News

#444 Newsy z dnia 06.10.2018

Z sobotnich wydarzeń: Senatorzy USA żądają większych sankcji dla Petro; SEC prosi opinię publiczną o komentarze w sprawie Bitcoinowych ETF; Bitomaty wykorzystane do wyłudzenia 50.000 dolarów; Giełdy nadal ospałe.

Senatorzy USA żądają większych sankcji dla Petro:

Grupa senatorów USA naciska na bardziej rygorystyczne sankcje wobec wspieranej przez państwo Wenezuelskiej kryptowaluty zwanej Petro.

Ustawa, zwana Wenezuelską Ustawą o pomocy humanitarnej, odbudowie i praworządności z 2018 r., obejmuje szereg obszarów związanych z Wenezuelą, w tym proponowaną pomoc humanitarną dla migrantów z kraju oraz wysiłki na rzecz przywrócenia demokracji w dobie długotrwałego kryzysu gospodarczego.

Projekt jest sponsorowany przez senatorów: Boba Mendendeza, Marco Rubio, Billa Nelsona, Johna Cornyna, Dicka Durbina, Davida Perdue’a, Bena Cardina, Teda Cruz, Tima Kaine’a, Michaela Benneta i Patricka Leahy, jak twierdzi LegiScan, a po raz pierwszy przedstawiono go 24 września.

Szczególnie warta uwagi jest sekcja odzwierciedlającą postanowienie wykonawcze podpisane przez prezydenta USA Donalda Trumpa w marcu, które nałożyło sankcje na Petro, które prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ujawnił w ubiegłym roku. Kontrowersyjna kryptowaluta wywołała falę krytyki i potępienia w niektórych kręgach, podczas gdy sam rząd dążył do jej wdrożenia w różnych branżach. W tym tygodniu Maduro powiedział, że publiczna sprzedaż Petro rozpocznie się w przyszłym miesiącu.

Ustawa Senatu idzie jednak o krok dalej – nie dopuszcza do tego, aby mieszkańcy USA dostarczali oprogramowanie wenezuelskiemu rządowi w ramach jego starań o uruchomienie Petro.

Projekt ustawy zawiera także sekcję wzywającą do utworzenia raportu na temat wpływu kryptowalut na sankcje USA. Nakazuje Departamentowi Stanu USA – wraz z CFTC i Komisją Papierów Wartościowych i Giełd – przedłożyć raport odpowiednim komitetom Kongresu, które przedstawią ocenę tego, w jaki sposób waluty cyfrowe wpływają na skuteczność sankcji Stanów Zjednoczonych na całym świecie.

Raport, jeśli projekt zostanie uchwalony i wejdzie w życie, będzie składał się z dwóch głównych komponentów. Po pierwsze, zawierałby szczegóły dotyczące prób użycia kryptowalut w celu uniknięcia sankcji USA. Po drugie, wzywa do opracowania zaleceń dotyczących nowych przepisów i środków regulacyjnych mających na celu powstrzymanie takich wysiłków, w tym „poprzez bezpośrednie lub pośrednie wykorzystanie produktów lub usług amerykańskich technologii, oprogramowania lub firm świadczących usługi finansowe.”

SEC prosi opinię publiczną o komentarze w sprawie Bitcoinowych ETF: 

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (Securities and Exchange Commission – SEC) prosi o komentarze na temat dziewięciu różnych propozycji zmian zasad dotyczących Bitcoinowych funduszy typu ETF, które są obecnie przedmiotem przeglądu po tym, jak początkowo zostały odrzucone.

SEC wcześniej odrzuciła propozycje – złożone przez ProShares, GraniteShares i Direxion oraz dostawców rynkowych NYSE Arca lub Cboe – jednocześnie podkreślając problemy z bazowymi Bitcoinowymi rynkami terminowymi typu futures i ryzykiem, że rynek Bitcoinów jest narażony na manipulację.

Dzień po odrzuceniu dziewięciu wniosków agencja orzekła, że jej kierownictwo dokona przeglądu tych decyzji.

W nowo opublikowanych dokumentach, SEC poprosiła o publiczny komentarz dotyczący wszystkich dziewięciu wniosków oraz wyznaczyła 26 października jako termin, do którego opinia publiczna może składać wszystkie komentarze.

Ponadto nakazuje się, że rozkaz odrzucenia [proponowanych zmian zasad] pozostanie w mocy do czasu przeglądu Komisji.

– napisał asystent sekretarza Eduardo Alemana.

SEC rozważa także oddzielnie Bitcoinowy fundusz ETF zaproponowany przez krypto startup SolidX i firmę VanEck zajmującą się zarządzaniem pieniędzmi. Decyzja w sprawie tych wniosków mogłaby pojawić się już w grudniu.

Bitomaty wykorzystane do wyłudzenia 50.000 dolarów:

Oszuści wyłudzili 50.000 dolarów od obywateli Australii za pomocą jawnie oczywistego oszustwa związanego z podatkami. Wiele ofiar zostało namówionych na spłatę nieistniejącego długu za pośrednictwem bankomatów Bitcoin.

Posługując się dobrze znanym rodzajem oszustwa, złoczyńcy zdołali zebrać od obywateli australijskich 50.000 dolarów, zwabiając ich do spłacenia nieistniejącego długu. Co najmniej cztery ofiary ze wschodniego Melbourne dały się na to oszustwo nabrać, donoszą lokalne media.

Oszuści dzwonili do ofiar i przekonywali je, że mają zaległe zobowiązanie podatkowe, i że jeśli nie zapłacą za pośrednictwem bankomatu Bitcoin w Braybrook, zostaną wysłani do więzienia. Ofiary następnie wybrały swoje oszczędności z kont bankowych, pojechały do bankomatu Bitcoin w Brabryook i spłacały fałszywy dług na określone konto Bitcoin.

Według policji ten rodzaj oszustwa obiera za cel osoby podatne, które łatwo można przekonać, że zagrożony jest ich status imigracyjny.

Uważamy, że istnieje wiele ofiar, które nie zgłosiły tej sprawy z tego czy innego powodu, mogą być tutaj na wizach lub nie są świadome, że władze nigdy nie powiedziałyby im, aby zdeponowali pieniądze w bankomacie.

– zauważa Katherine Lehpamer, pełniąca obowiązki sierżanta detektywistycznego.

Władze niejednokrotnie apelowały aby zachować szczególną ostrożność mając do czynienia z rozmowami telefonicznymi od instytucji.

Każdy kto ma do czynienia z podobną sytuacją powinien skierować zapytanie do właściwego organu, zanim zapłaci jakiekolwiek pieniądze lub poda dane bankowe lub osobiste przez telefon.

– mówi Sierżant Lehpamer.

Giełdy nadal ospałe: 

Sobota okazała się kolejnym spokojnym dniem na giełdach. Prawie wszystkie kryptowaluty z czołowej dziesiątki nie notują znaczących ruchów, na przykład Bitcoin i Ethereum notują wzrost kolejno o 0,3% i 0,7%. Jedynie XRP okazało się wyjątkiem od reguły – notuje spadek o 6,4%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 0.8 mld dolarów i wynosi obecnie 217.6 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 10.9 mld dolarów.

źródło: coinmarketcap.com, coindesk.com, bitcoinist.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button