Analiza

Oto jak Blockchain pomoże w odkrywaniu kosmosu

Przestrzeń kosmiczna jest obszarem, który był historycznie badany przez kilka rządów, będąc złożoną materią, która wymaga dokładnych, wysokiej klasy badań, a co za tym idzie, znacznego finansowania. Ostatnio, wraz z rosnącą popularnością odważnych startupów takich jak SpaceX, eksploracja kosmosu stała się mniej ekskluzywnym obszarem. Teraz jednak wydaje się, że podstawowe cechy kryptowalut – Blockchain, jego podstawowa technologia oraz koncepcja Initial Coin Offering (ICO), jego model crowdfundingowy – przynoszą jeszcze więcej mocy na wcześniej niedostępne terytorium.

Wielcy gracze przejmują Blockchain do eksploracji kosmosu:

Kosmiczni giganci, tacy jak amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) oraz Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) badają sposoby wykorzystania technologii Blockchain do realizowania swojej misji. Dotychczasowe ustalenia sugerują, że technologia może być przydatna zarówno w terenie (ułatwiając procesy związane z danymi, podobnie jak w innych głównych instytucjach), jak i w przestrzeni (pomagając w nawigacji w głębokiej przestrzeni kosmicznej).

NASA

W 2017 r. NASA przyznała grant w wysokości 330.000 dolarów, który wspierał rozwój autonomicznego systemu statków kosmicznych opartego na Blockchain, który był pierwszym krokiem do przyjęcia tej technologii. Nazywany Paradygmatem Solidnej Sieci i Obliczeniami (RNCP), nowy system opiera się na Blockchain i nie wymaga interwencji człowieka, ponieważ odbiorca grantów, dr Jin Wei Kocsis – adiunkt inżynierii elektrycznej i komputerowej na Uniwersytecie w Akron – zarysowuje streszczenie badań.

Jak wyjaśnia Kocsis, RNCP zbada zastosowanie inteligentnych kontraktów Blockchain opartych na Ethereum w opracowaniu bezpiecznego systemu komputerowego, który byłby przydatny w trudnych warunkach kosmicznych:

W tym projekcie technologia Blockchain Ethereum zostanie wykorzystana do opracowania zdecentralizowanej, bezpiecznej i poznawczej infrastruktury sieciowej i komputerowej do eksploracji kosmosu. Protokoły consensus blockchain będą dalej badane w celu poprawy odporności infrastruktury […] Mam nadzieję opracować technologię, która rozpozna zagrożenia środowiskowe i uniknie ich w przyszłości, a także automatycznie wykona wiele zadań.

Bardziej szczegółowo, system RNCP będzie wykorzystywał inteligentne kontrakty do budowy statku kosmicznego, który automatycznie i szybko wykryje i uniknie wszelkich przeszkód – jak w kosmosie, konwencjonalne środki komunikacji stają się mniej niezawodne, gdy sygnał słabnie. Dlatego dr Kocsis ma nadzieję, że dzięki wyposażeniu w to rozwiązanie typu blockchain statki kosmiczne będą w stanie wykonać więcej zadań, dostarczyć więcej danych i dać naukowcom więcej czasu na analizę informacji, ponieważ nie będą musieli tracić czasu na wykrywanie potencjalnych zagrożeń środowiskowych. Do tej pory nie ujawniono konkretnego harmonogramu.

ESA

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) – odpowiednik NASA w UE – również studiuje Blockchain, chociaż częściej używają tej technologii do usprawnienia wewnętrznych procesów administracyjnych, a nie do jej uruchomienia w samej przestrzeni kosmicznej.

We wrześniu 2017 r. ESA przedstawiła raport zatytułowany „Distributed Ledger Technology: wykorzystujący Blockchain dla sukcesu ESA”. W dokumencie przedstawiono ogólne zalety i wady Blockchainu z konkretnymi przykładami (np. „Dubaj oszczędzi 25,1 milionów godzin pracy”), a następnie koncentruje się na potencjalnych korzyściach odpowiednich dla ESA – a mianowicie wykorzystaniu inteligentnych kontraktów w logistyce, szybszych i precyzyjniejszych płatnościach, dostępie w czasie rzeczywistym do zmian danych, bezproblemowej aktualizacji praw dostępu i niezmiennego systemu głosowania, między innymi.

Warto zauważyć, że agencja omawia perspektywę zastosowania Blockchain w kontekście tak zwanej przestrzeni 4.0, zdefiniowanej jako „sytuacja, w której występuje zwiększona liczba zróżnicowanych aktorów kosmicznych na całym świecie.” Jeden z autorów publikacji, ESA Senior Corporate Koordynator ds. Rozwoju, Gianluigi Baldesi, wyraził opinię na warsztatach zorganizowanych w Europejskim Centrum Badań Kosmicznych i Technologii (ESRTC) w październiku 2017 r.:

W erze przestrzeni kosmicznej 4.0 – tak jak w naszym własnym życiu – musimy być przystosowani do zmiany i pielęgnowania kultury proaktywności i otwartości na zakłócenia i okazje.

– powiedział Baldesi.

Space Decentral

Space Decentral jest singapurskim startupem i zdecentralizowaną autonomiczną organizacją (DAO), jak wynika z białej księgi opublikowanej na początku 2018 roku. Zasadniczo opiera się na pomyśle, że chociaż pionierzy badań kosmosu, tacy jak USA i Rosja, są nadal ważni, obszar ten staje się coraz bardziej zdemokratyzowany, a teraz jest więcej możliwości dostępnych nawet dla prywatnych osób.

Chociaż plan projektu jest szczególnie niejasny, zasadniczo obiecuje umożliwić setkom tysięcy nowych osób bycie częścią globalnej agencji kosmicznej nie tylko jako wsparcie finansowe, ale także jako integralny element wiedzy, niezależnie od narodowości, poprzez zapewnienie środki na crowdfunding i crowdsourcing różnych projektów związanych z tą przestrzenią, które trudno byłoby zasponsorować przez starsze modele – ICO ułatwia cały proces. Space Decentral wyraził swoje plany wydania coina o nazwie Faster Than Light Coin (FTL coin).

Niedawno, firma startupowa ogłosiła swój pierwszy zdecentralizowany program kosmiczny o nazwie Coral, który jest prowadzony przez czterech byłych pracowników NASA. Jego głównym celem jest ułatwienie drukowania 3D na powierzchni księżycowej w celu zbudowania infrastruktury dla osadników.

Zasadniczo SpaceChain buduje pierwszą na świecie sieć satelitarną typu open-source, która działa na węzłach Blockchain. Rzeczywiście, jego dyrektor generalny, Zheng Zuo, zdaje się znać cenę prawdziwej decentralizacji, w oparciu o komentarz, który dostarczył Tech in Asia:

Możesz uruchomić zdecentralizowaną platformę e-commerce, ale w backendach używasz Amazon Web Services. To ich infrastruktura technologiczna (…) Po tym, jak wszyscy zaczniemy polegać na tej scentralizowanej usłudze, trudno będzie osiągnąć prawdziwą decentralizację.

Wspierany przez Jeffa Garzika i jednego z najważniejszych inwestorów kryptograficznych, Tima Drapera, SpaceChain wprowadził na rynek swojego pierwszego satelitę niskoportonowego – w oparciu o niedrogą technologię CubeSat – w lutym 2018 r. W ten sposób startup ma nadzieję na w pełni zdecentralizowaną sieć, która, wspierana będzie przez otwarty system operacyjny SpaceChain, który ma stać się wspólną przestrzenią typu Bockchain dla innych programistów. Jak wyjaśnia zespół SpaceChain w swoim średnim poście:

Satelity są wykorzystywane jako węzły typu Blockchain do przetwarzania danych, transmisji, przechowywania danych w przestrzeni kosmicznej i opracowywania aplikacji. SpaceChain integruje się również z Qtum, aby zapewnić podstawowy interfejs API usług dla inteligentnych kontraktów i aplikacji Blockchain.

Blockstream

Idea zdecentralizowanego, odległego Blockchaina napędzanego satelitami nie jest szczególnie nowa – startup o nazwie Blockstream zaczął używać tej koncepcji już w 2017 roku, kiedy ogłosił swój projekt Blockstream Satellite, którego celem jest przesłanie Blockchainu do każdej osoby na Ziemi. Wykonał on nawet swoją pierwszą transakcję.

Aby uruchomić oparty na przestrzeni kosmicznej Blockchain, Blockstream Satellite opierał się na technologiach open-source. Jego komunikat prasowy cytował GNU Radio i Fast Internet Bitcoin Relay Engine (FIBER) jako zintegrowane technologie, podczas gdy FAQ wyjaśnia:

Każdy może odbierać sygnał za pomocą małej anteny satelitarnej (podobnej do odbiornika telewizji satelitarnej) i interfejsu USB SDR (programowanego radia). Całkowity koszt sprzętu dla użytkownika wynosi tylko około 100 dolarów. Oprogramowanie jest bezpłatne. Interfejs oprogramowania jest oprogramowaniem GNU Radio o otwartym kodzie źródłowym, które jest odbiornikiem. GNU Radio prześle dane do protokołu FIBER, który jest procesem BTC i tam znajdują się bloki.

Afryka, Europa, Ameryka Południowa i Ameryka Północna były pierwszymi regionami, w których użytkownicy mogli pobrać węzeł beta – w zasadzie objaśniono dwie trzecie powierzchni planety. Zgodnie ze statusem sieci, inne regiony nie zostały jeszcze wprowadzone.

Nexus

Nexus to startup z siedzibą w Arizonie, który ogłosił tzw. „Pierwszy na świecie trójwymiarowy Blockchain”. W szczególności chodzi o sieć satelitarną, którą Nexus opracowuje we współpracy z Vector Space Systems. Jego misją jest zapewnienie globalnego dostępu do cyfrowej waluty i autonomicznej infrastruktury internetowej za pomocą platformy programowej Vector Galactic Sky w sieci satelitów o niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), która jest raczej podobna do wyżej wspomnianych projektów.

Nexus dodatkowo podkreśla znaczenie decentralizacji w świecie zdominowanym przez gigantyczne korporacje:

Platforma oparta na przestrzeni kosmicznej oferuje większą nadmiarowość i bezpieczeństwo zdecentralizowanych aplikacji, ponieważ satelity są odporne na regulacje lub kontrolę ze strony organów państwowych i korporacyjnych.

Co więcej, startup ma nadzieję zapewnić niezawodny i niedrogi dostęp do Internetu za pośrednictwem sieci Blockchain opartej na satelitach, podczas gdy przychody uzyskane z komercyjnych aplikacji zostaną wykorzystane do opłacenia utrzymania i eksploatacji sieci, co obniży koszty dla zwykłych klientów.

źródło: cointelegraph.com.


 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button