News

#707 – #709 Newsy z dni 27.06. – 29.06.2019

Z ostatnich wydarzeń: Polski projekt kryptowalutowy wraca do gry; Steve Forbes opublikował list do Marka Zuckenberga; Szwajcarski bank wyda swój stablecoin; Banki Centralne będą zainteresowane emisją kryptowalut; Litecoin króluje przed halvingiem.

• Polski projekt wraca do gry:

Zdecentralizowany deweloper aplikacji krypto – Golem – wydziela nowy podmiot, wykorzystując środki pierwotnego kapitału pozyskanego w crowdfundingu w 2016 r. Na blogu, dyrektor generalny Golem Factory – Julian Zawistowski – ogłosił uruchomienie nowego oddziału o nazwie Golem Foundation, który rzekomo pozwoli Golemowi rozszerzyć swoje rozwiązania i potencjalnie zwiększyć wartość całego projektu.

Fundacja Golem zamierza opracować kilka nowych podejść do swojego tokena sieciowego Golem (GNT), napisał Zawistowski w poście, dodając, że inicjatywa obejmuje testowanie „nowych hipotez. które przewidują jeszcze lepsze wykorzystanie” zasobów firmy.

Nowym fundatorem będzie Zawistowski, a także jego kolega Andrzej Regulski, który był dyrektorem operacyjnym w firmie, podczas gdy dwóch innych współzałożycieli Golema, Piotr Janiuk i Aleksandra Skrzypczak, będą wyłącznie odpowiedzialni za fabrykę Golema.

Według raportu firmy Crypto Media outlet CoinDesk, Golem Factory przygotowuje się do ogłoszenia nowej struktury skupiającej się na ulepszonej wersji Golema. Raport stwierdza, że odnotowano nową transakcję o wartości 40 mln dolarów w eterze (ETH) i GNT wysłaną 28 czerwca z konta Golem Factory do Fundacji.

Polska firma Golem Network jest deweloperem aplikacji kryptowalutowych i peer-to-peer (P2P), która pod koniec 2016 r. zebrał około 820.000 ETH (256 mln dolarów w tamtym czasie) w swojej kampanii crowdfundingowej. W ubiegłym roku Golem dołączył do Ethereum Community Fund (EFC), którego celem jest łączenie i finansowanie rozwoju infrastruktury Ethereum wraz z projektami takimi jak między innymi OmiseGo, Cosmos i Maker.

• Steve Forbes opublikował list do Marka Zuckenberga:

Steve Forbes, przewodniczący i redaktor naczelny Forbes Media, opublikował list otwarty do Marka Zuckerberga. W liście Forbes zdecydowanie zachęcał do inicjatywy kryptograficznej Facebooka, podkreślając potencjał Libry, aby stać się jednym z największych wynalazków na świecie, który ostatecznie mógłby zastąpić dolara amerykańskiego jako walutę globalną.

W tym samym czasie, aby stać się „jednym z prawdziwie przełomowych tworów w historii”, Libra musi być wspierana przez złoto jako podstawowy warunek, argumentował Forbes w liście, przeciwstawiając się obecnemu planowi Facebooka, by poprzeć monetę koszem walut .

Forbes napisał:

Z różnych powodów złoto ma swoją wartość wewnętrzną lepszą niż cokolwiek innego (…) Libra będzie miała to, czego nie ma dzisiaj żadna inna waluta: stała wartość.

Według Forbesa, „urządzenie” Libry będzie tym, co sprawi, że będzie „najbardziej pożądanym środkiem wymiany na całym świecie”, ponieważ może być stosowany w codziennych transakcjach, a także w inwestycjach długoterminowych.

W swoim komunikacie Forbes ostrzegł również Zuckerberga, że ​​konsultanci Libry najprawdopodobniej będą krytykować ideę wsparcia ze złota. Forbes w końcu namawiał Zuckerberga do rozważenia zmiany nazwy Libry na „Marka”, odnosząc się do historii pecha terminu „Libra”. W szczególności przypomniał, że „waga” odnosi się do miary wagi zniszczonego Cesarstwa Rzymskiego. Z drugiej strony, znak imperium niemieckiego, który 20 lat temu został porzucony za euro, a teraz jest „do zdobycia”, zauważa Forbes.

• Szwajcarski bank wyda swój stablecoin:

Szwajcarski bank internetowy Dukascopy opracowuje własny stablecoin oparty na Ethereum Blockchain, jak wynika z white paper, opublikowanym 27 czerwca.

Zgodnie z dokumentem, Dukascopy zamierza wydać stablecoins ERC-20 nazwane Dukascash powiązany z euro, frankiem szwajcarskim i dolarem amerykańskim oraz stopniowo zwiększać listę walut podstawowych tokenów Dukascash w zależności od zapotrzebowania klienta. Bank określił ponadto:

Początkowe transze żetony Dukascash o wartości około 10 mln CHF lub równowartości w każdej walucie podstawowej, będą wydawane i początkowo przechowywane przez bank jako „niewydane” żetony. Dodatkowe, coiny Dukascash będą wydawane w transzach, w zależności od zapotrzebowania klienta. Małe porcje (do 100.000 CHF) niewydanych żetonów zostaną następnie zwolnione na rzecz banku, aby umożliwić mu sprzedaż żetonów Dukascash klientom.

Bank zauważa w Białej Księdze, że publiczny etap testowania rozpocznie się 3 lipca.

Bank planuje następnie oferować usługę powierniczą dla żetonów Dukasash i akceptować coiny od swoich klientów po kursie 1:1 do waluty bazowej fiat, jako opłatę za swoje usługi.

W styczniu, Dukascopy nawiązało współpracę z europejską giełdą kryptowalut Bitstamp. Będzie ona obsługiwać transakcje BTC w imieniu Dukascopy Bank, gdzie klienci będą mogli wysyłać Bitociny na swoje konta, konwertować je na dolary amerykańskie i handlować na szwajcarskim rynku FX. Ponadto klienci mogą przenieść swoje środki z powrotem do portfela w BTC.

Jako ciekawostkę, można dodać, że brazylijskie platformy, np PagCripto, Nox Trading, 3xBit i Bitcambio, mają podobno wydać stablecoin ERC-20 ustalony jeden do jednego z brazylijskim realem – Real-T (REALT).

• Banki Centralne będą zainteresowane emisją kryptowalut:

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) uważa, że ​​Banki Centralne mogą w przyszłości emitować waluty cyfrowe. Zgodnie z pełnym dokumentem MFW i Bank Światowy przeprowadziły ankietę na temat fintechu, która zwróciła się o odpowiedzi do instytucji finansowych we wszystkich krajach członkowskich i oparła swoje wnioski częściowo na 96 otrzymanych odpowiedziach.

Zgodnie z dokumentem, kilka Banków Centralnych w różnych krajach rozważa wprowadzenie jakiejś formy waluty cyfrowej. Urugwaj już podobno uruchomił program pilotażowy CBDC, podczas gdy Bahamy, Chiny, Szwecja czy Ukraina są „na granicy” testowania swoich systemów.

Ponadto wiele banków prowadziło badania nad potencjalnym wpływem CBDC na stabilność finansową, strukturę sektora bankowego, wejście niebankowych instytucji finansowych oraz transmisję polityki pieniężnej.

Motywacja do zaoferowania CBDC różni się w zależności od raportu. Mówi się, że zarówno gospodarki wschodzące, jak i gospodarki rozwinięte rozważają opcje CBDC, przy czym te drugie dążą do zapewnienia alternatywy dla gotówki, ponieważ jej częstotliwość użytkowania maleje. Z drugiej strony dla gospodarek wschodzących w krajach rozwijających się, głównym skutkiem CBDC byłoby zmniejszenie kosztów bankowych, a także potencjalne zwiększenie dostępności banków dla obywateli nieposiadających rachunku bankowego.

• Litecoin króluje przed halvingiem:

Przed zbliżającym się halvingiem, Litecoin po raz drugi wyszedł przed szereg całego rynku i zanotował wysoki wzrost w stosunku do ostatniej doby, bo na poziomie 11%. Cena Bitcoina praktycznie nie uległa zmianie i nadal oscyluje w granicach 11.960 dolarów. Inne czołowe kryptowaluty, takie jak Ethereum, XRP czy Bitcoin Cash, odnotowały drobne wzrosty, kolejno o 1,1%, 1,8% i 0,3%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi na ten moment 342 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button