News

#1344 Newsy z dnia 14.04.2021

Ze środowych wydarzeń: DOGE rośnie o 80% w ciągu doby; EBC publikuje wyniki konsultacji w sprawie cyfrowego euro; Największy bank Korei Płd. dołącza do Rady Zarządzającej Hedera; Dubaj wprowadzi korporacyjny KYC oparty na Blockchain; Rekordowa cena Bitcoina? Wszystkiemu winna inflacja!; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • DOGE rośnie o 80% w ciągu doby:

Dogecoin (DOGE), notoryczna kryptowaluta, która nadal wywołuje zarówno pozytywne i negatywne reakcje, odnotowała w tym tygodniu jedne z najwyższych zysków na rynku kryptowalut.

W ciągu ostatnich 24 godzin odnotowała wzrost aż o 86% i ponad 122% w ciągu ostatnich siedmiu dni. Według danych CoinMarketCap, jego rajd zapewnił miejsce dla monety w pierwszej dziesiątce największych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej.

Gwałtowny wzrost DOGE odzwierciedla obecnie niezwykle zwyżkowy klimat na szerszych rynkach kryptowalut: notowanie na Nasdaq głównych amerykańskich giełd kryptowalut Coinbase wzbudziło jeszcze większe emocje, przyczyniając się do rekordowych wzrostów zarówno dla Bitcoina jak i Ethereum.

Jednak paraboliczne ruchy cen Dogecoina mogą również odzwierciedlać konsekwentne poparcie monety przez znane osobistości, takie jak Elon Musk, Snoop Dogg, Gene Simmons i inych. Rola Muska w podniesieniu rangi monety była tak widoczna, że w lutym tego roku wywołała nawet pogłoski o możliwym dochodzeniu przez amerykańskie organy nadzoru papierów wartościowych w sprawie jego możliwego wpływu na cenę Dogecoina.

Moneta gromadziła zwolenników z różnych dziedzin mediów, sportu i rozrywki. W tweecie opublikowanym w środę Mark Cuban zauważył, że sklep z towarami The Dallas Mavericks odnotował 550% wzrost transakcji w DOGE w ciągu ostatniego miesiąca. „Sprzedaliśmy już ponad 122 tys. Sztuk Doge” – ujawnił. Już na początku marca Cuban twierdził, że sklep z gadżetami drużyny koszykówki stał się „największym sprzedawcą korzystającym z Dogecoin na świecie”.

  • EBC publikuje wyniki konsultacji w sprawie cyfrowego euro:

Europejski Bank Centralny opublikował wyniki konsultacji społecznych w sprawie potencjalnego cyfrowego euro, kiedy to instytucja zbliża się do podjęcia decyzji, czy formalnie przeanalizować taką inicjatywę.

Według środowego komunikatu EBC otrzymał ponad 8200 odpowiedzi na swoje publiczne konsultacje w sprawie cyfrowego euro – jest to osobisty rekord banku dotyczący udziału w konsultacjach publicznych. Spośród wszystkich odpowiedzi 47% pochodziło z Niemiec, a znaczna ich część pochodziła również z Włoch i Francji, co stanowi odpowiednio 15% i 11% wszystkich odpowiedzi.

Większość respondentów stwierdziła, że prywatność jest najbardziej pożądaną cechą potencjalnego nadchodzącego cyfrowego euro, stanowiąc 43% wszystkich obywateli i specjalistów biorących udział w konsultacjach.

Prywatność jest uważana za najważniejszą cechę cyfrowego euro zarówno przez obywateli, jak i przez specjalistów biorących udział w konsultacjach, zwłaszcza przez sprzedawców i inne firmy.

– zauważa EBC w swoim raporcie.

Podczas konsultacji respondenci wybrali bezpieczeństwo i możliwość dokonywania płatności w całej strefie euro jako najważniejsze priorytety odpowiednio na poziomie 18% i 11%. 9% respondentów podkreśliło znaczenie wyeliminowania dodatkowych kosztów, a 8% podkreśliło potrzebę korzystania z cyfrowego euro w trybie offline.

Większość obywateli w próbie wybrała prywatność, nawet jeśli ograniczyłoby to możliwość korzystania z transakcji offline i ograniczyło możliwość otrzymywania dodatkowych innowacyjnych usług lub nawet połączenia funkcji offline i online.

– zauważył EBC.

Zainicjowane w październiku 2020 r. konsultacje publiczne EBC dotyczące cyfrowego euro potwierdziły wstępne ustalenia EBC, stanowiąc cenny wkład w decyzję Eurosystemu z połowy 2021 r. o wszczęciu formalnego postępowania wyjaśniającego w sprawie cyfrowego euro.

Według prezesa EBC Christine Lagarde, cały proces przyjęcia cyfrowego euro może zająć do czterech lat, pod warunkiem, że rada zarządzająca EBC i Parlament Europejski zdecydują się kontynuować tę inicjatywę.

Podczas gdy kraje takie jak Stany Zjednoczone wolą nie posuwać się naprzód z CBDC, dopóki ten problem nie zostanie rozwiązany, inne kraje, takie jak Chiny, aktywnie eksperymentują z CBDC. Po uruchomieniu pierwszych programów pilotażowych cyfrowych juanów w 2020 roku chiński bank centralny opisał swoje podejście do „kontrolowanej anonimowości”, które ma na celu zapewnienie maksymalnej ochrony prywatności chińskim użytkownikom CBDC.

  • Największy bank Korei Płd. dołącza do Rady Zarządzającej Hedera:

Shinhan Bank, największa instytucja finansowa Korei Południowej pod względem aktywów ogółem, dołączył do rady nadzorczej nadzorującej sieć Hedera.

W opublikowanym oświadczeniu Shinhan ogłosił, że został najnowszym członkiem Rady Zarządzającej Hedera, który rozszerzył swoje wysiłki w dziedzinie „cyfrowej transformacji”. Hedera zachwala swój hashgraph jako platformę Blockchain klasy korporacyjnej, zdolną do przetwarzania tysięcy transakcji na sekundę.

Przedstawiciele Shinhan podkreślili rosnące zapotrzebowanie klientów na zwiększoną wydajność i bezpieczeństwo usług finansowych, stwierdzając:

W szczególności publiczny rozproszony rejestr firmy Hedera jest wyjątkowo dostosowany do potrzeb szeroko stosowanych usług fintech, które muszą być szybkie, uczciwe, bezpieczne oraz umożliwiać kontrolę i widoczność wymagane przez usługodawców.

– czytamy.

Bank rozpocznie teraz integrację Hedera ze swoimi systemami, aby „zwiększyć efektywność swoich procesów wewnętrznych”.

Shinhan, który w sierpniu 2020 r. był 61. największym bankiem na świecie z aktywami o wartości 478,5 mld USD, nie jest obcy technologii DLT, ponieważ od 2017 roku zbudował szereg usług w Hyperledger Fabric, w tym pożyczki na polisę, swapy na stopy procentowe i umowy funduszy emerytalnych.

W marcu Shinhan ogłosił, że opracował pilotażową platformę opartą na Blockchain do testowania cyfrowej waluty banku centralnego, czyli CBDC, we współpracy ze skrzydłem usług IT firmy LG Corporation. Platforma ma na celu umożliwienie lokalnym bankom pełnienia roli pośredników dla CBDC.

Shinhan zainwestował również w lokalne konsorcjum zajmujące się przechowywaniem kryptowalut, Korea Digital Asset Trust, na początku roku.

Współzałożyciel i dyrektor generalny Hedera Hashgraph, Mance Harmon, zauważył „zwiększone zainteresowanie instytucji finansowych i rządów na całym świecie usługami finansowymi opartymi na DLT” systemami płatniczymi i globalnymi usługami rozliczeniowymi.

Cieszymy się, że Shinhan Bank dołączył do Rady Zarządzającej Hedera i nie możemy się doczekać współpracy z nimi, aby być liderem w przyszłości finansów.

– mówi Harmon.

  • Dubaj wprowadzi korporacyjny KYC oparty na Blockchain:

Departament Rozwoju Gospodarczego Dubaju, czyli „Gospodarka Dubaju”, oraz Międzynarodowe Centrum Finansowe w Dubaju pracują nad rozszerzeniem swojej platformy KYC na instytucje finansowe w całych Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

MCFD poinformowało o planowanej rozbudowie projektu w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej. Zgodnie z komunikatem obie organizacje podpisały porozumienie w sprawie wprowadzenia niezbędnych rozwiązań w celu rozszerzenia platformy KYC na całe ZEA.

Projekt został po raz pierwszy ogłoszony w lutym 2020 r., a do lipca 2020 r. zostało włączonych 120 firm.

MCFD powiedziało, że platforma KYC oparta na Blockchain posiada obecnie prawie połowę wszystkich elektronicznych zapisów KYC w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Odnosząc się do potrzeby przyspieszenia przyjęcia systemu Blockchain KYC, MCFD stwierdziło, że platforma umożliwi sprawniejsze udostępnianie zweryfikowanych danych KYC między organami licencyjnymi.

Dla Abdulli Hassana, dyrektora generalnego sektora korporacyjnego, Dubai Economy, Dubaj jest integralną częścią wysiłków rządu zmierzających do pozycjonowania ZEA jako realnego globalnego miejsca inwestycyjnego:

Po uruchomieniu w 2020 roku platforma staje się coraz bardziej istotna nie tylko w upraszczaniu procedur otwierania rachunków bankowych dla inwestorów, ale także w umożliwieniu bankom cyfrowego otrzymywania zweryfikowanych danych KYC. Inicjatywa ta ma pozytywny wpływ na przyciąganie biznesu i globalny ranking łatwości prowadzenia biznesu w Dubaju i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

– powiedział.

Konsorcjum Blockchain KYC jest jednym z wielu przykładów pozytywnego stanowiska rządu Emiratów zajmujących się krypto i technologią Blockchain.

Wcześniej w kwietniu minister gospodarki Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abdulla Bin Touq Al Marri stwierdził, że kryptowaluty i tokenizacja aktywów są integralną częścią planów podwojenia wielkości gospodarki tego kraju w ciągu następnej dekady.

  • Rekordowa cena Bitcoina? Wszystkiemu winna inflacja!:

Bitcoin przekroczył dziś 64 600 USD nie tylko – jak się powszechnie spekuluje – na fali doniesień o rozpoczęciu listingu akcji Coinbase na Nasdaq. Okazuje się, że niekoniecznie musi to być jedyna przesłanka do wzrostów. Innym może być inflacja.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Giełdy po upływie 24h wykazują dalszy ciąg trendu wzrostowego. Bitcoin zwiększył swoją wartość o 0,6%, Ethereum o 5,2%, Binance Coina o 0,5% a XRP o 0,4%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 2.215 bln dolarów, a całkowity obrót 229 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button