#1346 Newsy z dnia 16.04.2021
Z piątkowych wydarzeń: Monica Singer: „EBC naraża się na niebezpieczeństwo, czekając na cyfrowe euro”; Turcja zakazuje płatności w kryptowalutach; Nigeryjski SEC: „Zakaz kryptowalut banku centralnego zakłócił rynek”; Wieloryby Dogecoina przenoszą 12 mld dolarów w jeden dzień; DOGE zostawia w tyle podłogę i sięga 0,3 USD za sztukę; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
Monica Singer: „EBC naraża się na niebezpieczeństwo, czekając na cyfrowe euro”:
Europejski Bank Centralny narazi się na niebezpieczeństwo, jeśli będzie czekał z cyfrowym euro zbyt długo, twierdzi dyrektor w dużej firmy kryptowalutowej ConsenSys.
Monica Singer, szef ConsenSys South Africa, wzięła udział w Europejskiej Konwencji Blockchain, aby omówić rolę sektora prywatnego w kształtowaniu walut cyfrowych banków centralnych (CBDC). Mówiła o korzyściach i możliwościach związanych z CBDC podczas poniedziałkowego panelu z liderem cyfrowej transformacji BNP Paribas CIB, Deanem Demellweekiem i Philippem Sandnerem, profesorem w Frankfurt School Blockchain Center.
Singer – która przez ponad 18 lat pełniła funkcję dyrektora generalnego w Strate, centralnym depozycie papierów wartościowych w RPA – uważa, że istniejący system finansowy jest daleki od doskonałości.
Według niej obecny system finansowy jest zepsuty z powodu liczebności pośredników, a inicjatywy takie jak CBDC są szansą dla banków centralnych na naprawę błędów. Jako takie, CBDC mogą pomóc światu w udostępnieniu usług bankowych osobom obecnie nie mającym do nich dostępu, a także odblokować bardziej opłacalne sposoby uzyskania dostępu do pieniędzy dla sektora prywatnego i klientów końcowych, zauważyła Singer.
Jeśli globalne banki przegapią tę okazję, alternatywy od prywatnych gigantów technologicznych, takich jak Facebook, mogą sprawić, że waluty fiducjarne staną się przestarzałe:
Jeśli bank centralny w Europie będzie czekał do 2028 r., do tego czasu nie będzie banku centralnego. Bo kto będzie używał euro w jego obecnej formie? Będzie tak wiele możliwości.
– powiedziała.
-
Turcja zakazuje płatności w kryptowalutach:
Nowe przepisy w Turcji zakazują posiadaczom kryptowalut używania ich cyfrowych aktywów do płatności, a także uniemożliwiają dostawcom płatności zapewnianie fiducjarnych ram dla giełd kryptowalut.
Zgodnie z dzisiejszym ogłoszeniem Banku Centralnego Republiki Turcji, zakaz wejdzie w życie 30 kwietnia, co spowoduje, że wszelkie rozwiązania w zakresie płatności kryptograficznych i partnerstwa staną się nielegalne.
Bank stwierdził, że „jakiekolwiek bezpośrednie lub pośrednie wykorzystanie aktywów kryptograficznych w usługach płatniczych i emisji pieniądza elektronicznego” będą zabronione.
Podczas gdy banki są wyłączone z rozporządzenia, co oznacza, że użytkownicy mogą nadal deponować turecką lirę na giełdach kryptowalut za pomocą przelewów bankowych ze swoich kont bankowych, dostawcy płatności nie będą mogli świadczyć usług wpłat lub wypłat na giełdach kryptowalut.
Dostawcy płatności i portfele cyfrowe są szeroko wykorzystywane w Turcji do przesyłania funduszy fiducjarnych na giełdy kryptowalut i odwrotnie. Duża globalna giełda Binance nawiązała współpracę z lokalnym dostawcą płatności Papara, kiedy po raz pierwszy weszła na rynek turecki, aby zapewnić lirową rampę dla kilku różnych kryptowalut.
To nowe rozporządzenie oznacza, że użytkownicy mają dwa tygodnie na rozliczenie salda, jeśli używają wyłącznie dostawców płatności jako bramek fiat na krypto.
Historycznie rzecz biorąc, rząd turecki zawsze ściśle kontrolował ekosystem płatności. W 2016 roku Turcja zakazała działania największego globalnego dostawcy płatności – PayPal.
-
Nigeryjski SEC: „Zakaz kryptowalut banku centralnego zakłócił rynek”:
Lamido Yuguda, dyrektor generalny Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Nigerii, powiedział, że zakaz kryptowalut wprowadzony przez bank centralny spowodował poważne zakłócenia na rynku.
Według publikacji The Guardian, dyrektor generalny SEC wyraził to stwierdzenie podczas konferencji prasowej zorganizowanej po czwartkowym posiedzeniu Komitetu Rynku Kapitałowego.
Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, Bank Centralny Nigerii zakazał bankom komercyjnym obsługi giełd kryptowalut w lutym.
Według Yugudy komisja została zmuszona do wstrzymania planowanych ram regulacyjnych dotyczących kryptowalut ogłoszonych we wrześniu 2020 roku.
Dyrektor generalny SEC utrzymywał również, że zawieszenie planów regulacyjnych komisji dotyczących kryptowalut pozostanie w mocy, dopóki giełdy nie będą mogły obsługiwać rachunków bankowych w kraju.
W ramach swojego wystąpienia szef SEC utrzymywał, że komisja współpracowała z Bankiem Centralnym nad stworzeniem optymalnego reżimu regulacyjnego dla kryptowalut w kraju. Według Yugudy, odkładając na bok zakaz kryptowalut, SEC nadal czyni postępy we wspieraniu rozwoju fintech w Nigerii.
Po wprowadzeniu zakazu kryptowalut kupowanie i sprzedawanie ich jest możliwe tylko za pośrednictwem kanałów peer-to-peer, co prowadzi do ogromnych premii od cen. W marcu prezes banku centralnego zauważył, że CBN nie jest przeciwne handlowi kryptowalutami w kraju, ale takie transakcje nie mogą być przeprowadzane za pośrednictwem banków komercyjnych.
-
Wieloryby Dogecoina przenoszą 12 mld dolarów w jeden dzień:
Dramatyczny wzrost w rankingach kapitalizacji rynkowej Dogecoina (DOGE) zbiegł się z ponownym przebudzeniem się wielorybów DOGE, gdy wskaźniki Blockchain osiągnęły nowy poziom w ciągu ostatnich 24 godzin.
Według danych BitInfoCharts w ciągu ostatniego dnia w ramach łańcucha Blockchain przesłano DOGE o wartości ponad 12 miliardów dolarów. Aby umieścić tę liczbę w kontekście, Blockchain Ethereum przetworzył tylko 6 miliardów dolarów Ether tego samego dnia.
Ether to druga co do wielkości kryptowaluta na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, a jej łańcuch jest najbardziej aktywnie rozwijany na świecie – z dwukrotnie większą liczbą comiesięcznych zatwierdzeń na GitHub niż Bitcoin.
Dogecoin to moneta stworzona jako żart w 2013 roku, która w znacznej mierze czerpie swoją postrzeganą wartość z uroczego zdjęcia psa Shiba-Inu, które zdobi jego logo. Nie ma aktywnych deweloperów, a jego własny twórca sprzedał wszystkie swoje monety w 2016 roku w okresie bezrobocia.
Co więcej, w branży, która obiecuje decentralizację, Dogecoin wyraźnie wyróżnia się. Tylko jeden adres zawiera 28% całkowitej podaży monet, podczas gdy 11 adresów stanowi 46%. Ten punkt nie został pominięty przez dyrektora generalnego Tesli i wokalnego fana Dogecoina, Elona Muska, który powiedział, że udzieli pełnego wsparcia kryptowalucie, jeśli najwięksi posiadacze sprzedadzą większość swoich monet.
Jeśli główni posiadacze Dogecoina sprzedają większość swoich monet, otrzymają moje pełne poparcie. Zbyt duża koncentracja to jedyny prawdziwy problem.
– napisał na Twitterze Musk w lutym, kiedy Dogecoin był wyceniony na około 0,05 USD.
Przed przebudzeniem Dogecoina z powodu pomp Reddita i tweetów Muska, moneta osiągnęła wartość 0,01 dolara tylko raz w całej swojej ośmioletniej historii. Nagły wzrost ceny monety o 400% do ponad 0,30 $ w samym tylko ubiegłym tygodniu przyciągnął wiele osób, które zwróciły uwagę na subreddit Dogecoin.
Według danych analityków ze Skew.com, liczba nowych subskrybentów wzrosła wykładniczo w ciągu ostatniego tygodnia wraz ze wzrostem ceny monet, wzrastając z setek do tysięcy dziennie.
-
DOGE zostawia w tyle podłogę i sięga 0,3 USD za sztukę:
DOGE wyznaczyło nowy rekord ceny, sięgając aż do 0,3 USD za cyfrową monetę. To się dopiero nazywa „to the moon”!
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
Doba na giełdach kończy się niewielkimi spadkami większości czołowych kryptowalut. Bitcoin notuje spadek o 1,8%, Ethereum o 1,6%, Binance Coin o 6%, XRP o 1,1% a Cardano o 3,2%.
Wszystkie wyniki natomiast bledną przy Dogecoinie, który w ciągu ostatnich 24h odnotował wzrost o powalające 159%, zajmując 7. miejsce w rankingu kryptowalut CoinMarketCap.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 2.241 bln dolarów, a całkowity obrót 294 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.