News

#551 Newsy z dnia 21.01.2019

Z poniedziałkowych wydarzeń: BIS: Bitcoin musi odejść od proof-of-work; Ed Tilly: Inwestorzy instytucjonalni potrzebują instrumentów ETN; Scentralizowane giełdy nadal dominują rynek; Szwajcarski bank uruchamia usługę krypto portfela; Spokojny poniedziałek.

BIS: Bitcoin musi odejść od proof-of-work:

Jak wynika z badań opublikowanych dziś przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), problemy Bitcoina można rozwiązać tylko przez odejście od systemu proof-of-work (PoW).

Według artykułu, kiedy w przyszłości zyski blokowe Bitcoina spadną do zera – zakładając, że kiedykolwiek zostanie utworzone ograniczenie na liczbę nowych Bitcoinów – same opłaty transakcyjne nie będą w stanie utrzymać wydatków na wydobycie. Argument ten sugeruje, że sieć Bitcoin stałaby się tak wolna, że praktycznie nie nadawałaby się do użytku.

Proste obliczenia sugerują, że gdy nagrody z bloku wyniosą zero, może upłynąć kilka miesięcy, zanim płatność w Bitcoinach dojdzie do skutku, chyba że wdrożone zostaną nowe technologie, które przyspieszą przeprowadzanie płatności.

– czytamy w artykule.

W badaniu zwrócono również uwagę, że choć rozwiązania takie jak Lightning Network mogłyby pomóc, „jedynym fundamentalnym środkiem zaradczym byłoby odejście od proof-of-work”. Takie odejście, zgodnie z raportem,  wymagałoby najprawdopodobniej jakiejś formy społecznej koordynacji lub instytucjonalizacji.

Ogólny wniosek dokumentu jest taki, że zdaniem naukowców „również w erze cyfrowej dobre pieniądze prawdopodobnie pozostaną konstrukcją społeczną, a nie czysto technologiczną”.

BIS, którego siedziba znajduje się w Szwajcarii, to organizacja składająca się z 60 banków centralnych, które podobno odpowiadają za 95% światowego PKB.

Ed Tilly: Inwestorzy instytucjonalni potrzebują instrumentów ETN:

Ed Tilly, dyrektor generalny i prezes Chicago Board Options Exchange (CBOE), oświadczył, że istnieje zapotrzebowanie na Bitcoinowe instrumenty typu ETN (ang. exchange-traded notes), aby inwestorzy instytucjonalni z Wall Street dołączyli do przestrzeni krypto. O komentarzach doniosła gazeta finansowa, Business Insider.

Zgodnie ze wspomnianym artykułem Tilly oświadczył, że „wzrost Bitcoina na notowanych rynkach nadal jest hamowany przez brak produktu handlowego nastawionego na inwestorów typu mom-and-pop „. Według niego Bitcoinowe kontrakty futures nie odnotowały znacznego wzrostu z powodu braku noty lub trackera powiązanego z BTC, którym mogliby handlować klienci detaliczni.

Artykuł wyjaśnia, że zarówno kontrakty futures, jak i instrumenty ETN są ważne dla oferowania punktów dostępu inwestorom typu Wall Street. Tilly wyjaśniła, że ETN są bardziej dostępne dla przeciętnego inwestora w porównaniu do kontraktów terminowych ze względu na niższą barierę wejścia.

Potencjałem takiej przyszłości jest także posiadanie ETN, który jest bardziej atrakcyjny dla handlu detalicznego, następnie instytucje mogły by odłożyć to ryzyko na rynek notowanych kontraktów terminowych.

– kontynuował.

Według Tilly’iego, powodem, dla którego organy regulacyjne nie zatwierdziły Bitcoinowego produktu takiego jak fundusze ETF, jest to, że organy regulacyjne nie mogą chronić inwestorów przed manipulacją na rynku, nad którym nie mają kontroli.

 Scentralizowane giełdy nadal dominują rynek:

Pomimo znacznego wzrostu liczby zdecentralizowanych giełd kryptograficznych (DEX) w 2018 r. ich scentralizowane odpowiedniki nadal kontrolują lwią część globalnych obrotów handlowych. Odkrycie zostało zgłoszone w 2018 Cryptocurrency Exchange Annual Report, wykonanym przez organizację zajmującą się badaniami nad kryptografią i Blockchain – TokenInsight.

Raport TokenInsight, który podobno przeanalizował dane z ponad 400 globalnych giełd kryptograficznych, wskazuje, że DEX stanowią zaledwie 19 procent globalnego ekosystemu giełd. Ponadto obroty na DEX stanowią mniej niż 1 procent obrotów na scentralizowanych giełdach. 

Niskie wyniki pojawiają się pomimo uwagi TokenInsight, że platformy DEX w 2018 r. zdobyły znaczącą pozycję w branży. Według raportu wzrost wynikał ze zmian w zdecentralizowanych protokołach transakcyjnych i infrastrukturze, a także z tego, co raport charakteryzuje jako gwałtowny wzrost rynku handlu zdecentralizowanymi aplikacjami (DApps).

W raporcie podkreślono, że podczas gdy scentralizowane platformy „są narażone na problemy związane z nieprzejrzystymi regułami handlu, przechowywaniem nieprzejrzystych funduszy i bezpieczeństwem,” DEX oferują „dopasowanie transakcji i upłynnienie aktywów realizowane za pomocą inteligentnych kontraktów” i pozwala funduszom użytkowników pozostać pod ich własną kontrolą.

Raport argumentuje, że w związku z dużą liczbą ataków na scentralizowane giełdy branża coraz częściej dostrzega korzyści bezpieczeństwa wynikające z modelu DEX.

Szwajcarski bank uruchamia usługę krypto portfela:

Zgodnie z oficjalnym komunikatem prasowym, szwajcarski Falcon Private Bank wprowadził obsługę bezpośrednich transferów i przechowywania wybranych kryptowalut.

Bank ogłosił, że zarówno prywatni, jak i instytucjonalni inwestorzy mogą teraz bezpośrednio przenieść wybrane czołowe kryptowaluty do i z „oddzielnych portfeli Falcon” należących do instytucji, a także zamienić krypto na pieniądze fiat. 

Na początek Falcon podobno obsługuje tylko cztery główne kryptowaluty, Bitcoina, Bitcoina Cash, Ethereum i Litecoina, podaje komunikat. Falcon twierdzi, że jego aktywa Blockchain są „w pełni bankowalne”, dodatkowo wybrane kryptowaluty są zawarte w dokumentach podatkowych.

W komunikacie prasowym prywatny bank wspomina również o „autorskim rozwiązaniu w zakresie przechowywania”, które zapewnia bezpieczne przechowywanie aktywów cyfrowych. Usługa depozytowa Falcon została skontrolowana i zbadana przez niezależne strony trzecie, podała firma. Bank oświadcza również, że jego usługa kryptograficzna jest zgodna z lokalnymi przepisami przeciwdziałania praniu pieniędzy i Know Your Customer.

Falcon Private Bank był został upoważniony do zarządzania zasobami opartymi na Blockchain w lipcu 2017 r., po uzyskaniu zgody szwajcarskiego organu nadzoru finansowego (FINMA).

Spokojny poniedziałek:

Tydzień rozpoczyna się znikomymi ruchami na giełdach. Poza TRON, przy którym obserwujemy wzrost o 5,8%, wszystkie kryptowaluty ze ścisłej czołówki notują ruchy mniejsze niż 1%, czego przykładem może być Bitcoin, ze spadkiem o 0,3%.

Kapitalizacja całego rynku nie wykonała znaczących ruchów i nadal wynosi 119 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 15.1 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button