News

#779 Newsy z dnia 16.09.2019

Z poniedziałkowych wydarzeń: BitPay dodaje wsparcie dla największego altcoina; Przedstawiciele największych banków spotkają się z Libra; Największy bank Niemiec dołącza do sieci Blockchain; Indie obserwują pierwsze konsekwencje zakazu kryptowalut; Aktualna sytuacja na giełdach.

BitPay dodaje wsparcie dla największego altcoina:

Jeden z czołowych dostawców usług płatniczych w kryptowalutach BitPay dodał obsługę drugiej co do wielkości kryptowaluty pod względem kapitalizacji rynkowej, Ethereum.

Zgodnie z opublikowanym komunikatem prasowym, firmy korzystające z BitPay do przetwarzania płatności są teraz w stanie zaakceptować Ethereum za zakupy bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek ulepszeń. BitPay umożliwił również użytkownikom przechowywanie i korzystanie z Ethereum w portfelu BitPay, a posiadaczom kart Visa BitPay Prepaid doładowanie kart debetowych.

Uruchomiony w 2011 r. BitPay przetwarza płatności za pomocą Bitcoina, Bitcoina Cash, a teraz również Ethereum. System konwertuje wszystkie waluty na cyfrowe pieniądze i odwrotnie. BitPay rzekomo przetworzył prawie 3 mld dolarów płatności od 2011 roku. Komentując wydarzenie, Vitalik Buterin, współzałożyciel Ethereum, powiedział:

To ekscytujące móc widzieć BitPay jako lidera w integracji Ethereum z globalnymi systemami płatności. […] To naprawdę otwiera nowy świat możliwości dla ekosystemu Ethereum i razem możemy nadal być wiodącym innowatorem w rzeczywistych zastosowaniach kryptowalut.

BitPay w ostatnich miesiącach zintensyfikował środki bezpieczeństwa. Pod koniec sierpnia firma wprowadziła nowe środki weryfikacji tożsamości dla niektórych płatności o wysokiej wartości, zwrotów i wypłat. Firma wymaga teraz, aby użytkownicy zostali poddani jednorazowej weryfikacji, która wymaga wprowadzenia danych, takich jak numer ubezpieczenia społecznego lub paszportu, a także dowód tożsamości ze zdjęciem.

Przedstawiciele największych banków spotkają się z Libra:

Urzędnicy z Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i 25 globalnych banków centralnych spotkają się z Libra, aby ocenić ryzyko stabilności finansowej związane z projektem. Przedstawiciele Libra spotkają się w Szwajcarii z Komitetem ds. Płatności i Infrastruktury Rynkowej (CPMI) oraz częścią Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), informuje Financial Times.

CPMI, międzynarodowy organ ustanawiający standardy BIS i członek Rady Stabilności Finansowej, składa się z 28 banków członkowskich, w tym Banku Anglii, Deutsche Bundesbank i Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku. Według publikacji wydarzenie będzie pierwszym dużym spotkaniem założycieli Libry i globalnych decydentów, odkąd Facebook ujawnił swoje plany dotyczące projektu stablecoina 18 czerwca.

Benoit Coeure, dyrektor wykonawczy EBC, który podobno będzie przewodniczył spotkaniu w Bazylei, powiedział ostatnio, że poprzeczka akceptacji regulacyjnej dla wprowadzenia Libry w Unii Europejskiej będzie bardzo wysoka. 

Przemawiając po spotkaniu ministrów finansów UE w Helsinkach 13 września Coeure stwierdził, że nadszedł czas, aby organy nadzoru „przyspieszyły nasze myślenie o cyfrowej walucie banku centralnego”, wskazując na możliwość takiego instrumentu dla EBC. Według Coeure, EBC rozpoczął własne prace nad mało znanym planem projektu waluty cyfrowej przed wprowadzeniem Libry. Oczekuje się, że wykonawca dostarczy raport na temat walut wirtualnych ministrom finansów G7 w październiku.

Największy bank Niemiec dołącza do sieci Blockchain:

Największy bank w Niemczech, Deutsche Bank, dołączył do opartej na Blockchain sieci JPMorgan, Interbank Information Network (IIN).

Financial Times poinformował, że zainicjowana jako pilotaż w 2017 r. inicjatywa Blockchain JPMorgan ma teraz sieć 320 banków, które dołączyły do platformy służącej do wymiany danych o globalnych płatnościach za pomocą sieci Ethereum.

Takis Georgakopoulos, szef ds. płatności w JPMorgan, wyraził nadzieję, że Deutsche Bank będzie pierwszym z kilku innych dużych banków, które dołączyły do IIN. Według publikacji Deutsche Bank jest największym na świecie podmiotem rozliczającym płatności w euro.

Według globalnego szefa działu zarządzania gotówką banku Ole Matthiessena, IIN umożliwi Deutsche Bank oferowanie lepszych usług dla klientów, Matthiessen wyjaśnił, że bank oczekuje, iż IIN obniży koszty przetwarzania trudnych płatności.

Sieć IIN opiera się na opracowanej przez JPMorgan platformie Quorum i ma na celu sprostanie głównym wyzwaniom związanym z dzieleniem się informacjami między bankami i przyspieszeniem transakcji dla odbiorców.

Zgodnie z Georgakopoulos, JPMorgan dąży do osiągnięcia 400 umów z bankami do końca 2019 r. i spodziewa się również ogłosić dołączenie innych dużych banków w najbliższej przyszłości.

Indie obserwują pierwsze konsekwencje zakazu kryptowalut:

Indie obserwują pierwsze oznaki spodziewanego drenażu mózgów, kiedy to rząd zastanawia się nad surowymi przepisami, które kryminalizują krajowe inwestycje w kryptowaluty. Dzisiejsza publikacja Economic Times mierzyła nastroje branży, w czasie gdy proponowany ogólny zakaz – obecnie wciąż w formie projektu legislacyjnego – oczekuje na formalny proces przeglądu przez prawodawców.

Jak zauważa Economic Times, projekt zakazu kryptowalut i rozporządzenie w sprawie oficjalnej ustawy o cyfrowej walucie 2019 zaproponowały 10-letni wyrok więzienia dla każdego, kto „wydobywa, generuje, przetrzymuje, sprzedaje, przekazuje, pozbywa się, wydaje lub zajmuje się kryptowalutami.

Surowość proponowanej kary i skrajna pozycja odzwierciedlona w dokumencie – niezależnie od tego, czy i w jakiej formie ostatecznie stanie się prawem krajowym – już skłania lokalne firmy kryptograficzne do podjęcia środków zapobiegawczych w celu zapewnienia sobie ochrony.

Jako startup z Indii zawsze chcieliśmy działać z Indii, ale ta ostatnia komplikacja utrudniła krajowym giełdom kryptograficznym prowadzenie działalności w Indiach.  Jesteśmy więc firmą z siedzibą w Estonii i żadne indyjskie prawo kryminalizujące kryptowaluty nie będzie miało na nas wpływu.

– powiedział Rahul Jain, pracownik byłej krajowej giełdy Bitbns.

Tymczasem Nischal Shetty, dyrektor generalny i założyciel znanej indyjskiej giełdy WazirX argumentował, że proponowany projekt ustawy może zniszczyć majątek ponad 5 milionów Hindusów, którzy są właścicielami „aktywów kryptograficznych wartych tysiące koron”.

Dodał, że arbitralna decyzja o kryminalizacji inwestycji w krypto-aktywa zdestabilizuje istniejące firmy działające zgodnie z prawem i uczyni ten kraj niefortunnym pionierem w swojej roli „pierwszej dużej demokracji, która zakazała innowacyjnych technologii, takich jak krypto”.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Na giełdach po upływie doby obserwujemy mieszane nastroje. Spadki notuje Bitcoin – o 1,3%, XRP – o 0,2%, Binance Coin – o 2,5% oraz Monero – o 2,1%. Wzrostom przewodzi Ethereum, który notuje dodatni wynik na poziomie 1,6%, za nim Bitcoin SV i Litecoin, ze wzrostami kolejno o 1,4% i 1,3%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o mld dolarów i wynosi obecnie 263.8 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 49.6 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button