News

#107 Aktualności z dn. 03.11.2017

Z piątkowych wydarzeń: Gigant z Ameryki Łacińskiej planuje wprowadzenie kryptowalut; Uwaga na wirusy; Bitcoin może stać się walutą przyszłości; Nie warto zapożyczać się w Bitcoinie; Giełda wraca na zielone tory.

Gigant z Ameryki Łacińskiej planuje wprowadzenie kryptowalut:

Według dzisiejszego raportu Bloomberg, Mercado de Termino de Rosario (Rofex) z Ameryki Łacińskiej szuka możliwości wprowadzenia do swojej oferty kryptowalut. Rofex wstępnie opracował plany świadczenia usług powierniczych dla aktywów cyfrowych i wykorzystania Bitcoina jako zabezpieczenia przyszłych transakcji.

Szef Rofex, Diego Fernandez powiedział w wywiadzie, że oferta ta jest na etapie laboratoryjnym, a firma planuje jej ogłoszenie przed końcem roku. Fernandez wspomniał również, że w przypadku głównych instytucji finansowych kryptowaluty są coraz częściej postrzegane jako sposób na poszerzenie swojej linii biznesowej. Zapytany, dlaczego Rofex chce wprowadzić tę usługę, odpowiedział, że dostarczanie klientom nowych rozwiązań to podstawa ich działalności. Dodał również, że przed wprowadzeniem jakiegokolwiek produktu powiązanego z kryptowalutami firma musi uzyskać aprobatę prawną.

Wiadomość ta pojawia się jako odpowiedź na decyzję amerykańskiej spółki CME Group, która w tym tygodniu poinformowała, że do końca tego roku planuje wprowadzić do swojej oferty Bitcoina. Ruch ten również oczekuje na zatwierdzenie przez organy regulacyjne.

Uwaga na wirusy:

Wśród doniesień, że CryptoShuffler powrócił kradnąc ponad 140.000 dolarów, naukowcy odkryli nowy bitcoinowy wirus. Według rosyjskiego źródła RBC, antywirusy Kaspersky i ESET odkryły dwie aplikacje, które oficjalnie nie istnieją i stanowią zagrożenie dla użytkowników Google Play. Aplikacje te mają być powiązane z giełdą kryptowalut Poloniex, mimo że giełda ta nie ma swojej aplikacji. Po zalogowaniu się na swoje konto, aplikacje te kradną środki z profilu użytkownika Poloniex. Badacze ostrzegają, że jak dotąd zostały one ściągnięte około 5.000 razy.

Te dwie aplikacje próbowały ukraść uwierzytelnienie Poloniex, a także uzyskać dostęp do e-maili użytkowników.

– powiedział Lukas Stefanko z ESET w ostrzeżeniu wydanym po raz pierwszy w zeszłym tygodniu.

W Internecie pojawia się coraz więcej ataków hakerskich wykorzystujących kryptospace. Oprócz CryptoShufflera, który wykorzystuje narzędzie kopiuj – wklej w celu zastąpienia docelowego adresu portfela Bitcoina, w zeszłym tygodniu nadal pojawiały się ataki hakerskie blokujące firmy w celu wyłudzenia okupu w Bitcoinie. Trzeba tutaj również wspomnieć o Bad Rabbit, który rozprzestrzeniał się głównie w Rosji i na Ukranie, wykazując cechy podobne do ataku May WannaCry.

Póki co Stefanko doradził wszystkim użytkownikom włączyenie uwierzytelniania dwupoziomowego, aby zabezpieczyć się przed atakami obecnych lub przyszłych hakerów.

Bitcoin może stać się walutą przyszłości:

Dyrektor generalny Goldman Sachs, Lloyd Blankfein przyznaje, że nie zainwestował jeszcze w kontrowersyjną na Wall Steet walutę cyfrową i nadal ciężko mu się w tej kwestii określić. Przyznaje jednak, że podoba mu się pomysł waluty znajdującej pokrycie w ogólnym porozumieniu.

Blankfein, przyglądając się historii walut, dokonał interesującego odkrycia. Zaobserwował, że w przeszłości miała miejsce podobna do obecnej sytuacja dotycząca walut. Twierdzi on, że na podstawie jego obserwacji można przypuszczać, że Bitcoin stanie się walutą przyszłości. W wywiadzie dla Bloomberg powiedział:

Czytałem dużo książek historycznych i wiem, że kiedyś moneta była warta 5 dolarów, gdy miała 5 dolarów pokrycia w złocie. Teraz mamy papier, który znajduje pokrycie jedynie we fiat. Może w nowym świecie odkryjemy coś, co będzie znajdowało pokrycie w ogólnym porozumieniu.

Dyrektor generalny Goldman Sachs, może nieumyślnie, wskazuje, że obecna sytuacja pieniądza papierowego nie ma zbyt wielkiego sensu. W dalszej części swojej wypowiedzi stwierdza:

Posiadanie papierowych pieniędzy, które są po prostu stanowione przez fiat, rządy i inne niestabilne, scentralizowane autorytety nie jest idealną sytuacją. Sens wydaje się mieć waluta, która jest poparta wyłącznie ogólną zgodą na jej cenę. Bitcoin jest w wyjątkowej pozycji, ponieważ jego technologia bazowa i jego pozycja na rynku sprawia, że jest to doskonała waluta, która może taką zgodę uzyskać. Żyjemy w czasach rewolucji, która ma miejsce w wielu sektorach społeczeństwa. W ekosystemie monetarnym, Bitcoin jest siłą destrukcyjną. Technologia blockchain rozszerza swoje wpływy, ale Bitcoin niszczy ustalony porządek rzeczy.

Mimo że pieniądz papierowy to jedyne źródło utrzymania Blankfeina, wydaje się, że dyrektor generalny Goldman Sachs ma do niego wiele zastrzeżeń. Już kiedyś, na twitterze, wspominał on, że na pieniądze papierowe kiedyś patrzono z równą podejrzliwością, co na kryptowaluty teraz. Jego otwarty umysł może ostrożnie podchodzić do Bitcoina, ale jasne jest, że szuka on czegoś nowego i rewolucyjnego. Swoją wypowiedź podsumował on w następujący sposób:

Przez lata nauczyłem się, że jest wiele rzeczy, które sprawdzają się całkiem dobrze, a których nie kocham.

 Nie warto zapożyczać się w Bitcoinie:

Odsetki są tematem o bardzo burzliwej historii. Dziś działają ręka w rękę z inflacją i razem kontrolują główne gospodarki świata. Historia odsetek jest tak stara jak pieniądz, ale ostatnimi czasy waluty cyfrowe zaczęły dodawać im poważnych zmarszczek.

Faktem jest, że odsetki są jedynym sposobem tworzenia bogactwa z niczego. I faktem jest, że sposobem tym nigdy nie jest proces produkcyjny. A odsetki są naturalnie inflacyjne: często wyraźnie widać, że stopy procentowe pobierane przez banki centralne zasadniczo pokrywają się z lokalnymi stopami inflacji, a inflacja jest istotnym czynnikiem przystępności dowolnej długoterminowej pożyczki, której wartość pieniężna gwałtownie maleje z powodu inflacji.

Jest to ważna kwestia: pożyczki długoterminowe, takie jak kredyty hipoteczne, są ogólnodostępne, ponieważ inflacja niweluje rzeczywiste opłaty miesięczne. Oznacza to, że opłata miesięczna w wysokości 1.000 dolarów, w ujęciu realnym,  będzie znacznie mniejsza za 20 lat. Innymi słowy, im dłużej spłacany kredyt hipoteczny, tym łatwiej się go spłaca.

Podczas kryzysu ekonomicznym z 2008 roku osobliwą reakcją systemu bankowego było obniżenie stóp procentowych do poziomu zerowego, a następnie nazwane tego zjawiska łagodzeniem ilościowym. Ten niewinny termin zamaskował hurtowy dodruk pieniędzy, pokrywający to, co było generowane przez odsetki, aby wspierać postrzegane wartości akcji, a jednocześnie utrzymać inflację na stosunkowo niskim poziomie.

Co to oznacza dla użytkowników walut cyfrowych, które w przeciwieństwie do waluty fiducjarnej nie mają podstawowej stopy procentowej? Jeśli ktoś chce pożyczać Bitcoina komuś innemu, jest to umowa między pożyczkodawcą, a pożyczkobiorcą. Charakter kryptowaluty polega jednak na tym, że jej wartość stale wzrasta, ponieważ jest ona zasobem skończonym. Nie może być tworzona z woli banku centralnego czy innej instytucji. Można na to popatrzeć w następujący sposób: ponieważ pieniądz fiducjarny staje się mniej wartościowy z powodu inflacji, waluty cyfrowe stają się, w stosunku do niego, bardziej wartościowe.

Zasada ta sprawia, że trudno zrozumieć spieniężanie swojej kryptowaluty. Kiedy sprzedaje się zasób deflacyjny, np. Bitcoina, by kupić inflacyjną walutę fiducjarną, trzeba pamiętać, że trudniej będzie z powrotem odkupić walutę cyftową. Wszyscy słyszeliśmy historie o ludziach, którzy sprzedali Bitcoina rok lub dwa lata temu, by coś kupić, ale potem bardzo tego żałowali. Dzięki tej cesze jakakolwiek pożyczka kryptowalutowa nie jest w żaden sposób uzasadniona, z odsetkami, czy też bez nich.

Nigdy nie powinniśmy zapominać, że ponieważ prawdziwe kryptowaluty są ściśle skończone, z definicji są deflacyjne. To wymusza zupełnie nowy paradygmat dla ludzkości, wymagający całkowicie nowego podejścia do tego, co nazywamy ekonomią.

 Giełda wraca na zielone tory:

Po kilku dniach głębokich korekt, znaczna większość kryptowalut zanotowała wzrosty. Cena Bitcoina w dalszym ciągu pnie się w górę – przez ostatnią dobę o 3,4%. Inne największe waluty jak Ethereum czy Litecoin, także odnotowały dobre wyniki, notując wzrost wartości kolejno o 4,1% i 1,1%. Kolejny dzień świętują użytkownicy BitcoinCash, który nie reagował na korekty, a w ciągu ostatniej doby, jego cena podniosła się o 17,1%. Wyraźnie wzrosła też kapitalizacja całego rynku i wynosi aktualnie 198,9 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, worldcoinindex.com.


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button