News

#49 Aktualności z dn. 06.09.2017

Z środowych wydarzeń: Polacy chcą jasności w rozliczeniach podatkowych; Rosja zainwestuje w ICO miliard dolarów; Indie niezdecydowane w sprawach regulacji Bitcoina i ICO; Apartamenty w Dubaju za Bitcoina; Giełda znów ma się dobrze.

Polacy chcą jasności w rozliczeniach podatkowych:

Do dnia dzisiejszego nie ma jasnych zasad związanych z rozliczeniem podatkowym kryptowalut. W związku z tym, że Polska należy do światowej czołówki pod względem zainteresowania kryptowalutami, tym bardziej najwyższy czas, aby prawo zostało doprecyzowane. Wicemarszałek Sejmu – Stanisław Tyszka z partii Kukiz’15 – wysłał propozycję do Ministra Finansów w sprawie rozwiązania niejasności oraz zapytanie czy będzie wydana interpelacja obowiązujących przepisów.

Na mocno nieprecyzyjnym prawie, cierpią dziś m.in. start-upy opierające się o technologię Blockchain czy przedsiębiorstwa używające Bitcoina do rozliczeń. Najbardziej dotyczy to podatku VAT.

Niepewność potęguje obowiązujący dysfunkcjonalny system interpretacji podatkowych, który wymaga od każdego przedsiębiorcy indywidualnego wystąpienia o własną interpretację podatkową, w celu potwierdzenia poprawności własnych rozliczeń podatkowych. W polskich warunkach korzystanie z „cudzej” interpretacji, nie daje podatnikowi żadnej ochrony.

– powiedział Tyszka, sugerując, że pomimo dobrych intencji, przy obowiązującym prawie, podatnik może mieć kłopoty z rozliczeniem podatkowym.

W dokumencie zaprezentowano propozycje bazujące na wyroku Trybunału UE w sprawie C-264/14 oraz pracach unijnego komitetu ds. podatku VAT. Najważniejsze postulaty obejmują:

  1. Pozostawienie poza zakresem opodatkowania VAT nabywania towarów i usług w zamian za kryptowaluty – „wartość bitcoinów w ramach tego rodzaju transakcji nie powinna podlegać VAT (podobnie jak zapłata za towary i usługi w formie pieniądza tradycyjnego nie podlega opodatkowaniu VAT)”.
  2. Stosowanie takich samych zasad opodatkowania VAT transakcji dostawy towarów i świadczenia usług w zamian za wynagrodzenie w formie kryptowalut jak dla rozliczeń pieniężnych. Nie powinno się traktować tego rodzaju transakcji jako barterowej.
  3. Usługi świadczone za darmo przez operatorów portfeli cyfrowych nie powinny podlegać VAT (chyba że zastosowanie miałyby przepisy szczególne dotyczące usług darmowych, które podlegają opodatkowaniu VAT).
  4. Usługi świadczone przez operatorów portfeli cyfrowych w zamian za opłaty pobierane od użytkowników powinny podlegać zwolnieniu z VAT jako transakcje (w tym pośrednictwo) dotyczące walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT.
  5. Wydobywanie bitcoinów przez tzw. koparki (tj. użytkowników uwierzytelniających transakcje bitcoinami) powinna pozostać poza zakresem VAT, w związku z brakiem bezpośredniego związku między usługą koparki, a wynagrodzeniem otrzymywanym przez koparkę i automatycznie generowanym przez system bitcoin.
  6. Usługi związane z pośrednictwem świadczone przez giełdy wymiany – usługi te powinny być opodatkowane na zasadach ogólnych, jako że brak jest zwolnienia VAT mającego zastosowanie do tego rodzaju usług.

• Rosja zainwestuje w ICO miliard dolarów:

Rosyjski fundusz Blockchain, znany jako FinShi Capital, ogłosił, że zainwestuje w projekty ICO łącznie do 1. miliarda dolarów. W wydanym dzisiaj komunikacie prasowym powiedział, że podczas kampanii ICO zarobił 1,3 miliona dolarów i zamierza w samym październiku wydać 50 milionów dolarów w projekty ICO.

Inwestorami docelowymi są członkowie „Doliny Krzemowej” w Rosji, Skolkovo, a projekt ma już błogosławieństwo nowo utworzonego Rosyjskiego Stowarzyszenia Blockchain i Kryptowalut (RABiK), założonego przez doradcę Putina, Hannę Klimenko:

(…) Fundusz jest wspierany przez górników i właścicieli aktywów RABiK, stworzony z myślą o wspieraniu potencjalnych inwestorów ICO.

Tymczasem RABIK stanął naprzeciw słowom wypowiedzianym w zeszłym tygodniu przez wiceministra finansów Rosji – Alexey’a Moiseev, który to wezwał do zakazu handlu kryptowalutami wszystkim „niekwalifikowanym inwestorom”:

Nowo powstałe towarzystwo nie ma takiego samego stanowiska i jest przekonane, że ten temat powinien być jednym z punktów do umówienia, podczas dialogu z organami regulacyjnymi.

• Indie niezdecydowane w sprawach regulacji Bitcoina i ICO:

Indie nie odpowiedziały jeszcze na nagły zakaz ICO w Chinach. W ramach trwającej analizy regulacji kryptowalut, bank centralny poinformował rząd w poniedziałek, że kryptowaluty są „podatne” na działalność przestępczą.

Prawdą jest, że chociaż wirtualne waluty mogą mieć uzasadnione zastosowania, niektóre z ich cech charakterystycznych, takich jak anonimowość, czynią je podatnymi na nadużycia.

– czytamy w cytowanym przez indyjskie media, raporcie Reserve Bank of India.

Bardzo uciążliwe podejście Chin do kontroli nad ICO nie znalazło jeszcze odezwu wśród głównych gospodarek świata. Chociaż mówi się, że Indie mogą pójść chińskim śladem, to na razie rządy nie chcą posuwać się do tak drastycznych zakazów. ICO oraz handel kryptowalutami to dwa najgorętsze tematy w indyjskim świecie krypto.

Od kwietnia do maja tego roku zainwestowałem w kilka ICO, takich jak Humaniq i TaaS. Inwestycja dała mi około 600-800% zysku.

– powiedział jeden z dziennikarzy Factor Daily, chcąc pokazać, że warto starać się o legalność projektów ICO.

• Apartamenty w Dubaju za Bitcoiny:

Nowy kompleks luksusowych apartamentów w Dubaju, zostanie uruchomiony przez brytyjskich przedsiębiorców. Aston Crypto Plaza jest prowadzona przez projektantkę bielizny – Michelle Mone, jej partnera Douga Barrowmena, który jest założycielem firmy Astone Ventures oraz członków brytyjskiego parlamentu.

Mone powiedziała, że w kompleksie znajduje się 1133 luksusowych apartamentów, wśród których są m.in. siłownie, baseny i wiele innych udogodnień. Jak można było oczekiwać, apartamenty nie są tanie – kosztują od 133. do 379. tyś. dolarów. Przedsięwzięcie akceptuje płatności w Bitcoinie.

Te nieruchomości mogą być Twoje w kilka minut niezależnie od tego gdzie mieszkasz.

– oświadczyła Mone, zachęcając do zainteresowania się apartamentami.

• Giełda znów ma się dobrze:

Kryptowaluty wróciły na właściwe tory i większość z nich, znów daje zarobić użytkownikom. Bitcoin wzrósł w porównaniu do poprzedniej doby o 4,7%, Ethereum o 6,5%, a Litecoin o 9,4%. Nie tylko czołówka notowała dziś wzrosty. Jeden z lepszych wyników osiągnął BitcoinCash, którego cena zwiększyła się o 17,5%. Kapitalizacja całego rynku wynosi 161,8 mld dolarów, co oznacza, że tylko od wczorajszego dnia, na giełdy wpłynęło blisko 14 mld dolarów.

źródło: bankier.pl, cointelegraph.com, worldcoinindex.com


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button