News

#977 Newsy z dnia 31.03.2020

Z wtorkowych wydarzeń: Bank Centralny Francji eksperymentuje z CBDC; Rosja ponownie odkłada przyjęcie krypto przepisów; Wiodąca chińska giełda rozszerzy działalność na Japonię; BMW niebawem wprowadzi Blockchain do łańcucha dostaw; Aktualna sytuacja na giełdach.

Bank Centralny Francji eksperymentuje z CBDC:

W czasie, kiedy wiele globalnych jurysdykcji, takich jak Bahamy i Szwecja, już testują swoje cyfrowe waluty banku centralnego (CBDC), francuski bank centralny staje się bardziej bezpośredni w odniesieniu do własnych planów CBDC.

Bank Francji oficjalnie rozpoczyna teraz program eksperymentów w celu przetestowania integracji CBDC do rozliczeń międzybankowych, zapraszając potencjalnych uczestników do złożenia wniosków.

Według opublikowanego dokumentu francuski bank centralny wzywa do składania wniosków w celu eksperymentowania z wykorzystaniem cyfrowego euro, w celu zbadania potencjalnych możliwości CBDC w zakresie rozliczania i rozrachunku tokenizowanych aktywów finansowych. Chociaż wcześniej Bank Francji wezwał do wprowadzenia systemów rozliczeń opartych na Blockchain w Europie, stwierdził, że nie narzuca żadnej konkretnej technologii w ramach nowo ogłoszonego programu eksperymentów CBDC.

W związku z tym francuski bank centralny wybierze maksymalnie 10 wniosków związanych z CBDC według grup lub osób, stawiając na „innowacyjny charakter” jako główne kryterium wyboru. Zgodnie ze szczegółowym dokumentem wzywającym do składania wniosków, wnioskodawcy muszą mieć siedzibę w Unii Europejskiej lub państwie będącym stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Wnioskodawcy mogą składać wnioski do 15 maja 2020 r., a ich wybór odbędzie się 10 lipca, poinformował bank.

Eksperyment banku z CBDC ma trzy cele, takie jak modelowanie rozliczeń międzybankowych opartych na CBDC oraz identyfikacja korzyści i analiza potencjalnych ryzyk. Wśród trzech potencjalnych przypadków użycia CBDC Bank Francji wymienia płatności z tytułu instrumentów finansowych, płatności z wykorzystaniem cyfrowej waluty innych banków centralnych oraz płatności z tytułu aktywów cyfrowych.

Bank podkreślił, że nie będzie angażował się w tworzenie pieniędzy w ramach swojego eksperymentu CBDC. Ponadto bank centralny zauważył, że zniszczy token odzwierciedlający kwotę w euro w formie cyfrowej na koniec dnia księgowego, w którym dokonano płatności.

Bank Francji podkreślił również, że nie planuje stosować żadnego projektu na szerszą skalę:

Eksperymenty te będą stanowić wkład Banque de France w szerszą dyskusję w ramach Eurosystemu, która podejmie decyzję, czy założyć CBDC. Testy nie mają być kontynuowane długoterminowo ani stosowane na szeroką skalę przez sam Banque de France.

– stwierdził.

Nowy projekt francuskiego banku centralnego przerywa milczenie na temat CBDC, trwające od grudnia 2019 r. 4 grudnia prezes banku, François Villeroy de Galhau, ogłosił, że bank rozpocznie testowanie cyfrowego projektu euro do końca pierwszego kwartału 2020 r. Wcześniej Denis Beau, pierwszy zastępca gubernatora Banque de France, zwrócił uwagę, że technologia Blockchain może ułatwić szereg procesów finansowych i płatniczych, w tym rozrachunki walutowe.

Na początku marca francuski organ nadzoru rynku, Autorité des Marchés Financiers, zaproponował piaskownicę regulacyjną w celu eksperymentowania i odkrywania potencjalnych korzyści płynących z tokenów security w Unii Europejskiej.

Rosja ponownie odkłada przyjęcie krypto przepisów:

Po wielu opóźnieniach przyjęcie głównego rosyjskiego prawa dotyczącego kryptowalut zostanie odłożone po raz kolejny, tym razem z powodu koronawirusa.

Anatolij Aksakow, przewodniczący Rosyjskiej Dumy Państwowej Komisji Rynków Finansowych, mówi, że krajowa ustawa o kryptografii – projekt ustawy o cyfrowych aktywach finansowych – jest obecnie sfinalizowany, ale nie zostanie przyjęty przed końcem wiosny 2020 r.

Według raportu rosyjskiej agencji prasowej RBC z 31 marca Aksakov przyznał, że wcześniejsze opóźnienia w przyjęciu ustawy wynikały z braku zgody na nowy typ aktywów między władzami lokalnymi. Aksakov, który jest także przewodniczącym Narodowej Rady Bankowej w rosyjskim banku centralnym, podobno powiedział, że bank centralny sprzeciwiał się legalizacji kryptowalut, podczas gdy Duma Państwowa opowiadała się za niektórymi inicjatywami kryptograficznymi.

Jednak długo oczekiwane prawo jest teraz przełożone z innego powodu. Jak zauważył Aksakow, gdy Rosja przestawia się na priorytetowe działania przeciwko pandemii COVID-19, wszystkie procesy legislacyjne uległy spowolnieniu.

Aksakov dodał, że nadchodzące rosyjskie prawo kryptograficzne określi definicję kryptowalut i zabrania używania kryptowaluty jako formy płatności. Ponadto prawo będzie obejmować wydawanie i obrót aktywami cyfrowymi, jak poinformował urzędnik. W połowie marca dyrektor wykonawczy rosyjskiego banku centralnego powiedział, że ustawa ta zakazuje emisji i obiegu kryptowalut.

Aksakov podkreślił również, że nowe prawo nie utrudni operacji giełd kryptowalut, jeśli te nie będą go łamać. Dodał, że projekt ustawy o cyfrowych aktywach finansowych nie zawiera przepisów dotyczących wydobywania kryptowalut. Wyraził jednak przekonanie, że zyski z wydobycia kryptograficznego należy opodatkować, zauważając, że wydobycie kryptograficzne jest „rodzajem działalności, która wytwarza wartość”.

Ostatnie uwagi Aksakowa na temat opóźnienia w przyjęciu nadchodzącego rosyjskiego prawa dotyczącego kryptografii pojawiają się po tym, jak Rosja odnotowała największy jednodniowy wzrost liczby przypadków koronawirusa po raz szósty z rzędu. Jak donosi Reuters, władze Moskwy nakazały mieszkańcom izolację, podczas gdy rozważana jest ogólnokrajowa blokada.

Wiodąca chińska giełda rozszerzy działalność na Japonię:

OKCoin, jedna z najstarszych giełd w Chinach, kontynuuje ekspansję na rynku kryptowalut – ogłosiła, że oficjalnie uzyskała licencję w Japonii.

Zgodnie z ogłoszeniem, OKCoin Japan zakończyło rejestrację w lokalnym biurze finansowym Kanto. Według firmy sprawia to, że OKCoin jest pierwszą międzynarodową giełdą, która uzyskała licencję giełdy kryptowalut w ramach oficjalnej procedury składania wniosków w Japonii.

OKCoin Japan powiedział, że od momentu założenia we wrześniu 2017 r. przygotowuje się do osiągnięcia ram biznesowych zgodnych z japońskim prawem.

OKCoin chce uzyskać uznanie japońskiego organu w zakresie własnych technologii, produktów, zespołów, systemu zgodności i regulacji oraz wewnętrznego systemu zarządzania itp. W ten sposób ostatecznie zostają one zatwierdzone przez licencję.

– mówi menedżer marketingu OKCoin.

OKCoin ma teraz oficjalną siedzibę w San Francisco i ma wiele biur na całym świecie, w tym na Malcie. OK Group rozszerzyła swoją bazę biznesową na Chiny, Stany Zjednoczone, Europę, Malezję i Filipiny od momentu jej założenia w 2013 r. Dzięki ekspansji na Japonię firma Blockchain ma zatrudniać ponad 1.000 osób na całym świecie, mówi OKCoin.

Przed oficjalnym uruchomieniem giełdy OKCoin w Japonii użytkownicy mogą dokonać rejestracji wstępnej, odwiedzając główną stronę firmy, aby założyć konto. Giełda będzie wspierać japońskiego jena oraz główne aktywa kryptograficzne w tym Bitcoina, Ethereum, Ethereum Classic, Litecoina i Bitcoina Cash.

OKCoin na początku tego miesiąca dodał wsparcie dla dolara singapurskiego. Jest to trzecia waluta fiducjarna obsługiwana przez OKCoin po dolarze amerykańskim i euro.

BMW niebawem wprowadzi Blockchain do łańcucha dostaw:

Światowej sławy producent samochodów BMW Group planuje w tym roku wprowadzić oparte na Blockchain rozwiązanie łańcucha dostaw u 10 dostawców.

Nazwana „PartChain” platforma została już pomyślnie przetestowana przez BMW w 2019 r., ujawniono w oficjalnym ogłoszeniu.

We wczesnej wersji PartChain został zaprojektowany w celu zapewnienia identyfikowalności i natychmiastowej przejrzystości danych dla komponentów samochodowych w złożonych łańcuchach dostaw, które angażują wiele międzynarodowych podmiotów.

Pilotaż przeprowadzony w 2019 r. wprowadził rozwiązanie do zakupu i śledzenia przednich świateł, przy udziale dwóch z 31 zakładów BMW Group, a także trzech punktów dostawcy Automotive Lighting.

Andreas Wendt – członek zarządu BMW AG, odpowiedzialny za sieć zakupów i dostawców grupy – powiedział, że BMW chce teraz rozszerzyć projekt na „dużą liczbę” innych dostawców, z których 10 zostanie wybranych na 2020 r.

W perspektywie długoterminowej Wendt powiedział, że wizją BMW jest wykorzystanie Blockchain do stworzenia „otwartej platformy, która umożliwi bezpieczną wymianę i udostępnianie danych w łańcuchach dostaw oraz anonimowość w całej branży”.

Podczas gdy pilotaż był ograniczony do śledzenia komponentów, BMW widzi przyszłe zastosowania platformy obejmujące śledzenie kluczowych surowców do produkcji „od kopalni do huty”. Wraz z rozwiązaniem Blockchain – które zapewnia odporne na manipulacje, weryfikowalne gromadzenie danych i transakcje – PartChain wykorzystuje technologie chmurowe z Amazon Web Services i Microsoft Azure.

Wendt ujawnił, że BMW zamierza teraz udostępnić rozwiązanie PartChain innym członkom Mobility Open Blockchain Initiative (MOBI), które BMW współzałóżył w 2018 r.

MOBI jest wynikiem współpracy między BMW, GM, Fordem i Renault – a także znanymi firmami Blockchain, technologicznymi i inżynierskimi, w tym Bosch, Hyperledger, IBM i IOTA. Projekt doprowadził do stworzenia standardu MOBI Vehicle Identity Standard, którego celem jest ustanowienie bazy danych opartej na Blockchain dla numerów identyfikacyjnych pojazdów.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Na giełdach po upływie doby ponownie widzimy niewielki trend wzrostowy. Wartość Bitcoina wzrosła o 1,75%, Ethereum o 0,4%, XRP o 1,9%, Bitcoina Cash o 0,2% a Bitcoina SV o 2,2%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 3.9 mld dolarów wynosi obecnie mld 181.5 dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 112.4 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button