#1239 Newsy z dnia 30.12.2020
Ze środowych wydarzeń: SEC: W lutym sprawa przeciwko Ripple; Nieoficjalnie: Grayscale zrzucił znaczną część XRP i XLM; XRP: Bittrex poszedł w ślady za Coinbase; Dyskryminacja płacowa w Coinbase?; Polkadot: Ogromne wzrosty po wsparciu od Binance; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
SEC: W lutym sprawa przeciwko Ripple:
Amerykański Sąd Okręgowy Południowego Okręgu Nowego Jorku wyznaczył 22 lutego 2021 roku jako datę początku wstępnego procesu wniesionego przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd przeciwko Ripple Labs i jego głównym aktorom.
Zgodnie z pismem sądowym złożonym we wtorek, pełnomocnik reprezentujący wszystkie strony w sprawie odbędzie telefoniczną konferencję przygotowawczą. W ramach przygotowań do rozprawy wstępnej, strony na tydzień przed terminem rozprawy złożą wspólne pismo:
(1) krótki opis sprawy, w tym podstawa faktyczna i prawna roszczenia (roszczeń) i obrony (zarzutów), (2) wszelkie rozważane wnioski, (3) perspektywa ugody.
Wcześniej w grudniu SEC złożyła pozew przeciwko Ripple, oskarżając firmę blockchain o sprzedaż tokenów XRP z naruszeniem prawa papierów wartościowych. Status prawny XRP jako towaru lub papieru wartościowego od dawna jest przedmiotem debaty w przestrzeni kryptograficznej jak i poza nią.
Kilka giełd kryptowalut zareagowało na pozew, zawieszając handel XRP lub całkowicie usuwając token ze swoich platform. Firmy inwestycyjne, takie jak Bitwise Asset Management, również zlikwidowały swoje udziały w XRP w następstwie działań wykonawczych SEC.
Jak wcześniej informowaliśmy partner Ripple MoneyGram zdystansował się od firmy, twierdząc, że nie wykorzystuje RippleNet. Cena XRP również znacznie spadła, bo aż o ponad 65% w grudniu.
W oświadczeniu wydanym na początku tygodnia Ripple oskarżył SEC o krzywdzenie posiadaczy tokenów XRP. Ripple zadeklarował również zamiar odpowiedzi na roszczenia Komisji wobec firmy.
-
Nieoficjalnie: Grayscale zrzucił znaczną część XRP i XLM:
Grayscale Investments, największy na świecie zarządzający aktywami cyfrowymi, podobno zrzucił znaczną część swoich udziałów XRP i XLM.
Dane z Bybt, platformy do handlu kontraktami terminowymi na kryptowaluty, ujawniają, że zasoby XRP w Grayscale spadły 29 grudnia o ponad 9.18 mln, podnosząc jego łączną pozycję do 26.45 mln XRP, wartego 5.77 mln dolarów w momencie publikacji.
Tego samego dnia Grayscale podobno zlikwidowała ponad 9.74 mln Stellar Lumens, zwiększając swoje całkowite zasoby do 9.19 mln XLM, czyli 1.27 mln dolarów po dzisiejszych cenach. Aktywa w zarządzaniu Grayscale wynoszą obecnie 19.26 mld dolarów, a Bitcoin stanowi 87% całości.
Pozorna sprzedaż XRP nastąpiła tydzień po tym, jak amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) złożyła pozew przeciwko Ripple Labs. Wiadomość ta wywołała falę wycofań z głównych giełd, w tym Coinbase i Bittrex, gdy cena XRP spadła o 60%.
Ripple obiecał walczyć z zarzutami SEC i wezwał uczestników rynku, aby nie wyciągali żadnych wniosków na temat rzekomego statusu bezpieczeństwa XRP, dopóki nie usłyszą jego wersji historii.
Biorąc pod uwagę całą kontrolę regulacyjną dotyczącą Ripple, nietrudno zrozumieć, dlaczego niektórzy mogą dystansować się od kryptowaluty. Nie jest jednak do końca jasne, dlaczego zarządzający funduszem jednocześnie ograniczył swoją ekspozycję na XLM.
Te ruchy mogą być tymczasową strategią realokacji, o czym świadczą ostatnie dane pokazujące, że Grayscale faktycznie zwiększyła swoją pozycję w XRP i XLM po ostatnich spadkach cen.
Współzałożycielem Stellar był Jed McCaleb, programista, który był częścią zespołu założycielskiego Ripple przed odejściem z projektu w 2014 roku. Od 9 grudnia publiczny portfel XRP firmy McCaleb zawierał ponad 251 mln XRP. Podobno sprzedał on setki milionów dolarów w XRP od początku 2016 roku.
-
XRP: Bittrex poszedł w ślady za Coinbase:
Giełda kryptowalut Bittrex ogłosiła 29 grudnia, że usunie wszystkie rynki XRP od 15 stycznia 2021 roku. Dotyczy to par handlowych BTC / XRP, ETH / XRP, USDT / XRP i USD / XRP. Ogłoszenie pojawiło się zaledwie kilka dni po tym, jak inna giełda Coinbase powiedziała, że zawiesi handel XRP od 19 stycznia.
Losy XRP uległy znacznemu pogorszeniu, odkąd w zeszłym tygodniu amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd ujawniła pozew przeciwko emitentowi XRP, Ripple .
W pozwie zarzuca się, że Ripple, wraz z CEO Bradem Garlinghouse i współzałożycielem Chrisem Larsenem, zgromadzili ponad 1.3 mld dolarów dzięki, jak twierdzi, niezarejestrowanej, ciągłej sprzedaży papierów wartościowych XRP.
Ripple odpowiedział wczoraj, twierdząc, że „atak” SEC na Ripple jest próbą obalenia całej branży kryptograficznej w USA. Zaprzeczając jakoby, że XRP jest rzeczywiście zabezpieczeniem, jak twierdzi SEC, zauważył również, że większość klientów XRP mieszka poza Stanami Zjednoczonymi i że nadal będzie obsługiwać i wspierać swoje produkty w pozostałej części świata.
Wydaje się jednak, że niewiele to uspokoiło inwestorów, ponieważ cena XRP spadła o kolejne 10% w ciągu ostatnich 24 godzin do 0.20 dolara. XRP osiągał wysokie wyniki przed ogłoszeniem pozwu SEC, osiągając roczny rekord w wysokości 0.67 dolara pod koniec listopada.
Skoro 70% tej wartości zostało już usunięte, analitycy zastanawiają się, czy ten pozew może być ostateczną śmiercią XRP.
-
Dyskryminacja płacowa w Coinbase?:
Giełda kryptowalut Coinbase z siedzibą w San Francisco podobno miała problemy ze sprawiedliwą płacą dla swoich pracowników na podstawie płci i rasy.
Według raportu dziennikarza The New York Times, Nathaniela Poppera, Coinbase płaciło czarnoskórym pracownikom pensję około 7% mniejszą niż osobom na podobnych stanowiskach, na podstawie danych płacowych z 2018 roku. Uwzględniając opcje na akcje firmy, różnica między wynagrodzeniami pracowników białych i czarnych w Coinbase była bliska 11%.
W raporcie zarzuca się również różnice w wynagrodzeniach według płci. Na przykład menedżerowie pierwszego stopnia w Coinbase zarabiali o 20% więcej niż ich koleżanki. Średnio kobiety w firmie kryptowalutowej zarabiały 8%, czyli 13.000 dolarów, czyli mniej niż ich męscy odpowiednicy w 2018 roku.
Różnice w wynagrodzeniach w Coinbase wydają się być znacznie większe niż w całej branży technologicznej oraz w kilku innych firmach technologicznych, które musiały udostępniać dane.
– napisał Popper.
LJ Brock, dyrektor generalny Coinbase, szybko zareagował na zarzuty. W wewnętrznej firmowej wiadomości e-mail opublikowanej dzisiaj na blogu Coinbase firma twierdzi, że od 2018 roku wykonała:
(…) znaczną pracę, aby zapewnić przejrzystość i uczciwość w obszarze płacenia za wyniki [Coinbase].
Dodał też, że „wszyscy uprawnieni pracownicy” otrzymali co najmniej 3% wzrost wynagrodzenia na początku 2019 roku, a cele dotyczące wynagrodzeń pracowników stały się przejrzyste pod koniec tego roku. W mailu podano również, że liczba pracowników firmy kryptograficznej wzrosła z 830 w 2018 roku do ponad 1.000 w 2020 roku.
Coinbase jest zobowiązane do bezwzględnego eliminowania uprzedzeń we wszystkich naszych wewnętrznych procesach. Zdajemy sobie również sprawę, że najlepszą praktyką jest regularne sprawdzanie naszej pracy. Chociaż równe wynagrodzenie ma kluczowe znaczenie na każdym etapie kariery, uważamy, że wdrożyliśmy ramy, aby zapewnić sprawiedliwe traktowanie.
– stwierdza blog firmowy.
W październiku dyrektor generalny Brian Armstrong powiedział, że firma przyjmie „kulturę apolityczną”, oferując pakiety wyjazdowe każdemu pracownikowi, który nie zgadza się z tą polityką. Armstrong powiedział, że 60 pracowników planowało odejść w odpowiedzi na ogłoszenie, czyli około 5% siły roboczej Coinbase w tym czasie.
-
Polkadot: Ogromne wzrosty po wsparciu od Binance:
Konkurent Ethereum, Polkadot (DOT), notuje ogromne zyski po otrzymaniu wsparcia ze strony giełdy kryptowalut Binance.
Według CoinMarketCap, w ciągu ostatnich siedmiu dni DOT poszybował 24 grudnia z najniższego poziomu 4,77 USD do rekordowego poziomu 7,65 USD w dniu dzisiejszym, tj. 30 grudnia. Ruch oznacza wzrost o 60% w ciągu sześciu dni.
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
Kolejna doba to dominacja koloru zielonego na giełdach. W górę idzie Bitcoin o 7,16%, Ethereum o 3,70%, XRP o 20,33% (huśtawka trwa w najlepsze), Litecoin o 3,69%, Polkadot o 12,25%, Bitcoin Cash o 5,39% i Chainlink o 2,34%. Korektę notuje Cardano o -0,23%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 748 mld dolarów, a całkowity obrót 188.8 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.