypadkowo uczynił 280 mln euro w Ethereum nieosiągalnymi, wykorzystując lukę w bazowych inteligentnych umowach.

Lider opozycji Malty skrytykował postawę pro-krypto wyspy:

Bojowo nastawiony przywódca maltańskiej opozycji Adrian Delia stanął w obliczu ostrego sprzeciwu wobec jego krytyki pro-kryptowalutowej postawy rządu. Komentarze Delii zostały zgłoszone przez narodowy dziennik The Malta Independent.

Malta, której prezydent Joseph Muscat regularnie chwali zarówno kryptowaluty, jak i technologię Blockchain, dąży do tego, by Malta została „wyspą Blockchain”. Pomimo podpisania wielu umów i chętnym przyjmowaniem firm kryptograficznych, takich jak krypto giełda Binance, Delia nie jest przekonany co do obecnego kierunku.

Dla Delii brak zainteresowania w ostatnich tygodniach jest powodem do niepokoju.

Według The Malta Independent, który nie cytował bezpośrednio Delii, uważał on, że Malta była reklamowana przez rząd jako wyspa Bitcoin, jednak rząd praktycznie milczał podczas świąt Bożego Narodzenia praktycznie o wszystkim.”

Na jego komentarze odpowiedział Maltański Parlamentarny Sekretariat ds. Usług Finansowych, Gospodarki Cyfrowej i Innowacji, twierdząc, że kryptowalutom takim jak Bitcoin, stolica Malty – Valletta – będzie dawała więcej spokoju ducha i ochronę. Podjęto również starania, aby społeczeństwo było dobrze poinformowane o potencjalnych oszustwach w branży, dodał Sekretariat.

W październiku Malta była jednym z siedmiu państw członkowskich Unii Europejskiej, które podpisały deklarację promującą korzystanie z Blockchain.

Delia stoi obecnie w obliczu osobnych wezwań do ustąpienia ze stanowiska w sprawie zarzutów o przemoc domową. Polityk odparł zarzuty dodając, że pozostanie na stanowisku.

Japoński organ regulacyjny wykonuje kolejny ruch:

Według doniesień Cointelegraph Japan, japońska Agencja Usług Finansowych (FSA) rozważa regulację niezarejestrowanych firm, które inwestują w kryptowaluty. 

Działanie to jest podobno próbą zlikwidowania luki w istniejących ramach regulacyjnych kraju, w których niezarejestrowane firmy otrzymujące fundusze w kryptografii, a nie w walutach fiducjarnych, pozostają w szarej strefie.

Taka sytuacja istnieje, ponieważ firmy te nie podlegają bezpośrednio japońskiej ustawie o instrumentach finansowych i giełdach, która zabrania niezarejestrowanym spółkom zbierania funduszy inwestycyjnych w gotówce, ale nie wspomina o funduszach zebranych w formie kryptowaluty.

Jak zauważa CT Japan, bodźce do ponownego rozważenia obecnego statusu takich firm zostały uwidocznione jesienią ubiegłego roku, gdy policja w Tokio aresztowała ośmiu mężczyzn podejrzanych o prowadzenie piramidy finansowej, która podobno zebrała w sumie 7,8 miliarda jenów (68,4 miliona dolarów) w gotówce i kryptowalutach, od około 6.000 inwestorów w 44 prefekturach – w tym w Tokio.

W czasie aresztowania podejrzani próbowali dokonać wielu inwestycji w kryptowaluty, próbując uniknąć regulacji ich nieautoryzowanych operacji.

Dokonana przez FSA rewizja istniejących przepisów prawnych ma rzekomo zapobiec powtórzeniu takich przypadków.

Giełdy bez znacznych zmian:

Doba upłynęła na giełdach bez znaczących ruchów. Bitcoin notuje spadek o 0,1%, Ethereum o 1,8%, XRP o 1,4%, Bitcoin Cash o 1,2%. Na zielono zakreślamy Litecoina oraz TRON, których wartość wzrosła kolejno o 3,3% i 6,7%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się 0.4 mld dolarów i wynosi obecnie 136.1 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 16.4 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button