News

#458 Newsy z dnia 20.10.2018

Z sobotnich wydarzeń: Lazarus odpowiedzialny za 65% skradzionych kryptowalut; Hard fork Ethereum odłożony do stycznia 2019r. — Rosyjski projekt ustawy unika terminów związanych z kryptografią; Prezes Sberbanku o przyszłości Blockchain i kryptowalut; Znana tenisistka wydaje własny token.

Lazarus odpowiedzialny za 65% skradzionych kryptowalut:

Grupa hakerska „Lazarus”, rzekomo finansowana przez Koreę Północną, od 2017 r. ukradła oszałamiające 571 milionów dolarów w kryptowalutach, jak wynika z badań przeprowadzonych przez zajmującą się cyberprzestępcząścią, Group-IB. Kluczowe wyniki badań zostały opublikowane wraz z pełnym rocznym raportem, zatytułowanym „Hi-Tech Crime Trends”.

Raport poświęcony włamaniom hakerskim w 2017 i 2018 roku wskazuje na rzekomo sponsorowaną przez państwo grupę hakerów Lazarus jako odpowiedzialną za kradzież kryptowalut o wartości 571 milionów dolarów z całkowitej sumy 882 milionów dolarów uprowadzonych z giełd internetowych w badanym okresie czasu.

Spośród czternastu osobnych włamań pięć zostało przypisanych tej grupie, w tym rekordową w branży kradzież NEM o wartości 532 milionów dolarów  z japońskiej giełdy Coincheck w styczniu.

Raport stwierdza, że hakerzy atakują giełdy kryptowalut głównie za pomocą tradycyjnych metod, takich jak spear phishing, social engineering i złośliwe oprogramowanie:

Po tym, jak sieć lokalna została skutecznie naruszona [przez pobrane złośliwe oprogramowanie], hakerzy przeszukują sieć lokalną, aby znaleźć stacje robocze i serwery używane do pracy z prywatnymi portfelami kryptowalut.

– czytamy w raporcie.

Dokument, który zawiera również prognozę cyberprzestępczości, przewiduje, że liczba ataków na giełdy w przyszłości wzrośnie, co będzie alternatywą dla tradycyjnych celów, takich jak banki.

Group-IB dodatkowo wskazuje, że platformy ICO stanowią główne cele dla hakerów – skradzionych zostało 10 procent wszystkich środków zebranych ze sprzedaży tokenów w latach 2017-2018. Większość nielegalnych działań obierających za cel ICO została podobno przeprowadzona za pomocą metod phishingowych. Group-IB szacuje, że duże grupy phishingowe mają zdolność kradzieży około 1 miliona dolarów miesięcznie.

Amerykańscy eksperci twierdzili wcześniej, że Korea Północna coraz częściej wykorzystuje kryptografię jako taktykę obchodzenia sankcji. Ponadto twierdzą, że rząd kraju zatrudnia ludzi do prania kryptowalut za pośrednictwem wielu portfeli i giełd, a także do tzw. usług mieszania (mixing services), w celu uzyskania wolnych od sankcji dolarów amerykańskich.

Hard fork Ethereum odłożony do stycznia 2019r.:

Developerzy Ethereum Core osiągnęli konsensus polegający na opóźnieniu planowanego hard forka protokołu do stycznia 2019 r.

Fork, nazwany „Constantinople”, został po raz pierwszy wypróbowany 13 października na publicznym testnecie Ethereum – Ropsten – i planowo miał zostać aktywowany w głównym bloku Ethereum do końca października – listopada bieżącego roku. Testnet jest zasadniczo symulowaną wersją podstawowej sieci, która pozwala programistom wypróbować inteligentne kontrakty lub ulepszenia bez konieczności płacenia „za paliwo” (opłaty obliczeniowe) za ich wykonanie.

Pod koniec wczorajszego godzinnego spotkania deweloperzy doszli do konsensusu – Constantinople  zostanie wdrożony najwcześniej pod koniec stycznia 2019 r.

Wczorajsze spotkanie nastąpiło po tym jak debiut Constantinople na Ropsten napotkał szereg przeszkód. Przed aktywacją bloku 4 230 000, fork zatrzymał się na bloku 4 299 999 na dwie godziny – testnetowi górnicy nie uruchomili przejścia. Deweloper klienta Ethereum, Alfri Schoeden, wyjaśnił, że było to spowodowane „problemem konsensusu”, który wywołał „trójstronne rozwidlenie” między Geth i Parity (dwoma klientami Ethereum).

W notatkach opublikowanych przed wczorajszym posiedzeniem, Schoeden nakreślił, że „ostatnio dodany hashpower skutkował skróconym czasem blokowania i spowodował, że hardfork wydarzył się dużo wcześniej niż to oczekiwano w sobotę”. Sugerował, że był to „najgorszy możliwy czas na hardforka”.

Schoeden zauważył, że ani jeden użytkownik nie „kopał” łańcucha Constantinople, stąd dwugodzinne opóźnienie. Dodał, że społeczność nie ma obecnie testnetowego monitora forków, poza http://ropsten-stats.parity.io, który „nie ujawnia szczegółów na temat różnych łańcuchów”.

W związku z tymi problemami, deweloper Hudson Jameson podczas wczorajszego spotkania podjął propozycję innego dewelopera, która polegałaby na „regularnym spawnowaniu i wydobywaniu tymczasowych testnetów w celu przetestowania przejścia do Constantinople […]”.

Hard fork Coinstantinople jest ogólnosystemową aktualizacją Ethereum zaprojektowaną w celu zwiększenia wydajności sieci. W szczególności obejmuje plany zmniejszenia nagród blokowych dla górników, a także wprowadzenie zmian do mechanizmu konsensusu sieci, który uczyniłby go bardziej odpornym na koparki ASIC.

POZOSTAŁE NEWSY:

Rosyjski projekt ustawy unika terminów związanych z kryptografią:

Rosyjscy posłowie przed nadchodzącym czytaniem w Dumie Państwowej usunęli definicję miningu kryptograficznego z projektu ustawy o regulowaniu cyfrowych walut. W związku z tym nowe prawo nie wyjaśni kwestii podatkowych dla górników. Nie jest jasne, czy definicje tokenów i wstępnych ofert monetarnych (ICO), a także zasad dla giełd kryptograficznych, które były zawarte w pierwotnej wersji roboczej, pozostają w obecnej wersji. Przewodniczący Komisji Dumy ds. Rynków finansowych, Anatolij Aksakow, wyjaśnia, że gdyby prawo miało definiować wydobycie kryptograficzne, w konsekwencji musiałoby również zdefiniować kryptowaluty. Dodał również, że bezsensownym byłoby włączenie miningu do regulacji zaproponowanych przez rząd. Powiedział, że w razie potrzeby górnictwo powinno podlegać jurysdykcji organu nadzorującego podatki.

Prezes Sberbanku o przyszłości Blockchain i kryptowalut:

Herman Gref, dyrektor generalny Sberbanku – największego rosyjskiego konglomeratu bankowego – uważa, że światowe rządy nie są gotowe na rozstanie się z scentralizowanymi modelami, aby pozwolić zdecentralizowanym kryptowalutom na rozkwit w ciągu najbliższych 10 lat. W tym samym czasie jest on przekonany co do przyszłości bazowej technologii kryptowalut, Blockchain – mówi, że technologia ta będzie gotowa do przyjęcia w krótszym czasie, 3-5 lat. Zachęcał także rządy do szukania punktu pośredniego między łagodzeniem nieuczciwych działań a „zabijaniem” kryptowalut. Zakaz krypto może zaszkodzić wielu firmom, które opracowują technologie DLT, takie jak Blockchain – podsumował.

Znana tenisistka wydaje własny token:

Caroline Wozniacki, 28-letnia Dunka i gwiazda tenisa, weszła w partnerstwo z singapurską firmą Global Crypto Offering Exchange aby założyć własny krypto token. Jest zarazem pierwszą atletką, która podjęła taką decyzję.

Być pierwszą kobietą-sportowcem, która ma swój własny token jest naprawdę fajnie … Nie mogę się doczekać aby go rozwinąć, zanim inni ludzie zaczną się tym zajmować.

– mówi.

GCOX ujawnił, że tokeny celebrytów (celebrity tokens) zapewnią kupującym ekskluzywne towary i interakcje z ich ulubionymi celebrytami. Gwiazdy z kolei zyskają dochody ze sprzedaży tokenów. Aby kupić te tokeny, potencjalni kupujący muszą najpierw nabyć własne tokeny GCOX o nazwie ACM, których sprzedaż dopiero się rozpoczęła.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

One Comment

  1. Dobry wieczór,

    bardzo brakuje mi (zapewne jak i pozostałym Czytelników) codziennego podsumowania ruchów na giełdach – nie ukrywam, że ta króciutka informacja, pojawiająca się zawsze na końcu Państwa cennego zestawienia newsów, była dla mnie najważniejszą, ponieważ stanowiła wyraźne wskazanie ruchów, jakie odnotowały i giełdy, i poszczególne coiny. Jeśli to możliwe, proszę o powrót do tej cennej praktyki. Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button