News

#776 Newsy z dnia 13.09.2019

Z piątkowych wydarzeń: Francja: Europa potrzebuje własnej cyfrowej waluty; Libra Association: token wyjdzie w drugiej połowie 2020 roku; Niewydane utwory nielegalnie sprzedawane za kryptowaluty; Skradzione Bitcoiny Mt.Gox do odzyskania; Aktualna sytuacja na giełdach.

Francja: Europa potrzebuje własnej cyfrowej waluty:

Francuski minister finansów Bruno Le Maire powiedział, że Europa powinna rozważyć własną „publiczną cyfrową walutę”, która mogłaby rzucić wyzwanie Librze Facebooka. Uwagi ministra – najnowsze z szeregu głośnych wątpliwości na temat planów kryptowaluty giganta mediów społecznościowych – zostały zgłoszone przez Reuters.

Na spotkaniu ministrów finansów UE w Helsinkach Le Maire powiedział dziennikarzom, że w przyszłym miesiącu będzie rozmawiać o potencjale europejskiej publicznej cyfrowej waluty ze swoimi odpowiednikami na kontynencie.

Potwierdził także swoje obawy, że proponowany stablecoin Libra może stanowić zagrożenie dla konsumentów, stabilności finansowej, a nawet „suwerenności państw europejskich”. Le Maire wezwał blok europejski do kontynuowania prac nad obniżeniem kosztów płatności transgranicznych.

Jak zauważa Reuters, płatności w czasie rzeczywistym w strefie euro są dostępne od 2017 r., ale program przyciągnął tylko około połowy banków bloku. Ponadto projekt koncentruje się obecnie w dużej mierze na płatnościach krajowych.

Oprócz tych propozycji Le Maire powiedział, że blok musi przemyśleć swoje podejście do regulacji kryptowalut na szczeblu unijnym. Powtarzając swoje wezwania do odmowy zatwierdzenia uruchomienia Libry w Unii Europejskiej, Le Maire argumentował, że obecny stan zawieszenia – w którym organy regulacyjne nadal debatują, czy uregulować kryptowaluty jako papiery wartościowe, usługi płatnicze lub waluty – musi zostać rozwiązany poprzez utworzenie solidnych i wspólnych ram prawnych.

Libra Association: token wyjdzie w drugiej połowie 2020 roku:

Szef organizacji non-profit stojącej za cyfrową walutą Libra powiedział, że firma jest zaangażowana w jej uruchomienie i usunięcie przeszkód regulacyjnych.

Bertrand Perez, dyrektor generalny Libra Association, w wywiadzie dla francuskiego magazynu Les Echos powiedział, że token powinien pojawić się w drugiej połowie 2020 roku.

Komentarze pojawiły się w dniu, w którym francuski minister gospodarki i finansów powiedział, że kraj ten odmówi Librze prowadzenia działalności w jej granicach. Obawy o stabilność finansową podsycały niechęć, a Bruno Le Maire zasugerował, że chce, aby Unia Europejska przyjęła wrogie stanowisko wobec Libry.

Według Pereza Facebook nie chce tworzyć nowych zasobów pieniędzy za pomocą tokena. Skorzystał z porównania do BlackRock, największego na świecie podmiotu zarządzającego aktywami, mówiąc, że gigant mediów społecznościowych nie chce konkurować na tym rynku.

Nie chcemy zostać nowym BlackRock. Dlatego obawy dotyczące destabilizującego wpływu naszej waluty rezerwowej na waluty fiducjarne banków centralnych – które znajdują się w naszym koszyku – wydają nam się nieuzasadnione”

– powiedział Les Echos.

Perez potwierdził również, że Libra będzie powiązana z wybranymi głównymi walutami międzynarodowymi, ale nie z chińskim juanem.

Niewydane utwory nielegalnie sprzedawane za kryptowaluty: 

Londyńska policja aresztowała 19-letniego obywatela podejrzanego o hakowanie znanych firm muzycznych w celu kradzieży niepublikowanych jeszcze dzieł i sprzedaży ich za cyfrową walutę, jak podaje gazeta The Vancouver Sun.

Prokuratura Okręgu Manhattan wszczęła dochodzenie po otrzymaniu skarg od firm zarządzających artystów. Komentując tę sprawę, detektyw inspektor Nick Court z londyńskiej policji ds. przestępstw przeciwko własności intelektualnej w Londynie stwierdził:

Dzisiejsze działanie stanowi istotny punkt w naszym dochodzeniu dotyczącym osób odpowiedzialnych za kradzież i sprzedaż muzyki na nielegalnych stronach internetowych na całym świecie.

– powiedział.

Według firmy CipherTrace zajmującej się bezpieczeństwem przestępcy coraz częściej używają kryptowalut do nielegalnych działań. W 2019 r. przestępcy używali przede wszystkim Bitcoina do kupowania i sprzedawania nielegalnych narkotyków, broni, a także poświadczeń cybernetycznych i bankowych na rynkach darknet.

Neil Wals, szef Biura ds. Narkotyków i Przestępczości Światowego Programu ds. Cyberprzestępczości, ostrzegł w zeszłym miesiącu, że kryptowaluty znacznie utrudniają zwalczanie prania pieniędzy. Uważa, że kryptowaluty stanowią warstwę anonimowości, która może ułatwić przestępczość.

Skradzione Bitcoiny Mt.Gox do odzyskania:

Rosyjska kancelaria Zheleznikov and Partners zaproponowała działania prawne, które powinny umożliwić jej prawnikom odzyskanie do 200.000 Bitcoinów utraconych w słynnym włamaniu na giełdę Mt.Gox.

Moskiewska kancelaria prawna w rozmowie z Andym Pagiem, byłym dziennikarzem BBC, przedstawiła swoją propozycję odzyskania prawie 2 mld dolarów w Bitcoinach w imieniu ofiar, które straciły fundusze po zlikwidowaniu nieistniejącej już giełdy.

Prawnicy uważają, że dzięki ścisłej współpracy z organami ścigania mogą odzyskać do 200.000 BTC, podejmując kroki prawne przeciwko obywatelom rosyjskim, którzy otrzymali skradzione pieniądze. Zespół prawny wskazał, że niektóre z tych osób zostały już zidentyfikowane, ale dodał:

Chcemy wyjaśnić, że nie znamy jeszcze tożsamości wszystkich osób. Mamy poważne powody, by sądzić, że ich tożsamość zostanie ujawniona podczas dochodzenia policyjnego łączącego istniejące informacje, ale mamy nadzieję, że po rozpoczęciu sprawy karnej szybko się ujawnią i zaoferują odszkodowanie ofiarom.

Proponowane odzyskanie skradzionych Bitcoinów nie jest jednak tanie, ponieważ kancelaria chce obciążyć wierzycieli nawet 75% odzyskanej kwoty. Firma jednak przyjmie zapłatę tylko w przypadku pomyślnego odzyskania środków.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzień na giełdach kończy się niedużymi zmianami. Ruchy prawie wszystkich czołowych kryptowalut nie przekraczają 1%. Bitcoin notuje ruch bliski 0. Ethereum spadek o 0,6%, Bitcoin Cash i Litecoin o 0,9% a EOS o 0,7%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 0.1 mld dolarów i wynosi obecnie 263.6 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 46.5 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button