News

#382 Newsy z dnia 05.08.2018

Z niedzielnych wydarzeń: Plany Jamiego Dimona i JPMorgan w sferze Blockchain; Turcja może mieć szansę stać się wiodącym krajem w rozwoju technologii; Aktualna sytuacja na rynku krypto.

• Plany Jamiego Dimona i JPMorgan w sferze Blockchain:

Jamie Dimon z JPMorgan Chase był optymistą jeśli chodzi o samą technologię Blockchain, ale unikał komentowania kryptowalut, twierdząc, że aplikacje płatnicze są „największą potencjalną przeszkodą w naszej działalności”, mówił w wywiadzie opublikowanym w sierpniowym wydaniu Harvard Business Review.

Zapytany o główne zagrożenie dla swojej firmy, Dimon, prezes i dyrektor generalny JPMorgan Chase – największego amerykańskiego banku z Wielkiej Czwórki – wyróżnił to, co nazwał „nowymi formami płatności”. Z kolei jeżeli chodzi o PayPal, Venmo i Alipay, Dimon powiedział, że firmy te wykonują dobrą robotę polegającą na osadzaniu podstawowych usług bankowych w kontaktach towarzyskich i zakupach. Chociaż nie wspomniał bezpośrednio o kryptowalutach jako potencjale zakłócającym, ale kiedy zapytano go o swój pogląd na kryptowaluty w następującym pytaniu, Dimon po prostu odpowiedział:

Przypuszczam, że nie powinienem już mówić o kryptowalutach.

Dimon argumentował, że kryptowaluty to nie to samo co złoto czy waluty fiducjarne, które są wspierane przez prawo, policję, sądy […], nie są odtwarzalne, i są na nich nałożone ograniczenia. Dimon również nazwał technologię Blockchain jako prawdziwą – co oznacza, że JPMorgan testuje ją i użyje do wielu rzeczy.

Oficjalne stanowisko JPMorgan w sprawie kryptowalut oraz opinia Dimona nie zawsze się pokrywają, ale w ostatnim czasie nastąpiła zmiana. 13. września 2017 r. Dimon nazwał Bitcoina „oszustwem”, co jest nieco sprzeczne z tym, co na przykład w lutym tego roku opisał wewnętrzny raport JPMorgan, nazywając obszar technologii Blockchain jako oblicze innowacji.

Rozmawiając z Cointelegraph w Davos w styczniu, Dimon zajął stanowisko podobne do tego, co w wywiadzie dla Harvard Business review, mówiąc, że „nie może odpowiedzieć”, ale także twierdząc, że „nie jest sceptykiem”.
Jednak w ciągu ostatnich kilku miesięcy JPMorgan – i ewidentnie Dimon – wyraźnie wyszedł w sferę kryptowalut, a bank złożył nawet patent związany z Blockchain 3. maja.

17. maja JPMorgan ogłosił, że stworzyli i wypełnili nową pozycję szefa dla strategii aktywów kryptograficznych.

• Turcja może mieć szansę stać się wiodącym krajem w rozwoju technologii:

Turcja ustanowiła pierwsze w kraju Centrum Blockchain na poziomie uniwersyteckim, mające na celu zamknięcie luki ekspertyzy blockchain i zapewnienie szerokiego zastosowania technologii, donosi lokalny dziennik informacyjny Daily Sabah.

Stambuł Blockchain i Centrum Innowacji (Blockchainist Center) został otwarty na Bahçeşehir University (BAU). Według dyrektora ośrodka, Bora Erdamara, BlockchainIST ma być najważniejszym ośrodkiem badań i rozwoju oraz innowacji w Turcji, w którym badania naukowe i publikacje są dokonywane w technologiach blockchain. Erdamar powiedział:

Turcja może mieć szansę stać się wiodącym krajem w technologii, która zmieni ludzkość.

Podkreślił znaczenie współpracy z innymi instytucjami edukacyjnymi, firmami i instytucjami rządowymi w celu przeprowadzenia odpowiednich badań opartych na Blockchain i zbadania możliwych przypadków jej użycia.

Tymczasem niektóre inne uniwersytety w różnych miejscach świata już skorzystały z zalet rozproszonej technologii księgowej, oferując kursy obsługi Blockchain, inteligentnych kontraktów i kursy kryptowalutowe.
Tylko w tym roku Uniwersytet Stanford ustanowił Centrum Badań Blockchain, wspierane częściowo przez Fundację Ethereum, a główny brazylijski uniwersytet Fundação Getúlio Vargas zaczął oferować pierwszy w kraju stopień magistra w dziedzinie krypto-finansów. Firma Ripple przekazała również 50 milionów dolarów na 17 uniwersytetów na całym świecie, aby wesprzeć edukację w zakresie technologii Blockchain i kryptowalut.

Podczas gdy dyrektor BlockchainIST podkreślił, że Turcja staje się zdigitalizowana i wkłada wiele wysiłku, aby dotrzymać kroku reszcie świata w zakresie cyfrowej transformacji, władze tureckie wykazały niejednoznaczne stanowisko wobec przemysłu krypto. W listopadzie ubiegłego roku rząd kraju zajął twarde stanowisko w sprawie Bitcoina, kiedy ustawodawcy Państwowej Dyrekcji ds. Religii stwierdzili, że Bitcoin jest niezgodny z islamem.

Jednak w lutym tego roku zastępca przewodniczącego Partii Ruchu Nacjonalistycznego Turcji nie tylko zaproponował regulacje dotyczące rynku, ale także wspomniał o możliwości wprowadzenia krajowej cyfrowej waluty, zwanej TurkCoin.

• Aktualna sytuacja na rynku krypto:

Dziś rynki krypto doznały kolejnych spadków, a wczoraj, 4. sierpnia, Bitcoin stracił prawie 500 dolarów w ciągu sześciu godzin i obniżył cenę poniżej 7.000 dolarów, a wszystkie 10 największych kryptowalut według kapitalizacji rynkowej odznacza się na czerwono.

Cena Bitcoina spadła do punktu cenowego, który nie był już widoczny od 17. lipca. Czołowa kryptowaluta odnotowała spadek i kosztuje 7.050 dolarów, przy czym niektórzy analitycy krypto zauważają dziś, że 6.800 dolarów stało się krótkoterminowym krytycznym poziomem wsparcia. Strata procentowa ceny Bitcoina od ostatniego tygodnia wynosi około 15 procent, a zyski miesięczne są wyciskane do zaledwie 5 procent.

Ethereum (ETH) odnotowało znacznie mniejszy spadek dziennego wykresu, tracąc nieco ponad 2 procent w ciągu 24 godzin i kosztuje około 405 dolarów. Cena altcoina była dość niepewna przez większą część tygodnia, ponieważ od 29. lipca wahała się w okolicach 470 dolarów, ale straty poszły w niepamięć. W ciągu całego tygodnia Ethereum spadło o ponad 13 procent, a miesięczne straty to prawie 15 procent.

Wśród dwudziestu największych monet pod względem wartości rynkowej, Ethereum Classic (ETC) jest główną pozycją odstającą od reszty. Ostatnie mocne zyski altcoina rozpoczęły się pod koniec 3. sierpnia, prawdopodobnie z powodu wiadomości o zbliżającym się notowaniu aktywów przez główną amerykańską giełdę krypto i usługodawcę w zakresie portfela Coinbase, które nastąpi od 7. sierpnia.

Całkowita kapitalizacja rynkowa wszystkich kryptowalut spadła do około 253 miliardów dolarów – ponad 13 miliardów dolarów mniej niż wczoraj i oszałamiające 50 miliardów dolarów niżej niż 26. lipca.

Dzisiejsze zmiany na rynku wyraźnie kontrastują z wczorajszymi doniesieniami, że Intercontinental Exchange (ICE) – operator 23. wiodących globalnych giełd, w tym New York Stock Exchange (NYSE) – planuje stworzyć globalny ekosystem dla cyfrowych aktywów, który obejmują spektrum od rynków regulowanych przez władze federalne i magazynowania do potrzeb kupców i konsumentów. ICE planuje także, że w listopadzie rozpoczną fizycznie dostarczane kontrakty terminowe typu BTC, w odróżnieniu od tych oferowanych obecnie na CME i CBOE, które ostatecznie są rozliczane w systemie fidżi.

Firmy takie jak Starbucks i Microsoft są na pokładzie nowego przedsięwzięcia, nazwanego „Bakkt”, które rozpocznie się od oferowania konwersji bitcoin-fiat dla konsumentów, którzy będą mogli kupować towary codzienne za pomocą kryptowalut. Odsłonięcie Bakkta przez ICE sprawiło, że Brian Kelly z CNBC zasugerował dziś, że jest to „największa wiadomość o kryptowalutach w tym roku”, opowiadając się za tym, że teraz jest dobry punkt wejścia dla inwestorów przed zbliżającą się instytucjonalizacją rynku kryptowalut.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button