#6 Aktualności z dn. 25.07.2017

fot. bitrss.com

Z wtorkowych wydarzeń: Pierwszy podmiot z licencją federalną; Złodzieja Bitcoinów czeka sądowa rozprawa; Za Ethereum można kupić bilety lotnicze w Rosji (…)

Pierwszy podmiot z licencją federalną:

LedgerX – nowojorskie przedsiębiorstwo oferujące instrumenty pochodne na kryptowaluty, jest pierwszym na świecie, któremu CFTC – Amerykańska komisja nadzoru finansowego – przyznała licencję, która pozwoli świadczyć usługi clearingowe i rozliczeniowe dla kontraktów pochodnych na waluty cyfrowe. CFTC wydało oświadczenie, na którym możemy przeczytać:

Przyznana licencja upoważnia LedgerX do świadczenia usług rozliczeniowych w zakresie swapów walutowych. Spółka, która otrzymała również licencję na prowadzenie działalności w ramach egzekucji swapu na początku bieżącego miesiąca, planuje świadczyć usługi clearingu opcji na Bitcoina.

Do pierwszych 6. miesięcy, LedgerX  ma korzystać wyłącznie z Bitcoina, a po tym okresie, wprowadzać kolejne kryptowaluty. Spółka ponad dwa lata starała się o tę licencję i mogła liczyć na pomoc innych spółek, takich jak Miami International Holding oraz Huiyin Blockchain Venture Investments, które zainwestowały w ten proces 11 mln $ dolarów. Uważa się, że utworzenie nowych aktywów pochodnych, ma dać inwestorom ulepszony zestaw narzędzi pozwalających na zabezpieczanie pozycji. Efekt tego mamy też zaobserwować na giełdach, na których ma zapanować większa stabilizacja wartości kryptowalut niż dotychczas.

• Złodzieja Bitcoinów czeka sądowa rozprawa:

Niesamowita historia miała miejsce wokół Theodora Price’a, który najpierw wykradł Bitcoiny o łącznej wartości 40. mln dolarów, a następnie wpadł w ręce policji i przyznał się do winy. Haker wpadł w niespodziewanych okolicznościach – został oskarżony o kradzież laptopów. Żeby było ciekawiej, były to komputery od… rodziców jego dziewczyny. Okazało się, że wśród „zdobyczy” były też karty kredytowe m.in. jej ojca czy poufne dane osób trzecich. W kolejnych przesłuchaniach, 30-letni Price wyjawił, że to co robił, miało związek z Bitcoinami.

Prawdopodobnie użytkownicy laptopów, mieli w swoich komputerach zapisane swoje kody, adresy i hasła. Wykorzystywał wszystkie dostępne dane oraz jedno z oprogramowań nabytych na czarnym rynku, aby wykraść kryptowaluty. Ta historia powinna być też przestrogą dla wszystkich pozostałych osób, aby poufne dane nie były przechowywane na komputerach.

• Za Ethereum można kupić bilety lotnicze w Rosji:

PJSC Siberia Airlines (S7) jest lotniskiem, które jako pierwsze w Rosji przyjęło możliwość płatności Ethereum. Było to spore zaskoczenie, bo to jedna z nielicznych dużych firm na świecie, która pominęła największą z kryptowalut i postawiła na altcoina. Jako główny powód, podano szybkie realizacje płatności. PJSC SA zależy, aby transakcje przebiegały jak najszybciej. W niedalekiej przyszłości, planowane jest spotkanie prezydenta Rosji – Władimira Putina, z założycielem Ethereum – Witalikiem Buterinem.

W Kosowie i Albanii ma stanąć pierwszy bitomat:

W Prisztinie, stolicy Kosowa, ma stanąć pierwszy bankomat BTC – taki komunikat prasowy wydała firma Albvision Ltd. Początkowo do dyspozycji ma być jedynie Bitcoin, natomiast mają pojawić się w niedalekiej przyszłości również Ethereum, Litecoin czy Dogecoin – łącznie 10 dodatkowych kryptowalut. Firma zamierza również wprowadzić swój sprzęt do Albanii i Macedonii.

Albision Ltd nie będzie jednak miała łatwego życia w Kosowie, gdyż tamtejszy rząd wypowiada się bardzo nieprzychylnie odnośnie walut cyfrowych, a bank centralny zwrócił uwagę, że w kraju kryptowaluty są nieregulowane. Również dużą niewiadomą jest Albania. Szef departamentu tamtejszego banku centralnego niedawno oświadczył:

Kurs walutowy mógłby się bardzo szybko zmienić, ponieważ jest to niestabilna waluta, w której nikt nie jest odpowiedzialny za nadzór. Konwencjonalne pieniądze są emitowane przez banki centralne, podczas gdy w przypadku Bitcoina i innych wirtualnych walut nie ma takiej instytucji, która bierze odpowiedzialność za nie i która może je kontrolować.

Zatem na dzień dzisiejszy prowadzenie działalności opartej na postawieniu w Kosowie i Albanii bitomatów, jest niezgodne z obowiązującym prawem. Banki ostrzegają inwestorów BTC o ewentualnym braniu udziału w nielegalnych działaniach, a także o ryzyku związanym z samej niestabilności kryptowalut.

Duże korekty na giełdach:

Dziś Bitcoin i inne kryptowaluty zaskoczyły znaczną część użytkowników i odnotowały wyraźny spadek wartości. Częściowo może być to spowodowane zamrożeniem btc na niektórych giełdach i zbliżającym się segwitem. Dodatkowo, zagraniczna giełda BTC-e miała dziś kilkugodzinną awarię. Na godz. 19:00, Bitcoin kosztuje 2545$ przy kapitalizacji 41,82 mld dolarów i odnotował prawie 8%-ową stratę, podczas gdy inne czołowe kryptowaluty obniżyły swoją cenę od 4% do nawet 25%.

źródło: comparic.pl, cointelegraph.com, cryptonews.pl, cftc.gov, worldcoinindex.com


BTC POLSKA

Chcesz być informowany o wszystkich wydarzeniach w BTC Polska? Nie masz czasu, żeby śledzić naszą stronę? Zapisz się na newsletter! Nie przegap tego, co może Cię zainteresować.

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz