News

#783 Newsy z dnia 20.09.2019

Z piątkowych wydarzeń: Kongres USA planuje przesłuchanie SEC; Bitwise: Bitcoin jest wystarczająco uregulowany na duży rynek; Bank of America dołącza do sieci Blockchain Marco Polo Network; Kirgistan odcina zasilanie krypto koparek; Aktualna sytuacja na giełdach. 

Kongres USA planuje przesłuchanie SEC:

Komitet ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zaplanował przesłuchanie z przewodniczącym Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Jayem Claytonem i czterema innymi komisarzami SEC w celu omówienia, między innymi, kryptowalut.

W memorandum z 19 września Komitet ds. Usług Finansowych oświadczył, że 24 września odbędzie  się przesłuchanie. Obok Claytona obecna będzie komisarz Hester Peirce (znana również jako Crypto Mom) i jeszcze trzy inne osoby.

Komisja Usług Finansowych umieściła kryptowaluty na swojej liście tematów do dyskusji i zwraca uwagę, że federalne przepisy dotyczące papierów wartościowych mają zastosowanie do papierów wartościowych – w tym akcji, obligacji i umów inwestycyjnych – niezależnie od tego, czy są cyfrowe.

Przesłuchanie dotyczyć będzie funduszy ETF, niezależnie od tego, czy aktywa cyfrowe są papierem wartościowym lub są wyłączone z przepisów dotyczących papierów wartościowych, jak również planowanego uruchomienia Libra Facebooka w 2020 r.

Libra Investment Token może stanowić papier wartościowy, ponieważ jest przeznaczony do sprzedaży inwestorom w celu sfinansowania kosztów początkowych i zapewnienia im dywidend. Sam token Libra może być również papierem wartościowym, ale Facebook nie zamierza wypłacać dywidend i nie jest jasne, czy inwestorzy mieliby „rozsądne oczekiwania co do zysków”.

– czytamy w dokumencie.

Bitwise: Bitcoin jest wystarczająco uregulowany na duży rynek:

Firma Bitwise Asset Management przedstawiła kolejną prezentację amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w swojej ofercie dotyczącej zatwierdzenia regulacyjnego proponowanego Bitcoinowego funduszu ETF.

W wydanym memorandum SEC opublikowała prezentację Bitwise wyjaśniającą, dlaczego jej zdaniem obawy regulatora zostały w dużej mierze rozwiązane. Prezentacja rozpoczęła się od podsumowania ewolucji i poprawy sytuacji na rynku w ciągu ostatnich dwóch lat.

Po pierwsze, rynek spot stał się bardziej wydajny, ze spadkiem średniego odchylenia cen Bitcoinów na dziesięciu największych giełdach. Chociaż w grudniu 2017 r. było to nieco poniżej 1%, teraz spadło dalej do poziomu poniżej 0,1%.

Ponadto powstaje wiele nowych Bitcoinowych usług powierniczych klasy instytucjonalnej otrzymujących licencje od lokalnych jurysdykcji na zarządzanie i przechowywanie Bitcoinów dla klientów. Tymczasem w tym roku odnotowano rekordowe wolumeny kontraktów futures na Bitcoiny na giełdzie Chicago Mercantile Exchange, co sugeruje, że rynek kontraktów futures podlegających regulacjom ma obecnie znaczną wielkość.

Bank of America dołącza do sieci Blockchain Marco Polo Network:

Bank of America dołączył do Marco Polo Network, zasilanej przez Cordę sieci należącej do R3, „w celu sprostania wyzwaniom związanym z finansowaniem handlu”.

Marco Polo ogłosił, że międzynarodowy bank inwestycyjny dołącza do sieci, aby poprawić nieefektywność handlu międzynarodowego i zapewnić lepszą obsługę swoich klientów. Geoff Brady, szef globalnego handlu w Bank of America, powiedział:

Dołączenie do sieci Marco Polo wspiera nasz strategiczny cel polegający na przekształcaniu postępów technologicznych w rozwiązania handlowe odpowiadające potrzebom klientów. Z niecierpliwością czekamy na zbadanie, w jaki sposób nowa technologia może zapewnić większą przejrzystość dla naszych klientów w całym cyklu życia transakcji, dzięki czemu tradycyjnie nieprzejrzyste procesy na papierze są łatwiejsze i bardziej wydajne.

Daniel Cotti, dyrektor zarządzający sieci Marco Polo, powiedział, że nie może się doczekać współpracy z Bank of America w celu rozwiązania kluczowych problemów rynkowych.

Kirgistan odcina zasilanie krypto koparek:

Kirgistan odciął zasilanie 45 firm wydobywających kryptowaluty, ponieważ zużyły więcej energii niż łącznie trzy lokalne regiony. Starszy urzędnik ds. Energii, Aitmamat Nazarow, ostrzegł, że wydobywanie kryptowalut nie jest zdefiniowane według prawa Kirgistanu, jak informuje lokalna agencja informacyjna AKIpress.

Według Nazarowa 45 kopaczy kryptowalut zużyło 136 megawatów energii elektrycznej, co stanowi więcej niż ilość zużywana przez trzy regiony Kirgistanu: Issyk-Kul, Talas i Naryn. Kirgistan stał się popularnym miejscem dla światowych firm wydobywających kryptowaluty z powodu niskich cen energii.

W sierpniu Ministerstwo Gospodarki tego kraju przedłożyło projekt ustawy mającej na celu wprowadzenie opodatkowania wydobycia kryptowalut – ruch mający na celu zwiększenie przychodów. Kryptowaluty zostały zakazane w Kirgistanie w lipcu 2014 r. po tym, jak bank narodowy ostrzegł, że używanie Bitcoina i innych kryptowalut jako metody płatności jest nielegalne.

Iran, który również odcina energię elektryczną lokalnym przedsiębiorstwom wydobywczym, zaproponował coroczną rejestrację górników kryptograficznych w celu uregulowania branży.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Miniona doba na giełdach wykazała mieszane nastroje. W czołowej dziesiątce widać przewagę spadków, które nie są jednak znaczne i w większości wynoszą mniej niż 1%. Wyjątkami są Ethereum, XRP, Litecoin, które notują spadki kolejno o 1,1%, 3,9%, 2,1%. Stellar widocznie wyróżnia się z czołówki notując spadek o 12,8%. Wzrost notują Bitcoin i Bitcoin SV – oba o 1,2%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 3 mld dolarów i wynosi obecnie 268.8 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 59.6 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button