#1145 Newsy z dnia 27.09.2020
Z niedzielnych wydarzeń: CZ: Scentralizowane serwery Binance obsługują zdecentralizowanę gospodarką; Stanowisko SEC ws. aktywów cyfrowych; Synthetix radzi sobie z problemami Ethereum; DLT: Współpraca i dialog kluczem do sukcesu; USA nakładają sankcje na chińskiego producenta czipów; Aktualna sytuacja na giełdach.
- CZ: Scentralizowane serwery Binance obsługują zdecentralizowanę gospodarką:
W ciągu ostatnich dziesięciu lat giełdy kryptowalut stały się niezwykle kluczowe, nie tylko pod względem poziomów adopcji, ale także jeśli chodzi o kierowanie ogólnym wzrostem branży. W poprzednim roku było duże zainteresowanie wyższymi poziomami decentralizacji, które przyczyniły się do boomu DeFi i ponownego zainteresowania zdecentralizowanymi giełdami (DEXes).
W rzeczywistości niedawno ogłoszono, że giełda kryptowalut Gemini umożliwia handel siedmioma nowymi tokenami DeFi, tj. Balancer (BAL), Curve (CRV), Ren Network (REN), Synthetix Network (SNX), Uma (UMA), Uniswap ( UNI) i Yearn.finance (YFI).
Chociaż decentralizacja jest jednym z kluczowych czynników odróżniających większość rynku aktywów cyfrowych od tradycyjnych finansów, wymaga również większej ostrożności, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę takie aspekty, jak przechowywanie kluczy prywatnych itp.
W niedawnej rozmowie z Charliem Shremem, Changpeng Zhao (CZ), założyciel Binance, zwrócił uwagę na pewne kwestie związane z potrzebą wypełnienia luki między zdecentralizowanymi i scentralizowanymi giełdami i zauważył, że można to zrobić na kilka różnych sposobów:
Niektórzy ludzie lubią robić jeden wielki krok naprzód i myślą, że trzeba być w pełni zdecentralizowanym i trzeba mieć własne klucze. Ale jeśli chcemy masowej adopcji, 99,9% dzisiejszych zainteresowanych nie wie, jak właściwie bezpiecznie przechowywać własne klucze prywatne.
Chociaż pojęcie scentralizowanej giełdy jest nieco sprzeczne z wieloma zaletami, które kryptowaluty skrupulatnie oferują, to szersze zastosowanie jest korzystne dla branży i jej indywidualnych interesariuszy. Potwierdzeniem tego jest ostatnie dziesięć lat, gdzie wraz z rozwojem adopcji przepisy poprawiły się, napędzając swego rodzaju pętlę sprzężenia zwrotnego.
CZ podkreśliła również wewnętrzną sprzeczność ze stosowaniem scentralizowanej wymiany, wskazując, że istnieje gradientowa skala, jeśli chodzi o oferowane poziomy decentralizacji:
Mamy serwery scentralizowane, ale nasze serwery scentralizowane obsługują zdecentralizowaną gospodarkę, prawda? Więc wymieniamy DeFi, wymienimy inne tokeny blockchain, itp. Myślę więc, że istnieje gradientowa skala przyrostu i przewiduję kolejne kroki, aby osiągnąć ostateczny cel, jakim jest wyższy stopień wolności pieniędzy.
Chociaż wydaje się, że rok 2020 nie przebiegał według żadnego z góry określonego scenariusza, to DeFi jako branża odnotowała bezprecedensowy wzrost. Przestrzeń kosmiczna osiągnęła w lutym 1 mld dolarów pod względem TVL i została powitana dużą ilością fanfar. Jednak od tego czasu TVL wzrosła 10-krotnie i według wielu komentatorów wyceniono ją na ponad 10.73 mld dolarów, co jest wynikiem wzrostu, przypominającym bańkę ICO z 2017 roku.
Jeśli jednak chodzi o rzeczywistą wartość przypadków użycia dla całkowitej decentralizacji, pomimo rosnącego popytu, większość użytkowników nadal nie jest w pełni gotowa do dzielenia się taką odpowiedzialnością. Kryptowaluty nie są już branżą niszową, zwłaszcza że obecnie wchłaniają inwestorów i użytkowników, którzy są zaznajomieni z tradycyjnymi rynkami. CZ powiedział:
Dla większości populacji najprawdopodobniej będzie wygodniej, jeśli skorzystają z połączenia usług scentralizowanych i zdecentralizowanych.
- Stanowisko SEC ws. aktywów cyfrowych:
Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) poczyniła duży krok w kierunku usprawnienia rozliczeń aktywów cyfrowych w formie papierów wartościowych, skracając poprzedni czteroetapowy proces do trzech w celu zmniejszenia ryzyka operacyjnego dla brokerów-dealerów.
SEC wystosowała pismo o braku działań, stwierdzając, że nie będzie karać żadnego brokera obsługującego alternatywny system obrotu (ATS), który handluje cyfrowymi papierami wartościowymi – jeśli zastosuje się do nowych wytycznych.
Według regulatora kilka ATS chce stosować uproszczony model w przypadkach, gdy nie ma powiernictwa nad aktywami będącymi w obrocie. Większość ATS przebiega według czteroetapowego procesu: najpierw kupujący i sprzedający wysyłają zlecenia do ASO, po drugie, ASO dopasowuje zlecenia, po trzecie, ASO powiadamia kupującego i sprzedającego o dopasowanej transakcji, a na końcu transakcja jest rozliczana dwustronnie, między sobą lub za pośrednictwem swoich opiekunów.
Jednak Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) zażądał większej jasności co do tego procesu w przypadkach, w których pośrednik-dealer nie może fizycznie przechować aktywów.
Niektórzy brokerzy-dealerzy uważali, że ten czteroetapowy model naraża ich na zbyt duże ryzyko. ATS zażądały pozwolenia na usprawnienie procesu. Zgodnie z pismem o braku działań proces ten obejmowałby:
Krok 1 – kupujący i sprzedający przesyłają swoje zamówienia do ASO, powiadamiają swoich powierników o swoich zleceniach złożonych do ASO i poinstruują swoich powierników, aby rozliczali transakcje zgodnie z warunkami ich zleceń, gdy ASO powiadomi o tym powierników meczu w ATS;
Krok 2 – ATS dopasowuje polecenia;
Krok 3 – ATS powiadamia kupującego i sprzedającego oraz ich odpowiednich powierników o dopasowanej transakcji, a powiernicy wykonują instrukcje warunkowe.
Maklerzy, zgodnie z paragrafem (b) reguły 15c3-3 SEC (zasada ochrony klienta), są zobowiązani do „uzyskania i utrzymywania fizycznego posiadania lub kontroli wszystkich w pełni opłaconych lub nadwyżkowych papierów wartościowych przewożonych przez konto klientów ”. Zasada chroni klientów przed utratą lub opóźnieniami w dostępie do ich bezpieczeństwa w przypadku awarii ATS. Jednak staje się to trudne w przypadku zasobów cyfrowych.
SEC stwierdziła, że pośrednicy, którzy wybiorą uproszczony model, nie staną w obliczu żadnych działań egzekwujących w związku z zasadą ochrony klienta. W piśmie zauważono, że pośrednicy, którzy chcą wdrożyć ten proces, odnieśli się do obaw związanych z ich funkcją powierniczą, zauważając, że działają z kapitałem co najmniej 250.000 dolarów i wyraźnie informują swoich klientów, że operator pośrednika nie może zagwarantować ani wziąć na siebie odpowiedzialności do rozliczania transakcji. Wyjaśnili również, że zapewniają procedury oceny rejestracji tokenów bezpieczeństwa w SEC i zgodność aktywów z prawem federalnym.
Jednak organ regulacyjny wyjaśnił, że pismo o braku działań „dotyczy wyłącznie ATS zajmujących się obrotem cyfrowymi papierami wartościowymi w okolicznościach przedstawionych w niniejszym piśmie i nie dotyczy w inny sposób sprawowania nadzoru nad papierami wartościowymi aktywów cyfrowych przez brokera-dealera”.
Chociaż dokument wyraża opinię pracowników SEC na temat egzekucji, a nie jest orzeczeniem prawnym, to jest jednak kolejnym dowodem, że nadzór regulacyjny nad aktywami wirtualnymi staje się coraz bardziej wyrafinowany i zniuansowany.
- Synthetix radzi sobie z problemami Ethereum:
Ethereum było w tym roku bardzo popularne, zwykle nie z dobrych powodów. Mianowicie przeciążenie sieci i wysokie koszty gazu często stawiają go w centrum uwagi. Chociaż powodem przyspieszenia tych problemów był bum na protokoły DeFi w Ethereum, w niektórych projektach rozpoczęto już prace nad rozwiązaniem, takim jak Synthetix (SNX).
Synthetix, wraz z innymi platformami DeFi, takimi jak Uniswap, Aave i Curve, ściśle współpracuje, aby wprowadzić rozwiązania skalujące. Według niedawnej aktualizacji Synthetix borykał się z wysokimi opłatami, zanim 24 września został zaktualizowany do prymitywnej wersji skalowania L2. Nazwany uaktualnieniem „Fomalhaut”, jest to pierwsza faza migracji L2 do Optimistic Ethereum. Jak napisano na blogu Synthetix:
Będzie to zachęta do testowania sieci, mająca na celu obniżenie kosztów gazu dla małych stakerów SNX.
To sprawiłoby, że zbieranie nagród za małe stawki byłoby tańsze, w przeciwieństwie do setek dolarów wpłaconych wcześniej.
Po tej aktualizacji, SNX 29 września wyda kolejną, która będzie obejmować kroki zmierzające do obniżenia opłat za gaz. Założyciel, Kain Warwick stwierdził, że wdrożenie SIP-83 i SIP-TBC w ramach Deneb było bezpośrednią odpowiedzią na wzrost kosztów gazu spowodowany zatłoczeniem, dodając:
Niektóre ze zmian są lukami, kiedy przechodzimy na Optimistic Ethereum, ale uwzględnienie tych dwóch wersji jest pierwszym krokiem w kierunku L2 Synthetix.
Umożliwi to firmie Synthetix wdrażanie nowych rozwiązań, których wejście na L1 było zbyt drogie. Następnym krokiem z Mimosa będzie uruchomienie sieci testowej Synthetic futures.
Dzięki opracowaniu przez Synthetix planu radzenia sobie z zatłoczeniem i wysokimi opłatami, udało się również przyciągnąć uwagę społeczności DeFi. Wraz z rosnącym znaczeniem rozwiązań skalujących i DeFi, SNX osiągnął również notowania na Bitfinex i Gemini.
- Współpraca i dialog kluczem do DLT:
Zwolennicy przełomowych technologii wielokrotnie udowadniali, że regulacja i innowacje mają ogromny potencjał urzeczywistniania wzajemnie korzystnego życia. Często delikatne relacje między innowatorami a organami regulacyjnymi, które mogą być pogrążone w antagonizmie, mają fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania gospodarki światowej, zwłaszcza w czasach tak trudnych, jak teraz.
Paliwem, które podtrzymuje ogień w ważnych relacjach między organami regulacyjnymi a przedsiębiorstwami jest komunikacja i współpraca. To nie może być bardziej trafne, jeśli chodzi o innowatorów stojących za technologią rozproszonych rejestrów i organów regulacyjnych w nadzorowaniu przestrzeni.
Pomysły związane z DLT pojawiły się po raz pierwszy na początku lat 90’, jednak dopiero w 2009 roku powstał pierwszy blok który znamy jako blockchain. W ciągu 11 krótkich lat blockchain i bardziej ogólnie DLT odniosły ogromny sukces, przyciągając uwagę społeczności finansowej i szerszej opinii publicznej. Tylko w tym roku firma audytorska Deloitte Global Blockchain Survey 2020 wykazała, że liderzy biznesowi postrzegają teraz blockchain jako „integralny element innowacji organizacyjnych”. Agencja analityczna Gartner prognozowała, że technologia blockchain wygeneruje 3.1 bln dolarów wartości dodanej dla firm na całym świecie.
Chociaż popularność branży nabiera tempa, wierzę, że nie odniesie sukcesu bez regulacji; w rzeczywistości potrzebuje go, aby przetrwać, a nawet prosperować. Na organach regulacyjnych spoczywa obowiązek znalezienia równowagi i umożliwienia firmom działającym w tej branży możliwości dalszego prosperowania w czołówce innowacyjności w rozsądny i bezpieczny sposób. Znalezienie tej równowagi i przyszły sukces zdecentralizowanego finansowania są nieuchronnie powiązane. Będzie to wymagało podejścia całej branży, w której wszyscy interesariusze będą podtrzymywać zobowiązania do komunikacji i współpracy z organami regulacyjnymi, aby zapewnić harmonię, której potrzebuje branża.
Jednak ciężar znalezienia tej równowagi spoczywa nie tylko na samej branży, ale także na organach regulacyjnych i decydentach. Standardy są powszechne w każdej branży, a ta nie różni się, jeśli ma się rozwijać i odnosić sukcesy.
Tymczasem nadmierna regulacja może stłumić rynki kryptograficzne oparte na technologii rozproszonych rejestrów. Oczywiście można znaleźć punkt równowagi, który pozwoli na realizację pełnego potencjału tej technologii w granicach przepisów rządzących rynkami tradycyjnymi.
Niektóre rządy ściśle współpracują z kluczowymi graczami w tej dziedzinie. W styczniu 2018 roku Gibraltar stał się jedną z pierwszych jurysdykcji, które wprowadziły ramy regulacyjne dla dostawców DLT. Od tego czasu Gibraltar Financial Services Commission udzieliła wielu licencji światowym liderom branży, a wiele aktywnych aplikacji jest obecnie poddawanych przeglądowi. Ta wyważona reakcja regulacyjna była możliwa tylko dzięki otwartej komunikacji między regulatorami a innowatorami.
Szwajcaria i jej niezwykle postępowe podejście do kryptowalut i technologii rozproszonych rejestrów poprowadziło ten kraj naprzód i bliżej celu, jakim jest zostanie pierwszym „krajem kryptowalutowym”.
Krótko mówiąc, istnieje co najmniej 45 banków centralnych na całym świecie, które publicznie wyraziły swoje wysiłki na rzecz rozwoju cyfrowych walut banków centralnych poprzez wykorzystanie DLT. Świadczy to o tym, że apetyt na te technologie istnieje nie tylko wśród liderów biznesu, ale rośnie wśród ustawodawców. Powszechne powinno stać się tworzenie grup roboczych między firmami DLT i regulatorami oraz organami rządowymi i organami nadzorującymi.
DLT nie osiągnie pełnego potencjału, jeśli wśród opinii publicznej nadal będzie pozorna nieufność. Poprzez otwarty dialog możemy współpracować w celu zapewnienia, że rynek jest regulowany i godny zaufania oraz że organy regulacyjne wierzą w technologię, a osoby zaangażowane w tworzenie i wykorzystywanie jej, mogą czerpać ogromne korzyści.
- USA nakładają sankcje na chińskiego producenta czipów:
Rząd USA nałożył sankcje na największego chińskiego producenta czipów. Mowa o firmie Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC). Spowoduje to niemałe szkody dla krajowego przemysłu elektronicznego.
- Aktualna sytuacja na giełdach:
Obecny dzień jest bardzo spokojny na giełdach. Delikatny wzrost notuje Ethereum o 0,15%, Bitcoin Cash o 1,59% i Chainlink o 0,39%. Korekty widzimy po stronie Bitcoina o -0,56%, XRP o – 0,34% i Polkadot o -2,14%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 341.7 mld dolarów, a całkowity obrót 100.6 mld dolarów.
źródło: eng.ambcrypto.com, cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.