#112 Aktualności z dn. 8.11.2017
Z środowych wydarzeń: SegWit2x wstrzymany; Chiny oficjalnie wracają do gry; Australia nawiązuje porozumienie dotyczące fintech z Chinami; Indie zapowiadają zablokowanie kryptowalut; UPS wspiera rozwój technologii blockchain; W Zimbabwe Bitcoin po 13.000 dolarów; Duże przyrosty na giełdach.
• SegWit2x wstrzymany:
Organizatorzy kontrowersyjnej propozycji skalowania Bitcoina wstrzymują próbę zwiększenia rozmiaru bloku poprzez aktualizację oprogramowania.
Plan o nazwie SegWit2x, lub po prostu 2x, miał spowodować zwiększenie rozmiaru bloku do 494784 i zostać wprowadzony w życie 16. listopada lub w okolicach tej daty. Jego zawieszenie ogłoszono dzisiaj w wiadomości e-mail, napisanej przez Mike’a Belshe, dyrektora generalnego i współzałożyciela portfela Bitcoina BitGo. Jeden z liderów projektu SegWit2x przekonywał, że propozycja skalowania jest zbyt kontrowersyjna, aby dojść do skutku. Napisał on:
Niestety, jasne jest, że na tą chwilę nie wypracowaliśmy wystarczającego porozumienia dotyczącego uaktualnienie rozmiaru bloku. Kontynuacja obecnej ścieżki może podzielić społeczność i być przeszkodą dla wzrostu Bitcoina. Nigdy nie było to celem SegWit2x. Na chwilę obecną zawieszamy nasze plany dotyczące nadchodzącej aktualizacji 2MB.
Wiadomość ta podpisana jest również przez firmy, które pierwotnie wspierały plan. Firmy te nadal mają nadzieje, że w wielkość bloku zostanie zwiększona, gdy zainteresowane strony wypracują porozumienie.
• Chiny oficjalnie wracają do gry:
Dwa miesiące temu, gdy Chiński organ nadzoru wydał komunikat pt. „Siedem organów regulacyjnych” i zamknął handel kryptowalutami, cały świat myślał, że Chiny zamykają się na Bitcoina. Choć optymiści twierdzili, że Chiński rząd może uwolnić handel bitcoinami w pewnych okolicznościach w przyszłości, nikt nie spodziewał się, że ten dzień nadejdzie tak szybko.
1. listopada zb.com, nowa platforma handlowa kryptowalut, zaczęła obsługiwać sprzedawców i kupujących na całym świecie, w tym w chińczyków. Zb.com stała się główną platformą transakcyjną, która w ciągu kilku dni dostarczyła możliwość handlu BTC, LTC, ETH, ETC i innymi ważnymi kryptowalutami. Co więcej, 8. listopada zaczęła przyjmować juany jako depozyt. Innymi słowy Chiński rynek, który został zamknięty przez organy regulacyjne, jest teraz aktywny. Platforma akceptuje karty kredytowe i debetowe. WeChat Pay i Alipay nie są jeszcze dostępne.
Choć wciąż jest zbyt wcześnie, by twierdzić, że w Chinach handel Bitcoinami jest wolny od rządu, jest wysoce prawdopodobne, że władza zamiast zakazywać używania Bitcoina i innych kryptowalut jest bardziej zainteresowana regulowaniem rynku i nadzorowaniem handlu.
• Australia nawiązują porozumienie dotyczące fintech z Chinami:
Chińska Komisja Regulacyjna ds. Papierów Wartościowych (CSRC) oraz australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) podpisały umowę o współpracy w zakresie technologii finansowej (fintech), aby wspierać innowacje na swoich rynkach. Zgodnie z umową obie strony udostępnią i wykorzystają informacje o trendach i zmianach na rynkach wschodzących w celu promowania innowacji w branży fintech. Przewodniczący CSRC, Shiyu Liu, powiedział:
W ciągu ostatnich kilku lat szybki rozwój branży fintech spowodował szerokie możliwości wprowadzania nowych usług finansowych, zwiększenia integracji finansowej i zaspokojenia potrzeb inwestorów.
Partnerstwo przyniesie korzyści zarówno Chinom, jak i Australii, ponieważ oba te kraje są ważnymi partnerami handlowymi. Chiny są również największym pojedynczym rynkiem eksportowym i importowym dla Australii. ASIC twierdzi, że Chiny są największym rynkiem dla inwestycji w technologię finansową na całym świecie. Chińskie platformy płatności detalicznych Alipay i WeChat Pay mają około 1,1 mld użytkowników, a inwestycje w projekty fintech w Chinach wyniosły w 2016 r. ponad 10 mld dolarów.
W swoim komentarzu do partnerstwa przewodniczący autralijskiej komisji, Greg Medcraft, powiedział, że współpraca jest doskonałą okazją dla obu krajów, aby dowiedzieć się więcej o sektorze fintech. Dalej dodał:
Ta umowa stanowi dla nas ekscytującą okazję, aby dowiedzieć się więcej o chińskim sektorze fintech, który jest znany z sukcesów i dynamiki. Mamy również nadzieję na dzielenie się z CSRC naszymi spostrzeżeniami i doświadczeniami związanymi z technologiami regulacyjnymi (regtech).
Liu dodaje:
Umowa między CSRC i ASIC zapewni skuteczny kanał do terminowej wymiany informacji na temat rozwoju fintech i kwestii regulacyjnych oraz wzmocni współpracę regulacyjną między tymi dwoma organami.
• Indie zapowiadają zablokowanie kryptowalut:
Bank Rezerw Indii (RBI), który pełni funkcję Banku Centralnego, ogłosił plan wprowadzenia zakazu używania wirtualnych walut jako formy płatności w całym kraju. Wykazał on jednak wsparcie dla technologii blockchain. Na konferencji, która odbyła się w Mumbaju 6. listopada 2017 r., dyrektor wykonawczy RBI, S Ganesh Kumar, zasugerował, że cyfrowe waluty, takie jak Bitcoin i Ethereum, nie będą mogły być legalnie używane na terenie całego kraju. Możliwe, że do obecnego stanowiska przyczyniło się aresztowanie dwóch osób, które rozprowadzały narkotyki w Delhi. Mieli oni wejść w ich posiadanie przy użyciu Bitcoina.
Pomimo odrzucenia kryptowalut, Bank Centralny wydaje się dostrzegać potencjał drzemiący w technologii Blockchain. W swoich komentarzach Kumar stwierdził, że ta technologia wykazuje ogromny potencjał w sektorze finansowym. Kilka banków w Indiach, takich jak ICICI Bank, Kotak Mahindra Bank i Axis Bank już teraz używa łacucha bloków w działaniach takich jak transakcje zagraniczne i przekazy międzynarodowe.
Rynek kryptowalut w Indiach stanowi niewielką część sektora finansów. Waluty cyfrowe są wykorzystywane głównie jako opcja inwestycyjna. Bitcoin akceptowany jest jako forma płatności w zaledwie kilku restauracjach, a kilka giełd kryptowaluty pozwala użytkownikom korzystać z walut cyfrowych jako płatności za książki lub bilety do kina.
Osoby związane z handlem walutami cyfrowymi zapowiadają, że podejmą próbę douczenia rządu w zakresie kryptowalut i spróbują uniemożliwić ich zablokowanie.
• UPS wspiera rozwój technologii blockchain:
UPS został przyjęty jako członek Blockchain in Trucking Alliance (BiTA) na początku listopada 2017 r. BiTA jest konsorcjum Blockchain, które koncentruje się głównie na branży przewozów i transportu. W swoim oświadczeniu konsorcjum podało, że UPS będzie pomagać w opracowywaniu norm dotyczących korzystania z technologii blockchain w systemach służących do śledzenia i monitorowania przesyłek, ułatwienia płatności między stronami i innych zagadnieniach związanych z branżą.
Według dyrektora firmy UPS ds. Architektury i Innowacji, Lindy Weakland, istnieje kilka możliwych zastosowań łańcucha bloków, które firma planuje zbadać po dołączeniu do konsorcjum. Dalej mówi:
Technologia ta może zwiększyć przejrzystość i wydajność wśród spedytorów, przewoźników, brokerów, konsumentów, dostawców i innych zainteresowanych stron łańcucha dostaw.
Plan firmy polega na wykorzystaniu technologii blockchain do stworzenia bardziej wydajnej, wspólnej dla klientów i firm trzecich platformy, która zastąpi aktualny system w dużej mierze bazujący na dokumentacji papierowej. Wspierając rozwój standardów blockchain, UPS stwierdził, że ma na celu promowanie strategii logistycznych, które pozwolą ich klientom uczestniczyć w globalnym handlu i finansach.
BiTA została wprowadzona w sierpniu 2017 roku z zamiarem zastosowania technologii Blockchain w branży przewozów i transportu. W swoim oświadczeniu współzałożyciel tej organizacji, Craig Fuller z TransRisk stwierdził, że sojusz został ustanowiony w celu opracowania standardów dotyczących implementacji blockchain w tym sektorze:
Stworzyliśmy Blockchain in Trucking Alliance, aby opracować wspólne standardy dotyczące zastosowania blockchain w branży przewozów towarowych, od przyspieszania transakcji po zabezpieczenie przesyłu informacji. Technologia ta jest bardzo obiecująca, ale aby zachęcić do jej używania, należy rozwinąć standardy branżowe. PS Logistics ma długoletnie doświadczenie w branży i pełną wiedzę logistyczną, dzięki czemu może wprowadzać nowatorskie rozwiązania bazujące na tej nowej technologii.
• W Zimbabwe Bitcoin po 13.000 dolarów:
Po niespodziewanym ruch polityczny prezydenta Zimbabwe, Roberta Mugabe, który zwolnił jego zastępcę Emmersona Mnangagwę, odnotowano gwałtowny skok kursu dolara amerykańskiego, obligacji oraz Bitcoina. Cena tego ostatniego sięgnęła 13.000. dolarów. Spowodowane to jest niepewnością, jaka panuje wśród obywateli tego kraju. Ludzie boją się o swoją przyszłość i nie ufają władzy i Bankowi Centralnemu, dlatego lokują swoje pieniądze w różnych alternatywach. Według inwestorów, mimo swojego horrendalnego kursu, Bitcoin jest najlepszą z nich.
• Duże przyrosty na giełdach:
Dzisiejszy dzień kończy się zieloną falą na giełdach. Obserwujemy duże przyrosty wielu kryptowalut, co jest spowodowane dużym napływem kapitału równym 15 mld dolarów. Bitcoin kończy ten dzień ze wzrostem równym 9%, a inne znaczące waluty takie jak Ethereum i Litecoin o kolejno 2,9% i 1,6%. Neo wraca do gry ze wzrostem 9%.
źródło: cointelegraph.com, bitsonline.com, worldcoinindex.com
Form1
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.
Jak to możliwe, że bitcoin w Zimbabwe jest po 13tys? Nie mają dostępu do internetu, czy do giełd?