#109 Aktualności z dn. 5.11.2017
Z niedzielnych wydarzeń: Różnica między ceną, a wartością ICO; CryptoShuffler zbiera żniwa; Nowy album Björk jedynie za kryptowaluty; Bitcoin tańszy od kart kredytowych; Na giełdzie spokojnie.
• Różnica między ceną, a wartością ICO:
Inwestorzy mają pełne ręce roboty. Dynamika rynku sprawia, że łatwo jest zapomnieć o różnicy między ceną, a wartością. Wielu z użytkowników giełd skupia się na szybkim zysku, kupując najlepsze ich zdaniem ICO i mając nadzieję na ogromne zyski zaraz po wprowadzeniu ich do sprzedaży ogólnej. Nie ma w tym podejściu nic złego, a nawet może ono przynieść znaczący sukces. Jednak znacznie łatwiej i pewniej można zarobić poprzez kupowanie i trzymanie tokenów. W takim przypadku inwestorzy muszą wyraźnie odróżniać cenę tokena od jego wartości.
Wiele tokenów i walut reprezentuje wielkie projekty, które mają ogromny potencjał. Niektóre z nich mogą zakłócić tradycyjne sposoby załatwiania spraw, co prawdopodobnie przyniesie duże zyski w przyszłości. Inwestorzy muszą zrozumieć, że szybkie zyski zawsze ustępują długoterminowemu potencjałowi. Warto też zadać sobie pytanie o aktualną i potencjalną wartość ocenianych projektów. Najszybszym sposobem na utratę pieniędzy jest zakup zbyt drogiego tokena, który ma niewielki potencjał, a zatem niską wartość. Z drugiej strony, inwestorzy którzy wykazali się długowzrocznością i nabyli w zeszłym roku Bitcoiny lub inne wysokiej jakości alty, osiągnęli ogromne zyski. Nie należy lekceważyć rozeznania w okół projektu i właściwej weryfikacji modelu biznesowego zespołu.
Ważne jest, aby zrozumieć co napędza popyt na token. Wymaga to uczciwej i obiektywnej oceny projektu. Wiele z nich musi zostać perfekcyjnie wykonane, aby odnieść sukces, a inwestorzy powinni pamiętać, że perfekcja rzadko występuje na tym świecie. Dodatkowo warto wspomnieć, że w pewnym momencie pojawią się czynniki rynkowe, takie jak wzrost liczby krypto-adopcji. Dotyczy to jednak przyszłości i nie jest pewne. Inwestorzy nie powinni decydować się na projekt, którego wartość jest uzależniona wyłącznie od spekulacji. Nie powinien ich także nękać hype.
Inwestorzy muszą spojrzeć poza wspólne cechy tokenów i skupić się bardziej na unikalnej propozycji każdego z nich. W momencie, gdy nowy projekt zaczyna kopiować już istniejący, powinni oni zrobić krok wstecz. Należy również pamiętać, że owczy pęd się nie sprawdza. Za to sprawdza się obiektywne ocenianie obecnej i przyszłej wartości każdego projektu, w który się inwestuje.
• CryptoShuffler zbiera żniwa:
Rosyjska firma Kaspersky Lab ostrzega użytkowników kryptowalut, że ich coiny nie są bezpieczne nawet w prywatnych portfelach. Trojan o nazwie CryptoShuffler kradnie pieniądze spod nosa użytkowników, zastępując adresy portfela podczas kopiowania i wklejania danych do przelewu. Żaden portfel nie jest bezpieczny, ponieważ trojan wykorzystuje funkcję schowka systemu operacyjnego.
Trojan ten w krótkim czasie spowodował znaczne szkody, choć badacze cyberprzestrzeni uważają, że prawdopodobnie działa on już od około roku lub nawet dłużej. Według firmy Kaspersky:
(…) Cyberprzestępcom udało się ukraść już 23 Bitcoiny, co odpowiada około 140.000. dolarów. Ponadto skradziono również tysiące dolarów z innych kryptowalut takich jak Litecoin, Dash, Monero, Ethereum, Zcash i Dogecoin.
Najprostszym sposobem zabezpieczenia się jest dokładne sprawdzanie wprowadzonego adresu portfela tuż po skopiowaniu. Twórcy trojanów bazują na tym, że normalnym procesem jest po prostu skopiowanie, wklejenie i wysłanie przelewu, bez sprawdzania nawet początkowych i końcowych znaków adresu portfela. Kaspersky ostrzega użytkowników i zaleca ostrożność. Ponadto użytkownicy powinni korzystać z systemu antywirusowego i anty-malware w celu wykrywania i usuwania złośliwego oprogramowania. W miarę rozwoju kryptospace ryzyko ataków będzie rosło, a ludzie poruszający się w tym obszarze będą musieli zachować czujność, aby chronić swoje fundusze.
• Nowy album Björk jedynie za kryptowaluty:
Znana z tego, że ogarnia wszystko, piosenkarka Björk ogłosiła, że jej najnowszy album, Utopia, będzie dostępny do kupienia jedynie za pośrednictwem kryptowalut. Artysta zaakceptuje Bitcoiny, Litecoiny, Dash i AudioCoiny i nie zaakceptuje walut fiat. Ruch ten może wydawać się strategią marketingową, jednak według Kevina Bacona z Blockpool jest inaczej:
To naprawdę nie jest strategia marketingowa Björk. To decyzja, aby zostać pionierem. Jest to dla niej coś oczywistego. Jeśli nie był bym zaangażowany w ten projekt, oczekiwałbym, że Björk chce być pionierem w tej dziedzinie i wraz z zespołem robić twórcze rzeczy z wykorzystaniem krypto.
Wraz ze wzrostem zastosowania kryptowalut rośnie ich wartość i liczba transakcji, co powoduje większą stabilność cen. Stabilność zwiększa popularność. Ten proces wdrażania nowych zastosowań i stabilizacji został nazwany cyklem Satoshiego i jest podstawowym czynnikiem wzrostu ceny Bitcoina. Oferta albumowa Björk to po prostu kolejny krok na drodze do przyjęcia i stabilizacji walut cyfrowych. Ponieważ rynek kryptowalut nadal zyskuje na atrakcyjności, ceny idą w parze z krzywą przejmowania i jednocześnie napędzają krzywą adaptacji.
• Bitcoin tańszy od kart kredytowych:
Podczas gdy sceptycy twierdzą, że Bitcoin jest używany jedynie do spekulacji i nie ma rzeczywistych zastosowań, przedszkole w Nowym Jorku pokazało, że Bitcoin może być wygodną i skuteczną metodą płatności. W wywiadzie udzielonym dla Business Insider przewodniczący Szkół Montessori w Flatiron i SoHo, Marco Ciocca wyjaśniał, że kilku rodziców spytało go o możliwość wykorzystania Bitcoina w celu opłacenia czesnego.
Przez ostatnie kilka lat Marco śledził przestrzeń Bitcoina i zdawał sobie sprawę z zalet korzystania z niego, w tym łatwości dokonywania płatności, szybkości transakcji i niskich opłat. Wraz z innymi członkami administracji Ciocca zdecydował się dodać Bitcoina jako metodę płatności. Szkoły nie przechowują kryptowaluty. Używają procesora płatności, aby otrzymywać waluty fiat na swoje konta bankowe. Dzięki temu nie są narażone na zmienność jego cen. Podczas gdy korzystanie z takiego procesora to koszt 1% za przetwarzanie transakcji, opłaty związane z użytkowaniem kart kredytowych to 2%, 3% czy nawet 4%. Co więcej, karty kredytowe mogą zostać odrzucone, co prowadzi do dodatkowych kosztów. Dlatego też szkoła nie akceptuje płatności kartą kredytową. Poza Bitcoinem przyjmuje ona gotówkę, czeki i przelewy elektroniczne.
Ostatnimi czasy wiele firm wprowadziło Bitcoina jako metodę płatności, ale znalazło jedynie kilku klientów skłonnych nim zapłacić. I w tym przypadku również jedynie garstka rodziców zapłaciła czesne za pomocą Bitcoina. Dla szkoły nie było to problemem. Z ich punku widzenia po prostu zaoferowali rodzicom dodatkową, wygodną metodę płatności.
• Na giełdzie spokojnie:
Dziś większa część kryptowalut odnotowała niewielkie spadki. Cena Bitcoina nadal rośnie – w przeciągu ostatnich 24. godzin o 1,8%. Inne największe waluty jak Ethereum czy Litecoin odnotowały lekkie korekty, kolejno o 1% i 0,3%. Cena EthereumClassic wzrosła o 14%, natomiast BitcoinCasha zmalała o 6%. Kapitalizacja rynku wynosi dziś 200,2 mld dolarów, co oznacza wzrost o 1,6 mld dolarów w ciągu doby.
źródło: cointelegraph.com, worldcoinindex.com
Form1
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.