#118 Aktualności z dn. 14.11.2017
Z wtorkowych wydarzeń: Wydobycie Bitcoina w Chinach jest nielegalne?; Uwaga na malware CoinHive; MasterCard wykorzystuje technologię blockchain; Hongkong chce wykorzystać blockchain, aby uczestniczyć w chińskim Belt and Road; Na giełdzie zielono.
• Wydobycie Bitcoina w Chinach jest nielegalne?:
Oświadczenie dotyczące wstrzymania taniej energii elektrycznej dla górników wynikające z okólnika wydanego przez firmę Sichuan Electric Power wskazuje, że firma ta nie będzie już dostarczała dla kopalń energii elektrycznej z podłączonych do sieci elektrowni wodnych. Komunikat sugerował, że wydobycie Bitcoina na terenie Chin jest operacją nielegalną.
Krótko po tym serwis informacyjny cnLedger poinformował, że dyrektor generalny dostawcy energii elektrycznej wycofał to oświadczenie, w którym, jak to ujął, zostały popełnione błędy dotyczące legalności. Dalej stwierdził, że jego firma nie mają żadnych praw do stwierdzenia, że wydobywanie Bitcoina jest nielegalne.
Wiadomość o potencjalnym zakazie wydobycia Bitcoina w Chinach zaskoczyła wielu, ponieważ liderzy w tej dziedzinie uważają, że sponsorowana przez państwo współpraca jest głęboko zakorzeniony w branżę i prawdopodobnie nigdy nie zniknie. W związku z tym nie wiadomo co spowodowało wydanie komunikatu, a zainteresowani z niecierpliwością czekają na dalsze wyjaśnienia tej sprawy.
• Uwaga na malware CoinHive:
Według najnowszego raportu firmy Global Threat Impact Index, w październiku CoinHive stał się szóstym najczęściej spotykanym szkodliwym oprogramowaniem. Jest to program w języku JavaScript, który działa w tle stron internetowych, wykorzystując moc obliczeniową komputerów w celu wydobywania Monero.
Maya Horowitz, menedżer grupy wywiadowczej ds. zagrożeń w firmie Check Point, powiedziała w komunikacie prasowym, że pojawienie się szkodliwego oprogramowania górniczego, takiego jak CoinHive, podkreśla potrzebę powstania zaawansowanych technologii zapobiegającym tego typu praktykom. Później dodaje:
Wydobywanie kryptowalut to nowe, ciche, ale znaczące zagrożenie, które pozwala podmiotom działającym na szkodę użytkownika uzyskać znaczące przychody kosztem opóźnień i spadku wydajności punktów końcowych i sieci ofiar.
• MasterCard wykorzystuje technologię Blockchain:
Firma MasterCard złożyła niedawno patent na błyskawiczne płatności wykorzystujące technologię Blockchain. Patent pojawił się w systemie danych Patentów i Znaków Towarowych USA dnia 9. listopada. Wyjaśnia on, że MasterCard zamierza wykorzystywać technologię blockchain do stworzenia systemu, w którym akceptanci płatności kartą kredytową mogą otrzymywać gwarantowaną, natychmiastową płatność zamiast czekać kilka dni, zanim transakcja zostanie zweryfikowana, a następnie opłacona przez wydawców kart. W zgłoszeniu czytamy:
Istnieje zatem zapotrzebowanie na rozwiązanie techniczne, w którym transakcja płatnicza może być zagwarantowana w sposób łatwo sprawdzalny przez nabywającą instytucję finansową i / lub akceptanta (…) umożliwiając korzystanie z gwarancji przy użyciu wielu instrumentów płatniczych i typów transakcji, która może zostać wykorzystana w większej liczbie sytuacji z większą wygodą zarówno dla konsumentów, jak i akceptantów, co może spowodować, że akceptanci otrzymają natychmiastowe, gwarantowane płatności przy zachowaniu wysokiego poziomu wygody konsumenta.
Firma MasterCard wykazała już duże zainteresowanie technologią Blockchain zgłaszając patenty i ogłaszając inne rozwiązania z nią związane. Z drugiej strony firma ta nie jest entuzjastą Bitcoina, a jej dyrektor generalny krytykuje kryptowaluty. Wskazuje to na negatywne odczucia zinstytucjonalizowanych działów finansowych wobec Bitcoina, przy jednoczesnym wykorzystywaniu technologii, na której jest on zbudowany.
• Hongkong chce wykorzystać Blockchain, aby uczestniczyć w chińskim Belt and Road:
Rząd Hongkongu planuje stworzyć system finansowania handlu oparty na technologii Blockchain. Oczekuje się, że system przyniesie krajowi korzyści z udziału w chińskiej inicjatywie Belt and Road. W swoim komentarzu wygłoszonym 10. listopada 2017 r. sekretarz ds. Usług Finansowych i Skarbu w Hongkongu, James Henry Lau, stwierdził, że Blockchain może znacznie ograniczyć wkład zasobów ludzkich i czasu w tym przedsięwzięciu:
Technologia ta może zmniejszyć ogromny wkład zasobów ludzkich i czasu, który wymagany jest przy tradycyjnych narzędziach finansowania handlu oraz zniwelować szanse oszustw i obniżyć koszty inwestycji firm poprzez bardziej efektywne rozliczenia. Handel Belt and Road jest w większości prowadzony przez małe i średnie przedsiębiorstwa, więc technologia rozproszonej księgi Blockchain może pomóc, zmniejszając potrzebę centralnej organizacji i pośredników.
Chiński program Belt and Road ma na celu wzmocnienie powiązań handlowych między Chinami i ich globalnymi partnerami. Inicjatywa została zapoczątkowana przez chińskiego prezydenta Xi Jinpinga w 2013 r. W programie uczestniczy obecnie 69 krajów, regionów i organizacji międzynarodowych. We wrześniu 2017 r. Kilka gazet w Hongkongu poinformowało, że władze monetarne Specjalnego Regionu Administracyjnego planują dokonać inwestycji kapitałowych w kilka projektów infrastruktury Belt and Road.
Hong Kong ma już na swoim koncie kilka projektów finansowania handlu opartych na Blockchain. W marcu władze monetarne z powodzeniem ukończyły inicjatywę sprawdzającą koncepcję wykorzystania Blockchain do digitalizacji umów oraz zmniejszenia ryzyka oszustw i podwójnych transakcji.
• Na giełdzie zielono:
W przeciągu ostatnich 24 godzin zdecydowana większość kryptowalut zyskała na wartości. Bitcoin kończy ten dzień ze wzrostem na poziomie 2,4%, a pozostałe z największych kryptowalut jak Ethereum czy Litecoin, kolejno o 5,6% i 3,2%. Również Ethereum Classic odnotowała duży przyrost równy 11,1%. Kapitalizacja rynku wzrosła o 7,3 mld dolarów i aktualnie wynosi 209,1 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, coinmarketcap.com.
Form1
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.