News

#403 Newsy z dnia 26.08.2018

Z niedzielnych wydarzeń: Sierpniowa emisja tokenów Tether nie ma wpływu na rynek; Iran ma plan własnej krajowej kryptowaluty; W. Brytania widzi zastosowanie Blockchain przy przechowywaniu dowodów; Tydzień zakończony niedużymi spadkami.

• Sierpniowa emisja tokenów Tether nie ma wpływu na rynek:

Nowe emisje stablecoina Tether (USDT) nie mają obecnie wpływu na ceny ani głównych kryptowalut ani mniejszych altcoinów, pisze Bloomberg.

W artykule, Bloomberg zauważył, iż zarzuty – wcześniej przedstawione przez University of Texas – że Tether został użyty do manipulowania lub stabilizacji ceny Bitcoina nie są prawdziwe w przypadku rynków kryptograficznych z sierpnia.

Artykuł opublikowany w połowie czerwca przez University of Texas twierdził, że Bitcoin osiągnął rekordowy poziom 20.000 dolarów z powodu manipulacji cenowych obejmujących zarówno Tether, jak i szóstą co do wielkości giełdę kryptowalut Bitfinex, która jest podobno „jedynym bezpośrednim klientem Tether”.

W czerwcowym artykule Bloomberg zauważył, że w badaniu wykorzystano 87 największych zakupów Tether za pomocą Bitcoina od marca 2017 r. do marca 2018 r., po czym stwierdził, że chociaż stanowiły one mniej niż 1 procent transakcji badanego okresu, to równały się około 50 procentom łącznego zysku Bitcoina w tym roku.

W artykule z tego tygodnia Bloomberg stwierdził, że odkrycia dokonane w najnowszym badaniu Chainalysis, firmy badającej technologię Blockchain, dla sierpnia nie są prawdziwe. Zgodnie nimi Tether w coraz większym stopniu miał wpływać na ceny mniejszych kryptowalut takich jak EOS i NEO zamiast głównych kryptowalut takich jak Bitcoin, Ethereum i Litecoin.

Bloomberg pisze, że według danych z Omniexplorer w sierpniu Tether wyemitował ponad 500 mln dolarów w nowych tokenach. Mimo tego „nawet ponad pół miliarda nowych USDT było w stanie wywrzeć jakiegokolwiek wpływu na cenę EOS i NEO”, stwierdza Bloomberg, powołując się na fakt, że oba altcoiny w tym miesiącu spadły odpowiednio o 37 i 44 procent.

W lipcu 2018 r. Bloomberg opublikował inny artykuł na temat manipulacji cenami w Tether, koncentrując się na giełdzie Kraken sugerując, że codzienne obroty na Krakenie powinny wpływać na cenę USDT. Zamiast tego, jak zauważył autor, kryptowaluta pozostała względnie stabilna, co zostało uznane przez „ekspertów ds. manipulacji na rynku” za „czerwoną flagę”.

Kraken wkrótce potem stwierdził, że pisarze Bloomberga „nie rozumieją podstawowych koncepcji rynkowych, takich jak arbitraż, księgi zamówień i stały kurs walutowy”.

Iran ma plan własnej krajowej kryptowaluty:

Jak donosi lokalny magazyn informacyjny Financial Tribune, Narodowe Centrum Cyberprzestrzeni w Iranie ujawniło, że wstępny projekt wspieranej przez państwo kryptowaluty jest już gotowy. Zgodnie artykułem projekt krajowej waluty cyfrowej został opracowany na polecenie prezydenta Iranu Hassana Rouhaniego.

Saeed Mahdiyoun, zastępca dyrektora odpowiedzialnego za opracowanie przepisów dla Najwyższej Rady ds. Cyberprzestrzeni Iranu, ujawnił lokalnej agencji informacyjnej IBENA, że idea wprowadzenia kryptowaluty narodowej jest aktywnie realizowana przez irański organ cyberprzestrzeni.

Mahdiyoun stwierdził również, że władze państwowe wkrótce rozwieją istniejącą niepewność wokół kryptowalut, ponieważ pod koniec września Centralny Bank Iranu ma wprowadzić oficjalne stanowisko w tej sprawie. Na chwilę obecną operacje kryptowalutowe są zakazane przez irańskie banki i instytucje kredytowe w związku z obawami o pranie pieniędzy, które zostały po raz pierwszy zgłoszone w grudniu 2017 r.

Iran wcześniej już potwierdził, że stworzy swój własny, wydany przez państwo token, aby uniknąć nadchodzących sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych, a także ułatwić transfer pieniędzy do i z dowolnego miejsca na świecie.

Idąc śladem Wenezueli, której rząd w lutym tego roku przedstawił pierwszą krajową kryptowalutę Petro, władze Iranu zwracają się do technologii Blockchain aby rozwiązać wyzwania w kraju, w tym całkowity zakaz pozyskiwania dolarów amerykańskich, który został uchwalony na początku sierpnia.

W. Brytania widzi zastosowanie Blockchain przy przechowywaniu dowodów. 

Rząd brytyjski ujawnił plany przeprowadzenia projektu pilotażowego dotyczącego przechowywania cyfrowych dowodów na Blockchain. Inicjatywa została ujawniona w oświadczeniu Balaji Anbil, szefa architektury cyfrowej i cyberbezpieczeństwa w Her Majesty’s Courts and Tribunals Service (HMCTS) podległym Ministerstwu Sprawiedliwości.

W ogłoszeniu Anbil ujawnił, że nacisk HMCTS na analizę technologii rozproszonego rejestru stanowi główną część planu reformy sądowej. HMCTS oraz zespół ds. Otwartej Innowacji w Gabinecie Zjednoczonego Królestwa zorganizowali wspólne spotkanie, mające na celu ustalenie, w jaki sposób Blockchain i cyfrowe rejestry mogą wspomagać reformy sądów.

Ekspertem technicznym podczas spotkania był dr Sadek Ferdous, pracownik ds. polityki technologicznej i pracownik naukowy w Imperial College w Londynie. Wyjaśnił uczestnikom, że zdecentralizowany charakter rozproszonych rejestrów daje im bardzo wysoki poziom integralności i umożliwia innowacyjne rozwiązania w zakresie danych. Dalej wyjaśnił w jaki sposób Blockchany mogą pomóc w zarządzaniu cyfrowymi dowodami, tworząc niezawodny szlak audytu, który zapobiega manipulacjom.

Poprzez wykorzystanie takich dowodów możliwe jest stworzenie dokładnych i sekwencyjnych rekonstrukcji zdarzeń w celu zbadania działań i ustalenia sposobu w jaki powstał obecny stan cyfrowych dowodów. W związku z tym Blockchain może zapewnić skuteczną ochronę dla dowodów cyfrowych, poprzez zapewnienie gwarancji integralności łańcucha dowodowego.

Tydzień zakończony niedużymi spadkami:

Po 24h na giełdach obserwujemy nieduże spadki większości walut. Ścisła czołówka prezentuje się następująco: Bitcoin notuje spadek o 0,3%, Ethereum o 1,9%, XRP o 1,3%, Bitcoin Cash o 2,5% oraz EOS o 1,7%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 1 mld dolarów i wynosi obecnie 215 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, cnn.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button