#120 Aktualności z dn. 16.11.2017
Z czwartkowych wydarzeń: Partnerstwo Ripple i American Express; Masowe zainteresowanie kryptowalutami w Indiach; Fujitsu wprowadza technologię ułatwiającą transakcje pomiędzy Blockchainami; Głosowanie online zaproponowane przez Kaspersky Lab; Wyraźne wzrosty cen na giełdach.
• Partnerstwo Ripple i American Express:
Rozwój adopcji partnerstwa wykorzystującego technologię Blockchain eksploduje. Najnowszym jest ważne połączenie między American Express (AMEX) i Ripple (XRP), które tworzy infrastrukturę płatności opartą na Blockchain. Po ogłoszeniu tej informacji, platforma jest już używana.
Aplikacja przeznaczona jest do płatności Business to Business (B2B) między amerykańskimi klientami korporacyjnymi a klientami z Wielkiej Brytanii w Santander UK. Usługa zapewni możliwość śledzenia w czasie rzeczywistym płatności między klientami. Połączenie to jest tylko jedną długą podróżą dla Amex, zgodnie z komunikatem prasowym firmy. Według AMEX CIO Marc Gordon:
American Express ma długą historię integracji nowych technologii. Ta współpraca z Ripple i Santanderem stanowi kolejny krok naprzód w naszej podróży związanej z Blockchain, rozwijając jednocześnie sposób, w jaki przenosimy pieniądze po całym świecie.
Połączenie dla Ripple jest dużą wygraną, szczególnie w świetle ostatnich problemów z kwestiami prawnymi po sporze o ogromną liczbę monet XRP z uruchomieniem R3. Ponieważ firma nadal zyskuje na popularności, wartość monet wciąż rośnie. Cena XRP od momentu pojawienia się informacji w prasie wzrosła o 28 procent do 0,27 dolara w najwyższym punkcie.
• Masowe zainteresowanie kryptowalutami w Indiach:
Sąd Najwyższy Indii wezwał rząd do udzielenia odpowiedzi na petycję wzywającą do uregulowania korzystania z kryptowalut w tym kraju. Petycja zawiera stwierdzenia, że cyfrową walutę można wykorzystać do wykonywania transgranicznych transakcji niemożliwych do wykrycia, dzięki czemu jest ona atrakcyjnym narzędziem dla oszustów podatkowych i wykorzystujących złośliwe oprogramowanie służące wyłudzaniu pieniędzy. Według raportu hinduskiej gazety The Hindu, w połowie listopada 2017 r., trzech sędziów Sądu Najwyższego wysłało zawiadomienie do Banku Centralnego Indii, regulatora rynku, działu podatkowego i innych odpowiedzialnych agencji, prosząc ich o odpowiedź na petycję.
Część petycji brzmi:
Brak jakiegokolwiek konkretnego mechanizmu kontrolnego, w oczekiwaniu na ramy regulacyjne w tym zakresie, pozostawił dużą próżnię, co spowodowało całkowitą nierozliczalność i nieuregulowane transakcje w Bitcoinie (walutach cyfrowych) i transakcjach z nim powiązanych.
Petycja zawiera informacje o stale powiększającej się liczbie użytkowników Bitcoina w Indiach. Ponadto, giełdy bitcoinowe w tym kraju dodają 2.500 użytkowników dziennie, a około 500.000 obywateli indyjskich posiada już Bitcoina. Z dalszej treści wynika również, że zmiany te mogą negatywnie wpłynąć na wartość rynkową innych towarów w kraju. W petycji zacytowano również niektóre z działań podjętych przez inne kraje w odniesieniu do Bitcoina i innych cyfrowych walut. Należą do nich kampania przeciwko giełdom kryptowalut w Chinach oraz ruch rosyjskiego rządu w celu zablokowania stron związanych z Bitcoinem. Z powodu tych działań petycja wezwała również do interwencji Sąd Najwyższy i poprosiła rząd o pilne podjęcie decyzji, w jaki sposób podejmie tę kwestię.
Rząd Indii praktycznie przyjął postawę „czekaj i patrz” w kwestii cyfrowej waluty. W kwietniu 2017 r. utworzył komitet do badania Bitcoina i innych kryptowalut w celu ustalenia tego, jak najlepiej je regulować. Nie udało się jednak podjąć konkretnych kroków w celu uregulowania wirtualnych walut.
• Fujitsu wprowadza technologię ułatwiającą transakcje pomiędzy Blockchainami:
Japońska firma informatyczna Fujitsu wprowadziła na rynek nową technologię płatności ConnectionChain, która ma na celu ułatwienie transakcji między Blockchainami. System płatności ma zabezpieczać środki dla różnych sieci kryptowalut w celu wzajemnej współpracy. W swoim oświadczeniu firma stwierdziła, że liczba działań związanych z cyfrową wymianą walut oraz ICO rośnie. Aby jednak skutecznie osiągnąć porozumienie pomiędzy cyfrowymi walutami, powinna istnieć niezawodna aplikacja do zarządzania przetwarzaniem wymiany walut na granicach między Blockchainami w przejrzysty sposób.
Rozliczanie między wirtualnymi walutami zarządzanymi przy użyciu Blockchain, wymaga niezawodnej aplikacji do obsługi przetwarzania wymiany walut na granicach między Blockchainami, a zapewnienie przejrzystości w tym procesie jest ciągłym problemem.
Według firmy, technologia płatności może rozwiązać problemy związane z takimi transakcjami, łącząc wiele blokad i wykonując jeden proces transakcji, który może być automatycznie wykonywany.
Część opisu nowego produktu Fujitsu brzmi:
Fujitsu Laboratories opracowało rozszerzenie inteligentnej technologii kontraktowej, która łączy wiele Blockchainów, rejestrując serię powiązanych transakcji w każdym łańcuchu w dedykowanym Blockchainie, aby połączyć się z wymianą walut na potrzeby procesu pojedynczej transakcji, która może być automatycznie wykonywana. Opracowano również technologię kontroli transakcji w celu synchronizacji czasu realizacji procesu transakcji w każdym z łańcuchów.
Fujitsu ogłosiło również, że planuje komercjalizację technologii od 2018 r. Jednakże firma twierdziła, że będzie to zależało od wyników dodatkowych testów i rozwoju produktu.
Fujitsu Laboratories będzie kontynuować ekspansję tej technologii poza wymianę walut do takich obszarów, jak wymiana danych pomiędzy firmami i automatyzacja kontraktów, jednocześnie kontynuując próby w różnych dziedzinach, z zamiarem komercjalizacji w roku podatkowym 2018 i później.
Fujitsu jest jedną z wielu firm, które chcą zbadać komercyjne zastosowania technologii Blockchain. Na początku tego roku japoński gigant technologiczny nawiązał współpracę ze stowarzyszeniami bankowymi, aby zbadać, w jaki sposób Blockchain może być wykorzystywany w systemie bankowym.
• Głosowanie online zaproponowane przez Kaspersky Lab:
Firma Kaspersky Lab wprowadziła oparty na technologii Blockchain bezpieczny system głosowania online, nazwany Polys, podczas corocznego wydarzenia Cybersecurity Weekend w Dublinie, w Irlandii.
System jest obsługiwany przez transparentne algorytmy kryptograficzne. W oświadczeniu na stronie internetowej Polys, firma twierdzi, że Blockchain jest brakującym ogniwem w architekturze skutecznego i bezpiecznego systemu głosowania online.
Głosowanie [Online] narzuca niezwykle rygorystyczne wymagania dotyczące bezpieczeństwa każdego aspektu głosowania. Wierzymy, że technologia Blockchain jest brakującym ogniwem w architekturze realnego internetowego systemu głosowania.
Według szefa działu inwestycji i innowacji firmy Kaspersky Lab, Vartana Minasyana, Blockchain, w połączeniu z wiedzą na temat bezpieczeństwa cybernetycznego, może rozwiązać główne problemy związane z prywatnością, przejrzystością i bezpieczeństwem głosowania online.
W naszym inkubatorze biznesowym Kaspersky Lab wspieramy zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne zespoły w opracowywaniu jasnych pomysłów i technologii, które mogą być wdrażane w różnych obszarach, w których bezpieczeństwo jest ważne. Jednym z takich obszarów jest głosowanie online, a podczas eksploracji możliwych implementacji Blockchain, nasz zespół zdał sobie sprawę, że ta technologia w połączeniu z doświadczeniem firmy w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego może rozwiązać kluczowe problemy związane z prywatnością, przejrzystością i bezpieczeństwem głosowania online. Cieszymy się, że udało nam się stworzyć odpowiednie środowisko dla tych wewnętrznych innowacji.
Według firmy Kaspersky Lab, Polys oferuje pulpit nawigacyjny w oparciu o darmową sieć, aby utworzyć głosowanie online z dwiema opcjami, a mianowicie większością głosów i łącznym głosowaniem. System obsługuje również głosowanie za pośrednictwem poczty elektronicznej, unikalnych kodów i głosowania publicznego.
Firma wydała już wersję beta systemu, aby uzyskać wczesną informację zwrotną i stopniowo opracować działający system głosowania.
• Wyraźne wzrosty cen na giełdach:
Rynek kryptowalut w ostatnich 24. godzinach powiększył się o 3,3 mld dolarów. Napływ gotówki widzimy po wzrostach cen altcoinów oraz ceny Bitcoina, która powraca do poprzedniego szczytu i osiąga wartość 7.600 dolarów. Wzrost ten wyniósł 6,1%. Chociaż to bardzo dobry wynik, to pod względem tempa wzrostu są dzisiaj lepsi. Po ogłoszeniu współpracy Ripple, waluta notuje wzrost na poziomie 13% względem wczorajszej ceny. Podobny wynik osiągnął Lisk +25,8% oraz IOTA +24%. Z kolei największego spadku spośród największych walut odnotowuje Bitcoin Cash na poziomie 17,8%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 221,8 mld dolarów.
Form1
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.