News

#133 Aktualności z dn. 29.11.2017

Z środowych wydarzeń: Uwaga na portfele mobilne; Handel p2p między juanem, a kryptowalutami nielegalny?; Rosja ostrzega przed kryptowalutami; Achain chce stworzyć teorię rozwidleń; Bitcoin nie do zatrzymania.

• Uwaga na portfele mobilne:

Według nowych badań firmy High-Tech Bridge z San Francisco, zdecydowana większość aplikacji kryptowalutowych portfeli mobilnych wykorzystuje słabe zabezpieczenia. Wniosek ten oparty jest na analizie ponad 2.000 aplikacji z Google Play. W pierwszej 30. aplikacji, które posiadają do 100.000. instalacji, 93% zawiera co najmniej trzy luki średniego ryzyka, a 90% zawiera co najmniej dwie luki ryzyka wysokiego. Wśród najczęściej pobieranych aplikacji statystyki wypadają nieco lepiej. 94% aplikacji z ponad 500.000. instalacji zawiera co najmniej trzy luki średniego ryzyka, a 77% zawiera co najmniej dwie luki ryzyka wysokiego.

Według analizy najczęstsze luki w zabezpieczeniach obejmują niezabezpieczone przechowywanie danych, co oznacza, że informacje, które powinny być prywatne, mogą przypadkowo wyciekać. Drugim najczęściej występującym problemem jest niewystarczająca kryptografia, co wskazuje na jakąś formę kryptografii wprowadzoną w celu ochrony danych, która została użyta niepoprawnie. W skrócie oznacza to, że użytkownicy mogą być zagrożeni. Ilia Kolochenko, dyrektor generalny i założycielka High-Tech Bridge powiedziała:

W zależności od funkcjonalności aplikacji, projektu i luk w zabezpieczeniach, możliwe jest szerokie spektrum uciążliwości, aż po wrażliwe dane, a nawet kradzież portfela. Niestety nie jestem zaskoczona wynikami tych badań.

Kolochenko tłumaczy te rezultaty brakiem nacisku na bezpieczeństwo w rozwoju aplikacji mobilnych:

Przez wiele lat firmy zajmujące się bezpieczeństwem cybernetycznym i niezależni eksperci zgłaszali deweloperom aplikacji mobilnych problemy związane z programowaniem zwinnym, które zazwyczaj oznacza brak ram zapewniających bezpieczeństwo projektowania, bezpiecznego pisania kodu i technik hartowania lub testowania bezpieczeństwa aplikacji.

Użytkownicy i programiści mogą korzystać z darmowego narzędzia do analizy bezpieczeństwa firmy Mobile X-Ray i zobaczyć luki w zabezpieczeniach aplikacji. Działania te jednak nie pomogą w poprawieniu bezpieczeństwa funduszy. Jak sugeruje High-Tech Bridge w ich badaniach został uwzględniony tylko frontend aplikacji, natomiast problemy mogą występować również w zakresie backendu.

• Handel między juanem, a kryptowalutami nielegalny?:

Według China Central Television (CCTV) chińskie giełdy walut cyfrowych umożliwiające handel peer-to-peer pomiędzy chińskim juanem, a kryptowalutami mogą naruszać przepisy finansowe. Powołując się na znaczny wzrost obrotu na rynku pozagiełdowym w Chinach jako jeden z możliwych powodów wzrostu cen Bitcoina, program mówił o obawach związane z tą praktyką. Felietonistka finansowa i telewizyjna osobowość Li Cangyu interpretując oświadczenie Chińskiego Banku Ludowego (PBoC) z września stwierdziła, że p2p próbuje oszukać organy ścigania i narusza konkretną zasadę wydaną przez PBoC, która zabrania jakiejkolwiek praktyk handlu między kryptowalutami, a walutami fiducjarnymi. Inny komentator, Wan Zhe, główny ekonomista z China National Gold Group Corporation, centralnego przedsiębiorstwa państwowego zarządzającego wydobyciem złota w kraju, powtórzył opinię Li i w nawiązaniu do strony internetowej Huobi Pro dodał:

Nie każdy handel w sieci peer-to-peer jest koniecznie nielegalny, ale dostarczając poradnik „how to” i platformę pośredniczącą w handlu tego typu bez wątpienia naruszamy zasady.

CCTV jest państwowym kanałem i jednym z oficjalnych rzeczników rządu i Komunistycznej Partii Chin. Chociaż sam program nie ujawnił oficjalnego stanowiska rządu, dostarczył on ważnego przesłania i dał wgląd na to, w jaki sposób państwowe media przedstawiają kryptowaluty. W dalejszej częściach programu dyskutowano również na temat dużej zmienności Bitcoina i korzyści płynących z technologii Blockchain. Komentator Wan przedstawił również kontrfaktyczne stwierdzenia, mówiąc, że Amazon akceptuje obecnie Bitcoin jako metodę płatności.

Jak wspominaliśmy we wcześniejszych wpisach, po zakazaniu ICO przez chiński Bank Centralny i zawieszeniu transakcji między kryptowalutami, a chińskim juanem, duże krajowe giełdy, w tym Huobi i OKCoin, przeniosły swoją działalność na zagraniczne platformy transakcyjne typu peer-to-peer takie jak Huobi Pro czy OKEx.

• Rosja ostrzega przed kryptowalutami: 

We wczorajszym raporcie Centralny Bank Rosji ostrzegł inwestorów przed ryzykiem inwestowania w kryptowaluty. Według Rosyjskiej Agencji Prasowej TASS, roczny raport o stabilności systemu finansowego Banku Centralnego odnotował wyraźną bańkę finansową związaną z rynkami kryptowalut. Agencja stwierdziła, że może to prowadzić do znacznych strat dla inwestorów. W sprawozdaniu uwzględniono również, że kryptowaluty mogą być wykorzystywane do działań przestępczych, w szczególności w zakresie prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. W dalszej części raportu czytamy:

Zadaniem krajowych i ponadnarodowych organów regulacyjnych możliwa jest minimalizacja ryzyka poprzez opracowanie skoordynowanego podejścia do regulacji rynku kryptowalut, ograniczenie potencjału inwestycji i transakcji wysokiego ryzyka.

To nie pierwszy raz, kiedy Bank Centralny ostrzega przed kryptowalutami. Wiceprezes Sergei Shvetsov powiedział w zeszłym miesiącu, że na terenie całego kraju bank będzie próbował blokować nierosyjskie strony internetowe sprzedające Bitcoiny. Dalej odniósł się on do Bitcoina jako piramidy finansowej ze względu na generowanie wysokich zysków w krótkim czasie.

Komentarze te pojawiły się w ramach widocznych starań rosyjskiego rządu zmierzających do ograniczenia handlu Bitcoinem. We wrześniu wiceminister finansów, Aleksiej Możejjew powiedział, że spodziewa się zakazu wszystkich transakcji kryptowalutowych.

• Achain chce stworzyć teorii rozwidleń:

Na konferencji Blockshow Asia Show, która ma miejsce w Singapurze, jeden z głównych mówców, Yuan Li z Achain, przedstawił szczegółowe tezę omawiającą kierunek ewolucji Blockchain i porównał ją z teorią Darwina.

Achain jest publiczną platformą opartą o technologię Blockchain, która pozwala użytkownikom o dowolnym poziomie umiejętności na wydawanie tokenów, inteligentne kontrakty, budowanie aplikacji i systemów Blockchain. Stworzyła ona koncepcję, która połączy wszystkie platformy i sprawi, że forki będą bardziej zunifikowane, a nie konkurencyjne.

Achain angażuje się w budowę globalnej sieci Blockchain do wymiany informacji i transakcji wartościowych. Ich wizją jest zbudowanie teorii rozwidleń, która byłaby dla wszystkich wspólna. System ten wymagałby procedur wnioskowania, zatwierdzania i wykonywania w drodze wzajemnego porozumienia uczestników. Taki system zastosowałby demokratyczną zasadę, w myśl której wszystkie węzły byłyby zobligowane do przestawienia swojego stanowiska. Li stwierdził:

Informacje takie jak genius block,  seed nodes, identyfikacja usług i poziom forka zostałyby przeniesione do trybu online w ramach przygotowania do rozwidlenia. Nowo utworzony pod-łańcuch dysponowałby metodą konsensusową, pamięcią masową i blokowością w celu bezpłatnej personalizacji.

Wzajemne powiązanie i dzielenie się informacjami zostanie osiągnięte poprzez Value Exchange Protocol (VEP). Wizją Achain jest przejście od pierwszej wersji – Singularity – do nowej wersji – Galaxy – poprzez zbudowanie bezpiecznego i stabilnego fundamentu dla sieci Blockchain wykorzystując w tym celu inteligentne technologie kontraktowe i sandbox.

• Bitcoin nie do zatrzymania:

Dziś Bitcoin, nie zważając na magiczną barierę 10.000. dolarów, pobił kolejny rekord cenowy wynoszący 11.410,33 dolarów (kurs z cointelegraph.com). Aktualnie jego cena wynosi 10.995 dolarów, co oznacza, że przez ostatnie 24 godziny jego cena wzrosła o 9,3%. Dzisiejszy dzień kończy się również pobiciem rekordową wartością Ethereum, którego wartość przekroczyła 500 doalrów, a obecnie wynosi 499 dolarów, co oznacza wzrost o 5,5%. Litecoin zyskuje dziś 8%, a Bitcoin Cash 2,4%. Bardzo dobry wynik uzyskuje również Dash z przyrostem równym 22,6%. Dużą korektę otrzymało dziś Ethereum Classic, które traci 9%. Ogólnie rzecz ujmując dzisiejszy dzień na giełdach wypada bardzo dobrze, o czym świadczy przede wszystkim wzrost kapitalizacji rynkowej o 20,8 mld dolarów. Łączna wartość rynkowa wszystkich kryptowalut aktualnie wynosi 331,8 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button