News

#502 Newsy z dnia 03.12.2018

Z poniedziałkowych wydarzeń: Maduro podnosi wartość Petro; Światowa firma finansowa z Wielkiej Brytanii przenosi system na Blockchain; G20 wzywa do opodatkowania kryptowalut; Chiny ostrzegają przed STO; Ceny kryptowalut nadal maleją.

Maduro podnosi wartość Petro:

Prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro, podniósł wartość referencyjną krajowej kryptowaluty Petro, na tle toczącej się hiperinflacji kraju.

Według głównego kanału telewizyjnego w Ameryce Łacińskiej, TeleSur, Maduro ogłosił nową stawkę Petro w czwartek, 29 listopada. Wartość Petro wynosi obecnie 9.000 bolivarów, zamiast poprzednich 3.600 bolivarów.

Przemawiając w Caracas tego samego dnia, Maduro nakazał również podwyższenie minimalnego miesięcznego wynagrodzenia o 150 procent, co miało miejsce już po raz szósty w 2018 r. i łącznie 25. podczas całej prezydentury Maduro.

W tym samym tygodniu Wenezuela zdewaluowała również Dicom, oficjalny kurs wymiany w tym kraju. Krajowa waluta fiat spadła aż o 40 procent, z 96,84 suwerennych bolivarów za dolara w dniu 30 listopada, do 171,67 w dniu następnym.

Leonardo Buniak, wenezuelski ekonomista cytowany przez szanowaną wenezuelską gazetę El Universal, nazwał ten ruch bardzo złą wiadomością dla Wenezuelczyków. Uważa on, że rząd nie jest w stanie sfinansować podwyżki płac, co nieuchronnie doprowadzi do kolejnej podwyżki cen i jeszcze raz do hiperinflacji.

Zakotwiczenie bolivara do Petro równa się zakotwiczeniu go do niczego.

– powiedział.

Trwający kryzys gospodarczy w tym kraju spowodowany jest brakiem dochodów z produkcji ropy. Według Cafe Con Leche Index, który śledzi hiperinflację w Wenezueli za pomocą średniej ceny filiżanki kawy, roczna stopa inflacji w kraju wzrosła do 200.000 procent.

W sierpniu, Maduro uczynił Petro jednostką rozliczeniową w kraju, wiążąc pensje i system ustalania cen towarów i usług z narodową kryptowalutą. Oficjalna sprzedaż Petro w Wenezueli rozpoczęła się w listopadzie tego roku, a kilku czołowych urzędników, w tym Maduro, kupiło ją na oficjalnej stronie internetowej. Waluta jednak nie jest jeszcze dostępna na żadnej głównej giełdzie kryptowalut, ani nie może być przedmiotem handlu w parach z innymi monetami.

Światowa firma finansowa z Wielkiej Brytanii przenosi system na Blockchain:

Calastone, globalna sieć funduszy z siedzibą w Londynie, w maju przeniesie swój cały system usług rozliczania finansowania handlu na Blockchain, informuje Reuters UK.

Rak podaje Reuters, Calastone przetwarza transakcje finansowania handlu dla ponad 1.700 spółek finansowych, w tym JPMorgan Asset Management, Schroders i Invesco.

Posunięcie to przekształci obecne usługi za pomocą współdzielonego rejestru, co zautomatyzuje dziewięć milionów wiadomości przesyłanych każdego miesiąca między kontrahentami, o wartości przekraczającej 170 miliardów funtów (217 miliardów dolarów).

Jak zauważa Reuters, obecny system wymaga, aby wysłano cyfrowo trzy oddzielne wiadomości między przedsiębiorstwami, gdy dokonują zakupu w ramach funduszu: pierwszy, aby złożyć zamówienie, drugi jako paragon, a trzeci, aby potwierdzić cenę.

Im więcej możesz zautomatyzować, tym mniej ryzykujesz, im bardziej usprawniasz, tym bardziej przyspieszasz.

– powiedział Andrew Tomlinson, dyrektor ds. marketingu w Calastone.

Calastone cytuje dane z firmy audytorskiej Deloitte, która szacuje, że przyjęcie technologii Blockchain może zaoszczędzić światowemu sektorowi funduszy – z wyłączeniem rynku amerykańskiego – 3.4 miliarda funtów (4.3 miliarda dolarów) każdego roku poprzez optymalizację procesów handlowych i rozliczeniowych. Jak zauważa Reuters, branża funduszy jest w coraz większym stopniu ściskana przez rosnące koszty, częściowo za sprawą zaostrzonych regulacji wprowadzonych po kryzysie finansowym w 2008 r.

W osobnym wywiadzie dla Financial Times dyrektor generalny Calastone, Julien Hammerson, powiedział, że obecnie fundusze są hamowane przez stale rosnące koszty i zagrożenie konkurencji, co ostatecznie powoduje, że obecny system jest ekonomicznie i operacyjnie niezrównoważony.

G20 wzywa do opodatkowania kryptowalut:

Kraje G20 wezwały do opodatkowania kryptowalut, oraz także ich regulacji w celu zwalczania prania pieniędzy, informuje japoński serwis Jiji.com.

Według Jiji.com dokument wspólnie dostarczony przez liderów G20 nawołuje do utworzenia „systemu podatkowego dla transgranicznych usług płatności elektronicznych”.

Artykuł określa następnie, że zgodnie z obowiązującymi przepisami zagraniczne firmy, które nie mają fabryki lub innej bazy w Japonii nie mogą być opodatkowane przez władze lokalne. Publikacja następnie podaje, że przywódcy G20 dążą do zbudowania systemu opodatkowania transgranicznych usług elektronicznych.

Państwa członkowskie, które zebrały się w ten weekend w Buenos Aires w Argentynie, są podobno w trakcie pracy nad systemem, a kwestię tę rozważą w 2019 r, kiedy Japonia będzie gospodarzem szczytu. Ostateczna wersja rozporządzeń, po rozważeniu propozycji z każdego państwa członkowskiego, prawdopodobnie zostanie wprowadzona w życie do roku 2020.

Chiny ostrzegają przed STO:

Dyrektor generalny Pekińskiego Miejskiego Biura ds. Finansów ostrzegł, że pozyskiwanie funduszy w ramach „Security Token Offering” (STO) jest działalnością nielegalną, poinformował niezależny pekiński outlet medialny, Caijing.

Miejskie Biuro Finansów w Pekinie było gospodarzem „2018 Global Wealth Management Forum”, które odbyło się 1 grudnia. Huo Xuewen, dyrektor nadzoru finansowego w Pekinie, podkreślił wówczas ryzyko związane z pozyskiwaniem funduszy za pośrednictwem STO.

Wydaję ostrzeżenie przed ryzykiem dla tych, którzy propagują i chcą wydać STO w Pekinie. Nie rób tego w Pekinie. Jeśli zrobisz to w Pekinie, zostaniesz zabrany za nielegalne działania finansowe.

– powiedział.

W ubiegłym miesiącu Bank Ludowy Chin (PBoC), krajowy bank centralny, ostrzegał przed „spekulacjami, manipulacjami na rynku i innymi nieprawidłowościami” związanymi z finansowaniem i inwestycjami typu Blockchain.

Latem szef departamentu międzynarodowego chińskiej Komisji Nadzoru Bankowego i Ubezpieczeniowego oświadczył, że technologia Blockchain „jest użyteczną innowacją, ale to nie dotyczy kryptowalut”.

Tajska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) również podjęła w tym tygodniu kwestię zgodności z prawem STO, podkreślając, że tajlandzkie STO wprowadzone na rynkach międzynarodowych złamią prawo.

Ceny kryptowalut nadal maleją:

Na giełdach po upływie doby obserwujemy kontynuację wczorajszego trendu spadkowego – prawie wszystkie ze 100 największych kryptowalut zakreślamy na czerwono. Z czołowej dziesiątki największy spadek notuje EOS – o 11,9%. Wartości Bitcoina zmniejszyła się o 6.6%, XRP o 4,7%, Ethereum o 7,5%, Stellar o 6,8% a Bitcoina Cash o 8,1%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 13,4 mld dolarów i wynosi obecnie 125.7 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 13.9 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, ccn.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button