News

#418 Newsy z dnia 10.09.2018

Z poniedziałkowych wydarzeń: Polskie Stowarzyszenie Bitcoin ma uwagi do proponowanych regulacji; KE popiera uregulowanie branży kryptowalut; Stan Australii przeniesie prawo jazdy na Blockchain; Citigroup pracuje nad nowym krypto produktem; Bessa nie ustępuje.

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin ma uwagi do proponowanych regulacji:

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin przedstawiło swoje proponowane poprawki do ustawy ustalającej opodatkowanie dla m.in. kryptowalut. Według PSB samo zmniejszenie opodatkowania z 32% na 19% nie jest wystarczającym krokiem. Sugerują rozwiązanie zastosowane w Niemczech.

Proponowane przez Ministerstwo Finansów rozwiązanie podatkowe dotknie głównie drobnych inwestorów. Portfele kryptowalutowe mające więcej niż rok o wartości ponad 10 mln zł nie są rzadkością w naszym kraju. W takich przypadkach jedynym racjonalnym postępowaniem dla inwestorów jest emigracja do Niemiec lub pozostałych krajów z 0% podatkiem od sprzedaży kryptowalut.

– pisze PSB.

Stowarzyszenie twierdzi, iż proponuje znacznie lepsze rozwiązanie, polegające na zwiększeniu wpływów z podatku VAT. Zerowy podatek dochodowy od transakcji zachęci Polaków i zagranicznych inwestorów do płacenia kryptowalutami w Polsce. Dzięki temu każda transakcja handlowa obciąża konsumenta podatkiem VAT.

PSB dodatkowo postuluje o wprowadzenie koncepcji pieniądza prywatnego do porządku prawnego, umożliwienie pokrywania zobowiązań administracyjnych i podatkowych za pomocą kryptowalut, abolicję podatku PCC, zabezpieczenie Skarbu Państwa poprzez dołączenie Bitcoina do puli rezerw walutowych, i inne.

KE popiera uregulowanie branży kryptowalut:

Komisja Europejska jeszcze w tym roku zakończy ocenę regulacyjną dotyczącą zarządzania zasobami kryptowalutowymi.

Przemawiając na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Gospodarczej i Finansowej, Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej powiedział, że państwa członkowskie popierają zmiany w przepisach regulujących działalność branży kryptowalut w regionie gospodarczym.

Odbyliśmy również dobrą wymianę poglądów na temat krypto-aktywów. Zdajemy sobie sprawę z tego, że krypto-aktywa zostaną na stałe. Pomimo niedawnych zawirowań, rynek ten nadal rośnie.

– mówi Dombrovskis.

Ponadto zasugerował, że wstępne oferty monetarne (ICO) mogą stać się rentowną formą alternatywnego finansowania.

Już w ubiegłym roku ICO pomogły zebrać ponad 6 miliardów dolarów w finansowaniu, a w tym roku liczba ta będzie znacznie większa.

– powiedział.

Aby móc jak najlepiej wykorzystać ten potencjał, Dombrovskis twierdzi, że obecnie wyzwaniem jest „kategoryzowanie i klasyfikowanie” aktywów kryptograficznych oraz to, czy UE powinna stosować istniejące zasady rynku finansowego, czy też stworzyć zestaw specjalnych przepisów dedykowanych dla kryptowalut.

W tym kontekście współpracujemy obecnie z europejskimi organami nadzoru nad tym, co nazywamy mapowaniem regulacyjnym zasobów kryptograficznych, aby odpowiedzieć dokładnie na te pytania. Zapewni to solidną podstawę do dalszych prac i podjęcia decyzji o dalszych krokach w tej dziedzinie.

– mówi.

Dombrovskis w przeszłości pozytywne wypowiadał się na temat ICO jako innowacyjnej metody pozyskiwania funduszy. Wskazał wówczas, że organy regulacyjne będą podejmowały bardziej indywidualne podejście do zarządzania konkretnymi projektami, choć przyznał, że Komisję czeka wiele pracy.

Stan Australii przeniesie prawo jazdy na Blockchain:

Rząd Australijskiego stanu – Nowej Południowej Walii (NSW), wykorzysta technologię Blockchain do testu programu cyfryzacji prawa jazdy, który zaplanowany jest na listopad.

W komunikacie z 20 sierpnia rząd NSW powiedział, że przed oficjalnym wdrożeniem systemu w 2019 r. przeprowadzi pilotaż dla 140.000 posiadaczy prawa jazdy w stanie. Secure Logic, australijska firma informatyczna i partner technologiczny w projekcie powiedziała, że platforma Blockchain będzie wspierać inicjatywę zabezpieczania danych „w sposób rozproszony”.

Sieć Blockchain o nazwie TrustGrid, została już wypróbowana we wstępnym pilotażu programu przeprowadzonego w mieście Dubbo w zeszłym roku, jak podał ZDNet.

Celem nowego programu jest wykorzystanie rozproszonej sieci do uwierzytelniania i przechowywania danych dotyczących praw jazdy, tak aby użytkownicy mogli przedstawiać swoje cyfrowe dokumenty za pomocą aplikacji mobilnej. W ten sposób obywatele nie będą już musieli mieć przy sobie fizycznej kopii dokumentów, aby udowodnić swój wiek i tożsamość, gdy zostaną wylegitymowani przez policję lub przy wejściu do pubów i klubów.

Inicjatywa jest następstwem ustawy przyjętej w maju, która przyznała legalność projektów rządowych mających na celu umożliwienie mieszkańcom przedstawienia danych znajdujących się w prawie jazdy w formie cyfrowej, na przykład za pośrednictwem sieci Blockchain.

Program jest zgodny z ogólnym celem kraju, jakim jest adaptacja technologii Blockchain i DLT w ramach inicjatywy Digital Economy. Obecnie australijska agencja federalna zajmująca się badaniami naukowymi współpracuje również z IBM w celu opracowania krajowego Blockchainu, który ma umożliwić firmom przeprowadzanie transakcji opartych na inteligentnych umowach prawnych.

Citigroup pracuje nad nowym krypto produktem:

Amerykański międzynarodowy bank Citigroup pracuje nad kryptowalutowym produktem, zapewniającym inwestorom instytucjonalnym dostęp do rynków kryptograficznych bez potrzeby posiadania własnych krypto aktywów, podają anonimowe źródła dla Business Insider.

Citigroup, która wcześniej przyjęła scentralizowane podejście do kryptowalut, podobno skorzysta z przebudowanej wersji Amerykańskich Kwitów Depozytowych (ADR) – rodzaju papierów wartościowych wydawanych od 1920 roku, które reprezentują papiery wartościowe spoza USA – aby umożliwić inwestorom pośredni handel kryptowalutami.

Produkt końcowy będzie znany jako Digital Asset Receipt (DAR), twierdzą źródła.

Według „osób znających plany”, DAR działa podobnie jak ADR – oferując amerykańskim inwestorom sposób na posiadanie zagranicznych akcji, którymi nie ma możliwości handlu na giełdach amerykańskich.

Akcje zagraniczne są przechowywane przez bank, który następnie wydaje kwit depozytowy. W tym przypadku kryptowaluta jest przechowywana przez depozytariusza, a DAR jest wydawany przez Citigroup.

– wyjaśnia Business Insider, parafrazując źródła.

Bessa nie ustępuje:

Ostatnia  doba na giełdach ponownie wykazała widoczne spadki cen znacznej większości kryptowalut z rankingu 100 największych wg Coinmarketcap. Cena Bitcoina utrzymuje się obecnie w granicach 6.320 dolarów, co oznacza spadek o 1,5%. Z 10 największych kryptowalut najgorzej wypadł XRP, który notuje spadek aż o 7,2%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 5 mld dolarów i wynosi obecnie 195 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 10.7 mld dolarów.

źródło: coindesk.com, cointelegraph.com, coinmarketcap.com, comparic.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button