#1080 Newsy z dnia 15.07.2020
Ze środowych wydarzeń: Revoult rozszerza usługi w USA; Rząd Japonii uwzględni CBDC w oficjalnym planie gospodarczym; Czołowy bank planuje emisję stablecoina; Stellar Foundation łączy siły z Samsungiem; Aktualna sytuacja na giełdach.
• Revoult rozszerza usługi w USA:
Znana brytyjska firma fintech Revolut rozszerza swoje usługi handlu kryptowalutami w Stanach Zjednoczonych. Od 15 lipca użytkownicy w całym kraju – z wyjątkiem Tennessee – mogą handlować kryptowalutami w aplikacji Revolut. Pierwotnym planem było wprowadzenie tej usługi w kwietniu. Oferta kryptograficzna będzie świadczona we współpracy z Paxos.
Usługa Revolut jest dostępna dla europejskich klientów neobanku od kilku lat. Edward Cooper, szef ds. Kryptografii w Revolut, powiedział, że kryptowaluty są silnym motorem pozyskiwania użytkowników dla firmy w Europie i ma nadzieję, że to samo będzie dotyczyć USA. Obecnie Revolut ma około 60.000 użytkowników w tym kraju.
Cooper uważa, że przejrzyste opłaty i fakt, że użytkownicy ograniczają się do handlu w Revolut – nie mogą wysyłać ani odbierać kryptowalut z portfeli podmiotów trzecich – dadzą mu przewagę nad doświadczonymi operatorami, takimi jak Coinbase, Kraken i innymi.
Powiedziałbym, że naszą wyjątkową propozycją jest fakt, że w Revolut nie chodzi tylko o to, że usługa kryptograficzna, którą mamy, jest bardzo, bardzo prosta w użyciu. […] Za naciśnięciem jednego przycisku możesz od razu zacząć kupować walutę fiat. […] Ponieważ naszą specjalizacją są waluty fiducjarne i kryptowaluty, możesz faktycznie wykonać wiele krzyżów kryptograficznych, których nie możesz zrobić nigdzie na świecie.
– powiedział.
Początkowo asortyment kryptowalut będzie ograniczony do Bitcoina i Etheru, ale Revolut spodziewa się dodać więcej walut w najbliższej przyszłości, biorąc pod uwagę popyt użytkowników.
• Rząd Japonii uwzględni CBDC w oficjalnym planie gospodarczym:
Oczekuje się, że rząd japoński uwzględni rozważenie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) w swoim oficjalnym planie gospodarczym. Wiadomość pojawiła się 10 dni po ogłoszeniu przez Bank Japonii, że zacznie eksperymentować z jenem cyfrowym, aby sprawdzić jego wykonalność z technicznego punktu widzenia.
Według Nikkei rozważenie CBDC zostanie uwzględnione w planie Honebuto dotyczącym rewitalizacji gospodarczej i fiskalnej. Plan Honebuto jest podstawą japońskiej polityki gospodarczej i fiskalnej, a raport mówi, że rząd japoński „rozważy CBDC podczas koordynacji z innymi krajami”.
Po tym, jak Chiny zaczęły testować swój CBDC lub cyfrowy juan, rząd japoński przyspieszył przygotowania do własnego CBDC. W marcu, w ekskluzywnym wywiadzie dla Cointelegraph Japan, Kozo Yamamoto, członek Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP) w Izbie Reprezentantów i były urzędnik Ministerstwa Finansów wezwał Japonię do szybkiego wdrożenia CBDC:
Jeśli Japonia nie wyemituje cyfrowej waluty, a ludzie na świecie będą używać innych walut cyfrowych, japoński jen zostanie zapomniany i utraci suwerenność.
– powiedział.
Zmiana postaw była szybka. W lipcu 2019 r. Bank Japonii utrzymywał, że „nie mieli planu emisji CBDC”. Jednak w raporcie z tego miesiąca ogłosił, że zacznie eksperymentować z cyfrową walutą banku centralnego.
Według Nikkei, rząd japoński, a nie Bank Japonii, ma ostateczne prawo do oceny, czy emitować CBDC.
• Czołowy bank planuje emisję stablecoina:
Grupa finansowa Mitsubishi UFJ lub MUFGt, piąty co do wielkości bank na świecie, podobno planuje wydać własną cyfrową walutę w drugiej połowie 2020 r.
Zainicjowany w 2015 r. projekt waluty cyfrowej pierwotnie miał działać w sieci Blockchain i ułatwiać natychmiastowe transakcje peer-to-peer. Po wielu opóźnieniach inicjatywa ma zostać wdrożona nie później niż w 2020 r.
Hironori Kamezawa, prezes i dyrektor generalny MUFG, ogłosił w poniedziałek nowe plany dla lokalnej agencji prasowej Mainichi Shimbun. W ramach zbliżającej się premiery MUFG planuje uruchomić mobilne płatności detaliczne oparte na walucie cyfrowej we współpracy ze swoim partnerem, firmą Recruit Group.
Według raportu, Kamezawa powiedział, że prawie 1 mln sklepów rekrutujących członkowskich już zapisało się na tę współpracę. „Uważamy, że każdy będzie mógł z niego korzystać otwarcie” – zauważył dyrektor generalny, dodając, że w przyszłości token MUFG będzie dostępny również w sklepach nie będących rekrutami.
Token MUFG został zaprojektowany jako stablecoin oparty na Blockchain 1: 1 względem japońskiego jena. Od czasu rozpoczęcia projektu około pięć lat temu wdrożenie tokenu MUFG zostało kilkakrotnie opóźnione. Bank podobno próbował uruchomić token zarówno w 2018, jak i 2019 r.
• Stellar Foundation łączy siły z Samsungiem:
Stellar Development Foundation, SDF, ogłosiło oficjalną integrację swojego ekosystemu Blockchain z Blockchain Keystore firmy Samsung. Integracja ta ma na celu zapewnienie użytkownikom Stellar rozwiązania do przechowywania kluczy prywatnych na wybranych smartfonach Galaxy.
Zgodnie z ogłoszeniem, programiści z ekosystemu Stellar będą mogli tworzyć aplikacje i usługi związane z Blockchain dla właścicieli smartfonów Samsung Galaxy.
Denelle Dixon, CEO i dyrektor wykonawczy Stellar Development Foundation, skomentował partnerstwo z Samsungiem następująco:
Integracja Stellar z Blockchain Keystore firmy Samsung jest znaczącym krokiem dla naszej sieci i niesamowitego ekosystemu aplikacji zbudowanych na tej platformie. Samsung oferuje rozwiązanie do zarządzania kluczami, które jest przyjazne dla użytkownika i pozwala na szersze zastosowanie technologii Blockchain. Dzięki tej integracji otworzyliśmy się na nową sieć użytkowników, którzy mogą skorzystać z połączonych innowacji Stellar i Samsung.
– powiedział
Smartfony Samsung, które kwalifikują się do integracji, obejmują Galaxy S20 Series, Galaxy Z Flip, Galaxy Note 10 Series, Galaxy Fold i Galaxy S10.
• Aktualna sytuacja na giełdach:
Na giełdach po upływie doby obserwujemy niewielkie spadki. Bitcoin zmniejszył swoją wartość o 0,3%, Ethereum o 0,8%, XRP o 0,5% a Bitcoin Cash i Cardano o 1.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się się o 0.1 mld dolarów wynosi obecnie 272.6 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 57.1 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.