News

#1220 Newsy z dnia 11.12.2020

Z piątkowych wydarzeń: WordPress dodaje wtyczkę Ethereum; BraveNewCoin: Niefinansowe zagrożenia dla DeFi; CBDC: Szwecja bada możliwość przejścia na e-koronę; Rosyjscy urzędnicy muszą ujawnić swoje zasoby krypto; Kryzys zmienności na Bitcoinie?; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • WordPress dodaje wtyczkę Ethereum:

Nowa wtyczka kryptograficzna pozwoli wydawcom WordPress na czerpanie zysków z reklam bezpośrednio do ich portfeli Ethereum, zgodnie z opisem wtyczki z 10 grudnia opublikowanym na oficjalnej stronie WordPress.

Wtyczka nazwana „EthereumAds” umożliwi wydawcom treści sprzedaż przestrzeni reklamowej dla ETH przy użyciu inteligentnych kontraktów.

Po wstawieniu naszego widżetu Twoja przestrzeń reklamowa jest automatycznie sprzedawana na aukcji za pomocą naszego inteligentnego kontraktu co dwa tygodnie temu, kto zaoferował najwyższą cenę.

– czytamy w oficjalnym opisie.

Według strony internetowej EthereumAds, wtyczka WordPress planuje konkurować z Google AdSense, umożliwiając wydawcom zarabianie na ETH poprzez banery reklamowe. EthereumAds obiecuje w szczególności zapewnić wydawcom niższe prowizje:

Google Adsense płaci tylko 68% Twoich zarobków z reklam. Z drugiej strony płacimy Ci aż 90%.

Nowa wtyczka reklamowa ma zastosowanie do wszelkiego rodzaju treści, takich jak strony internetowe, blogi, billboardy i nie ogranicza się do treści związanych z kryptowalutami.

Ponieważ EthereumAds zamierza konkurować z głównymi platformami zarabiania na reklamach, takimi jak Google AdSense, okaże się, jak tradycyjne platformy reklamowe radzą sobie z ich kryptowalutami.

Dostarczając największą na świecie platformę do zarabiania na reklamach, Google miał w przeszłości pewne problemy z kryptowalutami. W kwietniu 2020 roku w mediach informowano, że Google AdSense wyświetla fałszywe reklamy kryptograficzne, jednocześnie zabraniając niektórym legalnym firmom kryptograficznym korzystania z jego usług. Google Ads wcześniej umieścił na czarnej liście słowa kluczowe wspominające o Ethereum, jak doniesiono w styczniu 2019 roku.

  • BraveNewCoin: Niefinansowe zagrożenia dla DeFi:

Listopadowy raport firmy BraveNewCoin zajmującej się danymi i badaniami, zwrócił uwagę na szereg poważnych „niefinansowych” zagrożeń związanych z finansami zdecentralizowanymi. Ryzyko finansowe związane z DeFi zostało dobrze udokumentowane, ale nowy raport zagłębia się w bardziej techniczne problemy związane z protokołami finansowania inteligentnych kontraktów opartymi na Ethereum.

Raport, napisany przez analityka BNC Xavier Meegan, zaczyna się od skalowalności ryzyka. Przeciążenie sieci skutkujące wysokimi opłatami za prąd i nieudanymi transakcjami może spowodować nieprawidłowe działanie protokołów DeFi.

W szczytowym okresie szaleństwa rolnictwa, średnie opłaty transakcyjne Ethereum wzrosły do ​​rekordowych wartości około 15 dolarów. W raporcie jako przykład podano Czarny Czwartek:

Widzieliśmy to w Czarny Czwartek w marcu 2020 roku, kiedy aktorzy MakerDAO (likwidatorzy) nie mogli uzyskać dostępu do aukcji w celu składania ofert dotyczących zabezpieczenia, co skutkowało bezpłatną sprzedażą zabezpieczenia.

Przytoczono wiele luk w zabezpieczeniach inteligentnych kontraktów, w tym ryzyko ponownego wejścia, które występuje, gdy kontrakt wysyła ETH przed aktualizacją stanu wewnętrznego. Atak dForce za 25 mln dolarów w kwietniu, jest przykładem exploita reentrancy.

Pożyczki błyskawiczne (gdzie aktywa można pożyczać i spłacać w ramach tych samych transakcji) mogą to wykorzystać, z godnymi uwagi przykładami w tym roku, w tym bZx, Opyn, Harvest Finance, a ostatnio Pickle Finance.

Wyrocznie stwarzają również ryzyko, ponieważ inteligentny kontrakt może otrzymać oszukańcze lub niedokładne informacje dotyczące wartości poza łańcuchem lub cen aktywów z powodu manipulacji informacjami od dostawcy lub hakera.

Projektowanie protokołów może stwarzać ryzyko, jeśli można nimi manipulować na korzyść cyberprzestępców. Kompatybilność jest dobrym przykładem tego, w którym protokół DeFi musi polegać na innym protokole, aby funkcjonować. W raporcie zauważono, że koncepcja wzajemnych połączeń w ramach ekosystemu „Money Lego” naraża go na dalsze ryzyko:

Obecne wzajemne powiązania DeFi są bardzo podobne do tego, jak tradycyjne finanse były przed globalnym kryzysem finansowym (GFC) w latach 2007–2008.

Istnieje również ryzyko centralizacji związane z DeFi, jeśli protokoły są kontrolowane przez centralnego pośrednika lub zarządzanie jest kontrolowane przez kilka wielorybów. Pierwsze głosowanie Uniswap dotyczące zarządzania było dobrym przykładem tego, jak niewielka liczba graczy może próbować kontrolować wynik. Ponadto większość stablecoinów używanych w DeFi jest scentralizowana i kontrolowana przez korporacje.

Poleganie na firmie Infura jako operatorze infrastruktury węzłowej jest również ryzykowne, o czym branża dowiedziała się podczas niewielkiej przerwy w dostawie w połowie listopada. Infura dostarcza klientów Ethereum opartych na chmurze, dzięki czemu użytkownicy nie muszą uruchamiać własnych węzłów.

Szacuje się, że 63% społeczności Ethereum używa Infury jako preferowanej metody interakcji z blockchain. Jakie są konsekwencje, jeśli Infura pewnego dnia nie zadziała zgodnie z oczekiwaniami?

W raporcie dodano, że istnieje kilka innych zagrożeń, takich jak ryzyko motywacji ekonomicznej, ryzyko analfabetyzmu finansowego i ryzyko regulacyjne. Stwierdzono, że istnieje również ryzyko znalezienia większej liczby zagrożeń, przez co cały ekosystem będzie brzmiał jak jeden wielki koszmar finansowy.

  • CBDC: Szwecja bada możliwość przejścia na e-koronę:

Szwedzki rząd rozwija swoją cyfrową walutę banku centralnego, rozpoczynając formalny przegląd potencjalnego przejścia na walutę cyfrową. Według opublikowanego w piątek raportu Bloomberga, zostanie zbadana wykonalność przeniesienia krajowej infrastruktury płatniczej na walutę cyfrową. Kraj charakteryzuje się jedną z najbardziej bezgotówkowych gospodarek na świecie.

Szwedzki minister finansów Per Bolund powiedział podobno, że rząd spodziewa się zakończyć przegląd waluty cyfrowej do końca listopada 2022 roku. Inicjatywą poprowadzi Anna Kinberg Batra, była przewodnicząca komisji finansów w szwedzkim banku centralnym Riksbank.

Bolund podkreślił, że kluczowe jest, aby system płatności cyfrowych w kraju funkcjonował w sposób bezpieczny i był „dostępny dla każdego”.

W zależności od tego, jak zaprojektowana jest waluta cyfrowa i jakie technologie są używane, może to mieć duże konsekwencje dla całego systemu finansowego.

– powiedział minister.

Szwecja stała się jednym z głównych pionierów technologii CBDC, ogłaszając pod koniec 2019 roku pilotażową platformę dla cyfrowej waluty znanej jako e-korona. W celu zbudowania platformy szwedzki bank centralny nawiązał współpracę z irlandzką firmą świadczącą profesjonalne usługi Accenture. Riksbank uruchomił pierwsze programy pilotażowe e-korony w lutym, twierdząc, że testy będą działać do lutego 2021 roku.

W październiku gubernator Riksbank Stefan Ingves wyraził przekonanie, że e-korona powinna zostać wyemitowana przez bank centralny i uznana za prawny środek płatniczy. W zeszłym roku Ingves powiedział, że szwedzki bank centralny nie może być jedyną instytucją, która decyduje o przyszłości wdrożenia e-korony:

Biorąc pod uwagę, jak ważna jest to kwestia gospodarcza, Riksbank nie może samodzielnie podjąć decyzji, czy wprowadzić e-koronę, a jeśli tak, to w jakiej formie. Jest to decyzja, która musi mieć znaczące poparcie polityczne.

  • Rosyjscy urzędnicy muszą ujawnić swoje zasoby krypto:

Rosja jest ostatnim krajem, który oficjalnie wymaga od swoich urzędników państwowych zgłaszania posiadanych kryptowalut. Prezydent Władimir Putin podpisał dekret zobowiązujący rosyjskich urzędników do ujawnienia swoich inwestycji kryptograficznych do 30 czerwca 2021 roku, poinformowała 10 grudnia lokalna agencja informacyjna TASS.

Dekret, który został oficjalnie wydany w czwartek, przewiduje nowe środki związane z federalnym prawem kryptograficznym Rosji „O zasobach cyfrowych i finansowych” (DFA). Formularz wymaga od urzędników ujawnienia danych, takich jak nazwa zasobu cyfrowego, data nabycia, łączna kwota posiadanych aktywów, a także informacje o emitencie aktywa, takie jak kraj rejestracji.

Deklaracje muszą zawierać informacje o kryptowalutach i tokenach należących do urzędników, a także ich małżonków i małoletnich dzieci. Jak czytamy w dekrecie, proces ujawnienia rozpocznie się 1 stycznia 2021 roku. Według niektórych lokalnych graczy kryptograficznych nowa inicjatywa regulacyjna będzie miała pozytywny wpływ na rosyjski ekosystem kryptowalut.

Maria Stankevich, szefowa działu rozwoju biznesu w giełdzie kryptowalut EXMO, powiedziała, że dekret pokazuje, że „oficjalna instytucja będzie zgodna z normami zwykłych obywateli bez wyjątków”.

Stankevich zwrócił uwagę na falę negatywnych opinii na temat proponowanych przepisów dotyczących kryptowalut, które obejmowały odpowiedzialność karną za błędy w raportowaniu podatku kryptograficznego:

Myślę, że ta inicjatywa jest świetna, ponieważ może zmusić Dumę Państwową do ponownego rozważenia wszystkich wad ustaw, które próbowali wprowadzić.

Jak wcześniej informowaliśmy, prawo ostatecznie zapewnia status prawny kryptowalutom w Rosji, ale zakazuje używania kryptowalut jako instrumentu płatniczego.

  • Kryzys zmienności na Bitcoinie?:

Danny Scott, szef brytyjskiej giełdy kryptowalut CoinCorner, stwierdził na Twitterze, że bitcoin wszedł w okres kryzysu zmienności.

Scott zwrócił uwagę na fakt, że kolejne 700 milionów dolarów w BTC zostało wycofanych przez użytkowników z giełd. Użytkownicy kryptowalut określają to zjawisko terminem „stacking Sats”.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Kolejna doba upływa nam na czerwono. Korekty notują Bitcoin o -1,26%, Ethereum o -2,04%, XRP o 4,06%, Bitcoin Cash o 2,67%, Litecoin o 4,07%, Chainlink o -3,85%, Cardano o -2,68% i Polkadot o -4,40%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 529.4 mld dolarów, a całkowity obrót 118.3 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button